Buitenland. M arktberickten. 'Aclvertentiën Advertentiën. Be'fig' j ROGGESTROO. Een KNECHT gevraagd, WortelsDijmachines, Ierversprei- ders en Ween's smeer Predikbeurten. Den Hoom, 8 Dec. De Noorsche balken waaromtrent we in een van de laatste nummers meldden, dat ze naar elders vervoerd moesten worden zijn nog steeds hier. Wegens de hooge transportkosten, die er zouden opkomen om ze naar elders te vervoeren, heeft de maatschappij, welke ze heeft opgeëischt besloten, ze hier publiek te verkoopen. Voor enkelen onzer hier is 't er niet minder op geworden dat ze hier blijven, daar er nu met uitleggen en nummeren, nog een daggeldje wordt verdiend, dat anders, wanneer ze ver voerd moesten worden niet het geval zou zijn geweest. Ongepaste grap. Een ingezetene van Haarlem ontving St. Nicolaasavond een withouten doodkist, waarin een pop en een niet onderteekend briefje. De man was terecht niet met deze zending gesticht en heelt de politie van deze ongepaste giap op de hoogte gesteld. Een Amerikaansch warenhuis. Naar de „Tel." verneemt, bestaan er te Amsterdam ernstige plannen om een reusachtig warenhuis in Amerikaanschen stijl te stichten in het centrum der stad. De kosten voor den grond worden ge raamd op f 1.633.125, f 1 809.000 voor den bouw en 11.000.000 voor den inkoop van den magazijnvoorraad. De bedoeling is, iemand aan het hoofd te zetten, die van de leiding van zulke warenhuizen ervaring heeft, en men meent, dezen het best in deVereenigde Staten van N. Amerika te kunnen viDden Ook wil men uit Amerika de waren betrekken, welke in een inrichting, als men wil stichten, met succes verkocht kunnen worden. Oplichterij. Een landbouwer te Haastrecht bezit een prachtige collectie antiquiteiten. Dezer dagen vervoegden zich een paar antiquairs uit Gouda ten huize van dezen landbouwer om te trachten de oudheden te koopen. Edoch de landbouwer gaf dezen heeren te kennen er geen afstand van te willen doen. De heeren antiquairs verkregen echter toestemming om de kast waarin de voorwerpen waren geborgen, van naderbij te bezichtigen. Nu eens kregen zij uit de collectie een prachtvoorwerp, waarvoor dan geld geboden werd, doch de landbouwer bleef bij zijD voornemen, er aan toevoegende, dat, zoo hij uit de collectie verkocht, hij dan liever de heele zaak verkocht. Dit scheen den antiquairs koren op hun molen en ze zeiden: „We zijn commissarissen in antiquiteiten. Onze directeur is directeur van het Museum van oudheden te Botter dam. Als je nu veel geld voor je antiqui teiten wilt maken, zullen wij onzen directeur uit Rotterdam laten overkomen en dan moet je de zaak aan hem laten zien. Wij weten zeker, dat wat je er voor vraagt, hij het u ook geven zal. De landbouwer ging met het voorstel accoord. Den len December j.l. verscheen werkelijk een rijtuig voor de deur des landbouwers. De „directeur" en zijn penningmeester heel net gekleed, en de commissionairs verschenen bij den landbouwer. Binnen gelaten, werd de „directeur* met zijn penningmeester door de commissionairs den landbouwer voorgesteld. Daarna begon het onderzoek naar de antiquiteiten door den „directeur", die al spoedig op een aantal porceleinen kopjes en schoteltjes enz. aanmerking maakte als te zijn niets waardig, omdat daarin een barstje wa3, of een stukje ontbrak. Deze geschonden voor werpen werden door hern afgezonderd en op een tafel gezet. Toen hy overtuigd was dat geen andere geschonden voorwerpen in de collectie meer waren, plaatste hij zich heel deftig voor de kast en vroeg den landbouwer hoeveel het overgeblevene dus het goede - met inbegrip van de kast moest kosten. De landbouwer vroeg niet meer of minder dan f7000. De „directeur" vond dit wat veel en bood f6000 waarna ten slotte overeenge komen werd voor f6750. De koop was dus gesloten, waarop de „Directeur" op des landbouwers verzoek een schriftelijke verklaring afgaf, waarin bedongen werd het gekochte op 2 December af te halen en te betalen. De „directeur" in zijn nopjes, overhandigt e6n der com missionairs f 75, in 't bijzijn van den landbouwer, voor de moeite en zorgen, die zy zich getroost hadden voor deze pracht volle aanwijzing. De commissionairs nu, het oog latende vallen op de door den „directeur" afge zonderde geschonden voorwerpen, beginnen met den landbouwer te onderhandelen, waarbij hij flOO vroeg, waarop f30 werd geboden, tot ten slotte de koop voor f50 werd gesloteD, omdat de commissionairs hem toch al zoo'n voordeel hadden bezorgd. De f50 werden betaald eD de barstjes en stukjes door de commissionairs in bezit genomen, waarmede de heeren in hun rijtuig stapten en wegreden. Maar nu laat de „directeur" nog altijd op zich wachten om het gekochte af te halen en te betalen. De politie is met het geval in kennis gesteld. De geschonden oudheden zijn echter reeds door de com missionairs aan den landbouwer terug gegeven. Het hospitaal-kerkschip. Naar de „Echo" verneemt, bestaat het plan, het hospitaal-kerkschip „De Hoop" dat naar men weet een zeilschip is, te vervangen door een ander, dat bovendien voorzien is van een motor. Daardoor zal het mogelijk zijn, ook bij windstilte een schip, aan boord waarvan zich een zieke bevindt, met het hospitaalschip te kunnen naderen. Tot dusver moest daar voor een boot uitgezet worden. Drooglegging Zuiderzee. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben aan de leden der Prov. Staten overgelegd de gewisselde stukken inzake het plan tot geleidelijke droogmaking van de Zuiderzee. Zij geven aan de Staten in overweging thans een bijdrage beschikbaar te stellen van f 500'J in de door de Regeering te maken kosten voor een meer uitgewerkt plan inzake eene afsluiting van de Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wieringermeer zoomede voor het houden van overleg aangaande de belangen van waterkeering afwatering en scheepvaart. Amsterdamsch Monaco. De „gok-industrie" bloeit weer in de hoofdstad. In verschillende wijken rijzen de speelholen als paddestoelen uit den grond. Door middel van een troep leeg- loopers bekomen ze adressen van de jeunesse dorée en een aanzienlijk aantal vrouwen Van verdachte reputatie zorgt dan wel verder voor de vangst. Tot laat na middernacht hangen de jongelui over 't groene laken en er worden groote sommen verspeeld, in sommige clubs is 't zelfs „shockiog" om minder dan f 10.— in te zetten. Dat er op één avond in de duizenden verspeeld wordt is lang geen zeldzaam heid. Grondbelasting. Naar men verneemt ligt in het voor nemen om voor de grondbelasting sup pletoirs kohieren in te voeren, waardoor de veranderingen in het laatst des jaar nog in de kohieren voor het volgend dienstjaar kunnen worden opgenomen. Niets nieuws onder de zon. Zelfs de hoogstmoderne nauwe strom- pelrok onzor dames is geen nieuwe vinding. Een krantemensch heeft ontdekt dat zij reeds bekend was in 't oude Jeruzalem. Hij wijst daartoe op het derde hoofdstuk van Jesaja en 't zesde hoofdstuk van den Talmud. Daarin wordt van de Zondags middagkostuumpjes der dochteren van Zion gezegd dat hare kleederen zoo eng waren dat zij slechts met heel kleine pasjes voorwaarts konden gaan. Dit kunstmiddel had ten doel hare vereerders langer de gelegenheid te verschaffen hun aangebedenen te bowon deren. Daarvoor passen onze moderne dames het dan toch niet toe I St. Nicolaas verrassing. In het portaaltje van de woning van een weduwe te Velp(G.) is op St. Nicolaas avond een pak gevonden waarin een jongetje met een flesch warme melk. Onder nadere goedkeuring. In een Friesch blad staat de volgende advertentieDe uitvoering van een tooneelgezelscbap wordt uitgesteld we gens ziekte van één der leden, behoudens Dadere goedkeuring van den Edelachtb. burgemeester. Een St. Nicolaassurprise. De ridders van de „rondo tafel" in zeker bekend bierhuis te Amsterdam hadden, over de glazen bier heen, de hoofden bij elkaar gestoken, om den waard op Sinterklaasavond te verrassen. En één hunner had een pracntig denkbeeld gehad en uitgevoerd hij had een eiken balk weten te bemachtigen, waarop de naam der zaak vermeld stond en die afkomstig was uit het vroegere bierhuis dat destijds geleund stond tegen een kerkgebouw, docb onder het houweel van den slooper was bezweken. Be slooper was hec toeval, w.is het piëteit? had den balk bew.-ard en kon er dus de getrouwen van de ronde tafel gelukkig mede maken, die op hun beurt er den waard mee verrasten. Keurig verpakt werd de balk op Sinter klaasavond binnengebracht; in het nieuwe lokaal prijkt de „surprise" nu boven het buffet. („Hbld.") Sneeuwstormen. Uit Rusland komen berichten van geweldige sneeuwstormen. Op den Centraal-Aziatischen spoorweg zijn ongeveer 20 goederentreinen, door vreeselijke sneeuwstormen overvallen, onderweg blijven staan. De locomotieven zijn bevroren en de treinen staan dik onder zand en sneeuw. Personentreinen staan eveneens aan stations, wijl zij niet verder kunnen. De passagiers lijden gebrek, wijl er geen voedingsmiddelen zijn, De spoorwegwerklieden weigeren de onder zand en sneeuw bedolven treinen te gaan uitgraven, wijl zij geen warme kleederen hebben. Daarom heeft de regeering troepen gezonden. Langs de Taschkent-lijn, in de districten Petrowsk en Katalinsk zijn meer dan lOOKirgizen en 5000 stuks paarden, koeien, schapen bevroren. In de steppen heerscht een temperatuur van 35 gr. R. onder nul. De toestand der Nomaden is ontzettend. Bij het doortrekken der steppen vindt men overal doode menschen en dieren, bevroren. Een smokkelaar. Toen zijn schuit in een der havens te Portsmouth was aangekomen, zat Jack zich suf te denken hoe hij nu de tabak, die hij had meegenomen, in Engeland binnensmokkelen kon. Als hij van boord ging, dan zou hij aan het einde der kade onderzocht worden, dat wist hij, en dus was oppassen de boodschap. Toch vond hij er wat op. Hij stak al zijn tabak bij zich en ging naar een douanebeambte. Staat ge morgen ook hier? vroeg hij hem. Ja En waarom Och, het is goed, dat ik het weet. Ik wou morgen wat tabak smokkelen, maar dan zal ik het nog maar uitstellen. En de kommies liet hem door met zijn tabak. Den volgenden dag ging Jack weer langs den man en nu werd hij aange houden en onderzocht. Doch men vond niets. Nu, waar is de tabak vroeg de kommies. O, die heb ik er gisteren al door gehaald antwoordde Jack. De beambte dacbt, dat het een grap was, lachte, en Jack lachtte ook. Een zonderling. In den nacht van Zondag op Maandag werd te Parijs door een voorbijganger geschoten op een politieagent, die op den boulevard Malisherbers surveilleerde. Deze vervolgde den aanrander, die het op een loopen zetteeenige straten verder keerde de man zich weder om en loste een schot, ook dit keer zonder te raken. Thans trok ook de politie agent zijn revolver. De schutter was verdwenen en bleek zich verscholen te hebben in een portiek, van waaruit hij lustig op zijn vervolger vuurde. Met behulp van eenige andere agenten, die op het knallen der schoten waren toe gesneld, werd de apache gearresteerd. Bij fouilleering bleek de man een half arsenaal bij zich te hebbenachttien scherpe revolverpatronen, een dolk, een Amerikaansche boksbeugel, drie messen een kleine zaag, dertien sleutels. Op een vraag van den politiecommiy- saris, waarom hij zoo geweldig gewapend was antwoordde hij, om zich te kunnen verdedigen tegen apachen. Waarop de commissaris hem erop wees, dat een politieagent toch geen apache was. Dat gaf de zonderlinge arrestant grif toe, maar h(j had ook niet op den agent geschoten hij had zich alleen maar wat willen vermaken met revolverschieten. En toen de agent hem achtervolgd had, was hij boos gewordenwat had die agent hem te volgen? Op een vraag naar zijn middelen van bestaan, vroeg hjj den commissaris wat hem dit raakte GEVONDEN VOCRWERPEN. Gedeponeerd ten Raidhuize een parapluio, nchtergolatcu in den winkel van I. Meerbeek, eou zilveren armband gevonden te den Burg. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 3 tot en met 9 Dec. '10. GEBOREN: ONDERTROUWD: GETROUWD: Ueene' OVERLEDEN: Levenloos aangegeven één. Leiden, 9 Dec. Ter markt aangevoerd: 11 Stieren 1132,— a 1 243,—; 125 Kalf- en Melkkoeien f 175 a f 327; 140 Varekoeien i 128 a f 236 142 Vette Ossen en Koeien 1193af 327 37 Kalveren (vette) 1 64 a f 122 41 Kalveren (magere) f 6.a 1 14. Lammeren f a f 1434 Schapen (vette) f 20.a f 30.— Schapen (weide) f a 1 264 Magere Varkens f 16— a f 40, -; 397 Biggen f7.- k f 12.00; Schagen, 8 Dec. Aangevoerd: 10 Kalfkoeien f 200,a f 270— 60 Vette Koeien 1 180 a f 315, 4 Geldekoeien f 120 a 1 170 25 Nuchtere Kalveren f 7 a f 26. 230 Schapen (vette) 1 24,a 34,50 2220 Overhouders f 17,— a 23. Lammeren 1 00.a f 00. Magere Varkens f a f 28 Vette Varkens 49 a 53 cent per Kg. 40 Biggen f 8,a f 14, Boter 1 1.15 a 1 1.25 per K.G. Kipeieren f7,— af 8,per 100; Zondag 11 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur Ds. Kijne. Kerkcollecte. Koog Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Visser. Den Hoorn. Nm. 2 uur ds. Visser. Üosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. 's Av. 7 uur Zendingssamenkomst. Sprekers Ds. Boeke. Ds. v. d. Waa. en Ds. Kijne. GEREFORMEERDE KERK. Üosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 2 uur ds. DagevoB, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 14 December 1910. Burg '8 Avonds 7 uur Bijbellezing. Den Hoorn s Avonds 7 uur Bijbellezing. Cocksdorp, 'savonds 7 uur ds. Boeke. Donderdag 15 December. Waal's Avonds 7 uur Bijbellezing. Oosterend's Avonds 7 uur Bijbellezing. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Ondertrouwd W. G. WE VERLAK, Wedr. van ANTJE BOON, on T. BEUHKE8, Do ondergeteekende betuigt hartelijkcn dank voor de vele en treffonde bewijzen van deelneming bij het droevig ongeluk en de teraardebestelling van onze geliefdo Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader ALBERT BOON. Uit aller naam, Wed. A. BOON. Nieuwendam, 10 Dcc. 1910. TE KOOP G. W. KOORM, Hcmmerkooi Texel. goed kunnende ploegen en schapcnmelken. Alb. DROS, Eierland. IN VOORRAAD voor patent-asson. Ook nog eenige rijwielen, waaronder oen meisjesr(jwiel, nieuw compleet voor 142. Aaubcvolond, J. K1LJA.V Jbz.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2