Gemeenteraad van Texel. kling te onttrekken en d< z K i-tf est viering tij ie wonen De leerlingen van de Zo dagschool, hunne ouders en. verdere vei wanten, zoomede vele b>- a gstelleuden waren in het kerkgebouw Stamgekoirmn, waarin het midden de groote, rijk versierde Kerstboom prijkte. Nadat eenige nummers van het pro gramma waren afgenandeld, werd de Kerstboom verlicht, en even als vorige jaren maakte ook nu weder de verlichte boom een treffenden indruk; het jonge volkje was er opgetogen over en de ouderen zagen er met genoegen naar. Vertellingen, zang der kinderen, van de gemeente en van de Chr. Zangver- eeniging, wisselden elkander af, waar tusschen de kinderen rijkelij s op choco lade en andere versnaperingen werden onthaald. Ten slotte had als naar gewoonte een prijsuitdeeling aan de kinderen plaats. Uitvoering Bewaarschool. De uitvoering ten voordeele van de Algemeene Bewaarschool op den 2den Kerstdag is uitstekend geslaagd, ook uit financieel oogpunt; do zaal van Hotel „Texel" was geheel bezet. Het programma vol afwisseling weid zeer ten genoege afgewerkt, lustig en opgewekt klonk de orkestmuziek, het was er recht gezellig. De opening was opgedragen aan den heer Van 't Hof, die in goed gekozen woorden zich daarvan kweet en de verschillende nummers bij het publiek inleidde. Een huis met commensaals, klucht spel in een bedrijf werd vlot en ge makkelijk gespeeld en bracht, evenals Schele Bart en Rooie Toon, komisch duet, de lachspieren herhaaldelijk in beweging. De vertolkster van Een bakvisch van Vijftien, was als geknipt voor dien rol, gemakkelijk en bevallig werd deze monoloog met zang opgeveerd. No. 8 Komische scène, getiteld Cproer deed alle aanwezigen schudden van lacheD, vooral toen aan het slot alleen de verschijning van één politieagent in staat bleek, de opgewonden protestee- rende menigte uiteen te jagen. Voor het laatste nummer het optreden van Mr. Jumelli en zijn handlanger, kunnen wij gevoegelijk verwijzen naar het verslag van Zondag j.l. wij volstaan dus met te zeggen, dat de optredenden ook thans succes hadden. Tot een beoordeeliDg van de uitge voerde muziekstukken door de jocge dames B. en G. Dijt (viool en piano) en de jongejuffr. H. Dijt en de jongeheer I. Vlessiog (piano en viool) achten wij ons niet bevoegd, we volstaan dan ook met mede te deelen, dat een en ander on der ademlooze stilte werd aangehoord én daverend applaus ten deel viel, laatst genoemden werden zelfs door aanhou dend applaus verplicht een bisnummer ten beste te geven. 't Was een avond vol aangename afwisseling. Op den tweeden Kerstdag zijn op het strand achter de Koog bij paal 14 16 en 18 aangespoeld drie lijken van het mannelijk geslacht, vermoedelijk schipbreukelingen van het S. s. „Sanoö", hetwelk moet zijn vergaande lijken waren nog ongeschonden zoodat ze blijk baar niet lang in zee rondgedreven hebben. Uit de op hen gevonden papieren kan worden geconstateerd dat de eene was kapitein Olsen, oud 45 jaar, uit Tönsberg. Op hem werd gevonden een gouden horloge met dito kettingeen gouden en een zilveren lorgnetaan goud- en zilvergeld ODgeveer lOo gulden, alsmede een gouden ring aan de rechter hand h(j was gekleed in korte duffel jekker, (blauw), een gestreepte pantalon, wit vest, jaeger flanel hemd, idem onder pantalon grijze kousen, hooge rijglaarzen en oliejas, alles in goeden staat. De tweede was Jacob Gulliksen, uit Tönsberg, oud 20 jaar. Deze was ge kleed in zwarte jas(bonker), zwait vets, kamgaren pantalon, blauwe pantalon, blauw gestreept overhemd, jaeger flanel hemd, idem onderpantalon, grijze kousen, rijgschoenen en broekdraagbanden, alles zonder merken op hem werd gevot den een zilveren horloge met doublé ketting. De derde was een persoon naar gis 25 30 jaren, wiens naarn onbekend is. Hij was gekleed in zwarte jas (bonkfr) kamgaren pantalon, zwart vest, gijjs overhemd gemerkt Gjaeger onder, pantalon, flanellen hemd, zwarte kousen, b o->kdraagoand"n, aan d-n linkervoet e-'ii 'aars (kou); op h t lijk we-rd gevonden een zilveren horloge met doub k- tiing, aan de rechterhand een gouden ring. Merken waren met aanwezig, het lijk was omgord met eeu zwemvest (Serpeuter.) Bij de Gereformeerde Kerk alhier is als ouderling afgetreden de heer .1. C. Timmer en als zoodanig benoemd de heer Joh. A. Eelman. Als diaken is afgetreden de heer K. Eelman Wz. en in diens plaats gekozen de heer J. Trap Jr. In de Hervormde Kerk alhier, heeft men Kerstfeest gevierd met een kerst boom bij de Gereformeerden vierde de zangvereeniging feest, waarbij vele ge- noodigden en belangstellenden tegen woordig waren. Verder hoorde men dat aan vele buizen zoogenaamde „kerstpakjes" met kleeding- stukken, speelgoederen, versnaperingen, enz. werden bezorgd. Zoo vierde een ieder het kerstfeest op zijne wijze. IFcin/, 27 Vee. In de Herv. kerk zijn door de stem gerechtigde leden als notabel herkozen de heeren Alm. Eelman en H. Boon. Door H. H. Notabelen werd vervolgens tot kerkvoogd benoemd de heer J. Boon, in de plaats van den heer A. J. Dalmeijer (aftredend). Oudeschild, 27 Dec. Met de visscherij wil het tot heden maar niets. Toen er overvloed van garnalen was, brachten zij nauwelijks de onkosten op. Nu de prijzen wat beter worden, zijn er bijna geen garnalen te vangen. Ook de wulken brengen niet veel voordeel aan. Door de overvloedige vangst worden de markten overvoerd, wat ten gevolge heeft, dat de opbrengst zeer gering is. Gisteravond gaf de rederijkers kamer T.A.V.E.N.U. in de „Zeven Pro vinciën een uitvoering voor de jougelui. De zaal was tamelijk goed bezet. Op gevoerd werden: Voor een liefdadig doel blijspel in 4 bedrijven,door Nelly Hoekstra- Kapteyn en „Manus de snorder" too- neeispel in 1 bedrijf door Rosier Faassen. Over 't algemeen werd er flink gespeeld zocdat de directeur, de heer C. Schaap over den uitslag tevreden kan zijn. Dit is des te meer het geval, daar een 3 tal der medespelenden voor het eerst voor het voetlicht traden. Een prettig en gezellig bal besloot den avond. Donderdag avoDd a.s. zullen dezelfde stukken voor de getrouwde donateurs worden opge voerd. De Cock-sdorp. Op den avond van den 2den Kerstdag vierden de kinderen der Zondagschool feest om den Kerstboom in de Ned. Herv. Kerk, Veel ouderen haddeD aan de uitnoo- diging van den predikant, ds. Boeke, om de plechtigheid bij te wonen, gehoor gegeven, zoodat het kerkgebeuw bijna gevuld was. Ds. Boeke opende en leidde h3t feest, hetwelk in aangename en plechtige stemming werd gevierd. De meisjes- vereeoigingen en de kinderen der Zrn dagsschool zongen onder leiding van mej de wed. B. Lap, niet onvoordien- stelijk een aantal toepasselijke liederen. Op een, voor kinderen bevattelijke wijze deed ZE-rw. een mooie Kerst vertelling, terwijl door de leidster van den zang een voordracht werd ten beste gegeven, welke met aandacht werd ge volgd. Maar ook de kindermaagjes werden niet vergeten. Door eenige dames werden verschillende versnaperingen rondgediend die natuurlijk hun weg vonden. Ten slotte werd elk der kleinen nog verrast met een geschenk. Den Hoorn, 26 Dec. Hedenavond had alhier in de Ned. Herv. Kerk de feestviering plaats van de kinderen der alhier bestaande Zondag school. Na opening met gebed door ds. Visser werden de kinderen evenals voor gaande jaren lijkelijk op versnaperingen onthaald en kreeg ieder kind bij het naar huis gaan een Kerstgeschenk mede. Vlieland. De tweede lezingavond van Nut en Genoegen werd Donderdag j 1. in 't logement Cupido gehouden. De zaal was flink bezet. Na eon koit openingswoord van den beer A. Visser, president, trad als spr. de heer 1 onia op Deze vond een zeer aandachtig gehoor toen hij uit Bunings Marineschetsen voordroeg: „De Rooie." Warm applaus beloonde den spr. voor zijn boeiende lezing. Na de pauze werden eenige komische voordrachten ten beste ge geven door mej. den Hartog, de heeren J Wels, A. Visser en droeg de heer Donia nog voor; ,,'n Medisch advies." Alle nummers hadden veel succes on verschaften de aanwezigen recht veel genoegen. De voorz. zeide in zijn sluitingswoord alle medewerkers hartelijk dank, waarna men nog een paar uurtjes danste. De heer H J. Bartelings, directeur der Zeevaartk. school alhier, slaagde voor het examen Middelb. acte Wiskunde (K. 5.) Zaterdag 24 December 1910, Voorm. half 11. rio-o[] Voorzitter: de heer J. S. Dijt, loc.-burgem. Aanwezig de heeren Dijt, Over, Dros, Zijm, Langeveld, Kikkert, Lap. Mets, Koning en Keesom. Afwezig met kennisgeving van verhin dering wegens ongesteldheid de heer Bakker Secretaris: de heer J. Ruibing. Na opening der vergadering door den voorz. onder mededeeling, dat is ingekomen een schrijven van den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie, meldende dat aan den burgemeester dezer gemeente verlof is verleend, zich vanaf heden, 24 December tot en met 2 Januari e. k. buiten de gem. op te houden, worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter stelt voor om punt 2, na punt 10 te behandelen; wordt goedgevonden. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Op verzoek van den voorz., doet de secr. mededeeling van de volgende inge komen stukken: a. schrijven van den heer C. Jonker, houdende dankbetuiging voor verhooging jaarwedde; b. id. van mej. A. Dogger, houdende, onder dankbetuiging, mededeeling, aan neming benoeming tot hulptelegraafkan- toorhoudster te den Hoorn; c. id. van Comm. der Kon. houdende benoeming havenmeester Beumkes tot buitengewoon gemeenteveldwachter d. id. van Ged. Staten houdende mede deeling beschikking van Ged. Staten d. d. 26 Oct. jl. handhaving aanslag 2e klasse II. omslag P. Hoogerheide Kz. e. id. houdende goedkeuring besluit geldleening. groot f1000; f. id. suppl. begrooting 1910; g. id. besluit kasleening, groot f5000; h. id besluit aankoop grond Oudeschild; i. id. besluit aankoop grond Waalderstr; j. id. houdende vaststelling rekening 1909; k. id. houdende bericht, dat beslissing inzake verordeningen tot heffing en in vordering van leges, enz., in verband met art. 114bis der gemeentewet, is verdaagd; 1. procesverbaal van gehouden kasveri- fioatie bij de gemeente-ontvanger op 20 Dec. jl., ontvangsten f 59812,02s uitgaven f 51908 24 kassaldo f 7903.856 en mededeeling kasopname Havendirectie, ontvangsten f 12472.726 uitgaven f 6352.65s Aangenomen voor kennisgeving. Wordt zonder discussie vastgesteld tot een bedrag van f 18. Met algemeene (10) stemmen,worden be noemd de aftredenden, de heeren C. C. Backer en C. Stoepker en mej. G Duinker- Kikkert, met de benoemden stonden resp. op de aanbeveling de heeren F. Zegel Kz. en B. Dros Pz. on mej K. Kooiman-Dros Tot regent wordt benoemd met 8 stemmen de heer G. D. Kikkert, aftredend, no. 1 van de aanbeveling; 2 stemmen worden uitge bracht op den heer Jb. Kikkert Nz. no. 2 van de aanbeveling, terwjjl als no. 3 daarop voorkwam de heer H. Groenowold. Tot regentes werd herbenoemd mot algemeene stemmen mej. T. Daalder-Bakker met de benoemde stonden op de aanbe veling de dames A. Flens-Moojen en F. Dalmejjcr-Dekker. Wordt met algemeene stemmen eervol verleend. Over dit verzoek, dat in vorige vergade ring word aangehouden, wordt door B en W thans praeadvies uitgebracht, waarin zij doen uitkomen dat het verzoek van den heer Groenewold, dat zij als een, om verhooging beschouwen, h. i. zeer ontijdig is ingediend, omdat B en W nog niet over voldoende gegevens beschikken, om te kunnen nagaan of verhooging billijk is, en zoo ja, welke die zal moeten zijn. Wij verkeeren met de o. 1. school m. u. 1. zegt het praeadvies, thans nog in de overgangsperiode, zoodat wij niet kunnen beoordeelen, welke vermeerdering van werkzaamheden de verandering van be trekking voor den heer G. tengevolge had, in hoeverre zijne verantwoordelijkheid is toegenomen, evenmin of de tegenwoordige bezoldiging evenredig is aan den omvang, etc. van de betrekking, vinden het niet gewenscht reeds thans een besluit te nemen en stellen voor het verzoek aan te houden, om er te zijner fijd op terug te komen. De heer Langeveld vraagt of B en W niet kunnen vermoeden, welke reden de heer G. heeft gehad om dit verzoek in te dienen, waarop de voorz. antwoordt, dat zij vermoeden dat het verzoek gevolg is van de omstandigheid dat de heer G. thans feitelijk wat salaris betreft in slechtere conditie is gekomen, omdat hoogere schat ting van de huurwaarde van zijne tegen woordige woning, oorzaak is van hoogere storting voor pensioen, wat echter voor de heer G. medebrengt, hoogere pensioens- aa.nspraken. Bovendien, zegt spr., B en W hebben getoond de heer G. te waardeeren door de woning vóór het betrekken, geheel op te knappen, iets waarover de heer G. aan B en W zijn tevredenheid heeft be tuigd. De heer Langeveld dankt de voorz. voor zijn mededeelingen. Met algemeene stemmen wordt daarop overeenkomstig het voorstel van B en W besloten. Blijkens de uitkomsten van de 9de algem. tienjaarlijksche volkstelling bedraagt het aantal zielen in deze gemeente thans 6255, zoodat het aantal leden d^ gemeenteraad tllans tot 13 leden moet worden uitgebreid en alzoo met twee leden vermeerderd. Ingevolge art. 30bis der gemeentewet moet de raad den rooster van aftreding aanvullen. Op billijkheidsgronden en in verband met het bepaalde dienaangaande bij de gemeen tewet stellen B. en W. voor de rooster van aftreding, die thans als volgt is samen gesteld in 1911 4 leden 1913 4 en 1915 3 zoodanig aan te vullen, dat aan de aftre ding 1911 en 1915 een lid wordt toegevoegd en te bepalen dat na de verkiezing in 1911 bij loting tusschen de 6 als dan gekozen leden zal worden uitgemaakt, in welk jaar ieder van hen volgens den aangevulden rooster zal aftreden. Overeenkomstig het voorstel van B. enW. wordt met algemeene stemmen besloten. In verband met het in vorige vergadering van den Raad, door de comm., bestaande uit de heeren Over, Keesom en Langeveld uitgebracht rapport, omtrent heffing van Hoofdelijken Omslag op progressieve grond slag deelen Ben W in hunpraeadviesjmede dat bij hun College geen bezwaar bestaat de door de comm. ontworpen schaal van heffing in 'n verordening vast te leggen, zij hebben gemeend daaraan direct g'evolg te kunnen geven, omdat de leden van den Raad met de inhoud van het voorstel bekend zijn. Een voorstel tot wijziging van de ver ordening, ingek. van het lid W. Bakker Kz., dat mede bij de raadsleden circuleerde, kan volgens het preadvies van B. en W. moeilijk een punt van bespreking uitmaken, aan gezien art. 243III der gemeen te wet luidende: „Het belastbaar inkomen wordt verkregen door het geschatte of afgeleide inkomen te verminderen met een som voor noodzakelijk onderhoud, welke som voor alle aanslagen gelijk is." een heffing als de heer Bakker wil niet toelaat waarom B. en W. zich voor opgave van namen van gemeenten waar een belas tingheffing geldt als de heer B. voorstelt, houden aanbevolen. Na voorlezing van het preadvies opent de heer Dros de rfi der sprekers met te zeggen, dat met allo waardeering voor het werk der Commissie, en beseffende do moeielijkheid om een volmaakte regeling te treffen, spreker toch de commissie zou wil len uitnoodigon haar werk te herzien, omdat waar een stijgend percentage in de door hen ontworpen schaal wordt aangetroffen vanaf f 50, belastbaar inkomen boven f 4600, belastbaar inkomen van stijging geen sprake meer is, alzoo in strijd mot de bepalingen der gemeentewet, volgens verklaring van de commissie zelve, waarom spr. vreest dat Gedeputeerden de te maken verordening niet zullen goedkeuren. Do heer Over gelooft niet dat Ged. Staten hunne goedkeuring aan de to maken ver ordening zullen onthouden, omdat in ver schillende gemeenten reeds verordeningen in deze geest van kracht zijn en voert bewijzen aan, dat de commissie rekening heeft gehouden met allerlei omstandig- los ter end. 3. Vaststelling suppletoir koh. Hondenbel. ouer 1910 4. Benoeming 2 leden en I regentes Algemeen Armbestuur. 5 Idem 1 regent en 1 regentes Algemeen Weeshuis. 6. Verzoek Mej. B. W. C. labeling om eeruol ontslag als onderwijzeres te M. Eierland. 7. Verzoek H. Groeneuiold om regeling zijner jaarwedde als h. d. S. m. u. I. 8. Voorstel tot aanuulling oan den rooster van aftreding uan de leden u. d. Raad. 9. Voorstel tot wijziging der uerordening tot heffing uan Hoofdelijken Omslag.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2