Een Huis en Erf Verkiezing. een uitenland. Marktberichten, Advertentien Advertentiën. eene geldleening aan te gaan groot f 1000, S. HEUSER Rz. EEN KNECHT, Bloedvarkens. 550 bos DEKRIET, Bij W. RIJK, Waalderstraat, koe- en varkensmest, WENSCHT U een nieuwe of gebruikte PIANO P. Th. YPMA, Langestraat 69, Alkmaar. Predikbeurten- de nieuwe Loods, een Bouwknecht, stemmen en onderhouden S troopers schot. Men ra9ldt uit Breda: In den afgeloopen nacht had een ge vecht plaats tusschen de twee stroopers H M. en A.M. en 2 onbezoldigde veld wachters W. Hermans en C. Melis. Dezen moesten hot veld ruimen. Melis vluchtte, maar Hermans werd dood in het veld gevonden. Hij was gewond boven den slaap. De stroopers zijn gearresteerd en ge vankelijk naar Breda overgebracht. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 4 kinderen. Man met tioee kunstbeenen. De heer G. Kingma te Makkum, wien in Augustus beide beenen door den tram worden afgereden, is zoover hersteld, dat hij zich naar een orthopaedische inrichting te Neurenberg heeft begeven om zich aldaar een paar kunstbeenen aan te schaffen. Nieuiojaarsdag en cle café's. Uit Papendrecht wordt gemeld: dat do Cbr. Werkl. Vereeniging „Draagt elkanders Lasten," voornemens is een adres aan den Raad te richten, waarin zij zal verzoeken, 1 Januari a.s. die op Zondag valt de herbergen te doen sluiten. Het adres zal gesteund worden door de Ned. Herv. Gem., Chr. Schoolvereen., Chr. Jongel. Vereen., Antirev. Kiesvereen. Zondagsch. Vereen, en de Meisjes vereen. „Lydia." Staatspensioneering en de 46 millioen voor kustverdediging. Door het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering is onderstaande motie verzonden aan de tweede Kamer. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering, goedgekeurd bij Kon. Besl. van 27 September 1902, no. 15, tellende 361 afdeelingen met ruim 33.000 leden en 80 aangesloten bonden en vereenigiDgen gezien het voornemen der Regeering, om aan de wetgevende macht voor te stellen een bedrag van 40 millioen gulden te besteden aan doode weermiddelen (versterking der kustverdediging;) overwegende, dat ons vaderland zelfs bij het kleinerej Denemarken reeds 20 jaren ten achter is met de sociale wet geving; speciaal wat betreft de wettelijke verzorging van ouden van dagen; overwegende verder, dat door een militaire uitgaaf van 40 millioen die met rente wordt 46 millioen de mo gelijkheid van dringend noodzakelijke ouderdomspensioneeriug wordt geschaad; dringt er bij uw hooge vergadering met klem op aan, bedoeld voorstel der Re geering te verwerpen. Een huzaar in actie. Vrijdagmorgen veroorzaakte een per soon gestoken in een van haar uitmon stering ontdane huzaren uniform, in den omtrek van den Dam eenige opschudding. Hij dro6g een bord, waarop in flink zichtbare letters den omstanders werd kond gedaan, dat in het Nederlandsche leger geen recht was te krijgen. Hij verkocht daarbij, tegen de kapitale som van drie centen, eenige gedrukte velletjes waarop vermeld, dat hij indertijd door den krijgsraad tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld voor een feit, dat hij niet had bedreven. Hij beweert in die gedrukte stukjes zes getuigen voor zjjn onschuld te kunnen bijbrengen. De vertooning bad zooveel bekijks, dat spoedig van uit de hoofdwacht een korporaal met twee gewapende man schappen, bajonet op het geweer, den ex-huzaar kwamen arresteeren. In de hoofdwacht werd de man voor den plaatselijken commandant gebracht, die zich niet gerechtigd achtte, den man in arrest te doen houden. Hij werd dan ook onmiddellijk in vrijheid gesteld en heeft de demonstratie niet herhaald. (Tel.) Goed gezegd. In een Amerikaausche stad, zoo wordt iu „Sobrietas" vermeld, zou door een volksstemming worden uitgemaakt of er nog alcohol mocht verkocht worden of niet. De dikke herbergier Bennie zat in zak en asch en wilde zijn klant John overhalen tegen deafscbaffingtestemmen. John Ja, Bennie, ik ben er voor, dat we eindelijk eeus „droog" worden. Bennie: Dat meen je toch niet, John Ik ben allang zoo'n dikke vriend van je en heb al het geld, dat ik zoo eerlijk veruiend heb, in m'n zaak gestoken wordt m'n herberg gesloten dan weet ik niet, hoe ik mijn geld er weer uit krijg. John i Ik sta voor hetzelfde geval, Bennie. Ook ik heb 20 jaar lang m'n geld in je zaak gestoken en weet ook niet, hoe ik 't er weer uit krijg. Visch in het leger. Te beginnen van 1 Januari zullen in het Belgische leger de manschappen tweemaal per week visch te eten krijgen vertelt het „Hbld. v. Antw." Elke man bekomt 220 gramop dit oogenblik worden de keukenmeesters geoefend om die spijs behoorlijk gereed te maken. Reeds deze week wordt in sommige regimenten te Antwerpen en Gent visch opgediend afkomstig der Ostendensche visscherij. Eens de maatregel algemeen gemaakt, schat men dat de zeevisscherij van Ostende omtrent 800,000 kilo visch per jaar zal te leveren hebben. Bijgeloof in Rusland. De politiepresident van St. Petersburg verzekert, dat zich in de stad 267 waar zeggers bevinden, die zich bij de politie hebben aangemeld, 2U9 hunner zijn Indiërs, Perzen, Grieken, Turken enz. 51 zijn Russen. Sommige dezer heeren verdienen 400 a 600 roebel in de maand en het is volstrekt geen uitzondering als zij dageljjks 50 bezoekers ontvangen. In ons land kennen wij -zooiets gelukkig niet. Een verstandige hond. De heer Henry Hotchkis, ergens in de Vereen. Staten, is de gelukkige bezitter van een bull-terrier, die luistert naar den naam Tobe. Het is een schrander beest maar uiterst vechtlustig. Tot tweemaal toe brak hij in een gevecht met andere viervoeters een poot, en beide malen werd het lichaamsdeel gezet en met een gipsverband omgeven door een dr. Kieze. Verleden week vocht Tobe weer en brak voor de derde maal een poot. Jankende liep de gekwetste op drie pooten naar de mijlen ver verwijderde woning van den dokter, ging op de stoep zitten en blafte zoo jammerlijk, dat de geneesheer te voorschijn kwam en hem voor de derde maal bijstand verleende. Het is zeker jammer, dat Tobe geen sprekende hond is. Hij zou dan wellicht na de behandeling om de rekening hebben gevraagd. Pnrmerend, 6 Dec. Aangevoerd 551 Runderen waaronder: 467 vette koeien 65 4 78 Ct. per KG. 79 Gelde koeien f 150 d 180 Melkkoeien f 180 a 240. 6 stieren. 66 vette kalveren f 0,75 a f095 p. Kg 186 Nuchtere kalveren f 13a f 28 1732 Schapen f 24 k f 32,prijsh. h. stug 1050 Lammeren t 15,a t 22, 364 vette varkens f 0,50 a 1 0,54 per Kg.; 21 magere varkens f 15 a 1 24, 290 biggen f 7 a f 12; kipeieren f 6.75 a f 8.— per 100; Amsterdam, 5 Dec. Aangevoerd 199 Runderen, le kwal. 74 d 78 ct. 2e kwal. 68 a 72 ct 3e kwal. 60 a 66 ct. g, 75 Melk- en Kalfkoeien f 165 a f 310, 38 Nuchtere Kalveren f 12,f 18, 374 Vette Varkens 48 a 52 ets. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 7 December 1910. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Den Hoorn 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Donderdag 8 December. Waal, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Oosterend, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Zondag 11 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur Ds. Kijne. Kerkcollecte. Koog Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Visser. Den Hoorn. Nrn. 2 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. 's Av. 7 uur Zendingssamenkomst. Sprekers Ds. Boeke. Ds. v. d. Waa. en Ds. Kijne. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. balf 10 ds. Dagevos, Nam. 2 uur ds. Dagevos, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Brandweer te Den Burg, De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de manschappen, ingedeeld als pomper bij de onderscheidene brand spuiten te den Burg, dat een dezer dagen zal worden uitgereikt een nieuw onder- scheidingsteeken. Zij, die nog een band in hun bezit hebben, worden verzocht deze gereed te leggen om aan den brenger van het nieuwe onderscheidingsteeken te kunnen medegeven. Texel, den 7 December 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Eenige voordeelen van Kunstmest. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coaruut in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. V Geboren: K0ENR4AD, zoon van D. P. KOORN en D. KOORNMolenaar. Don Burg Texel, 7 Dec. '10. TE KOOP in de Weverstraat. Te bevragen bij J. RAB Sr. Burgemeester en Wethouders van Texel wenschen namens de gemeente tegen eene rente van 4 pCt in het jaar. Aflossing in 4 jaren ingaande 1 Juli 1913. Rentebetaling telkens op 1 Juli. Aanbiedingen worden ingewacht vóór 15 December 1910. Burgemeester en Wethouders vnd., HIDDINGH. De Secretaris RUIBING, Texel, den 2 December 1910. Het College van Dagelijksch Bestuur van den polder Waal-en-Burg op Texel, brengt ter kennis van de stemgerechtigde Ingelanden, dat op Maandag den 12den December aanstaande, van des voormiddags 10 uur tot 1 ure aan den Burg in het Café „Den Burg", zal worden overgegaan tot de stemming van een Hoofdingeland voor het bestuur van dien polder, waartoe alsdan aan de kiezers hunne stembriefjes zullen worden uitgereikt. Deze stemming behoort te geschieden ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding, volgens rooster van Hoofdingelanden, van den Heer Ingeval van herstemming zal deze ge schieden op een later te bepalen dag, zullende onmiddellijk na het verstrijken van den tijd voor de inlevering bepaald, de stembriefjes worden geopend. Texel, 28 Nov. 1910. Het Coll. van Dag. Best. vnd, AUG. C. KEIJSER, Voorzitter} C. J. ROEPER, Secretaris. Gevraagd tegen 1 Maart C. VAN LEEUWEN, Eierlaud, Texel. TE KOOP vóór ZATERDAG a. s., staande aan de Schildsloot, lang 12 voet, breed 7 voet en hoog 8 bij 6 voet. Gegadigden gelieven zich te vervoegen op het werk. GEVRAAGD TEGEN 20 MAART voor de hofstede Operen. W. C. EELMAN, Welgelegen n/b den Burg. De ondergeteekende heeft alle dagen te koop, eerste kwaliteit Worden alleen gevoerd met 't bloed en 't afval uit de paardeuslagerij van de Gebr. Coevert. Ze zijn in alle prijzen te bekomen. Aanbevelend, W. KIJK. GEVRAAGD om met 1 Maart in dienst te treden bij A. BREESNEE, Eierland Texel. TE KOOP bij A. J. BAKKER, Koogerstraat. Burg. is te koop een groote klamp te bekomen bij de klamp, per el ot per kar. aan te schaffen P "Wendt TT dan tot een concurreerend en solied adres. Piano,- Orgel- en Plionola-magazijn. Opgericht 1843. Blijft zich bij voortduring aanbevelen voor het van Piano's doorGedipl. Pianostemmer der HMEij. t. B. der Toonkunst. Boodschappen worden steeds gaarne aangenomen aan Ho'el „Texel." De laatste jaren werden er in mijn omgeving veel proeven genomen met Kainiet op voeder bieten. Eigenlijk had ik moeten schrijven: met kunstmest. Doch ik stel het Kainiet op den voorgrond, omdat er meer van gegeven werd, dan de andere meststoffen te zamen. De bemesting bestond nl. uit 1000 Kg. Kainiet 600 Kg. Superlosfaat en 200 a 300 Kg. Chilisal- peter per heet. De bodem is zandige klei, zoo genaamde zavel. Alles werd een paar weken voor den zaai uit gestrooid en ondergeharkt of geëgd. Terwijl deze bemesting op veel akkers gegeven werd, gebruikte men op andere dierlijken mest, voornamelijk varkensmest. Zij, die deze ouderwetsche manier van doen volgden, klaagden, dat de jonge plantjes eerst niet groeien wilden. Toen zij eindelijk goed aan den groei waren, hadden zij veel te lijden van vreterij. Daartegenover vertoonden de plantjes op den kunstmest zich veel gezonder, doordat ze dadelijk welig groeiden. Maar heel eigenaardig. Op de kunstmest perceelen kwam bijna geen vreterij voor. Een en ander is licht te verklaren. Wat het spoedig groeien op den kunstmest be treft, door het licht onderbrengen van den kunstmest wordt vooral de bovenste laag der bonwvoor van plantenvoedsel voorzien, Dit is oplosbaar. Na het kiemen der zaden zoekt het worteltje direct naar voedsel. Dit vonden zij op het laud met knnstmest in hun onmiddelijke nabijheid. Op de akkers met varkensmest daaren tegen bevat het bovenste laagje weinig of geen mest. Die zit alleen dieper. Daarom stonden de plantjes de eerste dagen te kwijnen. Er moesten zelfs veel nieuwe planten bijgepoot worden. Wat de vreterij betreft. De insecten vonden in de laag varkensmest een uitstekende broed plaats, want het was er warm. Zoo'n aantrek- kingspunt van insecten kwam op den knnstmest niet voor. Ja, het is best mogelijk, dat de bijtende werking van Kainiet, enz. de diertjes hindert en doodt. Het gevolg was: weinig vreterij op de kunstmestperceelen. Verder verdient het opmerking, dat late nacht vorsten den groei der bieten tegenhoudt en het blad vernielt. Evenzoo kunnen nachtvorsten in den herfst den biet zelf beschadigen. Tot ver wondering van de boeren hebben zij nu al eenige jaren achtereen bemerkt, dat kunstmest, vooral Kainiet, een goed middel is, om het nadeel van nachtvorsten aanmerkelijk te verminderen. Wie op bieten kunstmest gebruikt, bereikt de volgende voordeelen: Weinig of geen last van vreterij. Een voorspoediger groei van de jonge plantjes. Weinig of geen schade door nacht vorsten in lente en herfst. Maar het voornaamste is kunstmest geeft het goedkoopste en doelmatigste voedsel voor bieten. Kunstmest gaf herhaaldelijk een grootere of een evengroote opbrengst als stalmest. Doch kunst mest kost maar '/3 van stalmest en eischt minder arbeidsloon bij het onderbrengen. Bedenk dat nu eens, en onthoudt het voor het voorjaar. B.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 3