N°. 2400. Donderdag 29 September 1910. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Uit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Teekencnrsus te den Burg. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belang hebbenden, dat door den heer A. Korff, leeraar aan de Ambachtschool voor Helder en omstreken, gedurende den winter 1910 1911 in een der lokalen van de o.l. school te den Burg een teeken cursus zal worden gehouden, welke gevolgd kan worden door ambachts lieden en a.s. ambachtslieden, woonachtig binnen deze gemeeDte. De - cursus, bestaande uit 20 lessen, welke gegeven zullen worden des Zater dags van des nam. 6 tot des nam. 9 uur, zal aanvangen op Zaterdag 1 Oct. a.s. Het leergeld bedraagt f f 0,25 per les en per persoon. Aanmelding tot deelname moet ge schieden ter gemeente-secretarie vóór Vrijdag 30 September e. k. Texel, den 21 Sept. 1910. Burgem. en Weth. voorn. J. S. DIJT, L.-B. De secretaris, RUIBING. Zitting van den Militeraad. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken onder verwijzen naar op de gemeentelijke aanplakborden aan geplakte publicatiên bekend, dat de zit ting van den Militieraad voor deze ge meente zal worden gehouden op Maandag den 10 October a.s, des voormiddags te 10 uur te Hoorn. Zij brengen daarbij onder de aandacht van belanghebbenden, dat in deze zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent a. de lotelingen, door of voor wie eenige reden van vrijstelling wordt in gebracht b. de lotelingen, die hetzij voor goed, hetzij voorloopig van den dienst moeten worden uitgesloten en c. alle overige lotelingen. Voor den Militieraad moeten in per sonen verschijnen de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid ol gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte en de lotelingen die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake is in de 4e zinsnede van art 47 en in den tweeden volzin van art. 50 der wet. Texel, den 27 September 1910. Burgem. en Weth. voorn., J. S. DIJT, L.-B. De Secretaris RUIBING. 17—24 Sept. Het oude is voorby gegaan - het is alles nieuw geworden. Tot het verleden behoort thans het oude parlementaire jaar. Minister Heemskerk heeft het plechtig uitgeleid in naam der Koningin en met de gebruikelijke dorre lijkrede, houdende de droge opsomming van alles wat het ons land en volk gebracht had. De rede was lang en haar lengte stond niet in een goede verhouding tot de onbe langrijkheid van den inhoud. Het oude parlementaire jaar heeft dan ook niet veel omvangrijk en gewichtig werk geleverd daarentegen veel narigheden. Dochvan de dooden niets daD goedsHet oude parlementaire jaar rusto in vrede 1 Het nieuwe heeft reeds zijn intrede gedaan. De plechtige opening van de zitting der Sta ten-Generaal heeft op de gebruikelijke wijze plaats gehad met het voorlezen der z g. „Troouredo" en dat onze Vorstin in Hoogsteigen persoon den iohoud van dit werkprogram der regeering ter kennisse van onze Volksvertegenwoordigers wilde brengen, zette aan de plechtigheid niet weinigen luister bij. Ieder, die wel eens het genoegen had een „Kameropening" mee te maken, weet dat de derde Dinsdag van September voor den Haag een ware feestdag is, althans als de Koningin de zitting van het parlement opent. Moge derhalve ook thans weer de Koningin in de „gouden koets" de aandacht van het Haagsche publiek hebben bezig gehouden, de aandacht vanhet Nederiandsche volk was vooral gewijd aan hetgeen H. M. in naam der regeering aan de Vertegenwoor digers des volks mede te deelen had. Uit den aard der zaak wordt een regee- ringsprogram steeds met meerdere of mindere belangstelling tegemoet gezien. Ook thans doch het kan nu juist niet gezegd wor den, dat die belangstelling bizonder groot was. Integendeel, de verwachtingen waren niet zeer hoog gespannen in het algemeen. Wat mede is toe te schrijven aan het feit dat, sedert de regeeringen de gewoonte aangenomen hebben bij haar optreden een werkprogram te ontvouwen dat stof kan bieden voor eenige zittingsperiodes aaneen, er in de verdere jaren van haar bewind zoo goed als geen nieuws valt te verwachten. Ook het Ministerie-Heemskerk heeft bij zijn optreden een dergelijk reuzenwerkprogram ontwikkeld, zoodat ook thans niet gevraagd werd, wat de regeering zou doen doch wat zal ze nu eerst doen Dus bracht de troonrede geen nieuws. De lezer vindt het Staatstuk in hoofdzaak in het vorig nummer van dit blad opge nomen en kan zich overtuigen. Iedere troonrede behoeft echter ook niet steeds wat nieuws te brengen als het maar ivat goeds brengt, We leggen de nadruk op het woordje wat omdat we er al aan gewoon zijn dat onze parlementaire molen te langzaam maalt om veel op te brengen. Ook over de waardebepaling van hetgeen geboden wordt, zijn wij menschen het echter nooit eens met elkaar. Vooral niet als het aangekondigde wetten of wettelijke voorzieningen betreft. Dit geiegeld terug- keerend verschijnsel, doet zich ook bij de bespreking van de troonrede van thans voor wat de een toejuicht, ziet de ander met wrevel tegemoet. Hierbij denken we voornamelijk aan d6 thans dichtbij gekomen herziening van het tarief van invoerrechten en de invoering van een algemeene inkom stenbelasting, ontwerpen, waarover nog wel harde woorden zullen vallen in ons Lager huis, wijl daaromtrent een groot principieel verschil bestaat. We kunnen den inhoud der Troonrede hier niet in den breede bespreken doch we meenen er nog even op te moeten wijzen dat de toon er van niet heel opge wekt klinkt. Vooral dat gedeelte dat aan de inspiratie van den eertyds zoo optimis- tischen minister Kolkman moet worden toegeschreven. De flnancieele toestand van het rijk blijft de grootste zorg baren en de „tijdelijke maatregelen voor het loopende dienstjaar" zullen ook het volgend jaar nog blijven gelden. Met die maatregelen is klaarblijkelijk bedoeld de heffing der op centen. Ook de blik van de Troonrede op den economischen toestand is niet bepaald een hoopvolle en blije. De troonrede geeft maar 'n half antwoord op de vraagWat de regeering op wet gevend gebied nu het eerst ter hand zal nemen. Grondwetsherziening Menigeen had zulks verwacht, doch de troonrede spreekt met geen woord over de Grondwet. Wel daarentegen over de onderwijskwestie, doch in anderen zin als men mogelijk wel gehoopt had. Ook na het lijvige rapport der Ineenschakelingscommissio moet de regeering nog overwegen welke herzienin gen der onderwyswetgeving noodig zijn. Voorts stippen we aan dat de ontwerpen inzako invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring de Staten-Generaal zullen bereiken. Wanneer „binnenkort" of „eerlang" of „spoedig" De regeering laat ons daar over in 't onzekere, doch mag men de ge ruchten gelooven dan zal het nog in dit zittingsjaar zijn. Hiermede moeten we ons beschouwinkje over de troonrede eindigen. Voor meer bizonderheden raadplege de lezer den inhoud zelf. o—o o De partijdag der Duitsche Sociaal-Demo craten, die met zooveel belangstelling tegemoet werd gezien, heeft in de afge- loopen week te Maagdenburg plaatsgehad onder leiding van den Rijksdagafgevaar digde Dietz uit Stuttgart, bij afwezigheid van den partijvoorzitter Singer, die door ziekte verhinderd was. De oude grijze kampvechter Bebel leidde het Congres in met een redevoering, terwijl in een voor vergadering de Marxistische afgevaardigde Ledeboer en diens Revisionistische collega Franck het woord voerden. Uit bijna alle landen waren broedergroeten ingekomen, alsmede van eenige provinciale en stedelijke afdeelingen. Van deze laatsten trok nogal de aandacht die van de Mainzer Genossen, luidende „Seid sachlich und bewahrt die Würde!" Deze goede raadgeving, „Weest zakelijk en bewaart uw waardigheid" was gezien de omstandigheden zeker niet over bodig. Immers de bekende Badensche kwestie prijkte op het programma en 't was te verwachten, dat daarover heel wat ge zegd zou worden. Deze kwestie vormde al het hoofdnummer van de agenda en maakte inzonderheid de belangstelling voor dit partijcongres gaande. Het partijbestuur had naar aanleiding van het feit, dat de Badensche partijgenooten voor de begrooting gestemd en eenige vriendelijkheden aan den Vorst bewezen hadden, een scherpe resolutie ingediend, waarin de houding der Badensche Genossen als een schande voor de partij werd ge brandmerkt, geheel en al in strijd met de geschiedenis en de besluiten der partij. De oude Bebel zelf had zich er voor gespannen om de afgedwaalden tot rede te brengen en niettegenstaande zijn slechten gezond heidstoestand hield hij een redevoering van twee uur, waarin hij te velde trok tegen de „Budgetbewilliging". Hij weesop de besluiten van de partijdagen te Lübeck, Dresden en Nürnberg en w«es er op hoe de Badeusche Genossen de partijdiscipline met voeten getredeu hadden, ja nog erger de grondslagen der party aangetast hadden. Hij verklaarde dat de zondaars voor dit maal nog genade moest worden betoont, doch als het geval zich herhaalde, zou hij er voor zijn ze uit de partij te zetten. De rede van Bebel werd stormachtig toegejuicht. Namens de Badensche afgevaardigden sprak Dr. Frank. Deze verdedigde de houding van zijne ambtgenooten en zich in een heldere redevoering van anderhalf uur. En toen kwamen de tongen los. Lang en breed werd er over de houding der Baden sche partijgenooten gediscussieerd en daarbij bleek reeds voldoende dat er voor de Zuid-Duitschers geen vechten tegen was. Langzamerhand werden de gemoederen op gewonden en ontaarde het debat in een heftig tumult. De Marxisten eiscbten een verklaring dat Dr. Frank en de zijnen zich in 't vervolg zouden onthouden van het stemmen voor de begrooting en toen deze weigerden werd de door het partijbestuur ingediende resolutie verscherpt met de bepaling dat bij herhaling der „begrootings- zonde" onmiddellijk de uitsluiting zou worden toegepast en toen aangenomen. Dr. Frank had voor de stemming de vergadering verlaten uit protest tegen de weigering der meerderheid om de Unionisten tijd tot overleg te geven. Wat de Badensche Genossen nu zullen doen moet de tijd leeren. Dat echter een splitsing ouder deze omstandigheden onver mijdelijk is lijkt zeer waarschijnlijk. De strijd tusschen Marxisme en Revisionisme in de Duitsche roodc partij behoort na het Maagdenburger Congres nog niet tot het verleden. —o—o—o De buitcnlandsche bladen hebben zich in de laatste dagen nogal bezig gehouden met de „onthulling" van het Parijsche blad de „Matin", over een naar het heette tus schen Roemenië en Turkije gesloten over eenkomst. Ofschoon dit Parijsche blad niet bekeud staat al te betrouwbaar te zijn, toog het als officieus regeeringsorgaan bekend staand blad de „Temps" op onder zoek uit. liet droeg zijn correspondent te Konstantinopel op, het zaakje eens te onder zoeken en deze rapporteerde al dra dat er tusschen de Porte en de Romeensche regeering een mondelinge overeenkomst was aangegaan omtrent hun houding inge val van een conflict op den Balkan. De „Temps" redeneerde dat zijn correspondent stellig maar half ingelicht moest zijn, een mondelinge afspraak toch zou al weinig raison hebben en er moest dus ongetwijfeld een schriftelijke overeenkomst bestaan. En al voortredeneerende kwam het blad tot de overtuiging dat zulk een overeenkomst zelfs voor de hand lag, met het oog op de gewijzigde toestanden op den Balkan. Ook verschillende andere bladen maakten 't zich druk over de kwestie. De heele Balkan historie werd er bij opgehaald, de posities der verschillende Staten werden van alle kanten bekeken en men ging tenslotte zelfs beweren dat op Roemenië zachte aandrang van buiten was uitgeoefend, dat het Drie voudig Verbond er bij geïntresseerd was. Men is over de kwestie nog lang niet uitgepraat, want nadat over de bestaande of gedachteovereenkomst zoowat alles ge zegd was wat er maar te zeggen viel, kwam de tegenspraak aan het woord. Zoo weten thans „welingelichte" bladen te ver tellen dat er van het verhaal van die overeenkomst geen woord waar isdat alles op onbetrouwbare vermoedens berust, enzoovoort. Gevraagd mag worden wat nu waar is, doch een officieel antwoord zal wel niet komen. Het beste is maar geduldig afwachten wat de toekomst zal brengen. TEXEL, 28 Sept. 1910. De Biljart-Séance. De Séance in biljartspel op Zondag avond in Hotel Texel door prof. 'Is me Edso, verwierf een tamelijk goed bezoek. Wij vermoeden dat zoo ongeveer 100 bezoekers aanwezig waren. De indeeling der zaal was zeer doelmatig, aan alle vier zijden konden achter tafeltjes de bezoekers plaats nemen waardoor zij een ruim aezicht op bet biljart hadden, terwijl de ^|eler niet werd gehinderd. Ook nu weder gaf 'Is me Edso bewijzen van zijn vaardigheid om op het biljart kunststukjes te vertoonen, zoowel met de ballen uit de hand als met de que; menige toer bracht de aanwezigen in verbazing; een luid applaus viel den speler ten deel. Niet de minste der toeren was zeker wel om m'ef de speelbal eerst de witte bal op het biljart te raken, de speelbal te laten springen over den rand van het biljart en zoo te caramboleeren op de roode bal welke in de uiterste hoek van de zaal was geplaatst, 't Was sterk! Het publiek was wel tevreden over hetgeen ten aanschouwe werd gegeven. Na afloop der Séance namen eenige personen deel aan het prijsbiljarten, waarvan wij de uitslag niet hebben afgewacht. De Markt. De markt van Maandag was weder goed voorzien van wolvee; ook rundvee was aangevoerd, waaronder jong rundvee voor den staltijd, verder wat biggen enz. De haudel was niet zoo buitengewoon vlug, doch de prijzen mochten zeer bevredigend beeten, zoowel voor wol als rundvee. Goede waar bedong als steeds een goede prijs. Den Hoorn, 27 Sept. Onze vroegere plaatsgenoot de heer N. Drijver, thms klerk der posterijen en telegrafie te Rotterdam, is met in gang van 26 September als zoodanig uveigeplaatst naar Oss. (prov. N.-Br.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1