VOORHEEN toen cacao nog een luxe-artikel was kostte ze 1,50 per pond, THANS koopt men voor f 1.50 een tweeponds bus prima SI01CESZ GAGAO. Stoomververij en Ghem. Wasscherij. fMeóaillonportretjes „Met een dubbeltje de wereld door," Toch doorgaan. Gaslampen, cTtaar dïerscfielling M. A. KÏÏIJPEE. 12 stuks voor 50 cents. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. EIVORMIGE BETON RIOLEN. RONDE BETONRIOLEN met KRAGEN, REGEIT-, WEL- en BEERPUTTEN, enz. enz. PEEMIE OP ONS BLAa De Verloren Zoon. BrandstoïfeMmndel. 1ste soort Steenkolen, Antracietes, Cokes enz. der Heerenkleeding. Petroleumlampen, meer dan 25 soorten. Verlichtingsartikelen, op ZONDAG 11 SEPTEMBER 1910. Retours 1ste klasse f 1,25. - 2de klasse f 1,00. SNEEKER Depót: Th. SCHRAAG, in Confectie, Manu facturen en Modes, den Burg. naar elke foto, Vraagt uiterste prijzen. Gevestigd te Oudeschild. GRIMIJSER. 30 CENTS. FEUILLETON. 5 pCt. korting a contant, Vertrek Oudeschild 7 uur voormiddag. Vertrek Terschelling 4 uur namiddag. Uitg. Tex, Courant. J. Jac. RAB, LENGHAUS. Ontvangen een reuzenpartij in de nieuwste modellen, tegen uiterst concurreerende prijzen. Doet dus uw voordeel. Het S.s. „De Dageraad" van T.E.S.O. zal bij voldoende deelname en bij gunstig weer een reis maken naar Terschelling en terug op Zondag ld September a.s. Duur der reis plm. 3 V2 uur. Kleurendoek met prijscourant ter inzage. Wij zijn in de gelegenheid onze lezera een mooie premie op ons blad aan te bieden, n.l. door GRANT ALLEN. Dit geestig boek kan door ieder uit het huisgezin worden gelezen. Het is geïllustreerd met 50 illustratiën cu 300 bladzijden groot. Het bevat de avonturen van eene jonge dame, die met een aanvangskapitaal van 10 ceutcn, haar weg door het leven weet te maken. Wij stellen dit boek, voor zoolang de voorraad strekt, voor onze lezers be schikbaar tegen den luttelen prijs van Verzending franco naar buiten tegen toezending van postwissel a 40 CENT. Nathalie dóór VAN ESCHSTRUTH. 2.) Jager had ik moeten worden ot hout vester maar mijn vader wilde, dat ik in dienst ging. 't Heeft me heel wat moeite gekost om door vlijt en ijver het gebrek aan rfeu sacré" bij mijn werk te vergoeden. Maar waar niet is, heelt de keizer zijn recht verloren. En ik mag nog blij zijn, oudje, dat ze mij nog een regiment hebben gegeven. En dat ben ik ook, en ook te vreden met mijn lot en, wat drommel dat behoort gij ook te zijn, en dat eeuwige zeuren achterwege te laten. Begrepen en daarop wierp hij de deur achter zich in 't slot en ging heen. Mevrouw von Kies drukte de lippen nog stijver op elkander, boog zich zonder een woord te spreken weder over haar verstelwerk en leek nog bleekereu mager der dan anders. Freule Malwine stond onderwijl in de mangelkamer en beknorde, op den haar eigen kalmen en beslisten toon, het dienst meisje, dat met het ijzer vuile strepen had gemaakt op het overhemd van den ouden heer, nam het verknoeide stuk bedaard op en stopte het weder in de waschtobbe, al keek Dora daarover ook nog zoo verdrietig maar daarna trad zij op de strijktafel toe, nam een ijzer en deed met groote bereid willigheid de helft van het werk. Zij stroopte de mouwen op, tastte in de waschmand en begon het goed in te dampen. Daarbij morste zij geen enkelen druppel op het sneeuw witte huishoudschort, en geen baartje raakte in wanorde van haar gladgestreken kapsel. Ze stond daar midden in baar werk, als een toonbeeld van noesten kalmen vlijt, zoo ernstig en stil, alsof er op de geheele wereld geen grooter geluk denk baar was dan te wasscben, te strijken en te mangelen En toch klopte haar hart onstuimiger en minder kalm dan ooit te voren, en uit de koel koude oogen, die schijnbaar op heur werk rustten, gleed af en toe ter sluiks een blik naar 't raam, telkens waDneer daar buiten een haastige tred weerklonk. Dan gleed er een glimlach over het ernstige meisjesgelaat, de lippen openden zich even als van eene die dorst heeft, en de handen die zoo ijverig bezig waren trilden nauw merkbaar. 't Was als dwaalden haar gedachten ver weg, over dat waschgoed en dat strijk ijzer beenterug naar den vorigen avond. Wat bijzonders was haar dan toen overkomen Niets, volstrekt niets buitengewoons. Zij had eene invitatie aangenomen om bij den huisdokter te gaan theedrinken, en eigenlijk tegen haar zin en zonder opgewektheid was ze er heen gegaan, omdat zij over het algemeen niet van dergelijke visites hield. Eerst was alles dan ook juist geweest als altijd. Toen was men aan tafel gegaan en had een neef van den gastheer, een jong componist, haar derwaarta geleid. Eersf hadden zij een stijl en vervelend discours gevoerd, zoekende naar een onder werp dat beide interesseerde, wat nu niet zoo heel gemakkelijk is bij twee niet spraakzame menschen, die elkander geheel vreemd zijn. Maar eindelijk vonden ze 't. De muziek Toen ze dat onderwerp hadden aan geroerd, was het, alsof opeens eeo electrische gloed hem doorstroomde en zijn oogen schitterden vol leven en lust, terwijl bij haar vertelde van zijn idealen en plannen en over hetgeen hij reeds had gecomponeerd. Natuurlijk kwamen ook de groote meesters en virtucozen ter sprake en wat hem in hen aantrok. Bovenal trachtte hij haar voor Wagner to winnen, toen zij hem ver zekerd had, dat ze totaal niets begreep van diens muziek. Ook vertelde hij baar wat er in hem omgegaan was bij de op voering van zijn eerste opera on hoe weinig sympathiekon indruk die artisten- wereld achter de coulissen, op hem gemaakt had. Eu terwijl hij zenuwachtig rnct de welgevormde hand do eenigszins overhan gende haren wegstreek van ziju voorhoofd, vervolgde hij Voor Ilerfstleveriug van houdt ondergeteekende zich steeds aan bevolen. Prijscouranten op aanvrage verkrijgbaar. Niettegenstaande alle goederen in prijs verhoogen, blijven wij steeds concurreercn niet liet leveren en maken Keizcrstr. 62, Helder. «osterend. Texel. Denk er aan dat steeds goedereu te verven worden aangenomen. EEN GROOTE KEUZE kralen randen, petroleum-gloei- lichtbranders, concurent, mata dor en fotobranders. deze worden ook op bestelling geleverd binnen 5 dagen. Vraagt de prachtige album met prijscourant, De prijzen hierin zijn heslist 10 il 20 pCt. lager dan die van de concurrentie. Verder alle Beleeid aanbevelend, Zij die van deze reisgelegenheid wenschen gebrnik te maken, worden verzocht daarvan voor VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1910, opgave te doen, met vermelding van aantal plaatsen: te DEN BURG aan den Heer A. DE WAARD, ot te OUDESCHILD aan den Directeur van T.E.S.O. Het Texelsch Fanfarecorps heelt zijne welwillende toezegging gedaan deze reis op te luisteren. Indien deze reis wegens te weinig deelnamen niet doorgaat zal zulks Zaterdag 10 September worden bekend gemaakt. Geloof mij, freule, verschrikkelijk en afgrijselijk was het mij te moede, toen ik de personen zag, die mijne muzikale ge dachten zouden weergeven, hen, die ik mij in mijne fantasie als zoovele ideale figuren voorgesteld had en die oader blanketsel en klatergoud dood prozaïsch om mij rond liepen, hun roi in de hand oi ook wel pruimetaarljes in den mond. De prima donna was werkelijk een beauté en ver rukkelijk zong ze, maar achter de schermen vermoordde ze mijne illusie met hare banale opmerking: „Uit die opera zult ge geld slaaD, zakken vol geld, geluksvogel die gij zijt! Reken er op, dat ik bij je kom pompen, als ik geldgebrek heb," Ze meende het zoo kwaad niet en menigeen had zich er voor aanbevolen gehouden, maar ik ben wat dat betreft een wonderlijke vogel haar scherts was mij als een ruwe hand die, uit de zaligste en reinste opge wondenheid, me omlaag trok en zedelijk vermoorde. Malwine keek den spreker eenigszins verlegen aan, want ook zij had tot nu toe gedacht dat bij alles verdieuen toch nummer één was en zij kreeg er bijna een kleur van toen zijn woorden haar aan zich zelve ontdekten als nog erg laag te staan en te denken over hoogere kunst. In haar verlegenheid zei ze op deol- nemenden toonDan ondervindt go als artist zeker veel bittere teleurstelling, want nergens toch vindt men meor proza en onedeler drijven dan juist op de planken in die kunstenaarswereld welker roeping zeden-verzachtiDg en-reinigiug is. Hij kuikte toestemmend en er kwam als een wolk over ziju lichtende oogen. Ik ben in die wereld zooals zij, ook allerminst thuis en denk veel te kinderlijk, dan dat ik mij iu dezen winzieken tijd ongedeerd door al die doornen en disteleu zou hoen kunnen werken. O, u kunt nietgelooven hoe pijulijk het mij aandoet, als ik op het tooneel bijvoorbeeld een bosch dut ik onder mijn componeorcn en dichten mij gedroomd heb als geurende en budonde iu zonnegloed, vol Uuistoring en geestenstemmen, vol zoet gekweel van vogelen eu mot hloosom ge tooid, wuuneor ik op hot toouecl dat bosch zio, iu elkaar gelijmd en stuksgewijze genommerd, zooals dat met decoratief pleegt te ziju gaslicht, heen en weer geloop en gebel in plaate van geur en licht en wel luidend bladerengeritsel, het platte jar gon en de laffe aardigheden der werklui en de muffe tentenlucht waarom lacht u niet, freule? Men heelt mij reeds zoo dikwijls uitgelachen als ik daarover klaagde en mij voor een fantast uitgemaakt, die zijn stukken straks nog in Gods vrije natuur zou willen opvoeren.- Neen, Malwine lachte niet. Zo was veel te verwonderd, veel te aangedaan, door wat ze hoorde, door dc zoo gevoel volle openbaring van gedachten, die haar levenslang vreemd waren geweest, maar welker fijnheid en teerheid on reinheid zij thans voor de eerste maal gevoelde. Geblankette acteurs, geschilderde deco raties, hadden haar nooit nog gehinderd, integendeel, ze had de kunst en de techniek van het moderne tooneel altijd in hooge mate bowonderd. Nabootsing en vernis, zinsbedrog on schijn vond men immers overal in de wereld en niet alleen op het tooneel. En zijzeive, ze was zoo weinig idealistisch, zoo prozaïsch, zoo alledaagsch opgevoed geworden dat de decoratie van hot tooneel met al zijn verguldsel en glans, haar wer- Kelijk een paradijsweelde deed denkeD. En nu boort ze van een man do naïve weemoedige klacht, dat juist het tooncol hem zijne illusie beefl verwoest en zijn iedealen heeft vernietigd. Dat was iets bijzonder buitengewoon maar zo voelde, 't was waar en schoon en groot, een kind te zijn der hooge rcino kunst, en zoo verhoven hoven het alle- daagsche, boven alle leugen en bedrog, bovon allo onwaarheid en schijn, bovenal wat alledaagsch on onzuiver was, als een vlinder in het licht der zon, die niet ver moedt noch ook weten wil, dat onder de bloesem zich het stof' cu het vuil der aarde bevindt, dat aldaar spinnen hunne vaDg- notton weven eh giltigo insecten loeren, on dat do aantrekkelijkste vruchten ont stoken ziju cu do weelderigBto woido een moeras is. Wordt vervulyd.)

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 4