Binnenland. Uitslag van gehouden Verkoopingcn. kiezingen een goede kans zullen hebben en mogelijk wel het succes zullen behalen waarnaar ze reeds zoo lang met groote energie gestreefd hebben. De politieke toestand in het land van den dollar welke laatste naar men weet ook bij verkiezingen zoo'n groote rol speelt is in den laatsten tijd zeer verward tenge. volge van de verdeeldheid onder de repu blikeinen. Er zijn in de republikeinsche party een tweetal stroomingen, waarvan de een gaat in de richting van de democratie en de andere meerder voortvarend schijnt te zijn. Aan het hoofd der vooruitstrevende de z. g. „insurgenten" heeft Roosevelt zich gesteld, terwijl de anderen zich meer om Taft groepeeren en wat meer bezadigd zijn. Roosevelt heeft in zijn grooten y ver beloofd „de oude garde" der republikeinsche partij aan gruizelementen te zullen slaan, maar of dat niet een beetje een ijver zonder vérstand verraad, is een andere vraag. Het kan niet ontkent dat als de republikeinsche partij in tweeën valt de democraten de beste kans op een overwinning krijgen. Intusschen heeft de oud-president dezer dagen een mooie overwinning behaald op de oude garde. Dat was n.l. op de Partij conventie te Saratoga, waar het nogal rumoerig is toegegaan. Da oude garde deed haar best den gevaarlijken en populairen Roosevelt te doen vallen, maar zooiets gaat niet zoo gemakkelijk, want de oud-president weet te best van de gelegenheid gebruik te maken. Hij werd dan ook tot president van de Conventie gekozen en is daardoor voor goed weer in het zadel gekomen. Opnieuw is de groote invloed gebleken die Roosevelt nog altyd in de republikeinsche party heeft, maar of daardoor de broeder strijd niet feller dan anders zal worden is wel de vraag. En de republikeinsche partij kan zich stellig de weelde van zoo'n strijd niet veroorloven in het gezicht van een krachtigen tegenstander. TEXEL, 5 Oct. 1910. Concert Fanfarecorps. Het tegen Zondagmiddag aangekon digde concert door Texelsch Fanfarecorps liep groot gevaar verijdeld te worden door den regen welke zich te ongeveer 1 uur in stroomen ontlastte. De lucht bleef nog langen tijd somber en dreigend doch gelukkig klaarde het tegen den tijd van aanvang van het concert in die mate op, dat aan de voorgenomen uitvoering gevolg kon worden gegeven. Toch had het dreigend weer tenge volge dat van de omliggende dorpen zoomede uit het land, niet zooveel be zoekers naar den Burg kwamen als bij het vorig concert. Over belangstelling viel overigens niet te klagen, over goede orde kan men tevreden zijn en wat we wel het eerst hadden mogen ver melden, de uitvoering der verschillende nummers verdiende allen lof. Het fan farecorps bereidde ons weder een ge noeglijken middag, waarvoor wij gaarne een woord van dank brengen. Oe Harkt. Aan de markt op Maandag j. 1. was benevens wolvee ook thans veel jong rundvee voor den staltijd aangevoerd. De handel kenmerkte zich niet door de vlugheid van vóór eenige weken; doch verwachten wy dat verkoopers tevreden kunnen zijn. Eerste Steenlegging;, In ons vorig nummer konden wij de mededeeling opnemen dat Zaterdag a.s. de eerste steen zal worden gelegd voor het gebouw dat ten behoeve van de afdeeling van het Witte Kruis op een terrein aan den z. g. Oranjesingel zal verrijzen. Met zekerheid vernemen wij thans dat die plechtigheid zal geschieden op bedoelden dag des namiddags te kwart vóór één uur. Wij doen daarvan mededeeling opdat zij die van hunne belangstelling in deze plechtigheid zouden willen doen blijken, kunnen weten op welk uur zij daar present moeten zijn en aan belangstelling mag het bij deze gelegenheid niet ont breken. Het Witte Kruis is een ver- eeniging waarvan het nut zeker wel door allen wordt erkend en daarom zal de plechtigheid van Zaterdag a.s. zeker met blijdschap worden begroet. Geve goede opkomst daarvan bewijs. Oosterend, 4 Oct. J. 1. Zaterdag werd te Schagen de cursus, die voor spelleiding gehouden is, geëindigd. Verscheidene leden van het schooltoezicht waren op deze laatste bijeenkomst tegenwoordig en van ver schillende zijden werden hartelijke woorden gesproken. Tevens werd medegedeeld, aan welke deelnemers een diploma zal uitgereikt worden. Hiertoe behoort de heer M. Kikkert, Hoofd der o. 1. school, alhier. De Cocksdorp. De heer H. Visser te Zuid-Eierland legde dit jaar op de landerijen van de hofstede „Gent" eenige proefveldjes aan, welke met 4 aardappelsoorten werden bepoot. Bij gelijke, volledige bemesting met hulpmeststoffen, was de opbrengst als volgt Avenir 210 H.L. 1 Netto 810 H.L. I per Felix 440 H.L. i H.A. Koh-i-nohr 450 H.L. j Van de laatste drie soorten waren het vorige jaar poters genomen van de beste stammen. Voor belanghebbenden wel iets om er hun voordeel mee te doen. De heer C. Garritsen te Eierland zond 4 jaar geleden een brief aan een zijner zoons in Amerika en thans wordt hij hem teruggezonden als onbestelbaar. De enveloppe droeg een aantal verschil lende stempelafdrukken. Oudeschild, 4 Oct. De uitvoer van stroo uit onze haven neemt hoe langer hoe meer toe. In de afgeloopen week lag er een vaartuig in lading, dat niet minder dan 60 last naar Rotterdam zou vervoeren. Dit stroo was bestemd voor het Westland, waar het bij het teelen van komkommers zal gebruikt worden. Zaterdag 1 October, den dag waarop met het oesterkorren een begin gemaakt mag worden, verliet de visschersvloot, die al eenige dagen in afwachting daar van stil had gelegen, al vroegtijdig de haven. Eerst des avonds kwam zij weder binnen, De vaDgst liep zeer uiteen over het algemeen werden er nog al vrij wat wulken gevangen, die evenals voorgaande jaren opgekocht en naar België verzon den werden. Nu de herfst is aangebroken en de lange avonden weder aankomen, zullen de winteramusementen spoedig weder een aanvang nemen. Door het bestuur van het plaatselijk Nut „Neptunus", welke ver6eniging 21 November a. s, haar 50-jarig jubileum hoopt te vieren, is de eerste bijeenkomst met dames voorloopig bepaald op 27 Oct. a. s. Den Hoom, 4 Oct. Nu de zomer ten einde is beginnen de verschillende vereenigingen weer teekenen van leven te geven. Meldde ik in een van de voorgaande nummers dat de alhier bestaande rede rijkerskamer „O. K. K" hare studie heeft hervatthans ook heeft de Chr. Zang- vereeniging „Harmonie", onder leiding van den heer Huyser, met haar lessen een aanvang genomen. Aan zang en komedie zal het dus naar we hopen ook dezen winter niet ontbreken. Tusschen paal 9 en 13 zijn heden nacht eene groote partij balken aange spoeld, merk N. Verborgen geld. Men meldt aan de O. H. Ct. uit Velsen: Bij een schijnbaar behoeftig, alleen wonenden man, zekeren B., is in een kist verborgen gevonden een som van ruim f 2000. Daar de man het wel niet lang meer maken zal, is dit voor zijn behoeftige familieleden zeker een mee vallertje. Het geld was verborgen in een kist, die, naar wij vernemen, door een ziekenverpleegster en een buur jongen is opengebroken. Hierover is de familie dan ook niets gesticht, alsook over het feit, dat, vóór een der familie leden geraadpleegd was, reeds de bur gemeester en notaris zekere maatregelen hadden getroffen. Voor dit laatste kunnen misschien verschoonende omstandigheden gelden, maar voor het eerste zeker niet. Soldaat bij vergissing. Uit Heer wordt aan de L. K. gemeld: De loteling J. H. Brouls, der lichting 1910 uit deze gemeente, reclameerde voor den militieraad: „Vrij wegens broederdienst". Deze reclame werd geldig bevonden en als zoodanig op de daartoe bestemde lotingsregisters aangeteekend. Wat wil nu het geval? Onze loteling ontvangt, ondanks zijn vrijstelling een oproeping om 8 Mei onder de wapenen te komen. Protesten baten niets. Hij wordt als milicien in- geliefd bij het 2e regiment inlanterie. Eerst op 27 Augustus 1.1. ontdekt men de vergissing en wordt onze milicien eervol uit den dienst ontslagen. Deze jongeling is intusschen de dupe van de historie, indien hem ten minste geen algeheels vergoeding voor de geleden schade wordt toegekend. Vergiftiging. Donderdag werd bij den heer Markus, gemeentebode en marktmeester der kermis te Hoorn, door de H. IJ. S. M. een uit Amsterdam verzonden pakket bezorgd, inhoudende een taart en een begeleidend schrijven, onderteekend ker misreiziger. Bedoelde taart bleek zwaar vergif te bevatten, want nadat mej. M. en de 14-jarige dienstbode, Trijntje Appelman, er een stuk van hadden opgegeten, werden beiden zoo onpasselijk, dat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Bij mej. M. mocht deze niet meer baten, want na een hevig lijden is deze overleden. Aan de dienstbode zijn 's nachts de Heilige Sacrementen toegediend, doch, hoewel ze hevige pijnen lijdt, is haar toestand thans eenigszins gunstiger. Men hoopt haar althans in het leven te behouden. Naar de schoonzoon van den heer M. die sedert een dag of acht spoorloos moet zijn verdwenen naar het gerucht wil, moet door de politie ijverig worden gezocht. Een later bericht meldt dat Maandag avond door de politie in arrest is genomen J. J. Beek te Hoorn, verdacht van den moord door middel van vergiftiging op Mej. Markus, Het stoffelijk overschot van het slacht offer is Maandagmiddag onder groote belangstelling der burgerij ter aarde besteld. Het geheim van Minister Kolkman. Men meldt uit Den Haag aan „het Volk" In de troonrede wordt gewaagd van versterking der financiën door een nieuw middel, dat nog niet wordt genoemd. Het is vrijwel zeker, dat dit „nieuwe middel" is oen tabaksbelasting, misschien wel in den vorm van een debietrecht. De „Nieuwe Courant", die ook over het nieuwe middel schrijft, schertst daarover als volgt: Zooals bekend is, heeft minister Kolkman in de Millioenen-nota gesproken van een geheimzinnig voorstel, dat hij nog achter de hand had om in den nood der schatkist te voorzien. Een nieuw middel (tot versterking der ontvangsten) is zoo lezen wij in onderzoek en voorbereiding en de ondergeteekende verwacht, dat daaromtrent zeer spoedig een beslissing kan worden genomen. Niemand weet wat het is. In de pers zijn zelfs geen gissingen gemaakt en onder Kamerleden kijkt men elkander vragend aan, zonder vermoeden wat bet nieuwe middel, waarmede de Minister de aandacht gespannen houdt, toch wezen kan. Wij gelooven dat wij het weten. Het moet een voorstel zijn tot belasting van de goederen in de doode hand. Daar is vroeger al herhaaldelijk over gedacht en gesproken. Maar m6n had geen voldoende gegevens en liberale ministers zagen eenigszins op tegen de oppositie die een dergelijke maatregel zou uitlokken en tegen het verwijt, dat de nood der schatkist door hen werd te baat genomen tot het botvieren van anti-clericalisme. Al die bezwaren bestaan nu niet. Het is voor een R.-K. minister als de heer Kolkman natuurlijk zeer gemakkelijk omtrent den omvang van alle bezittingen van kerken en kloosters roerend en onroerend goed de nauwkeurigste inlichtingen te verzamelen. Verzet van de linkerzijde in de Staten-Generaal be hoeft hij niet te duchten. En van anti- clericalisme zal niemand het in 't hoofd krijgen hem te verdenken. Dat moet het dus zyn, het geheim van minister Kolkman. Een belasting op de goederen in de hand. Een trouvaille! Een kind dat ongeluk brengt. De vrouw van den veehouder H. Ebbing aan de Zomervaart te Haarlem verraste haar echtvriend met eon kind. Aigemoene blijdschap! Zondag zou het kind gedoopt worden en ten einde den tccht naar de kerk te vergemakkelijken, werd de brik in gespannen. Het kind werd gedoopt doch op den terugweg liep een wiel van don wagen. Het gevolg was, dat de familie met de baker en de jong geborene in de Zomer vaart terecht kwamen. Algemeene consternatie! Baker werd spoedig opgevischt en de zuigeling en papa dito. Het was dus goed afgeloopen. Pa alleen zeide, dat hem deze doop. plechtigheid heugen zou, daar zijn kind nu tweemaal gedoopt was. Maar Maandag wachtte den gelukkigen vader een andere strop Toen hij in den morgen van dien dag zijn verdere plichten ten opzichte van het wurm ging volbrengen, nl. het aan geven als geboren, bij den Burgerlijken Stand, ten raadhuize te Halfweg, werd hij onaangenaam verrast door de mede deeling, dat er brand bij hem ontstaan was. Door het spelen met lucifers van een 6-jarig kind, was op het erf een hooiberg in brand geraakt. De boerderij werd ernstig bedreigd door het vuur, doch gelukkig wist de brandweer het woonhuis te beschermen. Niettemin ver brandde de geheele hooiberg, terwijl een 25-tal wagens mede een prooi der vlam men werden. Het leelijkste is, dat Ebbing zeer laag verzekerd is. Tot heden is er verder niets onge lukkigs meer gebeurd zoo er iets gedaan werd den zuigeling betreffende. Zwalmoenbezoek in het groot. Het nieuwe Instituut van Doofstommen te St. Michiels-Gestel kreeg een even onverwacht als ongewenscht bezoek. Door de openstaande ramen van een der slaapzalen der zustersafdeeling n.m, waren een 50 a 60-tal zwaluwen Daar binnen gevlogen, die op reis naar warmer streken schenen zich daar een dag te komen verpoozen. Den geheelen dag wendde men tever geefs alle pogingen aan om de onwel kome gasten te verdrijven. En toen de troep niet van plan bleek de ingenomen positie te verlaten, werd, nadat alles zoo goed mogelijk was gesloten, een hoeveelheid zwavel gestookt om ze zoo te bedwelmen. Ook dit middel faalde, de zwaluwen bleken er ongevoelig voor. Eerst tegen den avond slaagde men er in de beestjes door de ramen den aftocht te doen blazen, en werden de nog overgeblevenen gevangen genomen. Voor de vlugge bezorging. Op 26 October 1898 heeftin het Duitsche plaatsje Neumarkt iemand een briefkaart verzonden aan een stadgenoot, die de kaart op 3 September 1910 in de bus vond. De briefkaart was, zooals in 1898 behoorde, van een postzegel van 3 pf. voorzien. Aangezien de port in die 12 jaar verhoogd is, moest de geadresseerde strafport betalen Maandag 3 Oct. in Café „Den Burg". Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 0 72 39 Huis, erf, tuin en land 0 75 31 Weiland, „Huiskoog" 1 20 68 Weiland, „Groote Abrahamskoog" Westelijk gedeelte 0 77 72 Weiland, „Kleine Abrahamskoog" Oostelijk gedeelte 106 14 Weiland, „Middelste stuk" 0 98 50 Weiland, „Kleine Antjcsland" 1 32 80 Weiland, „Groote Antjesland" 2 21 46 Weiland, „Oude Huiskoog" Kooper Sijbr. Cz. Keijser voor f 13975 1 52 20 Weiland, „Groote Cornelia Listland* 0 98 80 Weiland, „Kleine Cornelis Listland" Kooper Nic. Dros Pz., voor - 3750 1 05 90 Weiland, „Leendertsland" 1 22 40 Weiland, „Wolland" 1 74 11 Weiland, „Óudeplaatsjesland" Kooper Jb. Jbz Bakker voor- 5450 1 05 70 Weiland, „Vossekoog" 1 56 45 Weiland, „Achterste Vossekoog" 2 70 30 Woiland, Weerslanden" 0 65 80 Weiland, „Dcltje" Kooper Lt. J.Kz. ltoopor voor - 8050 1 91 90 Weiland, „Kievitskoog* Kooper Lt. J.Kz. Roopor voor - 2125 3 50 90 Hooiland Kooper Dr. J. Timmer] voor - 1925 f 35275 Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daarondor ressorteorende, hulpkan toren werd gedurende demaaud Sept-. 1910 'Ingelegd f 13626 50 Terugbetaald - 9 I7S.996 Hot laatste, door dat kantoor uitgegevon, bookjo draagt hot nummer 3507.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2