N°. 2419. Èondag 4 December 1910. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 4-5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per summer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoeiendheid. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het tjjdvak van en met 3 tot en met li Januari a.s. ten overstaan van eene Militaire Commissie, een onderzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een be wijs van voorgeoefendheid. Aan dat onderzoek mogen deelnemen: le. de lotelingen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden ingelijid; 2e. de tot korte oefening ingelijfde lote lingen in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewijs van voorgeoefendheid wensehen opnieuw te verwerven, teneinde daardoor aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstel en 3e. de lotelingen, die het vereischte militair getuigschrift wensehen te verwer ven om een verbintenis te kunneD aangaan bij het Reservekader der Infanterie, der Vesting-Artillerie of der Genie. De lotelingen, hiervoren onder le genoemd kunnen bij het onderzoek drieërlei bewijzen van voorgeoefendheid behalen, te weteD: het bewijs van militaire bekwaamheid; het bewijs van lichamelijke geoefendheid, of het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid. Bedoelde lotelingen, die een dezer be wijzen hebben verworven, worden op hunne aanvrage ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voorzoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarbij den voor rang boven ben, die een der beide eerst- vermelde bewijzen verwierven. De houders van het in de derde plaats genoemde bewfjs hebben daarenboven aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komeu voor inlijving tot korte oefening (vier maandeD) Alleen de bewijzen van voorgeoefendheid die in Januari a.s. zullen worden behaald geven bij de inlijving in het volgend jaar aanspraak op vermelde voorrechten, alle vroegere verkregen bewijzen zijn alsdan van onwaarde. De lotelingen, hiervoren onder 2e ge noemd, kunnen bij dat onderzoek alleen verwerven het bewijs van militaire be kwaamheid en lichamelijke geoefendheid; dit bewijs moet door hen bij de aanvrage om verlenging van uitstel van eerste oefening worden overgelegd. Zij, die in deze gemeente woonachtig zijn of verblijf houden en aan hot onderzoek hetwelk zal plaats hebben te Helder in de maand Januari a.s. wensehen deel te nemen moeten zich vóór 10 December a.s. ter Secretarie der Gemeente aanmelden. Bij de aanmelding moet door hen, die bij de oefe ningen tot verhooging van 's lands weer baarheid een „sckietbewijs" hebben ver- kregon, dit bewijs worden overgelegd. Dag en uur waarop, zoomede de localiteit waar hot onderzoek zal plaats hebben, zullen op een der laatste twee dagen van het jaar bij publicatie ter algemeene kennis worden gebracht. Texel, den 1 December 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. J A C O T. De Burgemeester brengt ter openbare kennis, dat de volgende bekendmaking is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 23 dezer no 5 Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden dat in Noordholland a. de jacht op klein wild, met uitzon. deriDg van die op houtsnippen, zal wor den gesloten op Zaterdag 31 December 1910, met zonsondergang; b. de jacht op grof wild zal worden gesloten op Dinsdag 31 Januari 1911, met zonsondergang dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art 27 der aan gehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van het hier- bedoelde klein wild uiterlijk tot en met IA Januari 1911 en van grof wild uiter lijk tot en met 14 Februari 1911 zal mogen plaats hebbën. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 28 November 1910. De Commissaris der Koningin vnd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 1 December 1910. De Burgemeester vnd, HIDDINGH. TEXEL, 4 December 1910. Het komend jaarfeest. Wij staan weldra aan den vooravond van den Sint-Nicolaasdag, welk feest nog steeds zijn aanhangers blijft behouden. De neringdoenden hebben er op gerekend en zich tijdig voorzien van voorwerpen welke bij zulk eene gelegenheid als ge schenken kunnen dienen voor ouden en voor jongen. De koopgragen kunnen zich dus voorzien en het wil ons voor komen dat zij van de gelegenheid door de winkeliers geboden, wel gebruik maken of nog zullen maken. Trouwens, deze laatsten hebben wel klandisie verdiend, want verschillende uitstallingen getuigen er van dat met den tijd wordt meegegaan. Onze tijd staat ia bet teeken van stoom en vliegkunst, men ziet het in menige etalage. Vliegmachines en stoomwerk- tuigjes (zij het ook in miniatuur) maken het jonge volk opgewonden en bezorgt vóór de winkels vaak groot bezoek; wanneer nu maar de ouderen de winkels binnengaan en daar hunne inkoopen doen, dan is de zaak in orde. Behalve het brengen van verrassingen aan verwanten, vrienden (en naar wij wensehen ook aan minderbedeelden,) vraagt bet jaarfeest van den Sint bier ook nog onze aandacht door de eigen aardige vieriDg er van bij wijze van maskerade. 't Is een gewoonte van oudsher, welke ook nu wel weder niet zal achterwege blijven. Wat er zal worden vertoond blijft in den regel tot het laatste oogenblik een geheim. Eerst op den vooravond van den jaardag van Sint Nicolaas mag men bewonderen de vindingrijkheid van hen die aan eene dergelijke vertooning deelnemen. Wij zullen dus moeten afwachten, doch vleien er ons mede dat geen onoogelijke ver tooningen ter aanschouwing zullen wor den gegeven, dat uit de maskerade zal mogen blijken dat zin voor netheid en orde bij de vertobners steeds meer op den voorgrond treedt, en waar zulks kan, het nuttige aan het aangename zal worden gepaard; het feest van den Sint zal er heusch niet minder om zijn. Bevredige het allen. - Oudescliild, 1 Dec. Wie Dinsdag jl. het haventerrein be zocht was verwonderd over de groote hoeveelheden stroo, welke thans van Texel verzonden worden. Niet minder dan 6 vaartuigen, groot en klein, kregen lading in. Voor een oigenblik stonden ruim 30 wagens met stroo tewachlea. Evenals voorgaande jaren zal het bestuur van de K. W. B., daartoe io staat gesteld door vrijwillige bijdragen der ingezetenen, den leerlingen een prettig 3t. Nicolaasfeest bereiden. H. M. de Koningin als Photographs. In het weekblad „Buiten" (Uitgave van Scheltema Holkema's Boekhandel te Amsterdam) vertelt F. C. J. Scheurleer van een bezoek, dat hij op de Veluwe bracht in de hut van een z.g. eikschiller. Daar hoorde hij de vrouw des huizes met groote voldoening vertellen, dat de Ko ningin onlangs bij een rijtoer door de bosschen, ook bij hen was gekomen met een hofdame en een kijkje in de hut had genomen. De Koningin was niks niets grootsch geweest, maar had vriendelijk met hen gesproken en een portretje gemaakt van de kinderen. Of zij wel zeker wist, dat het de Koningin was geweest? Ja wisse, want toen de dames weer naar het iijtuig waren gegaan, was er een lakei gekomen met een geschenk in geld en de boodschap: Van de Ko ningin. Een paar dagen later waren er eenige „portretjes" in mooie lijstjes ge bracht, waarmede zij zeer in hun schik waren en die zij hun leven lang zouden bewaren als een herinnering aan dit voorname bezoek. Daar zij verscheidene er van had, was de vrouw op aandringen van het „Buiten" bereid, er een van af te staan. Twee andere kiekjes, eveneens door H. M. de Koningin genomen, ontving het weekblad van een eikschiller uitüddel, die verderop in het bosch met zijn gezin aan h9t houten was en in een dergelijke hut als de straks beschrevene huisde. Ook deze menschen waren opgetogen over de vriendelijkheid en de mildheid van H. M. de Koningin. In aansluiting op dit aan het N.v.d.D. ontleende berichtje, vermelden wij nog, dat de drie foto's op voortreöelijke wijze in genoemd prachtig ge'ill, weekblad zijn gereproduceerd. Slordige administratie. Een ingezetene van Winterswijk kreeg van het gemeentehuis aanzegging haar broer aan te geven voor de Nationale Militie. Zij kon dit niet begrijpen omdat ze geen broer had van dien leeftijd. Na over en weer gepraat ging haar een licht op. Ze had wel een broertje gehad, maar dat kind was al 17 jaar dood, en blijkbaar stond het nog als levend geboekt. Daar sta je paf van. Een buikspreker wordt in het zieken huis behandeld. Als de dokter hem voor het eerst onderzoekt en bij die gelegen heid op zijn borst klopt, glijdt plotseling een glimlach over zijn gezicht, terwijl de in het rond staande assistenten in lachen uitbarsten. Uit het lichaam van denpatient weerklinkt namelijk na iederen klop luid en duidelijk „Binnen 1" Alleen gezonde onderwijzers. De Gemeenteraad van Avereest heeft besloten dat voortaan bij benoemingen tot onderwijzer of onderwijzeres de be noemde zich op kosten van de gemeente zal laten onderzoeken door een aldaar gevestigde geneeskundige, die alsdan heeft te beoordeelen, of de benoemde van een gezond lichaamsgestel is. Post en Telegraaf. Men schrijft aan don stand.: Ook dit jaar blijkt weer uithetvoor- loopig Kamerverslag over de 6e afdeehng Van Waterstaat, dat het post- en tele graafpersoneel zich niet zeer op zijn gemak bevindt, en in allerlei samen- spreking met volksvertegenwoordigers ontheffing van bezwaren en grieven zoekt Het verdient tevens de aandacht, dat opnieuw door sommige Kamerleden de vraag te berde werd gebracht, of de regeering niet veiliger zoude gaan, wanneer zij het hoofdbestuur over poste rijen en telegrafie opdroeg aan een drietal personen, die dan voor techniek, admi nistratie en personeel de rollen zouden kunnen verdoelen en in de voornaamste kwestiën een gemeenschappelijke con clusie zoeken. Naar het inzicht van deze heeren is het correspondentieterrein, vooral nu de telefonie daarbij allengs meer omvang krijgt te uitgebreid om door één man, hoe actief ook, naar bebooren te worden beheerd. Dit laatste valt niet wel tegen te spreken en zoowel bij de Rijksverzeke ringsbank ais bij de Staatsmijnen heeft men het voorbeeld iD een driehoofdig bestuur voor oogen. Inzonderheid de leiding van het per soneel in zijn hoogere en lagere rangen moet hoofdzakelijk lijden onder overmaat van arbeid, zich ophoopende rondom één man. En zulks te meer weg9nshet nog ontbreken eener doelmatig ingerichte groepsvertegenwoordiging. Er zal dus hier een goede uitweg moeten worden gezocht, om later niet voor ernstiger verwikkelingen te staan. Posterijen en telegrafie zijn van te algemeen belang, dan dat het zoeken van evenwicht voor dezen tak van dienst op de lange baan zou mogen worden geschoven. Een herleving. De familie van den heer G. v. d. B. te Noordwijk, kreeg de vorige week bericht dat A. v. d. B. (broer van G. v. d. B.) die 50 jaren geleden als 17 jarige jongen dienst nam op een schip, nog leefde, en wel als waard van een klein hotel, op een plaats aan de oostkust van Zuid- Amerika. Iateressant wordt deze bijzonderheid, als men weet, dat genoemde familie indertijd van den kapitein van het vaar tuig, waarop A. v. d. B. dienst genomen had, de tijding ontving, dat A. v. d. B. over boord was geslagen, en verdronken. Zijn kist met kleeren, enz. werd aan de familie gezonden, die, van het Katho lieke geloof kerkelijke plechtigheden liet houden voor de zielerust van den overledene. Nu kwam eenigen tijd geleden een kleinzoon van de zuster van den dood gewaande in een herberg op een plaats aan de oostkust van Zuid-Amerika. Deze kleinzoon, zekere R., die als matroos vaart, kwam met andere Hollandsche matrozen daar binnen om wat te ge bruiken. Toen de herbergier (de dood gewaande A. v d. B.) Holiandsch boorde praten, vertelde hij, dat hij van Noordwijk kwam, en indertijd gedeserteerd was van zijn schip. Hij vroeg naar zjjn broer en zuster te Noordwijk, en kreeg tot zijn groote verbazing te hooren, dat R. een kleinzoon van zijn zuster was en dat hij dus zelf de oudoom van R. was. Tragische dood. Toen des avonds de heer J. v. d. Vorst, bouwondernemer, wonende in de Dubbele Buurt te Amsterdam, thuis kwam, zou bij, alvorens zich ter ruste te begeven, nog iets nuttigen. Ongelukkigerwijze bleef een stukje vleesch in den slokdarm steken, zoodat hij geeu adem meer kon halen en binnen enkele oogenblikken overleed. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constiteeren. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1