Biniienlan dagen drie verscheoen, die alle betrekking hebben op het spoorwegbedrijf; de beide andere die de verdere openbare diensten betreffen, moeten nog komen Het eerste der drie ontwerpen is gericht tegen de sabotage, het onbruikbaar maken van materieel, hetgeen ook bij de jongste staking meer dan eens plaats vond en nog niet geheel geëindigd schijnt te zijn. Door art. 143 van het Strafwetboek te wijzigen, wil de regeering den saboteur zwaarder straffen. In plaats van met gevangenisstraf van 2 maand tot 2 jaar en een boete van 50 tot 1000 francs, zal sabotage in't vervolg gestraft worden met gevangenisstraf van 2 tot 5 jaar, terwijl ook ophitsing tot sabotage thans strafbaar zal worden gesteld, iets waarin de wet tot nog toe niet voorziet. Het tweede ontwerp wil de geregelde voortzetting van het spoorwegbedrijf ver zekeren, door een wijziging van art. 20 der wet van 15 Juli 1845, waarbij de strafbaar heid voor sommige categoriën van arbeiders voor het verlaten van hun post en de weigering deze weer te bezetten, wordt uit gestrekt tot alle groepen van het spoorweg personeel. Het derde ontwerp is verreweg het be langrijkste. Het ontneemt den spoorweg arbeiders het recht van staking, stelt deze strafbaar, echter zonder verlies van pensioen. Tegelijkertijd evenwel wil het een stelsel van scheidsrechtelijke beslissing invoeren, dat de~ arbeiders de zekerheid moet geven ook zonder staking hunne billijke eischen onderzocht en ingewilligd te krijgen. Bij geschillen zullen besprekingen worden gehouden tusschen vertegenwoordigers der maatschappijen en die van het personeel. Komt men niet tot een overeenkomst, dan beslist een lokale bemiddelingscommissie. Bij collectieve geschillen evenwel is de regeling opgedragen aan een centrale be middelingscommissie, indien de lokale be- middelingfcommissie geen gunstig resultaat hebben kunnen bereiken. Na deze beslissingen zal er hooger beroep openstaan op een scheidsgerecht, waarvan de samenstelling als volgt plaats zal hebben: elk der beide partijen wijst scheidsrechters aan, dezen kiezen weer drie andere scheids rechters uit een lijst van personen, die elk jaar door Kamer en Senaat opnieuw wordt opgesteld, en waarvoor leden van het Hof van Cassatie, 't hof van Appél, der Academie van wetenschappen en der Academie des sciences morales et politiques in aanmerking komen. De uitspraak van dit scheidsgerecht is bindend voor beide partijen. Alleen wanneer zij financieele gevolgen heeft, zal zij aan de goedkeuring van het Parlement onder worpen zijn. Wat wel eenige bevreemding wekt is het feit, dat Briand met geen enkel woord in zijn ontwerpen reptoverde „militariseering" van het spoorwegpersoneel. Mogelijk heeft de ervaring, bij de jongste staking opge daan, Briand daarvan doen afzien. Binnenkort zal de Kamer zich met de ontwerpen hebben bezig te houden en er zal nog wel menig woordje over gezegd worden ook. TEXEL, 7 December 1910. FEEST VAX St. NICOLAAS. In de Alg. Bewaarschool, ons door een ooggetuige verstrekt.) Een 60 tal kinderen zaten onder het zingen van pas geleerde liedjes, in af wachting dat de heusche Sint binnen zou stappen. Aardig, dubbel aardig was het voor de oudere aanwezigen, de nieuws gierige blikken der kleinen te zien, aller oogen gericht op de deur, waa<- eindelijk door den Sint werd aangeklopt; de doodsche stilte die onmiddelijk volgde door eenige eerst even benauwde ge zichtjes, wat maar kort duurde, of allen waren op hun gemak, vooral toen lek kernijen werden rondgedeeld. Dat vele moeders der aanwezige kleinen op zulk een morgen ontbreken, hebben wij be jammerd. Verbaasd hebben wij ons bij het hooren opzeggen door een drietal kleinen „het welkom aan St. Nicolaas." Hoe is het mogelijk vragen wij ons af, dat zulke kleinen in weinig dagen tijd zoo iets kunnen leeren en het opzeggen zonder souffleur, 't is voor tooneelmen- schen om er jaloersch op te worden. Zulk een kinderfeest is het mooiste wat gegeven kan worden; kinderen van gegoeden en minder gegoeden huize zijn allen even blijde; de goede orde en tevens de aardige versjes zijn werkelijk de moeite waard om daarvoor een uurtje op te offeren. Na de versnaperingen kreeg ieder kind een pakje mede naar huis, wat volgens de Sint eerst tbuis geopend mocht worden; - hiermede was het feest afgeloopen. Op de straat. De dag werd ingezet met het loopen en draven van venters, ventstera en neringdoenden die den tijd zich benutten om zooveel mogelijk bun sinlei klaas waren aan de man, (in dit geval meest aan de vrouw) te brengen. Reeds in de eerste middaguren -ver schenen als gewoon'ijk de kleine sinter klaasjes en het mag gezegd zijn dat verscheidene ouders of oudere zusters van sinterklaasjes zich beijverd hadden om h' ii een zoo schilderachtig aanzien ffiogelijk to geven. Ook in dit opzicht lijkt ons Sinterkiais het kinderfeest bij uitnemendheid. Wat een gejuich, gejoel, neen gegier als zich een sinterklaasje vertoonde, uit de kelen van de kleine toeschouwers. Hoe stralen de oogjes dier kleinen en dan dat gispen en iaden wie van de vriendjes of vriendinnetjes of kennissen zich achter dat masker bevindt. Want juist dat is het airdige van zoo'n dorpsfeest, alle gemaskerden zijn bekende persoonlijkheden, alle kin dereu op een dorp kennen elkander in al hun eigenaardigheden, in bewegingen en stemgeluid. Waarlijk de middaguren van sinter klaas zijn voor de ouderen, die er oog voor hebben, niet de minst aangename, moeders, in alle drukte van voorbereiding van het groote feest, gunnen zich voor het meerendeel nog even tijd om de kleintjes gade te slaan, ze.fs om met siuterklaasje te keuvelen. Alleen daarom zouden wij sinterklaas niet willen missen De avonduren en de maskerade brach ten weinig bijzonders en het moet ons uit de pen, dat een vereeniging tot veredeling van het volksvermaak in deze een prachtig t9rrein van werk zaamheid zou vinden. Een uitloven van prijzen voor de mooiste groep, voor de leukste voor stelling, voor het mooiste costuum, voor het meest eigenaardige costuum, ter beoordeeling van een jury, zou in deze reeds veel kunnen doen. Waarlijk, wij Texelaars kunnen trotsch wezen op onze eigenaardige volksfeesten door de loop der eeuwen bewaard, waar wij allen in onze jeugd volop van hebben genoten en wij zouden willen noemen ook Luilak en Meierblits, maar ze dienen de beschavende invloed van onze tijd te ondergaan en hierin kunnen de ouderen meehelpen. Wie neemt het initiatief? Als eigenaardig costuum merkten wij ditmaal op een indiaan, die werkelijk eer had van zjjn vermomming, het was of we een persoon uit onze jongensboeken in levende lijve voor ons zagen, een uit 't iand der Sioux we ontmoetten op onze rondgang een driehoofdig monster, dat door een of andere mechaniek de hoofden ter linker- en rechterzijde beurtelings een voet omhoog de ff rijzen; verder een man op paard of ezel gezeten die, door zijD ongevaarlijke zwenkingen, 't was een soort stokpaard, de jeugd en ook de oudereu deed schateren van lachen. Helaas, we moeten onze opsomming staken, want wat we verder zagen, uitgezonderd een paar meisjes in oud- Téxelsche kleederdracht is niet waard er melding van te maken. Zooals we boven zeiden, we zouden het feest niet willen missen, doch waar wij Texelaars ons er op kunnen beroemen dat dronkemanstooneelen zich op onze volksfeesten als kermis en sinterklaas niet voordoen, daar zouden wij zoo gaarne zien, dat ook ten opzichte van de mas kerade, de tijd z'n beschavende invloed deed gelden. We spitsen ons op de gebruikelijke maskerade op 12 December. Oude sinterklaas. - Bij de arnbesteding voor het on derhoud van de duinen en zanddijken onder de gemeente Callantsoog en Petten, gedurende de jaren 1911, 1912 en 1913, (raming f3000 por jaar) was minste inschrijver onze plaatsgenoot de heer A. Kooiman, voor f2780. Oosterend, 6 Dcc. Wanneer m< n de drukte bij bakkers en winkeliers met al de gevolgen daar van heeft gadegeslagen, dan is men er stellig van overtuigd, dat St. Nicolaas zich binnen de huizen overal en druk vertoond heeft De vertooningen op de straten waren hier evenwel zoo zuinig, als nimmer te voren. 31eehts een achttal opgekleede personen, zooals men ze eerder al dikwijls heeft gezien, was alles. De kijkers waren dan 'ook al spoedig verdwenen. Dm Hoorn5 Dcc. Het St. Nicolaas is hier met weinig opgawektli id g vierd. De oorzaak hier- vau is toe te schrijven aan een ernstig ziektegeval van een onzer ingezetenen. Naar schatting bewogen zich hoogstens een vijftiental gemaskerden langs de straat, waaronder zich een aardig groepje van 5 dames bevond, vier gekleed als soldaat en da andere als marketentster. In 't Loodmans Welvaren van den heer Rijt' was letterlijk niets te doen, doordat er ook wegens het hierboven vermelde ziektegeval geen muziek en tevens geen dans werd gegeven. Noch nimmer heeft het St. Nicolaasfeast hier zulk een stil verloop gehad als thans het geval was, doch we zullen hopen dat wanneer de zieke hier in beterschap toe neemt, het met „Ouwe Sinterklaas" dus de volgende week weer even druk mag wezen als voorheen. Qudeschild5 Dec. Zaterdag j. 1. geraakte de ket van den heer C. Vlas, gespannen voor zijn wagen waarmede lrij gewoonlijk rijdt, op hol. Van de haven ging het iu vliegende vaart langs den zeedijk. Gelukkig brak de lemoen, en wist de voerman ongedeerd van den wagen te komen. De wagen geraakte tegen de ijzeren stangen langs de glooiing en de ket werd later tot staan gebracht, zoodat alles nog al tame lijk goed afliep. Van jaar tot jaar schijnt de eigen aardige gewoonte, om gedurende den St. Nicolaasavond gemaskerd zich langs de straat te bewegen, tot het verledene te gaan behooren. Kon men in vroegere jaren tal van gemaskerden zien, thans telde men er slechts een 7tal. Al vroeg was de drukte van de straat en had zich verplaat-f naar de Zeven Provinciën, waar het meer dan vol was. Ook des middags hadden maar weinig kinderen zich verkleed. Allen schijnen te wachten tot den Ouden Sinterklaas. De Cocksdorp Als kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heeren J. Kikkert en M. Laan. De St -Nicolaasavond is hier op de gewone wijze doorgebracht. Tal van gemaskerden vertoonden zich op straat en in de beide logementen, terwijl iu verschillende woningen, waar van de deuren niet gesloten waren, door hen bezoeken werden afgelegd. Slechts enkelen hadden bijzonder veel zorg aan hun toilet besteed. Monden klauwzeer. Men schrijft aan de Ass. Cour.: Naar aanleiding van het veelvuldig voorkomen van mond- en klauwzeer in Duitschland, en het gevaar dat daarin voor ons land gelegen is, worden door het veeartsenijkundig Staatstoezicht op ruime schaal, vooral in de grensgemeen ten inspecties op veestallen gehouden. Het is wellicht nuttig, onze veehouders er op te wijzen, dat de wet van 20 Juli 1870 (St. 131) op het veeartsenijkundig staatstoezicht en de veeartsenijkundige politie hun de verplichting oplegt van het voorkomen van besmettelijke vee ziekten onder hun vee kennis te geven bij den burgemeester hunner gemeente, terwijl zieke dieren moeten worden afgezonderd. Strikte naleving dezer voorschriften is in het belang van den gezondheidstoe stand van ons vee; overtreding kan den betrokkene met den strafrechter in aanraking brengen en zeer ernstige gevolgen hebben, als inbeslagneming en verbeurdverklaring van vee. De macht der liefde. „Dus drink je in 't geheel niet meer, Jaap Twee werklieden wandelden samen voort en de een deed den ander deze vraag. „Neen." „Je praat ook heel anders dan vroeger. Toen lagen do vloeken op 't puntje van je tong en ze rolden er al heel gauw af. Nu vloek je nooit. Hoe zit dat eigentlijk?" 't Komt door de vrouw en den jongen," antwoordde Jaap, half verrast, half ver legen dat men de verandering had opge merkt. Zie je, de kleme was nog maar een zuigeling toen ik weg ging en bjj wordt nu al een flinke jongen. Lize stelt vertrouwen in me. Eu de jongen bij denkt wozenlijk dat zjjn vader do beste man van de wereld is.En nu wou ik wel, dat-io zoo bleef donken. Dat is alles. (Mbl dr.bestr.) Politieke fortuintjes. In eon advertentie in de „Nieuwe Amsterdammer" worden kolen bij nette en prompte bediening aanbevolen onder deze zeer aanlokkelijke toevoeging: Dames en heeren leden van de Yrijz. Dem. Ver eeniging genietou extra-provisie. We weten niet, of deze gedachte ont sprong aan den vrijz dem, geest dan wel aan dien van den kolenhandel. Maar erg fijn is ze niet. Waar gaat 'theen, als 't. gewoonte wordt bij zijn politieke overtuiging nog rabat of iets cadeau te krijgen ook. Vergissing van den wetgever Indertijd hebben de Noord en Zuiderzee- visschers den minister geadviseerd om trent de maat waarboven de visch mag gevangen worden. Nu blijkt dat do wet telijk aaogegeven maat te klein isvoor haring bedraagt deze 10, yoor bot 8 en voor spiering 7 cM. De „Visscberij Ct." doet er een boekje van opeu, hoe deze veel te kleine maten in de wet zijn gekomen. De adviseerende visschers hadden be doeld duimen (273)cM.) terwijl in de wet werd opgenomen evenveel cM. De maten waren dus 27° maal zoo groot bedoeld. De tegenslag, begint alweer. De werkzaamheden op het wrak der „Lutine" zijn voor onbepaalden tijd ge staakt. Het bergingsschip „Lions" ligt weer in de haven van Terschelling, waar het is binnengekomen met verlies van twee ankers en verbogen ankerspil,gdat ter reparatie is verzonden. De „Lyons" heeft de plaats, waar gewerkt zal worden geheel afgebakend. Het door mr. Float, den reeds geruimen tijd op Terschelling vertoevenden En- gelschen ingenieur, voor ongeveer drie weken geplaatste „Lutine"-baken, was door den storm weggeslagen. Historisch. In eene spooi treincoupé tusschen Alkmaar en Helder, zaten eenige rei zigers, waaronder een jong Israëlitisch koopman, die het mikpunt hunner aar digheden was. Deze nam evenwel van hen volstrekt geen nota, zoodat zij lang zamerhand over zaken begonnen te spreken. De een reisde in lapjes, een ander in sigaren, en zoo al voort. Plot seling wendt een zich tot genoemden koopman en vraagt: „Waarin reist u?" „Ik reis in alleronaangenaamst ge zelschap", was het korte bescheid. Sirius en de Aarde. Voorspeld is, dat over 269-418 jaren Sirius en haar trawanten in botsing met onze aarde zulllen komen, een gevaar waarop een berekening van den astro noom Munch wijst. Echter komt nu reeds de heer C. J. Kool in de „N. Ct." met de verklaring dat die botsing hoogst waarschijnlijk niet zal plaats hebben, ja dat Sirius zich zelfs hoe langer hoe meer van de aarde zou verwijderen. Een pak van ons hart Onze St. Nicolaaspret dreigde reeds vergald te worden door de droeve ge dachte, dat het over twee honderd-negen en-zestigduizend vier-honderd en-achttien jaren gedaan zou zijn met het menschelijk geslacht. De boterletters smaken weer 1 Drooglegging der Zuiderzee. De Staatscommissie tot het instellen vau een onderzoek omtrent de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee heeft als hare meening uitgesproken, dat de afsluiting van de Zuiderzee geen over wegenden invloed zal hebben op den toestand van het Heldersche Zeegat en het Vlie. Een verzamelaar. Onlangs overleed te Heerenveen een alloenwonend heer, die allerlei artikelen verzamelde, welke nu in veiling zjjn gekomen. Verkocht zijn meer dan 5U0 wandelstokken, een menigte parapluies, een massa pijpen, mannen- en vrouwen- onderkleederen, harmonica's, kinder speelgoed, ruim 60 zilveren en gouden horloges met kettingen, een scheepslading boeken, koitom, men kan haast niet iets bedenken of het is er verkocht. De tien geboden voor de gezondheid der vrouw. Venstors open bij dag en nacht. Ademen door den neus, met gesloten mond. Zuiver water als eenige drank. Langzaam eten, goed kauwen. Regel- matigo gewoonten. Losse kleeding, de stof in overeenstemming met het jaar getijde. Oefeningen in de buitenlucht, zoo mogelijk in den zonneschijn. Wasschin- gen van het heelo lichaam minstens drie keer por week. Droge woningon. Niet spuwen.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2