N°. 2405. Êondag 16 October 1910. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubo op Texel. NATIONALE MILITIE. Indeeling van lotelingen, bij de bereden korpsen De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de in deze gemeente voor de militie ingeschre ven lotelingen, die, in geval van inlijving ter volledige oefening, in aanmerking wenschen te komen om bij een dei- bereden korpsen te worden ingelijfd, bij deze worden uitgenoodigd zich vóór den 30en November e.k. ter Gemeente-secre tarie aan te melden of te deen opgeven. Voor verdere bijzonderheden, als wjjze van aanmelding, geneeskundig onderzoek, voordeelen weike de ingelijfden der be reden korpsen genieten in vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen, wordt verwezen naar de op de publicatie borden aangeplakte bekendmakingen. Met het oog op het niet altijd genoeg zaam beschikbaar aantal plaatsen bij een wapen en een bepaald garnizoen, wordt er nadrukkelijk op gewezen dat het aanbeveling verdient, meer dan één korps op te geven, waarbij men bij voorkeur wenscht te worden ingelijfd. Texel, den 4 October 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 15 Oct. 1910. Voor den komenden tgd. Wanneer niet de kalender er ons aan herinnerde, als niet het korten der dagen ons ten bewijs was dat de zomer tijd is voorbijgegaan, we zouden haast niet gelooven dat we reeds half October schrijven, zoo gunstig doet zich het weêr bij voortduring kennen. Eene zeldzame eenstemmigheid van gevoelen heerscht dan ook ten dezen opzichte en ware het niet dat sommigen voor het bedrijf eene regentijd gewenscht achtten, men zou vrjj eenstemmig verlangen dat de natuur zich nog geruimen tijd gunstig zou blijven doen kennen. Evenwel, 't is reeds half October en de gure herfstdagen welke den winter tijd voorafgaan, kondigen zich reeds aan. Ook daarop wordt echter alreeds ge rekend. Zijn het eerst de handelaars in brandstoffen die door hunne aanbiedingen aan een kouderen tjjd herinneren, de handelaars in verwarmingsartikelen blijven ook niet achterwege. Ieder die de rubriek advertentiön in onze Courant aandachtig nagaat, zal het blijken dat onze handelaars in ijzerwaren rekening houden met den winter die wachtende is, en er op bedacht zijn het publiek iets aan te bieden wat bij practisch nut ook aangenaam is voor het oog. Doch meer nog dan die aanbiedingen, getuigt een bezichtiging der geëtaleerde Kachels, Vuurhaarden en wat dies meer zij, hoe ook op dit gebied het aangename aan het nuttige wordt gepaard. W(j zullen geen persoonlijke aanduiding doen, ieder kan zich zelve er van over tuigen, doch 't is zeker verrassend waar te nemen hoe het onmisbare voorwerp als een kachel, als het ware tot een sieraad voor de woonkamer wordt ge wijd. 't Is haast zonde, zou men zoo zeggen, om in zulk een kachel vuur aan te maken. De ouderwetsche kachel höeft afgedaan; men ziet ze thans in verschillenden vorm; rond, vierkant en ovaal; met nikkel gemonteerd, of ook wel gebronsd of met brons of wit afgezet; zelfs zagen we er een welke geheel wit was; zeer eigenaardig, vonden we er het nummer 1001 op vermeld, alsof het eene zinspeling was op de wonderbare vertellingen uit de duizend en een nacht, 't Heeft er veel van of al die mooie artikelen ons in gedachten moeten terugvoeren naar de tijden waarvan die sprookjes gewagen, Hoe het echter zij, er wordt veel moois tentoongesteld op het gebied van verwarmingstoestellen en wanneer we daaraan herinneren dan doeo wij zulks om onze medeburgers er attent op te maken dat men niet naar elders behoeft te gaan om zich een kachel, vuurhaard of wat dies meer zij, aan te schaffen. Onze eigen neringdoenden zijn ruim voorzien en zetten het beste beentje voor; begunstige men hen, wanneer men iets goeds wenscht voor den komenden tijd. Aan den Heer P. Haremaker. eerder H. d. S. te Oost, is bij Kon. besl. een pensioen verleend van f834's jaars. Laten wij er aan mogen herinneren dat morgenavond, (Zondag) in Hotel Texel de lezing zal plaats hebben van Mevr. Haver, van Amsterdam, inzake het wetsontwerp Heemskerk, bedoelende de regeling van de posite van onder wijzeressen bij het openbaar lager onderwijs en vrouwelijke Rijksambte naren, die in het huwelijk treden. (Men zie de advertentie). Waal13 Sept. De Huishoudelijke vergadering van „Nut en Genoegen" gisteravond gehouden werd bijgewoond door 13 leden. De rekening en verantwoording, slui tende met een batig saldo, werd goed gekeurd. In de plaats van den heer K. v. d. Berg (vertrokken) was in de gehouden Bestuursvergadering tot Secr.-Penningm. benoemd de heer J. B. Bakker. Een 5 tal nieuwe leden werd aange nomen, zoodat het aantal thans 47 be draagt. Als Bestuurslid werd met groote meerderheid herkozen de hr. J. B. Bakker- die de benoeming aannam. Besloten werd 3 leesavonden te houden wat het 4e of laatste Nut brengen zal hierover liepen de meeningen uiteen. De eerste lees-avond zal gehouden worden Nov. a.s. Als spreker zal dan optreden de voorz. de heer J. de Jongh. Voor de maand December zal worden uitgenoodigd de heer J. Daalder Dz. te Oosterend. Een lage streek. Door een of meer personen zjjn een dezer nachten de draden, waarmede de afsluitboomen van den spoorweg Neede Hellendoorn, op den straatweg van Enter naar Rijssen, van het station Enter af worden geopend of gesloten, door gehakt. Teneinde de passage op dien weg geregeld te doen plaats hebben werden de afsluitboomen dien nacht vastgezet. De timmerman B., die met paard en wagen, beladen met hout den overweg wilde passeeren, hoorde door het geraas yan den wagen niet den aankomenden trein van Rijssen en be merkte die eerst toen het paard reeds op de rails was. Met groote moeite gelukte het hem het paard terug te trekken. Op 't zelfde oogenblik vloog de trein, op nog geen meter afstand, voorbij. Een paar secouden later zou er een groot ongeluk gebeurd zijn. 't Is te hopen dat de daders van deze lage daad bekend worden. Eet 40 millioen-fonds. De „Avondp." verneemt, dat er onder de leden der Tweede Kamer ernstige ontstemming heerscht over de wijze, waarop de regeering het wetsontwerp op de kustversterkingen aanhangig heeft gemaakt en in behandeling poogt te brengen. Door niet-publicatie van het verslag der commissie van samenwerking tusschen land- en zeemacht, hetzij geheel, hetzij met weglating van enkele onder- deelen, zou het opmaken van een Voorloopig Verslag over de principieele zaken onmogelijk worden gemaakt. Daarenboven ligt dat verslag slechts in beperkt aantal ter griffie van de Kamer voor de leden ter inzage. Reeds heeft zich een der Kamer- afdeelingen in haar geheel door tusschen- komst van den voorzitter tot de militaire ministers gewond, om toestemming te vragen tot openbaarmaking. Inmiddels is het ontwerp reeds op de agenda der voorstellen geplaatst, die nog deze of begin volgende week in de afdeelingen moeten worden onderzocht. De Maastrichtsche hazelnoten. De Maastrichtsche kantonrechter ver oordeelde de drie bekl. die des avonds na 6 uur hazelnoten ventten voor 3 cent per stuk en op iedere noot een nummer van „De Volkstribuun" toe gaven, tot f 20 boete ieder. De eisch was 2 dagen principiale hechtenis. Een legaatquestie. Te Rouveen, gem. Staphorst, weigert de kerkeraad der Geref. Gem. een legaat van f 1500 te aanvaarden, door een ge meentelid gelegateerd voor de aanschaf fing van een orgel, omdat de erflater door zelfmoord aan zijn einde is gekomen. Sommigen meenen echter, dat de kerke- raad tegen een orgel is, als zijnde te wereldsch en dringen alsnog aan op aanvaarding yan het legaat. Niet friscli. In een dorp in Zuid-Holland werden bij een der notabelen gedurig klachten geuit door 't dienstpersoneel over het onreine regenwater, zoodat besloten werd een algeheele reiniging van den put te doen plaats hebben. Terwijl men in den leeggeschepten put nog bezig was te boenen en te borstelen, kwam uit een afvoerbuisje opeens een stroom water, die den werklieden een gedeeltelijk nat pak bezorgde. Daar echter van regen niets te bespeuren viel, zocht men naar de herkomst van dat water, en nu bleek dat de badkamer, welke ook schoonge maakt werd, de plaats van herkomst er van was. Door een misverstand of bestendiging van een bestaanden toestand mondde de afvoerpijp voor het in de badkamer gebruikte water in den regenwaterput uit. Dat deze ontdekking voor de betrokken personen minder aangenaam was, ook omdat men die uitvinding niet eer heeft gedaan, spreekt vanzelf. Echter heeft tot heden niemand schade lijke gevolgen er van ondervonden. De fout is nu hersteld. Een Amerikaanse!te erfoom. De familie De Bie, een arbeidersgezin te Oosterhout, heeft uit Canada bericht gekregen, dat daar een familielid gestor ven is en haar f450,000 heeft nagelaten. Pe eedskwestie. Naar aanleiding van de bekende be slissing betreffende de eedskwestie van den Hoogen Raad heeft de Rogeering bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet ingediend, ter voorziening in de behoefte aan vaststelling van een eedsformulier en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in burgerlijke en strafgedingen kan worden vervangen door eene belofte. Dit laatste zal, volgens het ontwerp het geval zijn, wanneer de tot de eeds aflegging geroepene a. behoort tot een kerk of kerkge nootschap, hetwelk het afleggen van den eed verbiedt, of b. niet behoort tot een kerk of kerk genootschap en redelijke gronden opgeeft waarom hij tegen het afleggen van den eed bezwaar heeft. Een verborgen schat. In de buurtschap Ter Eem, bij Baarn, is bij 't wegbreken van het rieten dak eener boerenherberg een portefeuille gevonden, waarin een bedrag van ruim f2000 aan bankbiljetten. Het bedrag is ten gemeentehuize aldaar gedeponeerd. Die hebben geen last van de Zeeuwsche koorts. De 81-jarige heer B., uit Goes, ging de vorige week naar Zierikzee om zijn jongsten broeder, die 80 jaar werd, geluk te wenschen. Dien dag waren er drie gebroeders B. bij elkander van 80, 81 en 82 jaar Allen zijn vlug ter been, gezond en vroolijk van aard en lezen nog zonder bril. De heer B. uit Goes is zelfs nog afroeper bij publieke verkoopingen. Gevaarlijk speelgoed. Een Rotterdamsche oogarts verzocht aan de „N. R. C." het publiek te waar schuwen tegen een nieuw soort van speelgoed, een soort vliegertje met blikken vleugels. In den loop van 10 dagen zijn 5 jongens bij hem gekomeD, die door deze instrumentjes waren getroffen. Bij drie hunner is het oog waarschijnlijk verloren, bij één geschaad, bij den laatsten alleen gered door het brilleglas. Op 't platteland. Gebeurd in het hulppostkantoor van een der kleinste dorpen van Groningen. Behalve de brievengaarder, een gemoede lijk en welwillend man, die zich achter het loket bevond, was er slechts een persoon aanwezig, 't Was een der oudste dorpsbewoners, ciie zijn zaken af kwam doen. Na een vriendelijk „guien dag saom" haalde deze uit een zijner zakken een groezelig, groen-grijs stukje papier voor den dag, dat een briefkaart bleek te zijn. Deze legde de bezoeker, met drie centen op het loket bordje neer. 'k Mot an mien zuster schriev'n, zei hij. De brievengaarder, die blijkbaar meer zulk een geval bij de hand heeft gehad, vraagt En wat mot 't wezen Wel, dat wie all'n nog vlug binn'n. Dat kan wel, zei onze ambtenaar en meteen ving hij aan met op het groezelige briefkaartje de werkelijk goede tijding neer te schrijven. Toen hij hier mee klaar was, las hij voor wat hij geschreven had Geliefde Zuster! Deze is dienende u te melden, alsdat wij allen nog vlug zijn. Wij hopen van u hetzelfde. Hartelijk groetend, Uw geliefde broer en zuster. Onze man knikte goedkeurend en zei 't Is wef goud, moar 'k mot toch zegg'n, dat joe joen drei cent'n toch moar makkelijk verdain'n. Met deze woorden verliet hij 't kantosr. Malle vergissing. Een sedert 10 jaren armlastig, bejaard echtpaar te Amsterdam ontving een biljet ter invulling voor de vermogens belasting. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1