nu N°. 2427. Zondag 1 Januari 4940r 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. an het einde des jaars. Binnenland. Oit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 aar op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubö op Texel. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een Bewijs van voorgeoeiendheid. )e Burgemeester der Gemeente Texel ngt ter kennis van belanghebbenden, zij, die zich hebben aangemeld tot lneming aan het in Januari a. s. te den onderzoek ter verkrijging van een rijs van voorgeoefendheid, voor dat erzoek zullen moeten aanwezig zijn op óderdag, den 12 Januari 1911, des voor- idags te halt tien m de Infanteriekazerne nen het fort „Erfprins" te Helder. 'exel, den 31 December 1910 De Burgemeester voornoemd, J. 8. DIJT, Loco B. Bij 't nieuwe jaar, weer nieuwe hope, Nog altijd wordt de aarde groen, eze woorden van wijlen Dr. Laurillard, imen in den Iaatsten tijd meer dan 'oon bij ons op, waar de dood zoo lig hart verwondde, door het ontnemen i dierbare betrekkingen. Bij 't nieuwe jaar weer nieuwe hope;" ge dat ook weggelegd zijn voor de velen op den Oudejaarsavond denken aan het lies hetwelk hen trof, die daar zien de ge plaats welke steeds ledig zal blijven, n er zullen weder velen zijn, die met Bven blik, met een traan in het oog, verleden zullen herdenken. Al is het ftecijfer voor Texel niet zoo heelgroot, klom het nagenoeg tot tachtig, en de wanten en vrienden van dezen zullen m zijn, die op den Oudejaarsavond de bare afgestorvenen zullen herdenken, plaatsen in de maatschappij, van hen zjjn heengegaan, worden weder door eren ingenomen; zoo gaat het steeds, ging het ook nu weder, ook in onze k, waar wij het verlies van een mede- ker hadden te betreuren; doch in huisgezinnen blyft de plaats ledig en :enmale ryt de wonde weder open, totdat tijd, de groote heelmeester, de wonde t verzachten. Brenge 't nieuwe jaar dan weer nieuwe hope. —o—o o Vanneer wy weder aan het einde des s ons herinneren wat het jaar ons gaf ontnam, dan wordt zeker in de eerste ats door ieder wel rekening gehouden t den maatschappelyken toestand welke u was beschoren. En dan wil het ons irkomen dat voor menig plaatsgenoot de ans niet ongunstig zal wezeu. De boer bouwer hebben zeker reden tot tevre- ïheid; de ambachtsman mocht zich ver- igen iu voldoende werkzaamheden en inzoo de arbeidersstand; de visscherman |1 zeker niet te bogen, doch over het ;emeen zal 1910 een gunstige uitzonde- g maken tegenover zyn voorganger. Verder mag worden geconstateerd dat it verbetering van wegen steeds is prtgegaan, evenzoo met woningbouw, ntrent dit laatste mag meer in het zonder worden genoemd de bouw van t lokaal van de vereeniging voor Chr. langen, de Katholieke school en het ge- diw voor het Witte Kruis. Wat hot vroemdelingenbezoek betreft éonen wy dat zulks niet onbevredigend geweest; een goeden stoot daaraan gaf iker wel de vereeniging tot bevordoring ,n het Vreemdelingenverkeer welke door t verzenden van duizenden circulaires de aandacht op ons eiland wist te vestigen. Verfraaiïngeu van den Burg, waarvoor eenig bedrag beschikbaar is, liet echter nog steeds op zich wachten; (zooiets vordert bedenktijd). De vereeniging hierboven ge noemd, welke in April j.l. besloot eene vergadering uit te schrijven, ten einde den volk3wen8ch in dezen te leeren keonen, tot voorlichting van B. en W., gaf aan haar voornemen nog geen gevolg, doch wij ver wachten, dat daartoe spoedig wel de tijd gekomen zal zijn. —o—o—o— Gaan wij in gedachten terug naar hetgeen in ons vaderland en elders alzoo in den loop van het jaar plaats vond, dan geeft dit niet zooveel juichenstof. Rampen bleven niet uit op menigerlei gebied; roerige tooneelen waren iu meer dan één rijk aan de orde, en politieke kibbelarij liet zicb weder ruimschoots gelden. Wetens of onwetens meent nog elk zijn uil een volk te zijn, met het bedenkelijk gevolg dat noodige verbeteringen op zich laten wachten. Op dit gebied wijst de balans over 1910 nog geen voordeel en bet staat zeer te bezien of de eerstkomende tijd daarin wel zooveel verbetering zal brengen. Zoolang nog niet, volgens een bijbelwoord, de zwaarden in sikkels worden omgesmeed, zullen veel noodige zaken op zich laten wachten. Doch: „Uit de neev'len zal de dag Eenmaal zeker rijzen!" zegt de Genestet, iets wat wij met hem wenschen. Zij die wensch aller wensch, en werke ieder er toe mede, opdat het Veel Zegen op den eersten dag des jaars steeds meerder tot vervulling kome. TEXEL, 31 December 1910. Wat de zee gaf, is aan de aarde toevertrouwdDonderdagnamiddag wer den de drie, Zondag aangespoelde lijken op de Algemeene Begraafplaats nabij den Burg begraven. Naar men ons mededeelt, worden door den heer Vlessing ernstige pogingen aangewend om de oorspronkelijke klucht „De Papendrechtsche strafzaak," zooals die thans met groot succes te Amsterdam wordt vertoond, ook alhier op te doen voeren. Vergadering H. M. v. L. De vergadering van deafd. Texel der H. M. v. L. was door 26 personen bezocht. Na lezing van de notulen die onver anderd werden goedgekeurd, werden de ingekomen stukken gelezen, die allen voor kennisgeving werden aangenomen, de brochure van de Rijksseruminrichting omtrent serum tegen uierziekte by schapen evenwel gaf aanleiding tot eenige bespreking. De heer Roeloffs als deskundige deelde daaromtrent mede, dat het aanbeveling verdiende het middel reeds op gezonde dieren toe te passen, als zijnde mogelijk beter tot voorkoming der ziekte als tot genezing. Daarna had de prijsuitdeeling der wolveekeuring plaats en werd door den heer P. K. Bremer verslag uitgebracht a's afgevaardigde algemeene vergadering te Hoorn waarvoor warm applaus dei- vergadering en dank des voorzitters hem ten deel viel. In plaats van de periodiek aftredende bestuursleden de heeren Joh. Koning Sz. en Jac. Keijser Sz. die niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heeren R Joh. Keijser en C. Keijser Sz. Tot secretaris werd herkozen, niet. tegenstaande door hem vóór de stemming was te kennen gegeven daarvoor niet weer in aanmerking te komen de aftre dende, de heer Jac. Kikkert Nz., die daarop bedankte. In zijn plaats werd gekozen de heer D. Keijser Hzbestuurslid, die de be noeming aannam en in wiens plaats als bestuurslid daarop werd gekozen de heer Jac. Kikkert Nz. Met dank aan de aftredende secretaris en bestuursleden en na een herinnering aan het afgeloopen jaar, dat als zeer voordeelig voor het bedrijf kon worden geboekt, werd de vergadering door den voorz. gesloten. Oudeschild, 30 Dec. Gisteravond had in de „Zeven Provin ciën" eene uitvoering van T.A.V.E N U. plaats voor de getrouwde donateurs, Ook nu was de zaal weder tamelijk bezet. Evenals den tweeden Kerstdag werd er onberispelijk gespeeld en kon de Direct., de heer C. Schaap, met voldoening op den uitslag zijner leiding neerzien. Na afloop der uitvoering bleef men nog een paar uurtjes gezellig bijeen. AaD alle medespelenden komt een woord van lof toe voor de moeiten en opofferingen, welke zij zich getroost hebben, om den donateurs eenen pretti- gen avond te bezorgen. Te bejammeren zou het zijn, dat, tengevolge van teveel vereenigingen, de levensvatbaarheid van T.A.V.E.N.U. minder werd. Vlieland, 27 Dec. Op het Noordzeestrand zijn aangespoeld zes vaten oliede vaten hebben roode bodems en zijn gemerkt R. O. L. Benevens 50 stuks battings, gemerkt H. de E. Diaz eu Huelva. Kerstmis bracht weder blijde dagen voor de jeugd. In de Bewaarschool was een Kerstfeest in orde gebracht door den heer Van Rossum. Een praebtig versierde en verlichte boom prijkte daar en een 70tal kinderen zat er gezellig en feestelijk bijeen, genietend van al het hun gebodene. De kinderzang en het lezen van een toepasselijk verhaal werden enkele malen afgewisseld door den zeer verdienstelijken zang van een tiental dames, leden der zangvereeniging Harmonie. Voorzeker zullen en de toehoorders en bovenal de kinderen hopen, dat op deze wijze hun feest nog dikwijls opgeluisterd mag wor den. De jeugd was vol aandacht en vond den drie-stójamigen zang heel mooi. Even mooi als hut schitterend vuurwerk, dat tot aller verrassing plotseling den kerst boom in lichten gloed zette. Met spanning werd het laatste half uur verbeid, wan neer de tombala beschikken zou over de mooie geschenken, uitgestald aan den kerstboom. Vol blijdschap nam ieder zijn prijsje in ontvangst, ze raakten opge wonden en waren nauwelijks meer in bedwang te houden, want vader of moeder die het feest bijwoonden, moesten weten en zien, hoe mooi het alles wel was. In de eene hand eene sinaasappel, in de andere het cadeau geklemd, trokken ze huiswaarts, mogen ze een vriendelijke herinnering aan Kerstmis bewaren. De kleintjes der Bewaarschool vierden den volgenden dag niet minder vroolijk en blij hun feest. De 3 a 4.jarige kleuters hebben getoond dat zij ook al veel hebben geleerd en allerliefst hun liedjes gezongen. De dames, die medewerkten aan het welslagen van het kinderfeest, door zang en op andere wijze, komt een woord van dank too voor bare vriendelijke hulp. Kwakzalverij. Dr. Nauta uit Scheemda constateerde in het gezin van den arbeider Derk Baas, aldaar, diphteritus bij een 5-jarig kind, De zich noemende „homoepathe" Mina Seifert, te Winschoten, werd ge haald en liet het kind met olie wasschen, terwijl het pekol uit een ton haring werd toegediend als braakmiddel. Nog Woensdag overleed het kind. Proces-verbaal is opgemaakt. Inbrekers in bed. De boschwachter van den heer Tutein Nolthenius, op het landgoed „Heienoord" te Arnhem, bemerkte Donderdagavond, dat inbrekers daar een bezoek hadden gebracht of misschien nog in 't huis waren. Hij telefoneerde om de politie, die een onderzoek instelde en twee inbrekers op een-bed vond, schijnbaar onschuldig naast elkander liggende te slapen. Natuurlijk werden zij in hun „zoete rust" wreed gestoord. Zij waren al goed wakker, voor zij op het politiebureau waren aangeland. Doodgeioaand. Een voor de betrokken familieleden zeker gelukkige vergissing blijkt te hebben plaats gehad bij de vermeende herkenning van het lijk van een naar gissing 60 jarigen werkman, dat eenige dagen geleden uit het smidswater te 's Gravenhage is opgehaald. Nadat drie personen, onder wie de echtgenoote van den vermelden man, hadden verklaard dezen in het lijk te herkennen, werd van diens overlijden aangifte gedaan bij den Burgerlijken Stand en dientengevolge had de begrafenis Woensdag plaats. Woensdagmiddag evenwel trof een zoon van den dood en begraven gewaande zijn vader aan in een filantropische spi]skokerij in den Haag. De levend teruggevondene is daarop bij de politie zich komen aanmelden om te verklaren dat hij niet dood was. Men heeft alzoo een ander begraven dan men dacht en de identiteit van het meerbedoelde lijk staat thans nog niet vast. Rouwkoop Als een bewijs dat in de Haarlemmer meer met land koopen en verkoopen soms gotde zaken worden gemaakt, kan dienen dat een boerderijtje met 10 H.A. land, gelegen aan de Nieuwe Meer, het vorig jaar voor een goeden prijs verkocht, nu door den vorigen eigenaar is terug gekocht met f 10,000 netto winst voor den tegenwoordigen bezitter. En dat in één jaar Een aardig buitenkansje. Van twee ijzeren schepen, de vorige week Zondag in 't Hellegat aan den grond geiaakt, was men om vlot te maken, genood?aakt een deel der lading bestaande in steenkolen, cement en ijzer, over boord te werpen. Willemstadsche visschers hebben nu het geluk gehad, elk eon vrachtje van die steenkolen te kunnen opvisscheD, waardoor een goede vangst werd ge maakt en sommigen hunner f 30 en meer aan steenkolen hebben opgevischt. Alsof dat zóó maar ging. Een Friesch arbeider, thans in Duitsch- land werkzaam, schreef aan zijn vrouw dat hij weer met een Duitsche vrouw ging trouwen, en sloot 't portret zijner tweede aanstaande er bij in. De vrouw ging terstond de autoriteiten waarschu wen en deponeerde daar het portret. URANT,

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1