Bevordering ran Vrouwen-Industrie G. J. 0 D. Dikkers, G. J. 0. D. Dikkers, M arktberiehten. Advertentiën. 25000 halve kilo's hooi tekoop in Nederland. ROOPZAAK Ziekenfonds te den Burg. STEMMING. S. Rz. HEUSER. Een Schapenboet, publiek verhuren s Aanbesteding. Predikbeurten Vrouxo verbrand. In een heel rustig en kalm gedeelte van onze stad, de Kerkstraat te Utrecht, zoo schrijft het U. D. heeft zich Zaterdag middag een aangrijpend drama afgespeeld dat groote ontsteltenis heeft gewekt in deze omgeving. Een perceel in de Kerkstraat, een bescheiden woninkje met één raam en een deur aan de voorzijde, werd bewoond door de 72-jarige juffrouw Thamer, een oud-verpleegster, die daar in eenzaamheid haar laatste levènsjaren doorbracht en zelf voor haar huishoudentje zorgde. Ruim 12 uur hoorden de buren plot seling een hevig gegil en geschreeuw in de woning van de oude vrouw. Dadelijk snelde men toe en een voor bijganger, wiens aandacht was getrokken door een scerke brandlucht en door rook, die uit de naden van de gesloten voor deur van no. 50 kwam, trapte de deur in. Daar stond men toen voor een vree- selijk tooneel. De bejaarde bewoonster van 'thuiske lag vlak bij de voordeur in de gang; hare kleeren brandden en aan het lichaam had ze reeds ernstige brandwonden. Dadelijk stelde men alles ln het werk om het vuur te dooveo, en met behulp van steenkolen-zakken, die een passee- rende wagen juist vervoerde, gelukte dat vrij spoedig. Toen werd de vrouw naar binnen gebracht; in allerijl haalde men dr. Samson. Deze vond mej. Thamer, wier lichaam geheel met brandwonden overdekt en wier gelaat verwrongen was in de vreeselijke pijnen reeds overleden. Bok, bok, sta vast. Veertien dagen geleden werd melding gemaakt van een verzoek van L. Kersten nit Mill, aan den gemeenteraad aldaar gericht, om subsidie voor een bok. Het adres deed als curiosum de ronde en het heeft succes gehad. Kersten immers ontving van een kaartgezelschap uit 's Gravenhage f 20, gelijkstaande met de subsidie die hij aan de gemeente vro9g voor het aanschaffen van een bok, die aan de eischen des tijds zou kunnen voldoen. Heeft de „wreede dood" bem verleden jaar zijn besten bok ontnomeD, het vriendelijk kaartgezelschap uit Den Haag schenkt hem de som voor een nieuwen. Moge hij gedijen, tot heil van Mill's veestapel. Müsschengilden. "Waar de landbouwende bevolking in Zeeland verschrikkelijk veel last had van de musschen, zijn de laatste jaren op vele plaatsen müsschengilden opgericht, ver- eenigingen van personen, die zich ten doel stellen zooveel mogelijk de musschen- plaag weg te nemen. Wie de meeste dier vogels om hals brengt en ze inlevert bij den daarvoor speciaal aangewezen persoon, wordt voor een jaar benoemd tot „koning" van het gilde, terwijl premiën worden uitgereikt aan hen, die zich op dit eigenaardig gebied bijzonder verdienstelijk maakten. Dat op die manier een flinke opruiming wordt gehouden, blijkt wel uit d9 pas verschenen jaarverslagen der gilden Te Driewegen werden het vorig jaar totaal 4722 doode musschen ingeleverd, waarvan de „koning" eigenhandig 2384 deed sneuvelen te Kats 1980, waarvoor aan twee personen, die er 683 en 272 om zeep hadden geholpen, resp. f 1 en 10,50 premie werd toegekend en te Oudelande 1602. Het hoogste aantal door één persoon gedoode musschen bedroeg daar 402. De ramp van den Duitschen onder zeeër, een gevolg van het bij ongeluk volloopen van een afdeeling van het vaartuig, gebeurde Dinsdagochtend in de buurt van de badplaats Heikendorf. De commandant deed dadelijk moeite, om de boot op strand te zetten. Zoodoende kwam zij in ondiep water te liggen en stak het voorschip bovenden waterspiegel uit. Barkassen en allerlei andere vaar tuigen werden dadelijk te hulp gezonden. Tegen twaalven kwam de telefoonboei van de gezonken boot aan de oppervlakte, ten teeken dat de bemanning nog leefde en dat zij met de redders wilde spreken. Om vijf nur konden reeds tien man uit het voorschip gered worden, om half zeven waren er 27 in veiligheid gebracht. Maar de ongelukkigen, die in den toren zaten, waren toen nog niet te redden. Eerst moest de boot gelicht en de toren opengebroken worden. De drie mannen, twee officieren en een mindere zijn dood te voorschijn gebracht. Een verrassing. In de Borcbstraat te Arnhem wormn twee oude keukenmeiden samen in een woning. Terwijl een van haar afwezig was naar een begrafenis buiten de stad ging de andere naar een opkooper en verkocht den geheelen inboedel voor een klein prijsje. Deze koopman werd Zater dagavond als het ware bestormd door de vrouwen uit de buurt, welke allen een koopje wilden doen. Een aangename ver rassing voor de andere juffiouw, wanneer ze van de reis terugkeert. Brutaal. Een buitenman had Woensdag te Amsterdam in een café in de oude stad kennis gemaakt met drie Amsterdam mers, die zich bijzonder gastvrij betoon den. Men dronk een glas en nog een glas op de kennismaking, tot op voorstel van het drietal werd besloten dat men ge zamenlijk een vierden „kennis" zou op zoeken. Onder dit voorwendsel lokte het edele trio zijn slachtoffer naar een afge legen buurt, het Realeneiland. en daar aan het einde der Vierwindenstraat, wierpen de helden den buitenman in een pakhuiskelder en ontroofden hem zijn portemonnaie met ruim vijfentwintig gulden. Het mocht echter aan de politie van het bureau Spaarndammerstraat gelukkende drie straatroovers te arres teeren. Het bleken alle drie beruchte individuen te zijn. De aangerande is de 51 jarige B. P. uit Enkhuizen. Hij was even te voren met den trein aan het Centraal station aangekomen en wilde een bezoek brengen aan zekeren heer S., te Amsterdam. Hij kende echter diens adres niet en daarom boden de drie personen, die hij in het cafe ontmoet had, zich aan hem den weg te wijzen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel Yan 14 tot en met 20 Jan. 1911. GEBOREN: Marinus Catharinus, zv. Gerrit Bakker en Dirkje de Ridder (Eierland). Anthonie zv. Simon Eelman en Cornelia Duinker (Nieuweschild). Leendert zv. Leendert Heerschap en Cornelisje Bruin (de Cocksdorp). Julianus Nicolaas zv. Jelte Harmannus Timmer en Adrianade Boer (P H. Polder). ONDERTROUW^; Adrianus Mosk en Theo dora Catharina Rikkenberg. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een parapluie achtergelaten bij Gez. Rab; een broche gevonden le den Burg. Kondag 22 Januari 1911 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur Ds. Kijoe. Voorbereiding en Kerkcollecte. Waal Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Boeke. 's Avonds 7 uur ds. Onnekes van Helder Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Uosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. 's Avonds 7 uur Zendingssamenkomst. Sprekers Ds. van Grasstek, Ds. van der Waa en Ds. Visser. Collecte. CocksdorpNam. hall drie ds. Boeke. H. Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Narn. 2 uur ds. Dagevos, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uurds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 25 Januari. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Donderdag 26 Januari. Oosterend, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Leiden, 20 Jan. Ter markt aangevoerd: 7 Stieren (132,— a f 244,—; 192 Kalf- en Melkkoeien f 171 a f 320; 108 Varekoeien f 138 a f 287 192 Vette Ossen en Koeien 1193af 336 53 Kalveren (vette) I 57 af 123 36 Kalveren (magere) f6.a t 14. Lammeren f a f 880 Schapen (vette) 1 17.a f 28.— Schapen (weide) f' af 357 Magere Varkens f 18— a f 47,—; 208 Biggen f 8.k f 12. Schageil, 18 Jan. Aan voord: 13 Kaltkoeien t 150,a f 270— 48 Vette Koeien t 150 a 1410, 12 Geldekoeien f 120 a f 200 16 Nuchtere Kalveren 1 10 a f 24. Schapen (vette) f a 255 Overhouders f 18,— a 24. Lammeren f 00.a f 00. Magere Varkens f a f 45 Vette Varkens 46 a 50 cent per Kg. 40 Biggen f 10,a f 14, Boter f 1.35 a t 1.45 per K.G. Kipeieren f 4,00 a 1 5,— per 100; Ondertrouwd: A. MOSK Th C. RIKKENBERG. Burg Texel, 20 Januari 1911. Huwelijksvoltrekking 3 Februari a.s. Heden overleed na een langdurig eu geduldig lijden onze geliefde Echt- genoote en Moeder, mpjuff.ouw IMETERTJE MA MIE, in den ouderdom van ruim 61 jaar. J. A. DIJKSEN en kinderen. Amsterdam, 19 Jan. 1911. Ringkade 22. Bij deze vervullen we den treurigen plicht, U in kennis te stellen van het overlijden van mijn eenigst geliefde Zuster, P. DIJKSEN-Mantje, na een laDgdurig en smartelijk lijden in den ouderdom van bijna 62 jaren. C. MANTJE Az. J. MANTJE-Veenstra. Harlingen 19 Januari 1911. Onzen hartelijken dank voor de talrijke bewijzen van belangstelling, den 17 dezer ondervonden. Familie W. PIEPER. Burg-Texel 21 Jan. 1911. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze gehelde Moeder, betuigen wij onzen wel- gemeeudcn dank. Nameus de familie D. J. BRUIN. Burg-Texel, 21 Jan. 1911. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze ge liefde Moeder, Behuwd-, Grootmoeder en Zuster, MAARTJE RAVEN Wed. van Jacob Kooger, betuigen wij onzen hartelijken dank. Inzonderheid aan den WelEd. Zeergel. Heer Dr. A. Dros voor diens liefelijke bulp en bijstand aan onze lieve doode be wezen. Namens Broeders, Zusters en Oom, M. KOOGER. Groot-Scbermer JaD. 1911. Adres te bevr, a. h. Hulppostkantoor de Waal (Texel). Deze cursus heeft ten doel jonge Dames uit deu beschaafden stand, die gceD Atelier wenscben te bezoeken, grondig in het Oos- tuumvak te bekwamen, zoowel theoretisch als practiscb. De cursus duurt 6 weken bij dagelijksch onderricht van 's morgens 912 uur en 's middags van 2—5 uur, behalve Zaterdags a f 25.— per persoon. Inschrijving 25 Jan. as. (van 11 tot 4 uur in Hotel „de Lindeboom" den Burg.) li C. H. ZEEMAN. Gedipl. Leerares. Vakschool tot Opleiding voor Custumiëre ol Coupeuse Gaelstraat29 Haarlem. Gehuwde Dames kunnen 's avonds les aan huis krijgen. De lamilie P. DE BOER Pz. te Ilp, Gom. Ilpendam, maakt bekend dat zij de heeft overgedaan aan P. DE BOER Wzn. to LAND8MEEK dio de zaak op dezelfde voet zal voortzetten. Aanbevelend, S. DE BOER (Testam.) Algemeeno Vergadering op Woensdag 25 Januari a.s. 's avonds 8 uur precies in bet Hotel de „Oranjeboom." Punten van behandeling: 1. Jaarverslag. 2. Rekening en verantwoording over 1910 3. Verkiezing van een commissaris. 4. Voorstel uitbreiding art. 4 reglement. HET BESTUUR. Het college van Dagelijksch Bestuur van den polder Waal-en-Burg brengt ter kennis van de stemgerechtigde ingelanden, dat op Maandag den 23sten Januari aanstaande van des vooimiddags 10 uur tot des na middags een uur aan den Burg in café „den Burg" zal worden overgegaan tot de stemming voor een Hoofdingeland, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Op de plaats en den tijd bovengenoemd zullen aan alle stemgerechtigden hunne stembriefjes worden uitgereikt. Voor het geval, dat uit de opening der stembriefjes, welke zal geschieden onmid dellijk na het verstrijken van den tijd voor de inlevering bestemd, mocht blijken, dat bij die stemming geene volstrekte meer derheid van stemmen was verkregen, zal op een later te bepalen dag tot de her stemming worden overgegaan. Texel, den lOden Januari 1911. Het College van Dagelijksch Bestuur voornoemd, AUG. C. KEIJSEK, Voorzitter. C. J. ROEPER, Secretaris. Notaris te Texel, zal, op Woensdag 25 Januari 1911,'s avonds 7 uur, in het Café „den Burg" te den Burg op Texel, ten verzoeke van den heer W. EELMAN Cz. voor den tijd van 4 jaren publiek verhuren de Hofstede, genaamd „O P E R E 1ST", met ongeveer 16 Hectaren uitmuntend Wei- en nooiland, gelegen nabij den Burg aan den Westerweg. Notaris te Texel, zal, op MAANDAG 6 FEBRUARI 1911, des avonds 8 uur, in het Calé „den Burg" te den Burg op Texel, ten verzoeke van Heeren Regenten van het Algemeen Wees huis te Texel, uoor den tijd uan 6 jaren, publiek verhuren met 4 67.98 Hectaren WEILAND, genaamd „de Weezenboet" aan den Grintweg nabij den Burg op Texel. Het College van Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „de 30 Gemeenschap pelijk Polders" op Texel zal op Maandag 13 Februari 1911, des voormiddags 10 uur in het hotel „de Zwaan" voor den tijd van 3 jaren: 1. Het grasgewas van de zee- en binnen dijken met bermen en kaden; 2. Het grasgewas van eenige wegen; 3. Het recht van ophalen en oplossen van drijvend wier of zeegras aan de steen-1 glooiing van den Zuiderzeedjjk. 4. De palingvisscherij aan die stien- glooiïng, in den dijksloot, in het brcede kanaal onder den Prins Hendrik zeedijk, enz. Onder do te verhuren perceclen bevinden zich eenige nog niet eerder verhuurd, terwjjl andere, thans verhuurd, niet weder verhuurd worden. Nudere inlichtingen bij don Dijkgraaf te bekomen. Het Coll. van Dag. Best. vnd. J. 8. DIJT, voorz. RUIBING, secr. Texel 18 Jan. 1911. Op DONDERDAG den 2en Februari a.s., v.m. ten 11 uur, zal door het Bestuurder Vereeniging „Ambachtschool voor Helder en omstreken" te Helder in do Sociteit „Eensgezindheid" aan de Dijkstraatalhier, worden aanbesteed Het uitbreiden van de Ambacht school aan de Laan te Helder. Aanwijzing op Zaterdag den 28en Januari, n.m. ten 2 uur in de school. Bestek met teekoningen verkrijgbaar ten kantoro van ondorgetookende, ad f 1.— per stel. 8. KRIJNEN, Arobitect. EN hi

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2