N°. 2404, Donderdag 13 October 1910. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van weck tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. NATIONALE MILITIE Indeeling van lotelingen, bij de bereden korpsen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de in deze gemeente voor de militie ingeschre ven lotelingen, die, in geval van inlijving ter volledige oefening, in aanmerking wenschen te komen om bij een der bereden korpsen te worden ingelijfd, bij deze worden uitgenoodigd zich vóór den 30en November e.k. ter Gemeente-secre tarie aan te melden of te duen opgeven. Voor verdere bijzonderheden, als wjjze van aanmelding, geneeskundig onderzoek, voordeelen welke de ingelijfden der be reden korpsen genieten in vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen, wordt verwezen naar de op de publicatie borden aangeplakte bekendmakingen. Met het oog op het niet altijd genoeg zaam beschikbaar aantal plaatsen bij een wapen en een bepaald garnizoen, wordt er nadrukkelijk op gewezen dat het aanbeveling verdient, meer dan één korps op te geven, waarbij men bij voorkeur wenscht te worden ingelijfd. Texel, den 4 October 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Aangifte voor de zeemilitie. A. Zeevarenden. B. Binnenschippers. O. Smeden, stokers, machinisten fn bankwerkers. D. Overige beroepen. 1—8 Oct. Het groote nieuws van de afgeloopeu week was wol de omwenteling in Portugal. De ernstige gebeurtenissen in Lissabon en naaste omgoving afgespeeld vau het andere deel van Portugal is nog niet veel bekend hebben de geheele aandacht tot zich en van alle andere binuen- en buiten landsche aangelegenheden afgetrokken. Geen wonder, het omverwerpen van een Koningstroon, het verbannen van een eeuwenoud Koningshuis, behoort niet tot de gebeurtenissen van eiken dag en is van groote beteekenis. In hoofdzaak zullen de lezers met de feiten op de hoogte zijn, hoe vrij plotseling de revolutiebrand uigebroken is, de republikeinen met hulp der vloot de republiek uitgeroepen hebben en Koning Manuel en zijn familie het land ontvlucht hebben. Al weet men nog niet wat er in de eerstkomende dagen geschieden zal, toch staat het vrijwel vast dat de monarchie in Portugal opgehouden heeft te bestaan. Het bericht van deze omwenteling kwam zeer_ plotseling en vrijwel onverwacht. Weliswaar waren de toestanden in het rijk van Koning Manuel in den laatsten tijd onrustbarend en heerschte er op politiek gebied een verwarring als nooit te voren, maar toch dat het zoo spoedig tot het ergste zou komen wat een Koninkrijk ondergaan kan, hadden we niet durven voorspellen. 'tWas sinds lang bekend dat er groote ontevredenheid heerschte onder een deel der bevolking, ontevredenheid over de wijze waarop het land bestuurd werd als besturen hier tenminste nog het juiste woord is. In Juni j.l. hebben we, naar we meenen nogal uitvoerig een en ander over de binnenlandsche aangelegenheden van Portugal medegedeeld,zulks naar aanleiding van de Kabinetscrisis. Die aangelegenheden waren de laatste jaren alles behalve moed gevend en dat op den somberen Februari dag van 1908 Koning Carlos en de Kroon prins vielen onder het moordend lood van verraderlijke revolutionairen was enkel en alleen aan de in alle opzichten slechten toestanden te wijten. Portugal is een arm land, dat niets overgehouden heeft van zijn ouden roem en zijn vroegere grootheid, dat zelfs zijn welvaart verloren heeft en achter eenvolgens geregeerd werd door bewinds lieden voor wie het belang van eigen beurs en die hunner vrienden zwaarder woog dan dat van hun land. Met den dood van Koning Carlos, die gewoon was roosjes te laten zorgen en deed alsof hij alleen voor zijn genoegen in de wereld was, dacht men dat er verbete- riug zou komen. Doch de uitkomst beeft bewezen dat de harde les die de bewinds lieden ontvangen hadden niets heeft uit gewerkt. Koning Manuel, die jongen nog, tot de regeering werd geroepen op een onverwacht tijdstip en zonder opderegee- ringstaak te ziju voorbeieid, bleef aan de leiband zijner moeder loopen en deze om ringde zich door dezelfde leidslieden die haar gemaal omringd hadden en die zich geen rekenschap gaven van de behoeften van het land. Alles bleef zooals het vroeger was en in de regeeringskringen bleef cor ruptie haar hoogtij vieren. Zooals men wellicht weet zijn er behalve de republikeinsche en een 12 tal kleinere groepen in Portugal twee groote politieke partijen: de Regeneradores of conservatieven en de Progressistas, of liberalen. Lange jaren achtereen wisselden deze partijen elkander achter de regeeringstafel af doch feitelijk hebben beide maar één program, n.l. het land te exploiteeren ten bate van hen en hun aanhang. Wanneer de eene partij verzadigd was, maakte ze plaats voor de andere, terwijl gewoonte is dat met ieder nieuw Kabinet ook een nieuw ambte- naarspersoneel optreedt. Dat dergelijke omstandigheden, die mis schien voor een halve eeuw nog ongestraft konden voortduren, tot een catastrophe moesten lijden, was te voorzien. De onte vredenheid werd met den dag grooter en' dat was winste voor de republikeinen. Iu Juni j.l. brak een nieuwe Kabinetscrisis uit de vijfde of zesde in twee jaar tijds, en bij die gelegenheid kwamen groote zwendela- rijen aan het licht die door middel van de „Credito Predial" de min-of-meer Staats- hypotheekbank door Luciano de Castro, den leider der progressistische partij waren gepleegd. De „eerlüke" parlementsleden bonden den strijd aan tegen het Kabinet en er vielen harde woorden. die dagen werd reeds gemeld dat Koning Manuel met do zaak verlegen zat en hij er sterk aan dacht afstand vau de regeering te doen, ten behoeve van zijn oom. Zoover is het toen niet gekomen er kwam een nieuw Kabinet, doch er kwamen geen nieuwe toestanden. De revolutionaire stroom wies intusschen met den dag, de officieren en manschappen van de vloot werden tot de republikeinsche idee bekeerd en thans schijnt het oogenblik gekomen dat het verstoorde volk een einde maakt aan een toestand, die op ellende moest uitloopen. Het oude Koninkrijk Portugal dat met het zwaard in de vuist door Graaf Hendrik van Bourgondië in de 12e eeuw op de Mooren veroverd werd en dat gegrondvest werd door Alfonso I, Portugal's eersten en dapperen Koning, wankelt is wellicht reeds ineengestort. Van het konin klijke paleis wappert de groen-blauwe revolutie- vlag. Des alte Stürzt es andert sich die Zeit Moge er uit de oude ruïnen „neues Leben erblühen"! o—o—o De oogen van allen die belangstellen in de politieke aangelegenheden van Duitsch- land waren dezer dagen naar Kassei gericht alwaar de partijdag van de nationaal liberalen gehouden werd. Deze partijdag werd door velen beschouwd als een van bizondere beteekenis, omdat men verwachtte dat het gaan zou om de vraag, of een splitsing van de partij in twee groepen het gevolg der besprekingen zou zijn, dan wel of „die alte Geschlossenheitund Einheit" behouden zou worden. Zooals men weet bestaat er sedert de behandeling van de financieele ontwerpen tusschen de nationaal-liberalen en conser vatieven een diepe klove. Deze laatsten lieten hun bondgenooten in den steek en sloten vriendschap met het Centrum, waar door het z. g. blauw-zwarte blok tot stand kwam. Sedert hebben de conservatieven allerlei middelen beproefd om de nationaal liberale partij wat gunstiger voor de nieuwe politieke constellatie te stemmen en haar te doen bewegen zich nauwer bij het conservatieve Clericale blok aan te sluiten. Van andere zijde daarentegen werd ook een vriendelijk gelaat getoond aan de nationalen in de hoop dat deze nauwere aansluiting zouden zoeken bij de andere meer vooruitstrevende partijen. Zelfs werd voorspeld een samen gaan met de sociaal-democraten, doch het partijcongres dezer laatsten leerde duidelijk dat een blok van Bassermann tot Bebel een onmogelijkheid zou zijn. Maar toch zou een samengaan met de linker burgerpartijen wellicht niet tot de onmogelijkheden be- hooren. En daar men niet wist welke houding de partij zou aannemen is het te begrijpen dat met groote belangstelling naar den partijdag te Kassei uitgezien werd. Deze heeft evenwel geen enkele verrassing gebracht. Basseimann hield een lange rede voering waarin hij zijn standpunt uiteen zette, dat door de afgevaardigden met ge juich goedgekeurd werd. De nationaal-liberalen zullen blijven waar zij zijn en noch een stap naar rechts, noch een naar links doen. Even ondenkbaar als een samengaan met de sociaaldemocraten werd genoemd even ondenkbaar werd een verbond met het Centrum mogelijk geacht. De partp van Bassermann zal zich tegen beide blijven keeren en zal alleen onder die voorwaarde te bewegen zijn een verbond met de andere burgerlijke partijen aan te gaan. De oude strijdleuze, door Von Bulow bij de vorige algemeene verkiezing aange heven, willen de nationaal-liberalen weder te voorschijn halenTegen de rooden en tegen de zwarten. Dat deze beslissing voor sommigen een teleurstelling is geweest is licht te begrijpen. Of de nationaal-liberalepartij evenwel ver standig doet uit een oogpunt van partij politiek, om op haar eenzame post te blijven moet de tijd nog leeren. —o—o—o— Uit Engeland kwamen in de afgeloopen week ernstige berichten. In de uitgebreide katoennijverheid was het tot een conflict gekemen tusschen de werkgevers en werk nemers, waartoe een partieele staking aan een der fabrieken aanleiding had gegeven en die op haar beurt weer het gevolg was van een vrij onbeduidende kwestie. Kleine TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1911, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 November eerstkomende bij hen,Burgcm. en Weth. aan te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te deD Bnrg; tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 uur voorm. tot 2 uur nam. te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uit sluitend in aanmerking de lotelipgen die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uitoefenen of een posite bekleeden als is aangegevon in onderstaande lijst. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, lichtmatrozen, en jongens op koopvaardijschepen, van de groote en kleine vaart en op zeesleep- booten; Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen, tonnenleggers en jachten; Diepzoevisschers en Noordzeekustvisschers. Leerlingen van Zeevaartscholen. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijnsclicpen, aken, tjalken en andere vaartuigen; Stuurlieden, matrozen, schippers, en schippers knechts van passagiers- en sleepbooten op binnen wateren; Zuiderzeevisschers; Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren; Mossel- en oestcrvisschers; Schuitenvoerders, vletlerlieden en veerlieden. Machinisten en machinistleerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen; Stokers als boven; Machinedrijvors; (hieronder begrepen drijvers vnn motorbooton en automobielen) Smeden en smid-bankwerkers; Machinebankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers); Werktuigmakers; Kolentremmors; Metaalbewerkers (bieronder te verstaan koper slagers, ketclmakcrs, vijlcnkappers en voorslagers) Electricions; Studenten in de werktuigkunde of in de clectro-teehniek; Leerlingen vnn de kweokschool voor machinisten to Amsterdam of van een cursus voor mnchinistcn. Telegrafisten (hieronder ook to verstaan radio- tclcgralistcn); Sohecpsbeschietcrs. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). E. Koek-, brood- en banketbakkers of knechts, Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. E. Koffiehuis en hotelbedienden. Hofmeesters en kellners op schepen of booten. G. Ziekenverplegers, Barbiers, Apothekersbedienden Studenten in de geneeskunde of in de artsenijbereidkunde. H. Personeel van 's Rijkswerven. N.B. De personen genoemd onder A, B. en D. kernen allereerst in aanmerking voor inlijving [als zeemilicien-matroos. C. komen allereerst in aanmerking voor inlijving [als zeemilicien-stoker. E. komen in aanmerking voor inl.alszeemilicienkok F. n n n n n zeemilicienhof- [meester. G. u n u n u zeemilicienzie- [ken verpleger, H. ii n n n n n zeemilicien- matroos of stoker al naarmate van het beroep dat zij uitoefenen. Hierbij wordt het volgende bekend gemaakt I. De lotelingen kunnen bij de aangifte voor de zeemilitie opgeven of zij, in geval van aan wijzing voor den dienst ter zee, zouden wenschen te worden afgeleverd en in werkelijken dienst gesteld in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van het volgend jaar, dan wel of zij er de voorkeur aan zouden geven om, zonder opkomst ter aflevering in genoemd tijdvak, in het genot van verlof te worden gesteld tot omstreeks 1 Augustus van genoemd jaar. Met hunnen aldus kenbaar gemaakten wensch zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Zij mogen echter indachtig zijn, dat de loteling die zich eenmaal voor indeeling bij de zeemilitie heelt aangemeld of doen opgeven en bij het hierna onder 2o bedoelde onderzoek voor den dienst ter zee is geschikt bevonden, zich niet zal kunnen terugtrekken voor de zeemilitie, zoo hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich bij voorkeur beeft opgegeven. 2o. De lotelingen, die een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden als is aangegeven in bovenstaande Lijst en zich tijdig op de hierboven omschreven wijze voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, zullen voor hunne aflevering worden onderworpen aan een onderzoek naar hunne geschiktheid bij de zee militie. Dit onderzoek zal plaats hebben tusschen 1 en 25 Januari 1911. Ieder der hiervoren bedoelde lotelingen zal mededceling ontvangen van dag en uur en plaats waarop bedoeld onderzoek voor hem zal geschieden. Heeft bedoeld onderzoek niet plaats in de gemeente waar de loteling woonplaats heeft of verblijf houdt, dan komen de kosten zijner reis ten laste vau 's Rijks kas en wordt hem boven dien voor de kosten van het verblijf in de gemeente van onderzoek een bedrag van een (f l)gulden uitbetaald. De lotelingen, die voor inlijving ter volledige oetening zijn bestemd en ten gevolge van den uitslag van bet onderzoek voor de dienst ter zee wor den aangewezen ontvangen hiervan zoodra mogelijk bericht. Dit bericht houdt tevens in de mededee- ling, of zij reeds in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van het volgende jaar zullen worden afgeleverd om alsdan dadelijk voor eerste oefening in weike- kelijken dienst te blijven, dan wel, of zij bestemd zijn om zonder opkomst ter aflevering in genoemd tijdvak op omstreeks 1 Augustus van dat jaar in werkelijken dienst te komen. Do aandacht van de lotelingen wordt nog gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt //De bij de Militc to land ingelijfden worden niet tot het aangaan van een verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten zonder schrif telijke toestemmiug vanwege onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen die reeds voor hunne inlijving bij de Militie hun beroep van de buiten landsche zeevaart maakten en die zich overeen komstig art. 13S voor do zeemilitie hehben aan geboden, doch daarbij niet hebbon kunnen worden aangenomen. Texel, den 4 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, IIIDDINGH. De Secretaris, RUI13ING.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1