G. J. 0. D, Dikkers, Aanbesteding. Aanbesteding, HOUTHANDEL!! TWEE PAARDEN, Marktberichten, Advertentiën Advertentiën. Maandag in Lossing Gas- en Petroleumlampen, Kruideniers- en Grutterswaren, A. LANGEVELD Mz. Dubbele Narsis von Sion. aanbesteden: Gouden- en Zilveren werken, Horloges, Wekkers enz. Jaapjesbieten, Sd. KEIJSER Dz., Warmoesstraat. Steeds groote voorraad. Nieuwe Haverdoppen, Y oorradig Nienwe Groene- Grauwe- en Vale Erwten. Predikbeurten- *A. D. Pong er. cIC. Pfl. Zwiersen. eene lading FIJN Turfstrooisel zoolang de voorraad strekt a f 10 per ÏOOO KG. branders, kappen, kralen ran den, pitten, glazen, enz. Jao. KIKKERT Nz. publiek verkoopen van het uitdiepen der Nieuwe- of Schildsloot, van de Haven tot Brakenstein. Voordeeligst adres van Reparaties solide en billijk, Oudeschild, 9 Sept. Bijna gedurende twee jaar heefc het bestuur van „Dorpsbelang" getracht ver betering te brengen in den bestaanden toestand der Nieuwe- of Schildsloot. De pogingen daartoe mislukten echter tel kens meestal om ünanciëele redenen. Nu echter èn de gemeente èn het water schap der 30 gemeenschappelijke polders zich bereid hebben verklaard tot het bijdragen van V3 in de kosten eener eventueele uitdieping, zal Donderdag 15 September a. s. de uitdieping aanbesteed worden. De Roode pet. Uit Dordrecht wordt gemeld Een heer te dezer stede liet zich langen tijd geleden door een barbiertje geregeld den baard afnemen. Op een goeden dag raadde Figaro zijn cliënt aan een eigen pot en kwast te nemen uit een oogpunt van hygiëne. De klant zeide zich over de aanschaffing te zullen bedenken en verdween. Bij een volgende scheerpartij wees de barbier triomfantelijk naar een gloednieuwen pot en dito kwast onder opmerking: „daar staat hij nou". Toen hij evenwel later met de qui- tantie zond, weigerde de klant het bedrag (f 1,50) van de voorwerpen te betalen, aangezien hij voor de aanschaffing geen order had gegeven. Geruimen tijd verliep; de quitantie was nog een paar malen aangeboden en ook weer even dikwijls geweigerd. Dezer dagen ontving de bewuste heer een briefkaart over de post met de mededeeling wanneer het bedrag niet binnen zekeren tijd betaald was, de man met de roode pet dagelijks de quitantie zou komen presenteeren. Het bleek, dat een schuldinvordering-maatschappij, die met de roode pet werkt, de inning ter hand genomen had en zonder zich te overtuigen of de vordering gerechtigd was op betaling aandrong. Alzoo de Haagsche chantage in het kleinbetalen (te recht of onrechte, dat geeft niet) of de goede naam van dezen of genen over de keien. Een bange nacht. Men meldt aan de „Leeuw. Ct." Na een moeilijke reis en met eenige ver traging arriveerde Zondag te Sneek de stoomboot „Sneek IV", kapitein Kam- persma, van de reederij St. Martin. Op reis van Amsterdam naar Sneek geraakte in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Zuiderzee bij vliegend weer en in volle zee het stuurtoestel onklaar. Door de duisternis kon men niet de oorzaak hiervan ontdekken. De stoomboot, daar door geheel ten spel van wind en golven geraakte geheel dwarszee en schommelde zoo geweldig, dat een drietal ijzeren platen, samen wegende plm. 300 K.G., en die plat op het dek lagen, overboord sloegen. Met veel moeite daar de hooge zeeën over de verschansing sloegen en het werk bemoeilijkten slaagde men er in het anker over boord te krijgen en te ankeren. Toen het na eenige uren dag werd en men den toestand beter kon overzien, bleek het dat een tot den deklast behoorende zware balk op den ketting was gekanteld. Nadat deze daarvan was verwijderd, werd de reis voortgezet. Bij lossing der lading bleek, dat de schade zich verder alleen bepaalde tot gebroken vloertegels en dakleien. Een dubbele moord. Omtrent een dubbelen moord te Zwarte- meer wordt aan het „Hbld." nog het volgende gemeld Zondagavond acht uren waren Albert en Jan Karstenberg in gezelschap van Kuiler Boxen en Van der Velde ten huize van Hartman te Bargeroosterveen. De gebroeders Karstenberg verweten Kuiler dat hij in Duitschlaod een meisje in het water gevoerd zou hebben tengevolge daarvan ontstond ruzie en het vijftal ging vechtende de deur uit. Boxen werd door Kuiler verwond en ging op de vlucht. Later hoorde hij moord roepen en ging terug en vond denjongsten Karstenberg gewond in een sloot. Boxen legde hem de armen onder het hoofd, doch daar hij volk zag aankomen, vluchtte hij de grens over. Jan K. waren de slagaders der dijen doorgesnedenzijn broer Albert werd dood voor de deur van Hartman gevonden met een steekwond in het been en in de zy. Het parket was Maandagavond aan wezig en stelde ter plas 'se een onderzoek in. Kuiler, Boxen en Van der Veldo zijn in hechtenis genomen. Een politiehond, onder leiding van wachtmeester Van Boven te Smilde, was op het terrein der misdaad aanwezig. Door de vele regen werd geen spoor gevonden. De lijken werden vervoerd naar de kazerne te Barger-Oosterveen, alwaar de lijkschouwing plaats heeft. Kuiler bekende met een mes geslagen te hebben naar de gebroeders. Een broek van Kuiler met een bloedvlek in de zak werd in beslag genomen. Vermoedt wordt dat hij het bedoelde mes in den zak heeft ge stoken en het daarna weggegooid heeft, want 't mes is niet te vinden. Do beide andere verdachten ontkennen alle schuld. Van een vliegtocht. Men schrijft aan de ,,'s-Hert. Ct." uit Heusden Per bulletin werd een paar dagen geleden bekend gemaakt, dat alhier vliegproeven zouden worden genomen met een Blériot-ééndekker. Van heinde en ver kwamen dan ook velen naar Heusden om het vliegen te zien. Op het Wilhelminaplein was een flinke loods gebouwd, en op het bepaalde uur verschenen de aviateurs in costuum, de jongeheeren van Rijswijk en Engelen. De ballonhal werd geopend, en ja, heusch een vliegmachine. Het publiek drong op om het vreemde ding te zien. De aviateurs stegen in hun toestel. De motor werd in werking gebracht; de muziek speelde maar, o wee, de machine wilde niet omhoog. Wat was het geval? Men had een vliegraachien op treffende wijze nagemaakt. Het publiek bleef maar steeds den vreemden vogel aanstaren. Opeens een knal en een der aviateurs viel neer gewond. Men droeg hem weg en er werd bekend gemaakt, dat hedenavond niet kon worden gevlogen wegens een defect aan de machine, en de verwonding die een der aviateurs had opgeloopen. De saamgestroomde menigte nam de zaak nogal van den vroolijken kant op. 't Was immers leuk verzonnen. In de verlichte tijd. De „Dord. Ct." vertelt van een geval van betoovering van een 15-jarig meisje dat gestorven is terwijl een groot aantal bewoners van het dorpje bij Dordrecht, waar 't geschiedde, beslist aan betoove ring gelooven. Het meisje kwam tien weken geleden in 't dorp bij een man, wiens overgroot moeder, grootmoeder en moeder als toovenaressen bekend staan. Het meisje dronk er een kop thee en voelde zich van dat oogenblik af onwel en ver klaarde zelf betooverd te zijn. Niemand geloofde het echter. Maar het meisje werd bedlegerig en ziek en ze kreeg aanvallen van woedde. De dokters spraken van zenuwen en vreesden een hersen-ziekte, maar de buren wisten beter, ze was betooverd. Toen ging de vader met een fleschje urine van het kind naar een stad waar een toover- dokter woont. Deze constateerde werke lijk betoovering. Kruiden werden mee gegeven. De wakers zouden den eersten nacht de Waarheid ontmoeten, den tweeden nacht den Geest en den derden nacht den Persoon die de ziekte veroorzaakt had. Alles kwam uit. Den eersten nacht werd gestommel gehoord, den tweeden hoorde men zeven voetstappen. Op den morgen van den derden dag overleed het kind. Toch naderde de dader het huis. Toen de doodkist in 't huis werd gedragen ging de toovenaar het huis voorbij. Nu wordt hij van alle kanten als „toovenaar" uitgescholden. Daarenboven vond men dat de veeren in de peluw een prachtige roos vormden. Ook vond men veeren in den vorm van een raagbol en touwtje lusvormig opgerold. Dus drie bewijzen zijn er. De toovenaar verdedigt zich niet alweer een bewijs. Wij schrijven 1910 GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 beurs, 1 sleutel en 1 sigarenkoker. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Willem Hin (den Hoorn) en Elisabeth de Porto (P.FI. Polder) Arnold Langeveld (Everstekoog) en Aagje Slot (den Burg). GEBOREN: Trijntjed.v. Klaas Vlaming en Maria Johanna Daalder; Marretje, d.v. Klaas Vlaming en Maria Jobanna Daalder (NieuweBCuild); IJsbrand Jo hannes,i z. v Jacob Witte en Jannetje Witte (Spang) Jacob Hendrik z.v. Hettc Mijne Zwierseu en Annegiena Wieringu (den Burg). OVERLEDEN: Geene. Schagen, 8 Sopt. Aan;ovoerd: 22 Kaltkoeien f 1<0,a f 290 146 Vette Koeien t 180 a f 325,— 50 Geldekoeien f 140 a f 210 25 Nuchtere Kalveren i 7 a f26. 520 Schapen (vette) f 21,a 31,50 Overhouders f 0, a 0. 350 Lammeren f 14.00 a f 19. 10 Vette Varkens 54 a 60 cent per Kg. 0 Magere Varkens f a f 50 Biggen f 14,a f 20, Boter 1 1.35 a f 1.45 per K.G. Kipeieren f 4,00 a f 4,50 per 100; Leiden, 9 Sept. Ter markt aangevoerd: 95 Stieren f132,— a f 364,—; 105 Kalf- en Melkkoeien f 158 a 1 235; 148 Varekoeien f 113 a f 251 203 Vette Ossen eu Koeien f 194 a f 296 60 Kalveren (vette) f59 a f 117 17 Kalveren (magere) f 8.a f 15. Lammeren f a f 925 Schapen (vette) i 22.a f 28.— 842 Schapen (weide) f 18,a f 26,— 412 Magere Varkens f 17— a f 47,- 434 Biggen f 7.50 k f 14.50; Jüondag 11 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. van Grasstek. Waal. 's Avonds 7 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Nam. 4 uur Ds. Onnekes van Helder. Nam. half 3 uur Catechisatie. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Bueke. GEREFORMEERDE KERK. Oostei'end. Vm. half 10/ ds. C. Stadig Nam. 2 uur 1 van Helder. (Avondmaal.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur de. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsclie Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacra menten der stervenden, onze geliefde Echtgenoote en Moeder BARBARA SLAMAN, in den ouderdom van 43 jaar. A. KEES en Kinderen. Oudeschild, Texel, 9 Sept. 1910. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij de ziekte en het overlijden van ODzen geliefden Echtgenoot en Vader. W. J. LANGEVELD, betuigen wij onze hartelijken dank. Wed. W. J.LANGEVELD-Kikkert en kinderen. Burg-Texel, September 1910. C. R. KEIJSER Co. Gewone conditiën. 10/9Jlff STEEDS VOORRADIG Fraaie teekenboeken ter inzage. Beleeid aanbevelend, Ondergeteukendo bericht dat hij een zaak in heeft geopend en beveelt zich beleefd in ieders gunst aan, Te koop per ET. T. Notaris te Texel, zal op Woensdag 38 September, 1910 's morgens 10 uur, op de hofstede „Grol ningon" in den Polder „het Noorden, 125 Fokschapen. 15 stuks Hoornvee. 9 Paarden. 2 Veulens. 3 Boerenwagens. 1 Tilbury. 3 Driowielde karren. 2 Maaimachines. 1 Hooi8chudder. 1 ijzeren Hooihark. 1 Zaaimachine. 1 Kunstmeststrooier, (Westlalia), 1 Amerikaansche koekenbreker. 1 Bascule. 6 Ploegen, Eggen, Molborden, Gierbak, Kribben, Ruiven, Voerbakken, 150 stel Klaverruitere, enz. enz. Het College van Dagelijksch Bestuur van den polder „Eijerland" op Texel, zal op Maandag 13 September 1910. 's middags 12 uur, in het cafe „den Burg" te den Burg op Texel, bij inschrijving het graven van: a. ongeveer 640 meter wegsloot langs le dwarsweg neven de landen van „Man- rich" en „'Vruchtbaaroord". b. ongeveer 500 meter wegsloot langs 2e dwarsweg neven de landerij van Vianen' op te leveren voor 1 October a.s. Inschrijvingsbiljetten vóór het uur der bestediug in te zenden in het locaal der besteding. Nadere inlichtingen te bekomen bij den dijkgraaf H. Flens en den Secretaris W. P. Lap, te den Burg. Het Coll. van Dag. Best. voorn. H. FLENS, voorzitter. W. P. LAP, secretarie. Het besteir ligt van heden af ter inzage in het Café „De Zeven Provinciën", te Oudeschild, waar inschrijvingsbilletten wor den ingewacht op DONDERDAG, den 15 SEPTEMBER, vóór 8 uur 's avonds. Aanwijzing van het te verrichten werk zal plaats hebben op Dinsdag den 13 Sept., aanvangende 's morgens half elf bij de haven. De vereeniging „Dorpsbelang", te Oudeschild op Texel. Best gebruikt gouden Heeren-remontoir uoor f 20,—. Goede Nikkelen Horloges uan f 4,50. Beleefd aanbevelend, Weverstraat 334. Te koop 12 a 15 duizend kilo bij C. Az. EELMAN, Pijpersdijk. by JA.\' VAN UEERWAARDKiV CocksdorpTexel. TE KOOP groote taille, mak in alle tuigen. To bevragen bij II. ROUTING v.d. VEGT. PomonaTexel. Aanbevelend, P. KIEL.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2