Mar ktheric h ten* Advertentiën Advertentiën. Landbouwonderwijs 1910-1911. Tex. Eig. Stoomb. Onderneming. da bekende Borstplaat van 10,15,20 en 60 ct. per doos ©ekookte Mam en berookt ïleesch, Predikbeurten- Chilisalpeter in den Herfst. Leerlingen kunnen NIET meer wor den aangenomen. van 5 uur van Oudeschild vertrekken- DE DIRECTIE. HEDEN ONTVANGEN O. VISSER, Oosterend27 Sept. Beroepen bij de Gereformeerde Kerk, alhier de Eerw. Heer Ds. I. C. Dagevos, te Zuid-Beijerland. Er zijn nu verscheidene schuiten aan het zeemos visschen, daar de Noord - zeevisscherij weinig meer oplevert. Op 1 Oct. mag men beginnen met het korren van schelpdieren. De zeemos- visschers deden in de vorige week hun werk op een klein bestek, zoodat de schuiten elkander dikwijls moesten pas- seeren. Hierdoor kwamen er eenige met elkander in botsing, waarbij de T.X. 161 en de T.X. 180 schade aan den steven bekwamen. De Gocksdorp. Het tjalkschip „Verwisseling" van Franeker met eene lading steenkool naar hier, geraakte in de Roggesloot aan den grond en bleek bij het vallen van het water gevaarlijk te zitten, daar het begon te onderstroomen. De schipper, bevreesd zijnde, dat het schip zou breken, riep assistentie in van twee hier thuisbehoo- rende visschersschuiten, die een deel der lading overnamen, waarna het hier in de sluis aankwam. Oudeschild, 27 Sept. Sedert gisteravond wordt de g eregelde dienst tusschen Texel en Helder waar genomen door de „Ada van Holland". Naar men ons mededeelt, zal dit ruim een week duren- "De Dageraad" is naar het dok vertrokken, waar de ketel zal worden schoongemaakt en eenige nood zakelijke reparaties zullen geschieden. Een vaartuig van Dros Co, geladen met Amerikaansche lijnkoeken, geraakte nabij Wieringen aan den grond. Door eenige Wieringer blazerschuiten werd een gedeelte der lading overgenomen en het vaartuig gelicht zoodat het weldra weder behouden in de Texelsche haven aankwam. Daar schip en lading geassu reerd waren wordt dit een assurantie zaakje. Vlieland. Naar men verneemt zal het op 1 Oct, a.s. 50 jaren geleden zijn dat J. de Boer Dzn. het ambt van lantaarnop* steker heeft waargenomen. Ook deze man der verlichting worden nog vele jaren toegewenscht. Een frissche doop. Zondagmorgen aanschouwde de zwem inrichting aan den Westerdoksdijk, te Amsterdam, een ongewoon tooneel: Daar werden, door den predikant der Zevende-Dags Adventisten, den heer J. Wintzen, twee jonge vrouwen plechtig in het genootschap opgenomen door de ceremonie der onderdompeling, dia plaats had in het „pierenbad" waar anders de beginnende zwemmertjes hun ledematen in het IJ-water dompelen. Na gebed en zang der aanwezige leden van het Adventisten-genootschap, om streeks een 30-tal, en een stichtelijk woord van een der predikanten, geleidde de heer Wintzen de beide vrouwen één voor één de trap af, besprenkelde voor hoofd en borst der aspirantleden, en dompelde haar even onder water. Bij deze ceremonie droegen de twee vrouwen een lange, donkere pij. Ten slotte werden eenige psalmen gezongen. bloedvergiftiging. Een snel werkend geval van bloed vergiftiging deed zich te Westwoud voor Een jonge man, zekere W., had zich bij het perenplukken aan de knie bezeerd het wondje werd, als vrij onbeduidend aanvankelijk niet geacht, doch na een paar dagen van hevig lijden is W. over leden. Opcenten bedrijfs- en vermogens belasting Bij de Tweede Kamer is ingediend het aangekondigde wetsontwerp tot aan vulling der middelen ter goedmaking van de uitgaven begrepen in de Staats- begrooting voor 1911, strekkende tot heffing van tien opcenten op do aanslagen in de bedrijfs- en vermogensbelasting. Een buitenkansje. Te Bennekom heeft zich het eigen aardige geval voorgedaan dat in de woning van mej. H. bijen tusscben den zolder en het plafond dezen zomer niet minder dan een 40 pond honing hebben aange bracht. Door een gattjo in den muur konden de diertjes hun modernen korf bereiken. Voor mej. H. een buitenkansje, daar de prijs van den honing thans 50 ct por pond is 1 Ziekteverzekering. De „Standaard" vergelijkt hot ontwerp Talma inzake ziekteverzekering met het ontwerp indertijd door dr. Kuyper iuge- diend en doet in de eerste plaats op merken dat bij het eerstgenoemde de decentralisatie eenerzijds nog verder is doorgevoerd, doordat het de controle grootendeels in eigen kring vormt (ver zekeringsraden te kiezen door belang hebbenden), anderzijds veel minder ver, doordat de wet-Talma veel grooter districten neemt. Het sterkst sprekend verschil komt eerst uit, zoo men let op de gevolgen van de ontwerpen voor de beurs der belanghebbenden. „Stel, een arbeider verdient een gemid deld loon van 110 per week. Dan ontvangt hij volgens het ontwerp-Kuyper1. f7 per week als ziekengeld, 2. geneeskundige behandeling van dokter en apotheker, 3. geneeskundige verzorging van zjjn gezin en 4. begrafenisgeld. Nu mag men de geneeskundige behandeling per week, dokter en apotheker saam f 1,50 stellen. Hij ontvangt alzoo ten minste f8,50. Volgens het nu ingediende ontwerp daarentegen ontvangt hij slechts f5, en daar moet dan nog de geneeskundige behandeling af. Gerekend op f 1,50 per week, zou de medicatie alzoo het zieken geld feitelijk op f3,50 doen slinken, en alzoo meer dan de helft verschillen van wat hem in 1904 was toegedacht". Dit verschil zal ernstig onder de oogen zijn te zien, daar in dagen van ziekte de nood voor een gezin vaak grooter is en deze verzekering juist dient om te zorgen dat ook in dagen van ziekte het gezin op peil kan blijven. Ons vee naar 't buitenland. Een prachtige collectie Friesch vee, bestaande uit een 100-tal koeien en ruim 150 pinken en kalveren, werd Zaterdag in 17 waggons van Leeuwarden naar Italië gezonden. Door de firma schaap te Deersum zijn 34 hokkelingen en 1 stamboekstier naar Rusland verzonden. Huiselijke tioist. De Reitzstraat te 's Gravenhage was in rep en roer, doordat een huiselijke twist op een tweede verdieping in die straat zóó hoog liep, dat de man, na den inboedel kort en klein te hebben geslagen, zijn vrouw te lijf wilde. In haar angst wilde de vrouw uit het raam springeD, doch bleef met haar kleeren aan het kozijn hangen. Hulpvaardige handen plaatsten fluks een lange ladder tegen hot huis en een man klom naar boven, oiq de vrouw uit haar benauwde positie te bevrijden. Doordat de kleeren der vrouw vlugger losgeraakten dan haar redder had gedacht, gleden beiden met groote snelheid naar beneden, met het gevolg dat de bevrijder zich nogal vrij ernstig aan de handen verwondde. In Nederland. „Land en Volk" betoogt, dat het bij de opening der Staten-Generaal recht Russisch is toegegaan. Het blad deelt mede, dat allen, die deze openbare vergadering bijwoonden, te voren alles moesten afgeven wat ze bij zich hadden, en bovendien, dat in de vergaderzaal van de volksvertegenwoor diging een rij soldaten geplaatst was. „Land en Volk" merkt dan o.m. op: De Koningin schijnt zich niet langer te midden der volksvertegenwoordiging te mogen wagen dan onder bescherming van een rij soldaten. Deze maatregelen, die in Rusland gemotiveerd zouden zijn, zijn voor het Nederlandsche volk een beleedigmg. Mochten zij zijn uitgegaan van „het Hof", Jan bedenke men te dezer piaatse dat door zoodanige maatregelen, waar mede men wellicht der Koningin aan genaam denkt te zijn, Hare populariteit niet wordt verhoogd. Een slachtoffer der mode. Toen Woensdagavond een regenbuitje op kwam zetten, wilde een dame, die te Haarlem op de Turfmarkt liep, nog met de tram der Ceintuurbaan mede. Fluks wilde zij de treeplank van het achterbalkon der tram opstappen, toen zij ontwaarde, dat de toegang tot het balkon te klein was voor haar groot hoofddeksel. De passagiers zaten natuur lijk te proesten van het lachende conducteur hield zich goed en gaf de dame den raad, haar hoed af te zetten. Hieraan gaf' zij geen gehoor,, zeker uit vrees dat zij door de passagiers bespot zou worden. Dei halve trok do conducteur rnaar aio de bel en de dame en haar hoed bleven in den r jgon slaan (H. D.) Voor nachtverblijf. Een 22-jarige jonge man, die, na wegens een lichaamsgebrek uit het leger, dat hij als korporaal diende, met f84 pensioen te zijn ontslagen en geen werk kunnende vinden, te Hilversum tevergeefs bij de politie om nachtverblijf aanklopte en vervolgens om zijn doel toch te bereiken eenige prentbriefkaarten uit een winkel- uitstalkastje ontvreemde, en tegen wieu 8 maauden gevangenisstraf was geëischt werd door de rechtbank te Amsterdam tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Muzikale konijnen. Te Oranjewoud bleek dezer dagen dat wilde konijnen groote liefhebbers van muziek zijn. Voor een der villa's liet men een gramophone spelen en al spoedig kwamen van alle kanten oude en jonge konijntjes opzetten. Ze kwamen al nader en gingen met gespitste ooren op het gazon voor de villa aandachtig zitten luisteren. Toen de muziek ophield verdween het gehoor. Een Friesche boerin treedt op haar manier op als dranlcbestrijdster. De hooiers waren met eenige vol geladen wagens thuisgekomen, zij hadden zich uitstekend geweerd en daarom kwam de boerin op de deel om ze te tracteeren. Onder eenen arm hield zij een flesch Berenburg en onder den anderen een koek. Een helder gelach weerklonk, toen de vrouw het mansvolk 4 mannen en 2 jongens toeriep: Nou, wat willen jullie nou, een borrel of koek. „Koek" riepen drie; „Berenburg" klonk uit dm mond van twee. Eén aarzelde, maar toen: „Nou ik schamje mij einliks al 'n bijtsje, mar 'k ha doch Ijeaver koeke" en hij beet gretig in 't toegereikte flink stuk koek. De boerin trok lachend af, zeggend: „Voor de zomer om is, heb ik ze alllemaal aan de koek". Zooiets telt mee. Den heer H. J. H. Gelderman te Oldenzaal werd door de arbeiders en arbeidsters zijner fabriek ter gelegenheid zijner 25-jarige echtvereeniging een zon newijzer op steenen voetstuk aangeboden Den 24en September zou nu de heer Gelderman zijn 1800 personen groot personeel een uitstapje naar Amsterdam doen maken. Artis en Panopticum zouden worden bezocht en een speciale voor stelling van Carré. Twee extra-treinen ziju noodig voor dit groote gezelschap. I. Verreweg het meeste salpeter wordt in het voorjaar en den zomer op de gewassen aangewend. Toch kan een bemesting in het najaar zeer goed op haar plaats zjjn, mits men haar met oordeel toepasse en vooral hier in het oog houde„van het goede niet te veel". Op welke gewassen zal het salpeter in het najaar nut kunnen doen? We zouden b(jna durven zeggen, op alle gewassen die in het najaar hun vollen wasdom moeten bereiken en niet minder op de gewassen, die, in het najaar gezaaid, den winter moeten overblijven. Wij hebben de ondervinding opgedaan, dat b. v. andijvie, spruitkool, late bloemkool en dergelijke, wanneer zfj op een bodem staan, die niet rijk aan stikstofhoudende meststoffen is, voor een lichte overbemesting met Chilisalpeter om dezen tyd zeer dank baar zijn. Men zorge echter voor het onder brengen van het salpeter, omdat de planten er spoedig van moeten profiteeren en tevens dat de meststof niet op de bladen komt. Ook denke men er aan de hoeveelheid niet groot te nemen. Immers zij is bestemd voor één oogst én niet zooals dikwyls in het voorjaar het geval is, ook voor een volgend gewas. Wat men te veel geeft zal wel geen schade doen, doch brengt ook geen voordeel aan. Het salpeter dat wjj verleden jaar in den nazomer bij andjjvie gegeven hebben, werkte prachtig. Wij ge bruikten ongeveer 1 K.G. per Are en ver kregen kroppen (struiken) van verbazenden omvang, zooals zy nergens in onze om geving te vinden waren. Een groententeler stond er verbaasd van te kyken. Ook de in September nog bemeste spruit- en late bloemkool leverden een prachtig beschot. De spruitjes en de bloemkool waren fiink ontwikkeld en vast. Vooral de bladen van de bloemkool vertoonden een donker groene kleur en een krachtige ontwikkeling, welke laatste ten goede kwam aan de eigenjfike kool. Een zeer goed succes haddon wy ook met Brusselsch witlof, dat behalve in den zomer ook in den nazomer nog een gift van 1 K.G. Chili per Are ontving. In oen volgend stukje tot slot iets over de granen. P. Texel 26 Sept. Aangevoerd werden: 4 paarden f175 a f325. 5 veulen f85 a f 140. 8 koeien f 200 a f235.— 6 pinken f 100 a f 135. 20 Gr. Kalven f 50 a f70. 3 Nuchtere Kalven f 14 a f 16. 15 Rammen f25 a f35 533 schapen f 18 a f 26. 139 lammeren f 14 a f 16. 20 schrammen f 18 a f24. 45 biggen f 10 a f 12.— 2 korven kippen f 1a fl.50. l'uruicreud, 27 Sept. Aangevoerd 854 Runderen waaronder: 515 vette koeien 68 80 Ct. per KG, onf> Gelde koeien f 150 a 220. JUU Melkkoeien f 180 a 290. 39 stieren 146 vette kalveren f 0,90 a f 1.10 p. Kg. 262 Nuchtere kalveren f 14a 1 30 4236 Schapen f 23,h t 32.00 prijsh. h. matig 500 Lam moron t 14,a f 18, 287 vette varkens t 0,53 a 10,57 per Kg.; 81 magere varkens f 17 a 130, 340 biggen f9 a 1 14 kipeieren f 5.00 a 1 5.50 per 100; Amsterdam, 26 Sept. Aangevoerd 239 Rundoren, le kwal. 76 80 ct. j* 2e kwal. 70 a 74 ct 3e kwal. 58 a 68 ct. g, 180 Melk- en Kalfkoeien f 150 a f 300, 46 Nuchtere Kalveren 1 12,a 1 18, 472 Vette Varkeus 51 a 56 ets. 32 Schapen 1 22 k 1 28. Zondag 2 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur Ds. Kijne. Waal. Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uurds. van GrasBtek. Dinsdag 4 October hervatting der catechisatie bij den predikant-con sulent der gemeente, om 3 uur. Den Hoorn. Nam. 2 unr ds. Kijne. Oosterend. Nm. 3 uur ds. van Grasstek. Doopsbediening. Coclcsdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK, OosterendVm. hali 10 ds. W. Geerds, Nam. 3 uur Ger. pred. van Schouwerzijl. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 uur ds. Kuperus, Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren: ARIE JAN, zoon van JAN VONK Lz. en WIJNTJE EELMAN. Oosterend, Texel 23 Sept. 1910. Aanvang der kursussen Landbouwwinterkursus te Zuid-Eierland op Vrijdag 30 Sept. 's av. half 8. Landbouwwinterkursus to den Burg op Zaterdag 1 Okt. 's av. 7 uur. Kursus in Landbon wboekh. te ZuidEierland op Donderdag 13 Okt. 's av. half 8. Kursus in Laudbouwboekb. te den Burg op Donderdag 20 Okt. 's av. half 8. II. VISSER. Vanaf 1 October a.s. zal de wagen met bestelgoederen voor den Bur g na aankomst der boot De dienst op de laatste boot wordt dan opgeheven. Aanbcvelond, (lebr. DROS. """STEEDS"" V ERKRÏÏgB A AR Aanbovelend,

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2