N°. 2402. Donderdag 6 October 1910, 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Aangifte voor de zeemilitie. A. Zeevarenden. B. Binnenschippers. C. Smeden, stokers, machinisten en bankioerkers. D. Overige beroepen. 24 Sept.—1 Oct. De Tweede Kamer zat de afegeloopen week nog meerendeels in de afdeelingen om zich voor te bereiden op de openbare behandeling van de Staatsbegrooting en eenige wetsontwerpen die nog voor de begrooting een punt van behandeling zullen uitmaken. Tot deze ontwerpen behoort ook de aanvrage van de regeering van maar eventjes 40 millioen - voor de verbetering van onze kustverdediging, benevens die welke aan minister Kolkman de noodige middelen zullen moeten verschaffen om het geraamde te kort op de begrooting van 1911, dat maar eventjes een bedrag van 12 millioen aangeeft, te dekken. Verwacht mag worden, na alles wat over dezo ontwerpen reeds in de partijorganen geschreven is, dat de regeering niet zonder slag of stoot haar plannen goedgekeurd zal krijgen. Inzonderheid tegen het toestaan van de 40 millioen zijn ernstige bezwaren ingebracht, zelfs ook van de Katholieke zijde en men mag dan ook benieuwd zijn naar de zittingen waarin de kwestie ter tatel zal komen. 't Is inderdaad noch voor de Regeering, noch voor de Volksvertegenwoordiging een eenvoudige en gemakkelijke kwestie, temeer nu er allerlei bijomstandigheden zijn die aan de regeeringsaanvrage een eigenaardige beteekenis hebben gegeven. We herinneren alleen maar aan het feit dat ze in verband gebracht wordt met de bekende Van Heeckerenk westie en men achter de regeering de waarschuwende vinger van den Duitschen monarch tracht te zien. Met belangstelling mag de behundoliug dezer belangrijke kwestie tegemoet worden gezien, een be handeling die vry zeker gekenmerkt zal worden door een feilen strijd. Nog een anderen, wellicht eveneens feilen strijd kan in de komende zittingsperiode tegemoet worden gezien, de stryd n.l. om de tariefsverhooging. De regeering zal, zoo heet het, binnenkort gevolg aan haar voor nemen geven en een ontwerp tot herziening van het tarief bij de Kamer indienen. Nu is daarover in de afgeloopen week reeds heel wat te doen geweest. Een Engelsch blad, de „Daily Telegraph" wist n.l. te vertellen hoe het ontwerp er uit zou zien. Bet blad had een vertegenwoordiger naar Holland gezonden om eens poolshoogte te nemen en deze kon dezer dagen „uit ver trouwbare bron" reeds het een en ander mededeelen. De Londensche vertegenwoor diger van het „Hbld." was er als de kippen bij om zijn blad met den inhoud van het artikel der „Daily Express" op de hoogte te stellen. De vertegenwoordiger die het Londensche blad op kondschap had uitge zonden berichtte dan, dat het nieuwe ontwerp een lijvig stuk is, dat een wets ontwerp en een lijst van de nieuwe tariefrechten bevat. Men verwacht, dat de opbrengst meer daD 25 millioen gulden zal bedragen. Er zijn in het nieuwe tarief vier klassen. Grondstoffen voor gebruik van nijverheid of landbouw zijn vrij van invoerrechten, eveneens zullen machines, bestemd voor de productie van machinerieën in Nederland zelf, voorloopig vrijgesteld zijn. Machine rieën, die in Nederland vervaardigd kunnen worden, zullen krachtig beschermd worden. Voedingsmiddelen voor de groote massa zullen vrij zijn. Graan zal niet worden belast, meel echter wel. Groenten zullen vrij zijn van belastingen. Voor conserven, door de minvermogende klassen gebruikt, zal minder betaald worden dan bij het huidige tarief, maar van luxe conserven zal een zware belasting worden geheven. De tarieven voor de 4 klassen zijn resp. 3, 6, 10 en 12 proc. ad valorem. Op halffabrikaten, andere dan grondstoffen zal een recht worden gelegd van 6 procent; van goederen, die voor drievierde afgewerkt zijn, wordt 10 proc. aan rechten geheven, voor geheel afgewerkte goederen en weelde artikelen wordt 12 proc. betaald. Linnen goederen en kleedingstoffen uit Engeland zullen dus zwaar worden belast. Van schrijfbehoeften, die in groote hoeveel heid uit Engeland worden ingevoerd, wordt eveneens zware belasting geheven, met het doel de Nederlandsche papierindustrie te doen herleven. Drukwerk, prentbriefkaarten enz., die in groote hoeveelheden uit Duitschland worden ingevoerd, zullen met 12 proc. worden belast. De lijst bevat 15 groepen. De rechten op goederen, die niet in Nederland gefabriceerd kunnen worden, zullen minder dan 5 proc. bedragen. Het retaliatiestelsel kan ook worden toe gepast. Wanneer een staat een belasting heft, gericht tegen den invoer van Nederlandsche producten, zal Nederland de bevoegdheid hebben ook tegenover dien staat zijn tarieven te verhoogen. Tot zoover de onthullingen van het Londensche blad, die zooals begrijpelijk is aanleiding hebben gegeven tot heel wat geschrijf in de bladen. De Haagsehe vertegenwoordiger van het „Hbld." verklaarde gehoord te hebben dat in het stuk der „Daily Express" de groote lijnen aangegeven waren waailangs de tariefsherziening zal gaan, doch van andere zijde werd dit niet zoo grif geloofd en werd zelfs gesproken van fantasie van den Engelschman. De oflicieelo ontkenning of bevestiging zal wel niet eerder verkregen worden dan bij de indiening van het ontwerp zelve en tot zoolang zullen we dus geduld hebben te oefenen. —o—o o De Duitsche sociaal-democraten gaanvoort overwinning op overwinning te behalen, als een gevolg van de toenemende onte vredenheid onder de burgerkiezers. De goed6 oude tijd, dat de Duitsche kiezer zich voorschrijven liet wiec hij zijn stem moest geven is voorbij wat bij iedere verkiezing in den laacsten tijd duidelijk gebleken is. We behoeven daarover niet breedvoerig te ziju de lezer weet dat de ontstemming onder het Duitsche volk tegen de huidige regime met den dag toeneemt en dat dit enkel en alleen de sociaal democraten ten goede komt. In de afgeloopen week hebben de „Socïs" opnieuw een overwinning kunnen behalen in het district Frankfort a/d Oder. Er kwam een nationaal-liberaal in herstemming met een sociaal-democraat en de laatste zegevierde al was het dan ook met een kleine meerderheid. Met dezen afgevaardigde zal de 52e ver tegenwoordiger der sociaal-democraten zijn intrede doen in den Duitschen Rijksdag, Sedert de laatste algemeene verkiezingen hebben de socialisten reeds 9 nieuwe zetels kunnen veroveren, dank zij de tactiek van een regeering, die zich niet stoort aan de behoeften van het volk, maar kracht zoekt bij het Pruisische jonkerdom. —o o—o Het gaat den Franschen minister van financiën al even als onzen fiscus. De regeering heeft zooveel uitgaven op het lijstje voor 1911 gebracht, dat deze uit de gewone uitgaven niet bestreden zullen kunnen worden. De uitgaven worden ge raamd op 4305 millioen francs en daar tegenover kan maar een geraamd bedrag van 4254 millioen aan ontvangsten gesteld worden. Zoodat er een waarschijnlijk tekort zal wezen van maar eventjes 51 millioen. Om dat tekort zoo mogelijk te dekken heeft de minister van financiën, de heer Cochery, naar buitengewone middelen moeten om zien en hij meent die gevonden te hebben in een verhooging van de successierechten, in het geval dat het getal der erfgenamen in reehten lijn minder dan drie bedraagt, verder in een wijziging van het kwitantie zegel, dat voortaan proportioneel zou wor den en wijders in een verhooging der registratierechten. De begrootingseommissie nu is dezer dagen met de behandeling dezer voorstellen begonnen en al dadelijk bij de behandeling van het eerste ontwerp, de successiever- hooging betreffende, liep de boel spaak. De minister dacht met dit ontwerp 10 millioen binnen te halen, doch zijn voor nemen werd ernstig bestreden en tenslotte staakten de stemmen over het voorstel. Deze uitslag zou evenwel anders geweest zijn indien de regeeringsgezinde leden der commissie op hun post waren geweest. Van de 44 leden was meer dan de helft absent. Zoodat de regeering een onaange naam echèc leed door de laksheid van haar eigen volgelingen. Het echèc zou bijna nog grooter zijn geworden, want dadelijk na de stemming, waarbij de stemmen staakten en het voor stel derhalve verworpen werd, stond de leider der socialistische leden op om namens zijn mede-partijgenooten en de radicale leden der Commissie te verklaren, dat zij niet van plan waren mee te werken aan de dele-maar-zaak begrootingen, waarbij telkens maar het eerste het beste middel tot dekking van een tekort werd aange grepen en voorts dat ze hun goedkeuring zouden onthouden aan elke nieuwe belasting en belastingwijziging, zoolang niet door de regeering een algemeen politiek-financiëel schema zou zijn ontworpen, waarvan de voor 1911 te némen maatregelen de eerste uitwerking zou vormen. De rapporteur-generaal der begrooting trachtte nog de verklaring ietwat te ver zachten, maar het gelukt e hem niet. Onder de opmerking dat de minister eerst met de afgelegde verklaring in kennis diende te worden gesteld, verdaagde de voorzitter de vergadering der Commissie. Dat was nogal verstandig, want op het oogenblik dat de verklaring werd afgelegd waren er maar 17 leden aanwezig en had de voor zitter de andere voorstellen der regeering in stemmiag gebracht, dan zouden ze stellig alle verworpen zijn. 'tls te verwachten, dat bij een volgende vergadering de regeeringsgezinde leden, die zoo'n hard lesje kregen, niet ontbreken zullen, maar met dat al zal de minister thans wel niet al te prettig gestemd zijn. o—o—o— De republikeinsche partij in de Vereenigde Staten heeft lange jaren het roer in handen gehad, doch het begint er op telyken,dat de democraten bij de eerstvolgende ver- TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogiug der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, brengen, ter voldoening aan art. 13S der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1911, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zieh vodr 1 November eerstkomende bij hen,Burgem. en Weth. aan te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te den Burg; tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 uur voorin, tot 2 uur nam. te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uit sluitend in aanmerking de lotelingen die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uitoefenen of een posite bekleeden als is aangegeven in onderstaande lijst. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, lichtmatrozen, en jongens op koopvaardijschepen, van de groote en kleine vaart en op zeesleep- booten; Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen, tonnenleggers en jachten; Diepzeevisschers en Noordzeekustvisscbers. Leerlingen van Zeevaartscholen. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijnschepen, aken, tjalken en andere vaartuigen; Stuurlieden, matrozen, schippers, en schippers knechts van passagiers- en sleepbooten op binnen wateren; Zuiderzeevisscbers; Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren; Mossel- en oestervisschers; Schuitenvoerders, vletlerlieden en veerlieden. Machinisten en machinistleerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen; Stokers als boven; Machinedrijvers; (hieronder begrepen drijvers van motorbooten en automobielen) Smeden en smid-bankwerkers; Machinebankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers); Werktuigmakers; Kolentrcmmers; Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koper slagers, ketelmakcrs, vijlenkappers en voorslagers) Electriciens; Studenten in de werktuigkunde of in de electro-technick; Leerlingen van de kweekschool voor machinisten te Amsterdam of van een cursus voor machinisten. Telegrafisten (hieronder ook te verstaan radio- telegrafisten); Schcepsbeschieters. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). E. Koek-, brood- en banketbakkers of knechts, Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. E. Koffiehuis en hotelbedienden. Hofmeesters en kellucrs op schepen of booten. G. Ziekenverplegers, Barbiers, Apothekersbedienden Studenten in de geneeskunde of in de artsenijbcreidkundc. H. Personeel van 's Rijkswerven. N.B. De personen genoemd onder A. li. en D. kemen allereerst in aanmerking voor inlijving [als zeemilicien-matroos. C. komen allereerst in aanmerking voor inlijving [als zeemilicien-stoker. E. komen in aanmerking voor inl.alszeemilicienkok E. n ii n u zeemilicienhof- [meester. Q, a n n n n zeerailicienzie- [kenverpleger, H. n n ii ii n ii zeemilicien- matroos of stoker al naarmate van het beroep dat z\j uitoefenen. Hierbij wordt hot volgende bekend gemankt I. De lotelingen kunnen bij de aangifte voor de zeemilitie opgeven of zij, in geval van aan wijzing voor den dienst ter zee, zouden wenschen te wordon afgelevord en in workelijken dienst gesteld in hel tijdvak van 1 tot 15 Maart, van het volgend jaar, dan wel of zij er do voorkeur aan zouden geven om, zonder opkomst teratlevering in genoemd tijdvak, in het genot van verlof te worden gestold tot omstreeks 1 Augustus van genoemd jaar. Met hunnen nldus kenbaar gomaakton wensch zal zooveel mogeljjk rekening worden gchoudon. Zjj mogen echter indachtig zjjn, dat de lotcliug die zich eenmaal voor indceling bij de zeemilitie heett aangemeld of doen opgeven en bij het hierna onder 2o bedoelde onderzoek voor den dienst ter zee is geschikt bevonden, zich niet zal kunnen terugtrekken voor de zeemilitie, zoo hij moebt worden bestemd voor indienststeiling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich bij voorkeur heeft opgegeven. 2o. De lotelingen, die een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden als is aangegeven in bovenstaande Lijst en zich tijdig op de hierboven omschreven wijze voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, zullen voor hunne allevering worden onderworpen aan een onderzoek naar hunne geschiktheid bij de zee militie. Dit onderzoek zal plaats hebben tusschcn 1 en 25 Januari 1911. Ieder der hiervoren bedoelde lotelingen zal mededeeling ontvangen van dag en uur en plaats waarop bedoeld onderzoek'voor hem zal geschieden. Heeft bedoeld onderzoek niet plaats in de gemeente waar de loteling Woonplaats heeft of verblijf houdt, dan komen de kosten zijner reis ten laste vau 's Rijks kas en wordt hem boven dien voor de kosten van het verblijf in de gemeente van onderzoek een bedrag van een gulden (f 1) uitbetaald. De lotelingen, die voor inlijving ter volledige oetening zijn bestemd en ten gevolge van den uitslag van het onderzoek voor de dienst ter zee wor den aangewezen ontvangen hiervan zoodra mogelijk beiicht. Dit bericht houdt tevens in de mededee ling, of zij reeds in het tijdvak van 1'tot 15 Maart van het volgende jaar zullen worden afgeleverd om alsdan dadelijk voor eerste oefening in weike- kelijken dienst te blijven, dan wel, of zij bestemd zijn om zonder opkomst ter aflevering in genoemd tijdvak op omstreeks 1 Augustus van dat jaar in workelijken dienst te komen. De aandacht van de lotelingen wordt nog gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt «De bij de Milite te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van een verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten zonder schrif telijke toestemming vanwege onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen die reeds voor hunne inlijving bij de Militie hun beroep van de buiten landsche zeevaart maakten en die zich overeen komstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aan geboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen. Texel, den 4 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1