Tweede BIJVOEGSEL van de Texelsche Courant van Zondag 2 Oct. 1910. „Met een dubbeltje de wereld door," Uitgave van de Firma Langeveld de Rooij. Marktberichten. Gemengd Nieuws. PREMIE OP ONS BLAD. SCHELPKALKF ABRIEKEN STOOMTRASMOLEN. Firma W. F. STOEL ZOON, Alkmaar. 30 CENTS, Postkantoor te DEN BURG- (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt. 2e helft der maand September 1910, B. Vink, Winkel. Leiden, 30 Sept. Ter markt aangevoerd: 31 Stieren 1117,— a i 240,—; 145 Kalf- en Melkkoeien f 162 a 1 322; 278 Varekoeien t 108 a f 267 197 Vette Ossen en Koeien f 182a f 298 37 Kalveren (vette) f 56 a i 103 14 Kalveren (magere) 1 6.a 1 13. Lammeren f a f 907 Schapen (vette) 1 24.a 1 28.— 624 Schapen öveide) f 18,a t 25,— 533 Magere Varkens f 17— a i 47, -; 732 Biggen f 8.k f 14. Sciiagen, 27 Sept. Aanrevoerd: 40 Kalikoeien f 180,a f 320 98 Vette Koeien i 180 a 1310,— 70 Geldekoeien 1 130 a i 210 25 Nuchtere Kalveren i 7 a f26. 520 Schapen (vette) f 21,a 30, Overhouders f0,— a 0. 410 Lammeren i 14.a f 21. 36 Vette Varkens 50 a 58 cent per Kg. 4 Magere Varkens f 20,a 1 23, 100 Biggen f 12,a f 18, Boter i 1.42 a f 1.55 per K.G. Kipeieren f 4,50 a 1 5,per 100; Behoud van Natuurmonumenten. De Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, onder hooge bescherming van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden doet een beroep op de welgestelde natuurvrienden in ons land, om het Leuvenumsche boscb, een der grootste en merkwaardigste bosschen van de Veluwe, te sparen uit sloopershanden. De Vereeniging heeft goede hoop op de onbaatzuchtigheid van de meer-ver- mogenden in ons land. En zooals dat voor de Naardermeer reeds zoo glorieus is gelukt, onderneemt zij ook nu weer een prijzenswaardige poging. Zij schrijft een 3 pCt. leening uit, om deze bosschen te koopen. De leening wordt uitgegeven in obligatiën aan toonder a f 1000. Het prospectus iso.a. onderteekend door prof. dr. G. A. F. Molengraeff, te Delft. Treurig ongeluk. Wanneer de tram naar Alkmaar vertrekt, zet de stokersjongen als de tram de wissel gepasseerd is, deze om voor de tram die uit de andere richting komt, daarna moet hij de tram inhalen en op de machine springen. Deze vreemde manier heeft Woensdagochtend half negen een slachtoffer geëischt. De 16 jarige W. viel bij het opspringen en werd door de wielen vermorzeld. Goed bezorgd. De bedrfjfboeren en de bejaarde arbeiders, die door den verkoop der hoffteden van nu wijlen den heer D. Bauduin in den Houtrakpolder die plaatsen („Java, Sumatra, en Borneo" hoeven) uiterlijk Maart 1911 moeten verlaten, ontvangen een pensioen of geldelijke uitkeering. Jonge bruidjes. Ten gemeentehuize te Ede meldden zich twee paartjes aan om in onder trouw te worden opgenomen, waarvan bruidegom en bruid respectievelijk 57 en 19 en 53 en 16 jaar telden. Water oorzaak van brand. Zaterdagmiddag werd het Centraal Bureau van bet Brandwezen te Utrecht in kennis gesteld, dat in perceel no. 143 aan de Oude Gracht W. Z. en be woond door M. Blankers, een begin yan brand was ontstaan in de etalagekast. In genoemde etalage was een glazen bol (kristal glas) gevuld met water geplaatst, waarop de zon een tijd had geschenen, waardoor de branding van het glas een schoen in brand had ge stoken. Nadat de brandende schoen was verwijderd, mocht hiermede het brandje voor afgeloopen beschouwd worden. Weervoorspellers. In Friesland zijn uit het Noorden groote koppels wilde ganzen aangevlogen. Men beschouwt dit als een teeken voor een vroeg invallenden winter. Geen verloting. De afdeeling Middelburg van da Zeeuw- sche Maatschappij van Landbouw heeft met 41 tegen 29 stemmen en 8 blanco besloten in 1910 geen verloting te houden bij gelegenheid der jaarlijksche paarden markt. De verloting werd bestreden als zijnde een maatschappelijk kwaad en niet be vorderlijk voor de markt, waarop voor kooplui te weinig zaken te doen zijn, omdat de verlotingscommissie de prijzen te veel opvoert. Levend verbrand. Te Wijk bij Heusden is het huis, be woond door de Gez. B., in vlammen opgegaan. Twee der zusters waren afwezig. Een derde, die niet goed bij het hoofd is, was alleen thuis. De vlammen hadden zoo snel om zich heen gegrepen dat, toen de brandweer ter plaatse ver scheen, het huis niet meer kon worden binnengegaan. Later bleek, dat de alleen thuisgeblevene dame in de vlammen was omgekomen. Bij de buitendeur lag haar verkoold lijk. Het schijnt, dat zij nog heelt willen vluchten, doch de deur, die altijd op slot en gegrendeld is, niet meer heeft weten te openen. Een brug ingezakt... De brug over de Haarlemmervaart tusschen Oegstgeest en Sassenheim, in den straatweg Leiden Haarlem is inge zakt. Wel is de trambrug (voor de tram Leiden—Haarlem) nog in goeden staat, maar uit een veiligheidsoogpunt laat men de passagiers uitstappen bij de brug en aan de overzijde in een gereedstaande tram de reis vervolgen. Voetgan gers en fietsen gaan over de trambrug. Omtrent de oorzaak van het ongeval deelt het „Leidsch Dbl." medeIn den voormiddag van Maandag nog hadden een opzichter en de rijksweg werker v. K. en de stadsvaartwerker v. d. L. met een roeiboot opnemingen gedaan, en het resultaat dier opnemingen was niet gunstigverankeren, versterken werd hoog noodig geacht. Geen halfuur later werd bevestigd wat was waargenomen, de hoofden aan de zijde van Oegstgeest verzakten plotseling over een lengte van wel drie meter op enkele plaatsen wel tot een meter diep. De zijmuren en de hoofdmuren scheurden. Die scheuren waren wel twintig duim en meer. Een en ander, inbuigende en uitbuigende deelen, gaf een ware gevaar lijke ruïne te zien. Ook het brugdek zakte. Aan de zijde van Sassenheim waren de sporen er van goed merkbaar. Even voor de instorting passeerde een ledig rijtuig, en bijna direct nadat een wielrijdend militair gepasseerd was, gebeurde het ongeval. Een detachement huzaren moest van route veranderen. Had dit over de brug gegaan, dan hadden de ongelukken groot kunnen zijn. Ongewenscht bezoek. In den comestibleswinkel van den heer C. L. Dirksen, in de Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam, is een zwerm bijen, die al een poos daar in de buurt rondzwierf, komen binnenvallen. Er waren in den winkel honigraten uitgestald en de dier tjes, die blijkbaar uitgehongerd waren, vielen er met onweerstaanbare gretig heid op aan. De heer Dirksen slaagden er niet in den zwerm in zijn geheel op te vangen, te „scheppen" zooals de vakterm heet. Hij lokte de bfjen, die bij tientallen zijn winkelkast vulden, met een honigraat buiten de deur en wist ze toen op straat met eenige vellen vliegenpapier te vangen. Er waren er ook nog verscheidene in den winkel gebleven, die met behulp van een in spiritus gedrenkte spons onschadelijk werden gemaakt, maar het duurde toch geruimen tijd voordat de heer Dirksen van zijn onverwachte en ongewenschte bezoekers bevrijd was. Van em tamboer. De troep keerde huiswaarts. Een moeilijken dag had hij achter den rug. Zwaar vermoeid waren de manschappen, maar dapper, met geestkracht werden vermoeienis en pijn bedwongen. Immers de kazerne was in 't zicht en dat zou Wij zijn in de gelegenheid onze lezers een mooie premie op ons blad aan te bieden, n.l. door GRANT ALLEN. Dit geestig boek kan door ieder uit het huisgezin worden gelezen. Het is geïllustreerd met 50 illustration cn 300 bladzijden groofi Het bevat de avonturen van eene jonge dame, die met een aanvangskapitaal van 10 centen, haar weg door het leven weet te maken. Wij stellen dit boek, voor zoolang de voorraad strekt, voor onze lezers be schikbaar tegen den luttelen prijs van "Verzending franco naar buiten tegen toezending van postwissel a 40 CENT. Uitg. Tex, Courant. .vs'CMêï' het einde van 't lijden zijn. Op 't vroolijk geranplan van den tamboer trok men in stevigen pas voorwaarts. De gezichten der tiendaagsche krijgers herleefden bij 'tzien van den bekenden toren. Plotseling klonk het commando „Compagnie Halt!" Strak stijf bleven de manschappen staan. Alleen de tamboer liep door. Het voor hem bestemde waarschuwings commando had hij gemist, 't ander bevel door het tromgeroffel niet gehoord. En terwijl de compagnie daar stond, mar cheerde hij verder, den afstand tusschen hem en den troep steeds vergrootende, zoodat hij ten laatste het meermalen herhaalde waarschuwingscommando ook niet meer verstond. En dapper trommelende liep hij door, eenzaam, zich ten volle bewust van zijn verantwoordelijke taak den troep moeheid en pijn te doen vergeten. Ttans echter niet daarvoor gerespecteerd, maar uit gelachen door het publiek. Totdat bij eindelijk omziende, bemerkte hoe hij buiten zijn schuld, het gelach der menschen had opgewekt. („Ass. Ct.") Plotselinge dood. Sedert een paar dagen was vrouw H in de Spiegelstraat te Zutfen, niet buiten geweest. Tenslotte werden de buren ongerust. Men waarschuwde de politie. Deze is het huis binnengedrongen en vond de vrouw dood op een stoel voor 'traam zitten. Ze had de mut3 nog op het hoofd. Vliegsport. Onze landgenoot Fritz Koolhoven, heeft te Reims het vliegen grondig geleerd en is nu tot leeraar te Aus bij Luik ge promoveerd, waar hij zich weldra zal installeeren met drie Hannot-machines. Tegelijkertijd zal Koolhoven deelnemen aan de vliegweek, die van 23 October tot 1 November te Luik gehouden zal worden. De „O. H. Ct." schrijft: Naast de plannen om te Haarlem Fritz Koolhoven en Archer te laten vliegen, heeft een derde combinatie met den populairen flukser Olieslagers onderhan delingen geopend om dezen zijn kunst te doen zien. Iedere combinatie heeft een terrein op het oog en de groote vraag is slechts, wie van de beide laatste het eerst gereed is met de onderhandelingen, die in vollen gang zijn. Voor Archer was besproken i—6 Oct. a. s., Olieslagers is vrij van 10 tot 16 October. Voorloopig zal men dus moeten af wachten, dochgevlogen zal te Haarlem worden. Naar de „Etoile Beige" verzekert gaat Olieslagers weldra naar Amerika. Pseudo-nonnen. Dezer dagen werden de woningen te Eindhoven afgeloopen door een paar als nonnen gekleede personen, die geld kwamen inzamelen z.g.n. voor de weezen. Zij verklaarden uit het klooster te Vaals afkomstig te zijn. Spoedig kwam evenwel uit dat dit tweetal niet gerechtigd was het geestelijk kleed te dragen. Zij werden door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Een van haarbleek een man te zijn Stee7i ingeslikt. Een 7-jarig meisje, wonende in de Laurierstraat te Amsterdam, had het ongeluk een stukje steen in te slikken. Aanvankelijk scheen het geen ernstige gevolgen te zullen hebben, maar inden middag zwol de keel zoo schrikbarend op, dat men het raadzaam vond, het kind onmiddelijk naar het Binnengasthuis te brengen. De toestand bleek- toen bedenkelijk te zijn. Een Wondermensch. Te Dresden is een wondermensch op komen duiken, 't Is iemand, die twee tonen tegelijk kan zingen. De jeugdige zanger die met een zuiver tenortimbre de hooge A zong, liet ook diepe bromtoonen hooren, waarvan de onderkwint in bijna gelijke sterkte mee klonk. Een keelspecialiteit van naam dr. Bottermund verklaarde dat het bezit van een dubbele stem, z.g. diplophonie, tengevolge eener ziekelijke afwijking der stembanden, wel meer voorkomt Echter bleken de stembanden van den z.mger Soma Balogh geheel normaal. Hoe het hem gelukte t.vee tonen tegelijk te zingen, is de aanwezigen een raadsel gebleven. Van een suffragette. Mis Ada Kent, naaister te Lmden, heeft een aanslag in - de belasting ge kregen, als ijverig suffragette heeft zij den fiscus doen weten, dat zij geen cent betaalde, zoolang zij het kiesrecnt niet had. Daarop is zij telkens lastig gevallen door belastingambtenaren, aanmaningen, dwangbevelen en deurwaarders en ten slotte heeft zij de volgende nota inge stuurd bij den ontvanger: Drie uur tijdverlies 36 gld.; veronachtzaming van mijn persoonlijke aangelegenheden 36 gld.; nadeelige invloed op mijn gezond heid en mijn zenuwen 36 gld., een gestoorde spijsvertering 12 gld. Totaal 120 gulden. Aan haar yerzoek tot spoedige uit betaling van dit bedrag is nog niet voldaan! Een vliegende brievenpost. De administratie van de Engelsche posterijen wil een proef nemen met het brievenvervoer per vliegmachine. De bekende vlieger Graham White zal als besteller dienst doen. Er zou een bezending van 75 K.G. prentbriefkaarten te Blackpool aan het postkantoor aan komen met de gewone vervoermiddelen. Dit pak zou naar het vliegkamp worden gebracht, waar White het zou overnemen en met zijn vliegtoestel dezen post zou vervoeren naar Southport, waar weer een auto zou klaar staan voor het verder vervoer. Tot dusver moet tengevolge van den vorm van de kust, de postverbinding een heelen omweg maken tusschen Blackpool en Southport en men wil nn eens zien hoeveel bekorting met het nieuwste vervoermiddel is te verkrijgen.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 5