VI ar kt berichten. Predikbeurten. dver tentiën Advertentiën. Zal het opgevoerde niet allen bevredigd hebben, (Texelsch publiek schijnt voor een groot deel geen smaak te hebben in al wat naar caféchantant zweemt) (van Dale's woordenboek verklaart ons de naam Cabaret als wijnhuis, kroeg), doch kan men niet anders zeggen dan dat de opvoering als zoodanig niets te wenschen overliet. De heer Alex Benno als transformateur i was eenig, twijfel wekte het bij som migen, of de persoon die onmiddelijk achter elkaar in zeven verschillende rollen optrad, een en dezelfde persoon was. Er was niet te veel gezegd nummer 1 een humoristische sarcastische transfor matie-klucht te noemen, geen gebrek aan humor en sarcasme van begin tot einde. De overige nummers werden mede uitstekend vertolkt. Een zeer geanimeerd bal besloot den avond. V. I. O. D. De jaarvergadering van de Vereeniging bovengenoemd, tot uitkeeriDg bij over lijden, in de wandeling „dooienfonds" genoemd, had Maandagavond plaats. De vergadering was bezocht door ruim 70 stemgerechtigde leden, het bestuur inbegrepen; zij werd geopend door den directeur den heer A. Langeveld Pz die de aanwezigen welkom heette in de 17e algemeene vergadering van de Vereeni ging, waarvan hij vanaf de oprichting directeur is en mededeelde dat het aan tal uitgegeven polissen ruim 2400 be draagt, het aantal leden thans 1913. De notulen van de vorige alg. verg., waarvan de voorlezing bijna een kwart uur tijds vorderde, werden onveranderd vastgesteld. Het verslag hierna door den Secretaris gelezen gaf een overzicht over het jaar 1910, dat in alle opzichten een gunstig jaar voor de Vereeniging mocht worden genoemd. Wij ontleenen hieraan, dat 1 Januari 191Ó het aantal leden 1892 bedroeg, dat aangenomen werden 68 leden, geroyeerd 13 leden, dat overleden 13 leden en hadden bedankt 21 leden waarvan 2 om de contributieverhooging, zoodat aan het einde des jaars het aantal leden 1913 bedroeg. De rekening en verantwoording van den Penningmeester was als volgt ontvangen aan contributie f 2716,75 rente 824,13 diverse 3;45 f 3544,33 Uitgavenaan bodeloon f 395,31 uitkeeringen 11 a f 75 f 825 2 ,30 60 5 6 3° 915, kosten vergaderingen 43,125 drukwerk, enz 22,82 vergoeding Penningmeester 75,— verschotten Penn. en Seer. 3,92s restitutie achterst, contrib. 3,645 f 1458,32s zoodat 1910 een batig saldo opleverde van f 2086,00% hetwelk gevoegd bij de generale kas groot f 18346,05° een totaal bezit geeft van f 20432,06. Deze rekening, met bescheiden nauw keurig onderzocht door een commissie van 3 ledan der Vereeniging, werd bij moDdo van den heer C. Bruin Pz., namens die commissie, verklaard, geen aanleiding te geven tot op- of aanmerkingen en met een woord van lof aan den Penning meester door hen geadviseerd tot vast stelling; waartoe bij acclamatie werd besloten. De verkiezing van een commissaris in plaats van de aftredende, de heer Adr. Bakker, die niet herkiesbaar was, had tot uitslag, dat na twee vrije stem mingen en herstemming, tot commissaris werd gekozen de heer G. Schoenmaker met 37 stemmen, tegen 31 op den heer H. Haakman uitgebracht. Op de desbetreffende vraag van den Voorz. verklaarde Schoenmaker de be noeming aan te nemen. Niemand het woord verlangende werd de vergadering te ruim 10 ure door den Voorzitter geloten. Oudeschild, 16 Jan. Zaterdagavond jl. had in de Zeven Provinciën de jaarvergadering van hot ziekenfonds „Bezorgdheid wijkt voor Eendracht" plaats. De opkomst was goel te noemen. Ruim 70 personen waren aanwezig. Nadat de voorz., de heer W. Mets den aanwezigen het weliom had toegeroepen en de notulen der laatstgehouden algemeene vergade ring waren voorgelezen, deed de pen ningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat de uitgaven hadden bedragen flu64,l3 en 6e ontvangsten f 1025,15; zoodat er een tekort was van f 38,98. Naar aanleiding van dit bijna telken jare terugkeerende tekort, werden de volgende voorstellen gedaan: le. de uit- keering zal met f 1 per week verminderd worden. 2e ieder lid zal 25 ets. meer bijdragen. Het laatste voorstel werd na eenige discussie met 51 tegen 19 stem men aangenomen. Bij de daarop volgende verkiezing van een commissaris, nood zakelijk geworden door het vertrek van den heer L. Mets Wz. werd als zoodanig gekozen de heer K. P. Duinker, na her stemming met den heer Jn. Henkes. Daar bij rondvraag niemand iets had te vragen of voor te stellen, sluit de voorz. de bijeenkomst met de beste wenschen voor de vereeniging en met een woord van dank voor de aangename en prettige discussie. Gisterenmorgen geraaktede postkar even voorbij den tuinbouw te water, doordat het paard schriMfl van de auto van dr. Wagemaker. 15e postillon wist nog bijtijds van het rijtuig te springen. Nadat het paard uit de sloot was ge holpen, werd ook de postkar met behulp van de auto op het droge gebracht, zoodat alles nogal gelukkig afliep. Het ongeluk zou waarschijnlijk niet zijn voorgevallen, indien de postillon bijtijds van het rijtuig was gestapt, wat met jonge schrikachtige paarden zeker wel gewenscht is. Hedenavond had eene algemeene vergadering van de afdeeling Oudeschild van „Texels Belang" plaats. De opkomst was allertreurigst te noemen, behalve de leden van het bestuur en de bode, waren slechts 3 leden present Te ongeveer 8 uur opent de voorz. met een woord van welkom de bijeenkomst, waarna de notulen der laatstgehouden vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd worden. Hierna doet de penningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Alles werd in de beste orde bevonden, zoodat de penningm. voor zijn richtig beheer werd bedankt. Bij de daaropvolgende bestuursverkiezing werd het aftredende lid, de heer C. Schaap met op 1 na algemeene stemmen her kozen. Wat de voorstellen op den beschrij vingsbrief betreft, werd besloten het voorstel onzer afdeeling te verdedigen, en met het voorstel van de Cocksdorp mede te gaan. Wat aangaat den uitslag van het gehouden 'referendum, omtrent 1 cent extra bijdrage ten behoeve der hulpkas kan medegedeeld worden, dat slechts 3 leden, zich daar tegen verklaarden. Hiermede waren de zaken afgehandeld en sloot de voorz. de bijeenkomst. Waal, 11 Jan. De derde bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen" was, niettegen staande het ruwe weer, vrij goed bezocht. De voorzitter, de heer DeJongh,trad als spreker op en gaf als leziDg eene novelle; „'tZijn maar kleinigheden". Na de pauze werden door den spreker als bijdragen gegeven „Een katje, dat miauwde" en „Een verlegen mensch". Naar de lezing werd met aandacht geluisterd en om de bijdragen nu en dan hartelijk gelachen. De laatste bijeenkomst zal plaats heb ben half Februari en alsdan zullen eenige jongelui een tooneelstuk opvoeren en eenige voordrachten ten beste geven. Oosterend, 16 Jan. „Nut en Genoegen" hield Zaterdag avond een zeldzaam goed geslaagde vergadering, die ook zeer goed bezocht was, niettegenstaande ziekte- en sterf gevallen een kleine opkomst deden ver wachten. Nadat de notulen waren goedgekeurd en een brief van een oud vriend, den heer K. Bakker, te Haarlemmermeer was voorgelezen, gaf de voorz. als korte lezing een schets van Albert Meilinck, getiteld „De Oude Reevers enzjjntuin." Hiernaar werd met groote aandacht geluisterd. De vaste bijdrage werd geleverd door don heer B. Elzer, Hoofd der School te Oost, die op zeer verdienstelijke wijze „Een probaat middel" van Van Maurik, voordroeg. Toen werd een lief stukje voorgedragen door den heer P. Lenghaus, die er mede heeft getoond, een goed voordrager te zijn. Het stukje was getiteld „De Bedelaar en zijn hond.Gaarne hoopt men, dat de heer Lenghaus meermalen iets ten beste zal geven. Nu volgde de heer J. de Jongh met „Een verlegen mensch," dat onbedaarlijk heeft doen lachen, terwijl de heer IJ. Koppen een even groot succes had met „Om 't Jawoord." Maar het allermeest heeft men wel genoten bij de laatste bijdrage „De blijde verrassing" (de ooievaar bracht twee zoons, waar één dochter verwacht werd), gegeven door den heer B. Elzer, die hiermede toonde een uitstekend declamator te zijn. Luid applaus volgde dan ook. De voorz. bracht dank aan allen en deelde mede, dat in de vergadering in Februari a. s. verschillende personen van Oudeschild zullen optreden. J. 1. Zaterdag zou de afdeeling Oosterend van „Texels Belang" verga deren. De opkomst was evenwel zoo klein (de visschers waren nog afwezig) dat men de vergadering heeft verdaagd tot Zaterdag, 28 Jan. Ds. Onnekes, van den Helder, behan delde Zondagavond jl. voor een talrijke vergadering van den Protestantenbond het aangekondigde onderwerp. „Niet Roomsch, wel Catholiek." Deze lezing, getuigende van algemeene men- schenmin, wil allen Catholiek, in de beteekenis van algemeen, doen zijn. „Niet Roomsch, niet Protestansch, maar Catholiek 1" De keurige, met diepe over tuiging uitgesproken rede, werd met spannende aandacht gevolgd. Vlieland. De Duitsche zeelichter Presse, geladen met zout, van Hamburg naar Antwerpen bestemd, werd door de sleepboot Jason gesleept. Door stormweer brak Vrijdag nacht de sleeptros en dreef de Presse in Noordergronden. De hooge zee maakte het voor de bonten van Terschelling onmogelijk verbinding met de lichter te krijgen, doch nadat het schip zelfs door de branding was heengeslagen, gelukte het de Jason het weer op te pikken. De presse is naar Terschelling gesleept. Met stromp elrokken de straat op. Twee meisjes, van 17 en 19 jaar, waagden zich Vrijdagmiddag te Haarlem op straat, gekleed in, wat het politie rapport vermeldde, „zeer nauwe rokken, nieuw model." Ze vielen al heel gauw in het oog, de dametjes: ze werden uitgejouwd en gevolgd door een steeds aangroeiende menigte, die zich vermaakte met haar onbeholpen bewegingen. Ten laatste zochten de nufjes haar heil bij iemand in de Kamperstraat. Toen de politie de menigte had uiteen gejaagd en ruim baan had gemaakt, snelde het nieuwmodische tweetal naar huis. Een koetsier die vreemd stond te kijken. Een winkelier te Ridderkerk zou des avonds per rijtuig nog eenige klanten bezoeken. Het rijtuig komt voor, het portier wordt geopend en weer gesloten en weg rijdt natuurlijk de koetsier, maar wie schildert de verbazing van den koetsier, toen deze ter plaats van bestemming aangekomen, heelemaal nie mand in het rijtuig vindt. Wat was nu gebeurd? Toen de koetsier voorkwam, had een der huisgenooten een warme stoof in het rjjtuig gebracht en dit had den koetsier doen veronderstellen, dat de patroon was ingestapt en reed hij weg. Bij zijn terugkeer was het raadsel natuurlijk spoedig opgelost. Postkantoor te DEN BURG (Texel) I/IJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt, le helft der maand Januari 1911, Meeuwissen Amsterdam. Amsterdam, 16 Jan. Aangevoerd 267 Runderen, le kwal. 76 k 80 ct. jj® 2o kwal. 70 a 74 ct M 3e kwal. 60 a 66 ct. S, 135 Melk- en Kalfkoeien 1 140 a 1 295, 47 Nuchtere Kalveren 1 11,k l 16, 412 Vette Varkens 50 a 49 ets. Purmereud, 17 Jan. Aangevoerd: 217 Runderen waaronder: 120 vette koeien 66 a 78 Ct. per KG, Qfl Gelde koeien 1 140 a 190 Melkkoeien f 180 a 260. 7 stieren. 47 vette kalveren f 0,80 a 11.00 p. Kg. 236 Nuchtere kalveren f 14a 1 28 835 Schapen f 25 h 1 30,prijsh. h. stug 450 Lammeren 1 15,a t 23, 341 vette varkens 1 0,48 a 10,52 per Kg.; 8 magere varkens 1 25 a 1 276 biggen f 7 a 1 12; kipeieren f 4.50 a f 5.50 per 100; HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 18 Jannari. Burg, 'b Avonds 7 uur Bijbellezing. Donderdag 19 Jannari. Oosterend, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Zondag 22 Jannari 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur Ds. Kijne. Voorbereiding en Kerkcollecte. Waal Vm, 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. 's Avonds 7 uur Zendingssamenkomst. Sprekers Ds. van Grasstek, Ds. van der Waa en Ds. Visser. Collecte. CocksdorpNam. half drie ds. Boeke. H. Doop. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 2 uur ds. Dagevos, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den doorn, Vm. 10 uurds. Bussemaker. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coaraut in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Op 8 Januari overleed, zacht en kalm, in het St. CaDisius-Ziekenhuis te Nijmegen, mijne dierbare Echt- genoote, JAKNETJE ROERHORST, in den ouderdom van 45 jaren. P. J. H. SCHEEPERS. Beek bij Nijmegen Jan. '11. Pension „Rosenberg". De Heer en Mevrouw BOEKE-Mans- velt betuigen hun hartelijken dank voor de belangstelling, bij de wisseling des jaars en de geboorte van hunnen zoon ondervonden. De Cocksdorp, Pastorie. Voor do vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze ge liefde Moeder, Behuwd-, Grootmoeder en Zuster, MAARTJE RAVEN, Wed. Jan Jacob Koog er, betuigen wij onzen hartelijken dank. Inzonderheid| aan den WelEd Zeergel. Heer Dr. A. Dros voor diens liefelijke hulp en bijstand aan onze lieve doode be wezen. Namens Broeders, Zusters en Oom, M. KOOGER. Groot-Schermer Januari 1911. Dankbetuiging. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Echtgenooto, Moeder en Behuwd- moeder, betuigen wij onzen welgemeendcn dank. Uit aller naam, G. DAALDER. Den Hoorn, 17 Jan. 1911. Bij deze betuig ik mijnen hartelijken dank aan mijne patroons voor de liefderijke hulp en ondersteuning mij verleend, gedurende de langdurige ziekte mjjner overleden Echtgenoote, ANTJE SCIIEEEINGER, Tevens breng ik een woord van oprech ten dank aan de goneesheeren Dr. Oveb cn Dr. Wage.maker voor de wijze, waarop zij de zieke hobbeu behandeld, aan den WolEerw. Heer Ds. van Grasstek voor do troostvolle woorden bij de teraardebe stelling gesproken en vorder aan allen, die zoo ruimschoots hunno deelneming hebben betoond. S. PLOEG. Oudeschild, 18 Januari 1911,

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2