BIJBLAD van de Texelsche Courant van Zondag 6 November 1910. Uitg. Firma Langeveld De Rooij. Gemengd Nieuws. De Verloren Zoon. FEUILLETON. Nathalie van Eschstruth. Schoolverpleegsters. Het hoofdbestuur van „Nosokómos" heeft zich tot den Raad van Amsterdam gewend met het verzoek tot het aan stellen van schoolverpleegsters te willen overgaan. Het adres is vergezeld van een uit voerige memorie van toelichting. Daarin wordt gezegd, dat honderden gevallen van ziekte door de schoolartsen worden geconstateerd en ter behandeling verwezen naar den huisdokter of de poliklinieken. Hoe groot is echter de waarborg, dat de kinderen werkelijk naar den dokter gaan en dat, indien dit het geval is, het advies van den medicus wordt opgevolgd? Het hoofdbestuur acht het aanstellen van schoolverpleegsters een noodzakelijke aanvulling van het instituut schoolartsen! Drankbestrijding. De Friesche Propaganda Commissie zal trachten het gebruik van fruit in hotels, café's, ontspanningsplaatsen, vergader lokalen, enz. in Friesland meer ingang te doen vinden, teneinde daardoor het gebruik van alcoholhoudende en tevens dat van minderwaardige en schadelijke alcoholvrije dranken tegen te gaan. De commissie zal daartoe de geheelonthou ders opwekken, bij hun bezoek aan bovengenoemde inrichtingen, meer dan tot nog toe het geval was, de vraag naar fruit te stellen, en meteen de houders dezer inrichting uitnoodigen, mede in hun eigen belang aan die vraag tegemoet te komen. In aanmerking genomen de groote massa geheelonthouders in Friesland, heeft deze poging van de F. P. C. wel kans van slagen. Er is inderdaad niets tegen, allerminst uit gezondheidsoogpunt, de gewoonte van het drinken te doen vervangen door die van het gebruik van sinaasappelen, appelen, peren, kersen, bessen, noten, enz. enz., al naar het seizoen oplevert. Vele dezer vruchten voldoen aan den eisch van verfrisschende genotmiddelen en overtreffen de dranken verre in voedzaamheid, zegt de „Herv." waaraan het bovenstaande is ontleend. Bereden onderwijzers. In de Abruzzen komen op de 100 inwoners 68 analphabeten voor, ondanks het groote aantal scholen, dat daar in de laatste vijf jaren is opgericht. Deze scholen worden gewoonweg niet door 19.) Wie is dat? Een nieuweEen Fransaiae Bah, 't papier ia geduldig. De artisten speculeeren nog altijd op die domme voorliefde voor wat uitheemach is. Mademoiselle miss senor en dan de meest vreemde namen. Toch kiest ieder artist eene nationaliteit die het best en meest overeenkomt met zijn uiterlijk en karakter, en dan moet mademoiselle Lou zoo iets van een klein zwartharig piquant heksje zijn, van Fran- sche gratie, koketterie en luchthartigheid. Wonder boven wonder, maar hij houdt niet van die nuchtere blondjes. Die hebben voor hem iets vervelends en saais. De blonde miss zal weinig met hem opschieten, tenzij er een een klein duiveltje achter haar kalm en ingetogen uiterlijk huist Maar die mademoiselle Lou Wie weet! En graal Götz stuurt zijn lijfknecht er op uit, om voor hem een loge bij Sontini te huren, HOOFDSTUK VIII. Het circus Sontini baadde in eene zee van licht. Alle loges zijn bezet met de élite der stad. In de loge, dicht bij den gang naar den stal hebben een aantal jonge cavallerie- offlciereu plaats genomen. Oraal Arends- bezocht. Daarom heeft prof. Emilio Agostinoni aan de regeering een nieuw systeem aan de hand gedaan en reeds practisch toegepast. Het grootste ge deelte der inwoners bestaat n. 1. uit herders, die negen maanden van het jaar in de bergen verblijven. Komen zij dan niet naar school, dan moet de school hen gaan opzoeken. Men heeft daarom vijftien bereden schoolmeesters aangesteld, die op hun paarden in de bergen rondrijden, en daar waar ze jongens aantreffen, een school in de open lucht organiseeren. Het resultaat is verrassend. De school meesters te paard verheugen zich in groote populariteit: waar zij in de bergen verschijnen, komen de scholieren in grooten getale toeloopen. De heeren onderwijzers voelen zich nu dubbel te paard geholpen. Als ze er maar niet overgaan! Eon buitenkansje. Bij het graven van een pulpkuil te Raamsdonksveer stiet de landbouwer v. d. Velden op een hard voorwerp, 't Was een steenen pot met ongeveer 15 Kg. aan zilveren munten uit de 15e en 16e eeuw. Vrouwelijke politie. De „Kölnische Zeitung" meldt dat in het Nassausche dorp Born een oude vrouw van vijf en tachtig jaar het ambt van politie-agent bekleedt. De best is nog zeer flink en kwijt zich goed van haar taak. Alleen in moeilijke gevallen roept zij den bijstand van een neef in. Haar man is vroeger in Born ook politie-agent geweest, en na zijn dood heeft men haar het baantje gegeven. De gestrande Duitsche boot. Men meldt: Dinsdagmorgen te half vier strandde, 6 palen bezuiden Egmond aan Zee, de Duitsche kanonneerboot „De Salamander". Deze boot was voor de Duitsche Marine afgekeurd en zoodoende verkocht geworden, terwijl er een stoomzandzuigmachine van zou worden gemaakt. Dit werk zou nu worden vol bracht in Dordrecht, vandaar dat er drie man mede belast werden om de boot met behulp van een sleepboot te ver voeren van Wilhelminahaven naar Dor drecht. Daar de storm Maandagavond zoo krachtig kwam opzetten, besloot men voorloopig te landen te IJmuiden, aldus geschiedde, toen op een g9geven moment de trossen braken waarmede de booten aan elkander verbonden waren, zoodat de kanonneerboot weder door de bran- berg zit vooraan, levendig, opgewekt en in een allervroolijkste stemming door het succes, dat hij op het ren veld heeft be haald. Zijne fraaie gestalte valtiedereeen op groot en slank, flink gebouwd. Zijn haar is donker en niet kort geknipt, maar ligt in nette kleine golving langs het voorhoofd, terwijl uit het eenigszins gebruinde smalle gelaat een paar donkere diepliggende oogen kijken, waaruit groote ongetemde hartstocht spreekt. Graai Abensberg streek zelfvoldaan z'n donkere snorren op en keek de naburige loges eens rond. De leeuw gaat op roof uit, merkte zijn dikke buurman met blozende wangen, in dragonderuniform lachende op. Maar wees grootmoedig, gij koning der woestijn en laat voor ons ook wat over Een paukenslag en langzaam gaat het gordijn omhoog. Een zwerm rijknechts, rijk gegalonneerd, komt te voorschijn, de barrière gaat open en onder luid trompet geschal rent een Russisch driespan de manege in. Verschillende mooie nummers volgen elkaar op. Het voorlaatste nummer voor de pauze is miss Dorothy, op een Engel- schen volbloed hengst, in een uiterst chique rijkleed van donkerblauw laken en een frissche witte roos op de borst. Götz buigt zich voorover en volgt de bokoorlijke verschijning met zijn oogen. Hij is verbaasd. Miss Dorothy Longhill is niet blond en ziet er volstrekt niet sen timenteel uit. Zij heeft zich bij de keuze harer natio naliteit bepaald vergist. Ze is een trotsche Juno-gestalte, met ding in volle zee geraakte, en niet weder werd teruggevonden voor Dinsdagmorgen om ongeveer 7 uur, door een der strand vonders. Natuurlijk kon deze man niets uitrichten, dan zoo spoedig mogelijk alarm maken, maar ook dit kon niet eerder geschieden dan anderhalf uur later door den grooten afstand welken men moest afleggen. Ongeveer halftien werden alle pogingingen in het werk gesteld; de reddingboot ging zee in en haalde van het schip drie menschen, twee Rotterdammers en een persoon uit Maassluis. Zij hadden bange uren doorstaan, maar niemand had letsel bekomen; ze gingen dadelijk per spoor naar hun haardstede terug, terwijl het schip voorloopig voor rekening bleef liggen der strandvonderij. Smakelijke krentjes. Het „N.T.v.G." schrijft: De Grieksche krenten werden tot voor eenige jaren aan hun stelen uitgevoerd, nadat zij in een potasch oplossing waren gedompeld en gedroogd in de zon, maar de klanten verlangden ze afgetrost te ont vangen en nu geschiedt dit door Griek sche en Turksche vrouwen van allerlei leeftijd op allerlei manier: door de krenten met de nagels af te rukken, door de stelen tusschen de tanden te nemen en de krenten met de hand af te trekken of door de trossen in den mond te nemen en de stelen tusschen de tanden of wat daarvan is overgebleven, naar buiten te halen, waarna de krenten worden uitgespuwd in den boezelaar. De potasch, die nog aan de krenten zit, verwektsoms pijnljjke mondaandoeningen maar deze wijze van doen is de vlugste en de vrouwen worden per stuk betaald. Voor den verbruiker is het intusschen niet zonder hygiënisch bezwaar, de zoo afgetroste krenten te gebruiken in on- gekookten toestand. Misschien zal de handel, dit wetende, op den ouden weg terugkomen. Een nieuwe Neder landsche industrie. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Het Kon. besluit van 15 Maart 1910 St. no. 86 doet eeu nieuwe industrie ontstaan. Bij art. 1 van dat besluit is bepaald dat bij uitvoer van samengestelde ge distilleerde dranken enz, teruggaaf van accijns wordt verleend voor den daarin vervatten alcohol. Zijn de dranken met suiker bereid dan wordt bovendien te ruggaaf van suikeraccijns verleend. Dat is de theorie. Nu de praktijk. Iemand voert uit weelderige vormen, een rijken donker bruine haardos en schitterende oogen, die Jochen bewonderend doet uitroepenEen koninklijke verschijning! En rijden kan ze, dat het een lust is. Alleen Götz haalt de schouders op. Schoolrijdsters trekken me nooit bijzonder aan. Een paardiijdster moet kunnen ko- ketteeren, merkte hij honend op. Dat komt allemaal wel, hernam glim lachend luitenant Jochen. Je moet eerst maar eens kennismaken. Ga je in de pauze mee naar de stallen, Abensberg Natuurlijk. Laten we ze die acrobaten maar cadeau doen en dadelijk gaan. All right. Vooruit dan maar. Terwijl de stalknechts de manége aan harkten en een groot tapijt uitspreiden, gingen de heeren de smalle houten trap af en begaven zich naar de stallen. De deur van eene dameskleedkamer stond op een kier en een paar donkere oogen keken scherp en onderzoekend naar het groepje officieren, dat vlak bij met den stalmeester stond te praten. Juffrouw Teichman, fluisterde mademoi selle Lou haastig, gij zijt immers in de residentie geboren en al sedert jaren als kleedster hier in betrekking, kent gij die heeren daar P Die daar? Laat me eens kijken juffie. Neen, die twee jonge snuiters ken ik niet, maar die dikke met dat korte blonde haar, staat bij de dragonders en is, voor zoover ik weet, een baron Maltitz. Zijn oude heer moet vrijwel aan lager wal zijn en houdt zijn zoon nu tamelijk kort. Maar rechts die groote slanke, met dat knappe 500 liter „boerenjongens" met een ge halte van 25 pCt., dan krijgt hij terug aan gedistilleerd accijns f225; mogelijk ook nog wat suikeraccijns. Dezelfde „boerenjongens", na over de grens te zijn geweest, worden weder ingevoerd en worden dan weer ingevoerd en worden dan belast als „vruchten inge maakt in brandewijn* met 10 pCt. van de waarde. Stel deze op f 300 (zeker niet te laag) dan moet er betaald wor den f30. Een kind'inbreker. De Haarlemsche -politie heeft in een perceel in het Kenaupark aldaar aan gehouden een 9-jarigen jongen, in het bezit van een breekijzer, mes en sleutels, die door een raam was binnen geklom men en een schakelbord en electrische schellen had losgewerkt. De inbrekers- werktuigen had hij gestolen uit een perceel aan het Spaame. Dat knaapje beloofd iets voor de toekomst. Van Maxden politehond. De heer v. d. Broeke liep met zijn hond Mas op de Kaasmarkt te Haarlem en hoorde dat er geschoten werd. Toen hij op het geluid afkwam, gingen terstond drie jongens aan den haal en trachtten te ontvluchten door de Berekenroodesteeg. Max werd hen nagezonden en zonder iemand te bijten, stelde hij ze alle drie en hield ze zoo prachtig bij elkaar, dat het den wakkeren inspecteur gemakke lijk viel ze te arresteeren. De jongens werden naar het politie bureau gebracht en gefouilleerd. Een hunner bekende terstond, dat hij ge schoten had en zijn flobertpistool in de steeg geworpen had. Nog 13 scherpe patronen had hij bij zich. Veelbelovende 17jarige jongelui! Max haalde het pistool uit de steeg. Tegen den schutter werd proces-verbaal opgemaakt: 1. wegens het verboden dragen van wapenen2. wegens het schieten met een wapen. Toen werden de jongelui netjes thuisgebracht. Ze zullen 't wel onthouden 1 Een Molenaars school. Naar de „Tel." verneemt, zal aan het maalderij- en bakkerijstation te Wage- ningen een molenaarsschool voor klein bedrijf verbonden worden. De regeering heeft haar financieelen steun toegezegd. Zij is bereid, de kosten voor den bouw en het onderhoud en de bezoldiging der leerkrachten op zich te nemen. De Molenaarsbond zelf zal de leermiddelen verschaffen. magere gezicht, dat is graaf Abensberg. Geld als water, majoraatsheer en een aller aardigste jongen. Graaf Abensberg Die derde daar, naast den stalmeester met die blauwe uniform Die mooie ulaan Mademoiselle Lou keek onderzoekend naar den persoon in kwestie. Hij had een opvallend knap uiterlijk en wasgemakkelijk te herkennen, 't kon niet beter, 't seizoen, begon goed.. Voor ditmaal scheen 't, dat mademoiselle onder een gelukkig gesternte geboren was^ De pauze was uit en de schellen weer klonken in de gangen en foyers de muziek begon weer. De jonge officiers waren wat lang blijven stilstaan bij een prachtigen jongen Ara- bischen schimmel, dien de directeur tot spring- en apporteerpaard wilde opleiden en vonden het nu aangenamer om inplaats van naar hunne loge terug te keeren, bij den ingang der stallen te blijven staan. Hier dicht bij het scherm en in de on middellijke nabijheid der barrière-deurtjes zagen zij alles wat uit de manége kwam van nabij. En ook had men hier een ruimen blik op de voorste rijen van het parterre en de heeren wisten, dat die plaatsen gelijk stonden met de artistenloge in den schouwburg. De heeren en dames, wier nummer was afgeloopen en zich hadden verkleed, maakten vaak nog van deze plaatsen ge bruik om het einde der voorstelling af te wachten. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 5