N°. 2418. Donderdag 1 December 1910. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD& DE R 0 O IJ, ParkstraatBurg op Texel. 19—26 Nov. Kenmerkten de beraadslagingen der Tweede Kamer in de voorgaande weken zich nogal door groote kalmte, in deafge- loopen week was dat niet het geval. Inzon derheid in de zitting van Vrijdag is het rumoerig toegegaan. Naar aanleiding van de rede van Dr. Kuyper over den politieken toestand en wat daarmee verband houdt raakte de oud-minister Borgesius in het vuur en op een heftige wijze ging hij Dr. Kuyper te lijf waarin hij aan diens jongste verleden herinnerde, en tevens kreeg de regeering een paar veegen uit de paD. Dat belooft niet veel goeds voor de toe komst en de verwachting dat het parle mentaire molentje dit jaar nu eens vrij kalm zou malen, zal vermoedelijk wel niet bewaarheid worden. Er staan tenminste nog een paar gevaarlijke onderwerpen op de agenda, w. o. de marine-dominekwestie en die betreffende de 46 millioen voor de kustverdediging. Mag men de voorspellingen in de bladen gelooven, dan pakken zich ook donkere wolken samen boven het hoofd van den minister van Oorlog. Het heet dat de rechterzijde het ministerieele doodvonnis over dezen bewindsman uitgesproken heeft en dat dit bij de behandeling der Oorlogs- begrooting ten uitvoer zal worden gelegd. Eenige grond voor die beweriDgen schijnt er wel gelegen in de felle critiek die deze minister reeds onlangs in de Kamer te ver duren had en in het feit dat hij niet tot de rechterzijde behoort. De correspondent van, we meenen wel, de „Arnh. Ct.", die in relaties schijnt te staan met onzen minister van Oorlog en diens familie, wist dezer dagen zelfs te vertellen, dat de minister op alles voor bereid is. Hij weet welk lot hem wacht en ook dat zijn opvolger reeds aangewezen is. Kalm en gelaten wacht hij de voltrekking van het vonnis af, tenminste als bedoelde correspondent juist is ingelicht. Ten dezen opzichte is evenwel afwachten de boodschap. Als gevolg van een en ander voorspelt men dat de Kamer evengoed als andere jaren, straks weer tijd te kort zal schieten om fatsoenlijk tegen Kerstmis gereed te komen. o o—o De Duilsche Rijksdag is in de afgeloopen week ook weder bijeengekomen, men zegt voor het laatst omdat verwacht wordt dat een spoedige ontbinding 6r van in het voornemen der regeering ligt. Er was voor de eerste zitting der „Abgeordneten" heel wat belangstelling, wat gemakkelijk te verklaron is uit het feit dat de vleeschnood- interpellaties als nummer een op de agenda der werkzaamheden stonden. Zooals men weet we wijdden daaraan vroeger reeds uitvoerig onze aandacht heerscht er aan de overzijde onzer Oostelijke grenzen in vrij sterke mate gebrek aan slachtvee en vlcesch, tengevolge waarvan de vleesch- pi'ijzen abnormaal hoog gestegen zijn. Zoodat de Duitsche huismoeders nog meer te kla gen hebben dan de onze, die ook pruttelen over de hooge prijzen van het vleesch. De onaangename toestand heeft in de breede kringen der Duitsche arbeiders en midden stand veel ontstemming gewekt, die op protestvergaderingen en in adressen aan de regeering tot uiting kwam. Het gevolg daarvan is geweest dat in de kleinere Zuidelijke bondsstaten dan ook den invoer van slachtvoe en vleesch mogelijk is ge. worden, zjj het dan ook in beperkte mate' De Pruisische regeering, die heel gehoor zaam is aan de groote agrariërs oftewel grondbezitters, bleef evenwel Oost Indisch doof voor alle verzoeken die tot haar wer den gericht. Inzake de vleeschnood dan waren bij den rijksdag een tweetal interpellaties ingediend, een door de agrariërs, waarom de regeering enkele middelen toegestaan had om de vleeschduurte tegen te gaan en of er mis schien nog meer maatregelen op til waren en een van de sociaal-democraten, waar om zoo laat tot eenige maatregelen werd overgegaan en waarom zoo weinig. Namens deze laatsten voerde allereerst paitijgenoot Emrnel het woord om den grooten vleesch nood te schilderen en op openstelling der grenzen aan te dringen, terwijl namens de agrariërs de Badensche landbouwer Rupp kwam verklaren dat er geen vleeschnood bestond, doch alleen slechts vleeschduurte, wat ook wel eens meer plaats had gehad. Namens de regeering beantwoordde min. Delbrüch de interpellaties. Hij verdedigde de houding der regeering en wees er op dat openstelling der grenzen het gevaar van veeziekten grooter zou doen worden en dat eigenlijk alleen verbetering van den toestand verwacht mocht worden van ver meerdering van de eigen veeproductie. Na minister Delbrüch sprak diens ambt genoot Schorlewer, die zich niet begrijpen kon waarom het nu zoo erg was dat het vleesch zooveel kostte. De vleeschconsump- tie was zelfs in 1910 niet achteruit gegaan en hij zag dan ook met vertrouwen de toekomst tegemoet. Na de ministers hebben nog eenige andere sprekers het woord gevoerd. Het resultaat der interpellaties is ons nog niet bekend doch er bestaat niet veel kans dat een ge volg daarvan het openstellen der grenzen zal zijn, noch het toestaan van vleesch- invoer uit het buitenland. De regeering wenscht voor alles de groote grondbezitters te vriend te houden. Er mag evenwel gevraagd worden of baar dit later niet bitter zal opbreken. De regeering toch draagt door haar weigering koren op den molen der sociaal-democraten en bij de komende verkiezingen zal daar van wel voldoende blijken. o o—o— De Engelsche politieke aangelegenheden bly ven nog voortdurend de aandacht vragen. Zooals de lezer weet had Asquith aan het Hoogerhuis nog een week tijds toegestaan om zich over de Veto-ontwerpen uit te spreken. Die week is thans gepasseerd maar zooals te verwachten was. De lords hebben de Veto-ontwerpen niet aangenomen. W6l hebben zjj echter de regeering zoo'n beetje bjj den neus gehad. De regeering had hem n.l. geen kans gelaten om de ontwerpen te amendeeren, doch lord Lans. downe, de aanvoerder der oppositie wist wel raad. In de vergadering van j.l. Woens dag diende hij een drietal moties in, waarin het Hoogerhuis zich omtrent de hangende kwesties kon uitspreken alvorens met de Veto-ontworpen te beginnen, en die feiteljjk niets anders dan verkapte amendementen waren. In die moties werd de wenschelijk. heid uitgesproken lo. om maatregelen te treffen tot bij legging van het geschil tusschen het Lager - en Hoogerhuis, dat nu geconstitueerd zal worden volgen de hervormingsvoorstellen van lord Rosebery 2o. dat bij geschil over wetsontwerpen niet van fmancieelen aard, ter bijlegging van het geschil, een vereenigde zitting van beide huizon zal worden gehouden, behalve wanneer het geschil een kwestie van buiten gewoon belang betreft, die nog niet aan het oordeel van het volk onderworpen ge weest is. In dat geval zou de zaak door een referentuur kunnen beslist worden en niet door een vereenigde vergadering der twee huizen 3o. dat de peers er in toestemmen, om onder zekere waarborgen, hun constituoneel recht, om financieele wetten te verwerpen op te geven. Er werd over deze moties nogal breed voerig gedebatteerd, doch ze werden ten slotte aangenomen en ze zullen nu aan het oordeel van het Lagerhuis worden onder worpen. Ze zullen natuurlijk niet aange nomen worden, evenmin als het Hoogerhuis de Veto-ontwerpen zal aannemen. Het eind van bet lied zal daarom wel zijn de alge- meene verkiezingen. —o—o o— In Portugal wandelt het nieuwe repu- blikeinsche bewind nog niet op rozen. Integendeel de regeering staat er voor zeer moeilijke kwesties en onaangename toe standen. Nu de eerste weken van spanning en verrassing voorbij is, beginnen tal van kringen der minder gefortuneerden te be grijpen, dat de tijd nu ook gekomen is om verbetering van hun toestand te krijgen. De voormannen der revolutionaire beweging hebben hen destijds gouden bergen beloofd en nu staan ze voor de moeilijkheid dat lichtvaardige beloften na zich sleepen. Er gaat een ware werkstakingskoorts door Portugal. Schier in alle bedrijven gist het en hier en daar kwam het zelfs reeds tot vijandige betoogingen. Verschillende sta kingen zijn reeds begonnen en er zitten nog veel meer in de lucht. Men eischt van de regeering betere wettelijke maatregelen en betere toestanden maar schijnt te ver geten dat een regeering die nog nauwelijks geïnstalleerd is, en voor geheel nieuwe vragen en kwesties komt te staan, maar zoo dadelijk niet een nieuwe orde van zaken scheppen kan. Het kan niet ontkend worden dat ze al het mogelijke doet om de ontevredenen gerust te stellen. Een respectabel aantal wetsontwerpen ligt al gereed en zeer beijvert de regeering zich om een nieuwen toestand te scheppen. Alleen vraagt ze een weinig geduld, maar dat schijnen de Portu- geezen al heel weinig te bezitten. Met dat al is de positie van de jeugdige regeerir.g allesbehalve prettig. Daarbij komt bovendien nog het feit, dat de toestand in de provincie nog lang niet te vertrouwen is. Althans van geestdrift voor het nieuwe gezag is daar nog geen sprake. Een paar ministers die een reisje door de provincies gemaakt hebben om zich met de stemming op de hoogte te stellen, kwamen wel wat teleurgesteld terug omdat ze overal even koel waren ontvangen. En de regeering die anders zoo met het woord „volksregee- ring" geschermd heeft, durft er niet toe overgaan de verkiezingen uit te schrijven en wil eerst kalmer dagen afwaohten. TEXEL, 30 November 1910. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Raven assistent-buitendienst H. S. M. te Bovenkarspel is overgeplaatst naar Purmerend als klerk-binnendienst. Opvoering van „Paljas". Wij genoten Zondag het voorrecht de opvoering bij ta wonen van het „sen satie-drama „Paljas," door het Nederl, Tooneel-Ensemble, onder directie van den heer Joh. Steenbergen in het hotel „Texel". De zaal was flink bezet. De korte inhoud van het drama is ongeveer de volgende Belphégor, bijgenaamd „Paljas," en Madelaine, zijn vrouw, die zielsveel van elkaar houden, verheugen zich in 't bezit van twee kinderen, een jongen en een meisje, Henri en Jane. Jane, geniet een zwakke gezondheid en het zwervend leven met de kermis troep, oefent daarop zoo'n nadeeligen invloed uit, dat een in 't geheim door Madelaine ontboden geneesheer, ver klaart dat een voortzetting van dat leven, den dood van het kind tengevolge zal hebben. Madelaine blijkt te zijn een dochter van een hertog, die door omstandigheden zijn kind bij een dagloonersfamilie moest achterlaten en wiens plotselinge dood, oorzaak was dat Madelaine, onbewust van hare afkomst, als het kind yan de dagloonersfamilie opgroeide. Een avonturier, die evenwel van die hooge geboorte keonis droeg, placht onder den valschen naam van Ridder de Rollac, daaruit voor zich munt te slaan en vervolgt Madelaine uit naam van haren grootvader, de hertog de Montbazon, met voorstellen om Belphégor te verlaten. Na hevige gemoedsstrijd, de liefde voor haren echtgenoot en haar zoon Henri ter eener en het leven van haar jongste lieveling ter andere zijde, be zwijkt de moeder ten slotte voor den aandrang van Ridder de Rollac en ver laat in het tweede bedrijf echtgenoot en kind om het leven van haar jongste te redden. Paljas spant zijn uiterste krachten in zijn vrouw terug te krijgen 6n ten slotte als door samenloop van omstandigheden het doodvonnis over Paljas reeds is uitgesproken, blijkt ook hier weder de liefde sterker dan de dood, wordt de valsche Ridder de Rollac ontmaskerd en markies de Montbazon neemt Belphégor bijgenaamd „Paljas" met echtgenoote en kroost met open armen in de adelijke familie op. Het stuk bevat menig tragisch moment menig aandoenlijk tafereel, de schrijver laat door Paljas harde waarheden zeggen, de he9r Steenbergen, kwam ons voor, was zijn rol als Paljas meester, evenals mevr. Bouber ten Hoope die van Made laine, er werd hartelijk geapplaudiseerd, zóó, dat soms wel driemaal gehaald moest worden, en toch, tevredenmaar niet voldaanzouden wij willen zeggen. Wij wagen ons niet aan een oordeel, doch we spreken het vermoeden uit, dat klein tooneel en niet passend décor hiervan de hoofdoorzaak waren. 't Laatste bedrijf toch vooral kon ons niet in de gewenschte stemming vinden. Er was dan ook meer dan kinderlijke verbeeldingskracht voor noodig, om zich zelf diets te maken, dat het tooneel daar voor ons, een rechtzaal voorstelde en de handeling een rechtspraak met gratieverleening en wat niet al. Tevreden, doch niet voldaan, we hadden ons er meer van voorgesteld, doch, in de beste stemming ging een gedeelte der toeschouwers huiswaarts, in de b9ste stemming nam het andere deel aan het bal, een gezellig bal. De eerste Nutsarond. Maandagavond werd in Cafe den Burg voor dit seizoen de eerste openbare vergadering gehouden, vanwege het departement Texel der Maatschappij tot Nut. van 't Algemeen. 't Was een zeer ruwe dag en onze verwachting over eeu goede opkomst TEZELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor PB Boao 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1