N°. 2422, Donderdag 15 December 1910. 24ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADYEKTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Toelating van nieuwe leerlingen op de o. 1. school m. u, I. te den Burg. Burgemeester en wethouders van Texel breDgen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 JANUARI a. s. nieuwe leerlingen op de o. 1. school m. u. 1. te den Burg kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en zes maanden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden bij het Hoofd der school vóór 25 December a. s. onder overlegging van het vaccinatie-bewijs. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op 1 Januari a. s. ook leerlingen worden toegelaten, die reeds andere scholen in de gemeente bezoeken. Texel, den 9 December 1910. Burgemeester en Wethouders vnd. HIDDINGH. De Secretaris, RU1BING. 3—10 Dec. Niettegenstaande de voorspellingen dat de Kamer dit jaar eens vlug den begroo- tingsarbeid af zou doen is ze thans reeds heel wat bij het vorig jaar ten achter. En waar ze toen heel [hard moest aanpakken om nog voor de komst van het nieuwe jaar de begrootingen aan kant te hebben, ligt het voor de hand dat het thans een haast- je-rep-je is om klaar te komen. Het schijnt wel of de lust tot spreken met ieder jaar grooter wordt en dat de elke zittingsperiode terugkeerende klachten over de ellenlange dikwjjls overbodige redevoeringen absoluut niets uitwerken. Voorspellingen te doen is dikwijls wel wat gevaarlijk, 't Is opnieuw ten opzichte van de Kamer gebleken. Ook wat betreft het karakter der zittingen. De algemeene verwachting was dat het dit jaar eens heel rustig en kalmpjes zou toegaan en zelden zijn er rumoerigerziyingen gehouden dan in den laatsten tijd. Ook in de afgeloopen week heeft het in ons Lagerhuis geducht gespookt. Bij de behandeling van de begrooting voor bui- tenlandsche zaken, bracht de heer Patijn de Van Heeckerenkwestie ter sprake, de kwestie die men na de laatste verklaringen van den minister reeds doodgewaand achtte. De heer Patijn vond evenwel in de artikelen van Dr. Kuyper in de „Standaard" aan leiding om de kwestie nog eens op het parlementaire tapijt te brengen. Men herinnert zich hoe er na de pertinente logenstraffing der geruchten omtrent bui- tenlandsche inmenging, door den minister in de Eerste Kamer in de „Standaard" een tweetal „driestarren" verschenen waarin wel ontkend werd, dat er een brief van den Duitschen Keizer inzake onze kust verdediging bestond, doch tevens gezegd werd dat er in 1904 toch wel „iets" was voorgevallen. Daardoor werd aan de op rechtheid van 's ministers verklaring soms getwijfeld en vroeg men zich onwillekeurig af wat dat „iets" dan toch wel geweest kan zjjn waarover Dr. Kuyper, de oud minister-president van 1904 sprak. De heer Patijn nu vroeg in de Tweede Kamer meer licht over de zaak en opnieuw bevestigde de minister zjjn pertinente verklaringen van vroeger, torwyl Dr. Kuyper zelf optrad om te zeggen dat h(j over de kwestie geen woord wenschte te zeggen, omdat h(j dat als verantwoordelijk minister van 1904 niet mocht en zulks een schenden van het ambtsgeheim zou wezen. De afgevaardigde van Zierikzee, de heer Patijn wilde zich er niet bij neer leggen, ja ging zelfs verder doof: Dr. Kuyper in het openbaar in de Kamer te beschuldigen dat hij in strijd met 's lands belang in een hoogst ernstige aangelegenheid opzettelijk onwaarheid zou hebben geschreven ten aanzien van de verklaring door den minister van BuiteD- landsche zaken in de Eerste Kamer afge legd en zulks met het oogmerk, den indruk die 's ministers woorden vestigden en ook beoogden te bevestigente vervalschen. Inder daad een ernstige beschuldiging. De heer van Idsinga die de onrust over de kwestie wilde wegnemen verzocht den minister uitdrukkelijk te verklaren dat er een misverstand geweest is, want de heer Van Heeckeren had niet geheel ongelijk met zjjn mededeelingen, omdat er in 1904 een uitlating van een souverein was die de regeering ongerust maakte. De minister noch Dr. Kuyper is echter verder op de kwestie ingegaan. —o—o—o Terwjjl de Pruisische regeering maar onder den druk der agrariërs angstvallig haar grenzen voor den invoer van buiten- landsch vleesch gesloten houdt en de vleeschnood en vleeschduurte in het grootste deel van het Duitsche rijk nog maar steeds voortduurt, nemen de regee. ringen der Zuid-Duitsche bondsstaten steeds krachtiger middelen tegen den vleeschnood. Tengevolge van den invoer van vee uit Frankrijk zijn daar nu de prijzen van het vleesch gaandeweg dalende. Het kalfsvleesch kon reeds 6 cent per pond afgeslagen worden, terwijl de slagers en de verbruikers zeer de kwaliteit van het buitenlandsche vleesch roemen. Door de regeering van het vorstendom Schwarzburg Sonderhausen wordt met twee groote- exportslagerijen, de eene in Nederland, de andere in Dene marken, onderhandeld over de levering van geslacht. De Nederlandsche slachterij ver klaarde zich bereid om versch geslachte varkens bij ten minste 30 stuks tegen f34,50 de 100 pond, franco spoor Oss te leveren terwijl de Deensche slachterij vleesch van runderen beschikbaar stelde tegen f36.50 per 100 pond. De regeeriug zal het vervoer van het vleesch uit do openbare middelen bekostigen en het vleesch voor onbemiddelden tegen inkoopsprijs beschik baar stellen bij afname van ten hoogste 4 pond. In Koburg komen geregeld heele wagon ladingen rundvleesch uit Denemarken aan, dat tegen 40 cent per pond verkocht wordt. Ook in andere Bondsstaten begint men met dergelijke afdoende maatregelen en de regeering wordt er gesteund door groote coöperatieve vereenigingen tot aankoop van vleesch uit het buitenland. o—o—o In Oost-Pruisen hebben de agrariërs in de afgeloopen week weer eens een harde les gehad. Bij de tusscheutijdsche verkiezing in het district Libéau-Wehlau voor een Rijksdagzetel is hun candidaat niet bij eerste stemming gekozen geworden, doch kwam deze in herstemming met den can didaat der liberalen en dat niet alleen doch het stond al dadelijk vast dat deze de overwinning behalen zal. De conserva tieven konden 7216 stemmen halen terwijl de liberale candidaat 5527 en de socialist 3708 stemmen op zich vereenigde. De sociaal-democraten gingen nu bjj de her stemming als één man op den candidaat der liberalen over en zoo is de agrarische zetel door hen gewonnen met 2600 stem men meerderheid. Een nieuwe profetie voor de komende Rijksdagverkiezingen en stellig niet heel aangenaam voor Von Bethmann Holweg en de agrarisch gezinde Duitsche regeering. o o—o Onze zuidelijke naburen houden zich in den laatsten tijd, nu de zorg voor den gezondheidstoestand der Koningin niet zoo ernstig meer behoeft te zijn, bezig met de „Koninklijke" erfeniskwestie. Zooals men weet had Koning Leopold, ongeveer een jaar geleden, nog maar nauwelijks voor goed zijn oogen gesloten, toen reeds strijd ontbrandde over de nalatenschap van den Koning. Bij het overlijden vonden de drie erfgenamen ruim 20 millioen aan geld en geldswaardige papieren. Een groot be drag was evenwel onder beslag in de kelders van de Nationale bank, nl. het geld dat de Koning beschikbaar gesteld had voor de z.g. Nieder fullbacher stichting welk geld naar beweerd werd toebehoorde aan de Onafhankelijke Congostaat. Als zoodanig zou het dan ook aan de regeering moeten overgaan daar deze de Congo van den Koning overgenomen heeft. Reeds spoedig verklaarden de beide prinsessen Stephanie (gehuwd met graaf Lonay) en Clementine (gehuwd met prins Victor Napoleon) van het geld af te zien indien de Staat het bewijs kon leveren dat het aan hem behoorde. Doch dat gaat niet zoo gemakkelijk omdat Koning Leopold alle bescheiden die op de zaak betrekking hadden, heeft laten verbranden Later liet prinses Clementine zich voorloopig 3 mil lioen uitkeeren. Prinses Louise evenwel is voor geen enkele schikking te vinden en zij heeft den Staat en de Nieder fullbach stichting dan ook een proces aangedaan. Ook zijn in het groote proces de ver schillende villa's en landerijen betrokken, die Koning Leopold nagelaten heeft en bij testament overgedragen heeft aan den Congostaat. De prinsessen betwisten al deze schenkingen behalve wat betreft de villa Balincourt met zijn landerijen en inventaris, die door Koning Leopold aan zijn liefje, Barones Yaugnan geschonken werd. Maar er blijven dan ook nog genoeg over, want de Koning was een liefhebber van villa's en landgoederen. Hij bezat bij Villa Franca 73 H.A. en bij Nizza 37 H.A. grond, aan de Middellandsche zee een paar landhuizen en dan nog eenige villa's in Ostende. Van zijn vader erfde hij met zijn zuster 4121 H.A. land in België, hij kocht er later nog 2367 H.A. bij en gaf toen alles cadeau aan den Staat, met geen ander doel dan zijn dochters te onterven. Ook die schenking wordt betwist. Dat men in België nogal belangstelling aan den dag legt voor deze erfeniskwestie is te begrijpen, —o—o—o— In Engeland zijn de verkiezingen in vollen gang en in een groot aantal districten is de beslissing reeds gevallen. Ze hebben ook nu weer niet, zooals bij ons gebrui kelijk is, op éen dag plaats doch op verschillende dagen en ook nu weer zal er een paar weken tusschen den eersten en laatsten verkiezingsdag verloopen. Dit is een omstandigheid die niet in het voor deel der rogeering kan worden geacht, omdat daardoor thans weder tal van eigenaars van gronden, huizen en andere bezittingen in de gelegenheid zijn meer dan eens hun stem uit te brengen, vandaag in het district waar ze wonen, morgen of later in de districten waarin hun be zittingen gelegen zjjn. Eu waar het rnee- rendeel dezer bevoorrechte kiezers tot de Unionistische partij kunnen gerekend wor. den te behooren ligt het voor de hand dat de regeering van deze regeling eerder nadeel dan voordeel heeft. Op het oogenblik dat wij dit schrijven geeft de stand der partijen nog niet veel houvast voor de een of ander6 voorspelling omtrent den einduitslag. Toch laat het zich wel aanzien, dat deze niet zoo heel ver met die der vorige stembusuitspraak verschillen zal. De kans dat de oppositie aan het bewind zal komen lijkt ons niet zeer waarschij nlijk, maar dat de regeerin g over een overweldigende meerderheid zal kunnen beschikken in het nieuwe Lagerhuis lijkt ook twijfelachtig. Doch verkiezingen brachten reeds meer dan eens verrassingen en derhalve is het verstandig nog maar een paar dagen te wachten met pertinente voorspellingen. 't Staat intusschen wel vast dat de oppositie een overweldigende overwinning zal moeten behalen voor ze zeggen kan de overwinning te hebben behaald. Het Lagerhuis toch bestaat uit 670 leden en telde bij zijn ontbinding onlangs 274 con servatieven, als oppositie en ook 274 libe ralen benevens 72 Ieren, 40 arbeidersafge vaardigden en loonafhankelijke Ieren zoodat de regeeringsmeerderheid 122 bedroeg. Zal dus de Unionistische partij overwinnen dan zal ze ruim 60 zetels moeten winnen. En daar lijkt het op het oogenblik nog niet naar. TEXEL, 14 December 1910. De Markt. De markt op Maandag was beter be zocht dan we zulks van de zoogenaamde wintermarktdagen gewoon zijn, zoowel wat betreft aanvoer van vee als aan wezige marktbezoekers. Wat de laatsten betreft heeft zeker de omstandigheid dat op dezen dag de verkiezing van een Hoofdingeland voor het bestuur van den polder Waaien Burg zou plaatshebben het bezoek wel in de hand gewerkt. Volgens ons verstrekte opgaaf was aanvoer en prijzen als volgt 3 Paarden f 60 a 90 5 Koeien f 180 a 210 2 nucht. Kalveren f 10 a 12 25 Schrammen f 22 a 25 23 Biggen f 14 a 16 1 Korf Konijnen 60 Cts. - Maandagmorgen had de verkiezing plaats van een Hoofdingeland voor het bestuur van den polder Waal en Burg, ter voorziening in de vacature door de periodieke aftreding als zoodanig van den heer S. Keijser Rz. Van de 47 uitgebrachte geldige stem men verkreeg de aftredende er 42, 3 stemmen waren uitgebracht op den heer J b. Witte Pz., 2 op den heer S. C. Eelman. De heer Keijser is alzoo herkozen. Volgens adv. in dit nummer zal Zaterdag 17 Dec. a.s. door de afdeeling Texel der S. D.A.P. hare eerste open bare vergadering inzake het volkspeti- tionement worden gehouden. Door den heer C. Thomassen voor Texel geen onbekende, zal alsdan een rede worden gehouden, over het onder werp: „Voor vrouw en man, voor arm en rijk." Dat dit onderwerp speciaal betrekking heeft, op den eisch van al gemeen kiesrecht, voor vrouwen en mannen, behoeft geen nader betoog. In den breede zal zeker door den heer Thomassen over dat onderwerp worden uitgeweid, zij die instemmen met den risch van algemeen kiesrecht of nader met dieu eisch willen kennismaken, willen wij aansporen zich Zaterdag a.s. naar Hotel „Texe^ te begeven. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1