Binnenland. Buitenland. oorzaken hebben soms groote gevolgen. In een der fabrieken weigerde een arbeider, een zekeren Howe, om een machine schoon te maken met de bewering dat dit zijn werk niet was. Het gevolg was dat de man ontslagen werd, waarop zijn mede-arbeiders den arbeid neder legden. De staking duurde maar steeds voort en nadat ze 16 weken geduurd had kondigde de Bond van werk gevers aan, dat tot sluiting van alle spinnerijen zou worden overgegaan indien niet het werk op de fabriek Fern Mill hervat werd en de kwestie waarom het daar ging naar een abritage-commissie werd verwezen. De Bond der werklieden wilde evenwel alleen abritage aanvaarden op voorwaarde dat het werk eerst na de uit spraak zou worden hervat. Daarvan wilden de patroous weer niets weteD en evenmin van een ander voorstel der werklieden om Howe weder aan het werk te zetten. De onderhandelingen kwamen op het doode punt en niettegenstaande de vertegen woordiger der regeering alle pogingen in het werk stelde om erger te voorkomen, beide partijen waren niet tot elkaar te brengen. Zaterdag gaven de patroons uitvoering aan hun voornemen en werden den fabrieks arbeiders te Lancashire ten getale van 150.000 man aangezegd dat ze ontslagen waren. Gelukkig heeft de uitsluiting slechts een week geduurd waut volgens de berichten van h6den zullen de fabrieken Maandag weder geopend worden. Langs welken weg men tot de oplossing van het geschil is gekomen valt uit bedoeld bericht niet op te maken. De hoofdzaak is evenwel dat de uitsluiting die zooveel duizenden menschen trof en iedere week meer dan f200,000 aanwerk- loon deed verloren gaan, geëindigd is. TEXEL, 12 Oct. 1910. De Markt. De markt van Maandag mocht weder vrij wel bevredigend worden genoemd, ofschoon de prijs voor wolvee iets minder dan vorige marktdagen was. Voor rundvee, zoowel jong als ouder, waren de prijzen hoog. Bij de Maandag gehouden aanbe steding voor het bouwen van een woon huis enz. voor de heeren Gebr, Kalis alhier, werden 6 biljetten ingeleverd, en wel: N. Lapf3920.- P. J. Zoetelieff3695.— J. Smit, Beider. f3650.— De Kok, Helder. f3618.- J. J. van Wessem. f 3440. Gebr. Smit. f3396.— Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. Ben Hoorn, 11 Oct. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. H. Lap, voorheen lste officier op een der booten van de China—Japan-lijn is thans benoemd tot gezagvoerder op een der booten van bovengenoemde maat schappij. Onze vroegere plaatsgenoot de heer N. Drijver, thans klerk der posterijen en telegraphie te Oss (N.Br.) is met ingang van 16 dezer als zoodanig over geplaatst naar Medemblik. Oudescliild, 11 Oct. In het begin der week is het bijna altijd buitengewoon levendig op de haven. Gisteren lagen er niet minder dan 13 vaartuigen, meest tjalken, in lading en lossing. Heden was dat getal zelfs tot 15 gestegen. Door eenige jongelieden worden pogingen in het werk gesteld alhier een gemengd zangkoor op te richten, onder leiding van den heer Dikstaal, hoofd der school te De Koog. Woensdagavond 12 Oct. zal daartoe eene byeenkomst in de K. W. B. gehouden worden. Als eene groote bijzonderheid werd ons medegedeeld, dat door den heer B. alhier in twee schoten 4 Kolganzen (anser allifrons) bemachtigd werden. Deze dieren worden zelden op Texel aange troffen de heer B. had tenminste in de 40 jaar, waarin hij reeds aan de jacht had deelgenomen, er nooit één gezien noch geschoten. Ook van andere jagers had hij daarvan nooit gehoord. Vlieland. De ijsclub „Vlieland" hield den 8sten October io het logement Cupido hare algemeene vergadering. De heer Donia opende als voorzitter de bijeenkomst en herdacht den laatsten winter, die wol overvloed van water i, de ijsbaan bracht maar geen ijs. Allen liefhebbers van ijsvermaak bracht hij teleurstelling. De sierlijke vlag, smaakvol uitgevoerd hand werk der dames G. Bruin, E. en A. van Westen en C. E. Visser, heeft nooit nog gewapperd aan 't einde der baan, even min als de stevige consumptietent, gebouwd door de heeren Smit en Van Westen, in gebruik behoefde genomen te worden. In de hoop dat de arbeid van bovengenoemde dames en heeren in den komenden winter zal blijken niet voor niets te zijn geweest, zeide de voor zitter hun allen nog een hartelijk woord van dank. De heer A. Visser, secretaris, las de notulen welke werden goedgekeurd evenals de rekening en verantwoording van den heer G. van Westen, penning meester. De ontvangsten bedroegen f 105,18, de uitgaven f65,97, saldo f39,21. Beide heeren werden door den voorzitter bedankt voor hun arbeid. De rekening en kwit. werden door eene commissie nagezien, waarop de verkiezing van bestuursleden plaatsvond. Verkozen werden de heeren D. Smit en G. van Westen, die beiden hunne benoeming aanvaarden. In de plaats van den heer H. Meijer, die bedankt had, we>-d gekozen de heer C. Cupido. Door het bestuur werd voorgesteld aandeelen uit te loten in verband met de zeer noodig geoordeelde uitgraving der ijsbaan. Eene hoogst geanimeerde discussie ontstond hierover en de aan wezigen kwamen tot het besluit geen uitloting en aanbesteding van uitgraving waarvan de kosten in twee jaren zullen worden betaald. Tenslotte werd besloten gelegenheid te geven tot het inschrijven van nieuwe leden fi f 1,— na 15 October f2, Daarna werd de vergadering gesloten. Veel drukte om niet. De brievenbesteller van Ezinge bracht te Granwerd de vorige week vrij wat consternatie in sommige huisgezinnen teweeg. Hij was namelijk beladen met meer dan 40 aangeteekende brieven voor dit dorp, waarvan het ontvangbewijs door de respectieve geadresseerden moest worden geteekend. Dat gaf je een herrie. Sommigen hadden geen pen, anderen geen inkt in huis, weer anderen hadden de naamteekening bijna verleerd, terwijl enkelen niet direct te vinden waren. De brieven bevatten ongelukkig geen geldswaardige papieren, maar verzoeken en aanmaningen op advies van de ge zondheidscommissie aan de eigenaars van woningen, om de voorgeschreven her stellingen of verbeteringen aan hunne perceelen te laten verrichten. Die ver beteringen betroffen: dakgoten, riolen, privaten, afvoergoten, boenplanken, put ten, mestvaalten enz. Dit dorpje gelet de eer in de bijzondere aandacht der gezondheidscommissie te vallen, die hier soms verschijnt, om verbeteringen aan te wijzen, welke in haar oogen noodig zijn. Dit verwekt dan eerst wel, gelijk ook thans, bij sommigen wrevel en misnoegen en geeft volop aanleiding tot gemopper en gepruttel, maar 't einde van 't lied is toch in den regel: gehoorzamen. Misschien dat het nu ook wel weer zoo afloopt. Militairen opgeschrikt. Woensdagavond te ongeveer half 9 had een 15-jarige jongen, waarschijnlijk in navolging van de revolutionairen in Portugal, het voornemen de in domme lende avondrust gelegen Utrechtsche kazernes te bombardeeren met een flobertpistool, waaruit hij een schot loste. De niots kwaad vermoedende en in kalm j rust verkeerende militairen kwa men op het sein van „bombardement" de kazerne uitsneden en grepen den waarschijnlijk geprikkelden knaap om hem aan de politie over te leveren. Ondernemingsgeest van een blinde. Een stoutmoedige onderneming is de reis van den heer M. Jonker, die 15 October met de „Potsdam" van de Holland Amerikalijn voor eenige weken naar Amerika vertrekt om een studiereis op blindengebied door dat land te maken. Bezocht zullen wordeu blindenscholen, o.a. die te Boston. Ook hoopt de heer Jonker met zijn lotgenoote, de beroemde Helen Keiler, een onderhoud te hebben. De heer Jonker, die totaal blind is, zal geheel alleen door Amerika reizen. Na zijn terugkomst hoopt hij lezingen te houden over het blindenwezen en verslag van zijn reis en wederwaardig heden te geven. (Ubl.) Melkoorlog. Te Wolvega verhoogden de melk boeren den melkprijs met 1 cent per liter. De huismoeders oordeelden dat waar de hooioogst dit jaar zoo ruim was, de veeprijs zoo hoog deze verhooging nu heelemaal niet te pas kwam en bonden den strijd aan. De melkboeren hebben dien verloren; de verhooging is door hen ingetrokken. Weg met de nikkelen stuivers. De minister van financiën schijnt toe te geven aan den tegenzin van velen voor de nikkelen stuivers, wegens de te groote gelijkenis op kwartjes. Er zullen er in 1911, zoo is het plan, geen nieuwe worden aangemaakt. Wat al gevraagd xoordt. In een Friesch blad staat de volgende curieuse advertentie: „Te koop gevraagd een in goeden staat verkeerend Fanfare- of Harmonie corps I" Kind verbrand. Dinsdagmiddag heeft tijdens afwezig heid van de moeder een 4-jarig kindje, Martens genaamd, wonende Lange Kade te Rotterdam, lucifers weten te bemach tigen en is daarmede gaan spelen, met het gevolg dat de kleertjes in brand geraakten en het met hevige brandwon den naar het ziekenhuis werd gebracht, alwaar het spoedig na aankomst aan de gevolgen is overleden. Een instorting. Zaterdagmorgen plm. 11 uur sprong de cylinder van de voor eenige maanden in werking gestelde rijwiel- en motor bandenfabriek „Hevea" van de firma Wilhelmi en Co. to Hoogezand, gelukkig echter zonder ongelukken te veroorzaken. Pas was men echter van den eersten schrik bekomen, of met donderend geraas kwam de geheele zolder, waarop zich een zware last ijzerdraad bevond, naar beneden storten. Een deel van het ijzerdraad bleef op de zoldering van de benedenverdieping liggen, doch een ander deel zakte ook direct door dien tweeden zolder heen en kwam helaas terecht op het lichaam van den magazijnmeester G. N. uit Kalkwijk. De andere werkers en werksters op de tweede verdieping wisten zich nog tijdig te redden. Doctoren verleenden spoedig geneeskundige hulp aan den zwaar gekneusden magazijn meester, die vervolgens per rijtuig naar zijn woning werd vervoerd. De fabriek wordt voor verdere instor ting door zware stutten gesteund, daar de muren geheel zijn gescheurd. Het nut van politiehonden. Ook te Zaandam is gebleken, hoe nuttig politiehonden kunnen zijn in het opsporen van personen. Er was een knaapje van 4'/> jaar zoek, vermoedelijk verdronken. Maar waar? De politie werd gewaarschuwd, en de inspecteur, de heer Van Zwicht, bracht zijn speurhond mee. Het dier werd een kleedingstuk van het vermiste knaapje onder den neus gehouden, en weldra wees de hond de plaats aan, waar het kind gevonden kon worden, en ook gevonden werd. De kleine was helaas reeds overleden. Al vlug er voor klaar. Twee peuters van een paar turven hoog elk, kregen in de 3e Rozendwars straat te Amsterdam twist, die zoo hoog liep, dat een van de bengels het mes trok en zijn tegenstander bewerkte met het droevig gevolg, dat deze een steek met het mes in de zijde kreeg, waarby de long geraakt werd. De ge troffene, Jan Koenraad Pommerej, wo nende Rozenstraat 201, werd in de Volksapotheek, aan de Rozengracht, eerst verbondon en vandaar overgebracht naar het Binnengastguis. Het messte- kertje werd in verzekerde bewaring gebracht. Het spreekt van zelf, dat het droevig geval veel sensatie in de buurt verwekte. Een voordeelige zaak. In dezen duren biggentyd is een goede zeug een hoogst rendabel dier. Het bewijs daarvan is geleverd door den hoer K. Kistenmaker te Schagen. In Maart kreeg by hem een zeug 13 biggen, die hij verkocht voor f 190, In het begin van Augustus kreeg de zelfde zeug 15 biggen, die hom dezer dagen f240,— opbrachten. aIzoo een ontv ngst in enkele maanden van f 430. Nootlottige schop. Te Nispen (bij Rozendaal) schopte de vrouw van den timmerman Verboeven naar een kat, waardoor zij haar even wicht verloor en viel, met het nood lottig gevolg, dat zij inwendig gekneusd werd en is overleden. Door den sterken arm. Tientallen menschen stonden Maandag morgen te kijken voor eenige perseelen in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam waarin de manufacturenhandel „De Zon" gevestigd is. De magazijnen waren ge opend, dach voor alle ingangen hadden zich politieagenten geposteerd, die het binnentreden verboden, zoodat de winkels geen klanten ontvangen konden. De reden van dit politieoptreden? De eigenaar dezer magazijnen, de heer A, Janus, was reeds herhaaldelijk door het gemeentelijk bouw- en woningtoe zicht aangeschreven tot het aanbrengen van een ijzeren brandtrap achter den winkel, daar anders bij brand geen voldoende vluchtwegen openstonden. Aan dit bevel was, trots herhaalde aanma ningen, tot op heden geen gevolg ge geven en thans trad de gemeente als boven beschreven opverbood den verkoop. De eigenaar zal nu wel moeten ge hoorzamen. Vee naar Oostenrijk. Voorloopig mogen 500 slachtossen per week uit ons land Oostenrijk ingevoerd worden. Vorige week verzonden de heeren Oppenheim en Zonen,' Markstraat te Winschoten, aan wie de opdracht van het koopen van slachtvee voor Oostenrijk is gegeven, de eerste waggons metstieren ossen en vaarzen. Bedacht. Te Ambt-Delden zou een jeugdig paartje in den echt worden vereenigd. Bruidegom en getuigen waren reeds ten gemeentehuize verschenen. De bruid kwam Diette elfder ure besloot ze vooralsnog maar niet te trouwen. Koning Manuel terug naar portugal. Volgens de laatste berichten zou Koning Manuel van Portugal die te Gibraltar vertoefde aldaar aan boord zijn gegaan van den Amerikaanschen Kruiser „Desmoines", welk schip met volle kracht vertrok naar Portugal. De „Heraldo" meldt dat de terugkeer van Koning Manuel aan boord van de „Desmoine" naar Portugal het gevolg zou zijn van een accoord dat tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en Duitsch- land tot stand kwam, en dat in allerijl aan de overige mogendheden is mede gedeeld. (Tel.) De lock-step. Men lichte zijn linkerbeen van den grond. Dan late men het met krachtige rhytmische beweging op den bodem terugploffen. tegelijkertijd het rechterbeen omhooglichtende. Dan de rechtervoet weer omlaag en den linker omhoog. Zoo gaat men eenigen tijd doorl is men hiermee klaar, geachte lezer, dan kunt u er zich op beroemen de „lock-step" te hebben uitgevoerd, waarvan heel Londen op het oogenblik vervuld is. Een groot theater in Londen begon er mee. Alle Londenaars lock-steppen na. 't Lijkt zoo heel eenvoudig, en zeer gemakkelijk zelf aan te leeren, maar toch zijn er al leeraren, die prospecti hebben laten drukken en door lock- steppende sandwichmannen deze boekjos waarin de leeraren zich aanbieden de nieuwe stapperij te onderrichten, laten ronddeelen. Vrouxoen als zeelieden. Vrouwelijke zeelieden worden gebruikt in Denemarken, Noorwegen en Finland en het is dikwijls gebleken, dat zj) er zeer geschikt voor zijn. Op de kleinere zeilschepen, waar een vrouw aan boord is, hetzij de vrouw van den schipper of de huishoudster, neemt zy deel in aide plichten van den man, de nachtdiensten niet uitgezonderd. In Denemarken worden verscheidene vrouwen gebruikt in staatsdienst, en wel in 't bijzonder als loods. Z\j gaan ver in zee de aankomende schepen te gemoet; zij klauteren uit haar booten, toonen haar diploma, en sturen de schepen veilig de haven in. Dit is hetzelfde in Finland. Ervaren kapiteins zeggen, dat vrouwen uitstekend zeilen kunnen en mot mannen gelijkstaan in handigheid en volharding.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2