N°. 2434. Donderdag 26 Januari 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adrertentiën vóór 9 nur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÜN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burö op Texel. 14—21 Jan. Tot de onderwerpen die in de laatste dagen onze aandacht komen vragen behoort ook de Kiesrechtkwestie. De lezer weet, dat zoowel door den Vrijz. Democratischen Bond als door de S. D. A, P. als om strijd propaganda gevoerd wordt voor het Alge meen Kiesrecht. De bedoeling is zich met reuzenadressen tot de Koningin te wenden, teneinde de invoering van het algemeen kiesrecht daardoor zoo mogelijk te ver haasten. De beide corporaties streven wel een en hetzelfde doel na, doch niet ge zamenlijk, ieder op zjjn eigen houtje. Men kon het niet recht eens worden om een gemeenschappelijke actie op touw te zetten. Mogelijk zal dit op het resultaat niet van nadeeligen invloed zijn, omdat d6 beide organisaties thans meer als concurrenten dan als strijdgenooten optreden waarvan natuurlijk het gevolg is dat beide hun beste beentje vooraan zetten. Ook de Liberale Unie wenschte zich in zake de kiesrechtkwestie thans niet onbe tuigd te laten. In verband daarmee werd dezer dagen in de residentie een algemeene kiesrechtmeeting gehouden, die blijkens de berichten goed slaagde, al konden aan het slot ook een paar S. D. P.-ers, onder aanvoe ring van Wijnkoop niet nalaten met geweld debat te eischen, waardoor eenig tumult ontstond, zoodat de zaal ontruimd moest worden. De vergadering had overigens een ordelijk verloop en werd geleid door mr. M. M. Schim van der Loeff. Zulks tengevolge de afwezig heid van den heer Goeman Borgesius, die lichtelijk ongesteld was. Als sprekers traden op de heeren mr. P. Rink, prof. mr. G. A. van Hamel, mr. H. Smeenge en H. Roodhuysen, allen leden der Tweede Kamer. We kunnen over het gesprokene niet in bizonderheden treden en vermelden alleen dat de sprekers luide werden toegejuicht. 't Valt te voorzien, dat het kiesrecht- vraagstuk, dat al zoo lang aan de orde is, nog dadelijk niet van de baan zal wezen, tenzjj de huidige regeering met plannen komt. Zoover zijn we echter nog niet. -o-o—o—o— Onze kust verdedigingsplannen blijven zich nog steeds in een ruime belangstelling verheugen. Ook in de voorbije W6ek bleek dat. We hebben reeds eerder met enkele woorden melding gemaakt van do protesten, die van Belgische zijde gehoord werden in de laatste dagen tegen de door onze regee ring voorgenomen fortbouw te Vlissingen. Zooals men weet ligt het in de bedoeling der regeering Vlissingen zeer te versterken, door de opruiming van de bestaande ver dedigingswerken die uit den tijd schijnen te zijn en bet bouwen van een sterk koepel fort aan de Schelde. De Belgen zien daarin een aanslag op hun rechten op de Schelde en sch|jnen zich maar niet zoo bij de zaak neer te willen leggen. In de afgeloopen woek heeft ook de Fransche Kamer zich met do kwestie be moeid. Door den heer Delafo330 werden b|j de buitenlandsche beschouwingen de plannen onzer regeering onder het snoeimes der critiek genomen. Na deze plannen toegeschreven te hebben aan do suggestie van Duitschland, noodigde de spreker den minister van buitenlandsche zaken, Pichou, uit de Nederlandsche regeering er over te onderhouden. I-Iet antwoord dat de minister gaf bevrodigde dezen doch niet den corres pondent der N. R. C. die den minister om een kort onderhoud verzocht en bij gelegen heid daarvan verklaarde Pichon dat in zijn woorden voor niemand iets aanstootsgevends lagen. „Het gaat hier" vervolgde Pichon „over een internationalen en neutralen stroom, welke grensbelang heeft voor een land en welks neutraliteit gewaarborgd is door de mogendheden. Ik heb eenvoudig gezegd geen bezwaar te hebben tegen een gesprek met de mogendheden, natuurlijk heb ik mij geheel buiten de overwegingen en motieven, van Delafosse geuit, gehouden en ook geen woord gezegd van opmerkin gen aan de Nederlandsche regeering". De correspondent der Tel. wist evenwel al vast iets mede te deelen over de plannen der Fransche regeering. De Scheldekwestie zou n.l. eerst onderzocht worden in de bureaux van de Quai d' Orsay en daarna zou het Fransche gouvernement in onder handeling treden met de mogendheden, die krachtens het verdrag van 1839 waar borgen en inzonderheid met Engeland. Vervolgens zou de regeering beraadslagen over den eventueelen vorm harer Staat kundige interventie, doch op het oogenblik was nog niets vastgesteld, noch in principe noch wat den vorm van haar optreden betrof. Feitelijk weet men derhalve nog niets meer dan dat de kwestie in de Fransche Kamer besproken is. Toch schijnt een in menging van buiten niet onmogelijk en het kan daarom wel een lastige kwestie voor onze regeering worden. Deze schijnt even wel niet van plan zich de wet te laten voorschrijven. Zij vroeg omtrent het door minister Pichon gesprokene nadere inlich tingen bij onzen gezant te Parijs en ver klaarde reeds bjj voorbaat dat ertusschen het wetsontwerp tot kustversterking en de internationaal geregelde positie van België niet het minste verband bestaat en dat de waarde van het ontwerp niet ter officieele beoordeeling staat. Intusschen houden de buitenlandsche bladen zich zeer met onze versterkings kwestie bezig. o—o o Zouden we binnen korten tijd weder staan voor een reusachtige stakingsbeweging Die vraag dringt zich onwillekeurig bij ons op als men de berichten in de buiten landsche bladen leest over de stakings plannen onder de zeelieden en bootwerkers, Stakingsplannen die zich zouden uitstrek ken tot alle landen en alle havens van eenige beteekenis. In Engeland maakt men zich ongerust dat de staking uit zal breken in Juni, de kroningstijd. Dat zou een heele teleurstelling zjjn. Het besluit tot de algemeeno „wereld staking" werd het vorig jaar op h6t inter nationaal congres van transportarbeiders genomen op voorstel van den leider der Britsche zeeliedenbond, Havelock Wilson. Een datum werd niet genoemd, dat zou later een verrassing zjjn. Het werk zal na de proclamatie binnen 24 uur overal stil gelegd worden. Zoo luiden de berichten over de loopende geruchten. Daar ook de Ilollandsche zeelieden en bootwerkers bij den boud zijn aangesloten zullen ook z|j moeten en willen meedoen. —o—o—o— In Frankrijk is in de afgeloopen week een nieuwe vredesapostel opgestaan. D.w.z. in de Fransche Kamer, die zooals men weet, weder bijeorgekomen is en zoo als in de republiek gebruik is, voor den anderen arbeid het beleid van de regeering inzake de binnen- en buitenlandsche aangelegen heden eens nader onder de oogcn ziet. 't Was dan bij de beschouwingen over de buitenlandsche politiek der regeering, dat Jaurès, den leider der geünificeerde socia listen, na de optimistisch getinte redevoering van minister Pichon een beroep deed op het initiatief der Fransche regeering inzake de algemeene vredesbeweging. Gedachtig aan het spreekwoord, dat zegt dat men beginnen moet met zich zelf te herzien deed hij een beroep op de Fransche regeering en natie om de revanche-idee die na de vernedering in 1870 en '71 steeds voort geleefd heeft eindelijk eens los te laten. Zooals men weet is het verlies van Elzas- Lotharingen den Franschen steeds een doorn in het oog geweest en hebben zij zich eigenlijk nooit over dat verlies kunnen heenzetten, is er altijd nog de hoop in hun hart blijven leven, dat ter gelegener tijd nog eens het oogenblik zou aanbreken om revanche te nemen en de vernedering ongedaan te maken. Dat in die voorbije 40 jaar deze hoop meer dan eens gevaar lijk was voor den Europeeschen vrede behoeft zeker geen betoog. Jaurès nu heeft in een kloeke redevoering in de Fransche Kamer trachten aan te toonen, dat de tijd daar is om de revanche gedachte los te laten. Frankrijk behoort zich neer te leggen bij hetgeen beslist is. De strijdbijl moet begraven worden en de republiek moet zich stellen aan het hoofd der mogendheden, die voor alles de oplossing van geschillen zoekt langs arbitralen weg. Jaurès heeft gesproken, doch voorloopig was zijn stem nog die van een roepende in de woestijn. In de Kamer werden reeds dadelijk protesten gehoord tegen zijn denk beelden, die zoo het heilig huisje onder mijnden. Jaurès heeft het echter niet gelaten bij woorden alleen. In de eerstvolgende ver gadering der Kamer diende hij met andere geestverwanten een motie in, waarbij de regeering uitgenoodigd werd, zich aan te sluiten bij het door de Amerikaansche regeering genomen initiatief om met alle landen volledige arbitrage verdragen aan te gaan. Deze motie kon echter geen genade vinden in de oogen van den minister van Buitenlandsche Zaken, Pichon. Deze achtte haar onaannemelijk omdat op dit oogenblik geen algemeene arbitrageverdragen aange gaan kunnen worden over kwesties waarbij de levensbelangen der republiek en de waardigheid van deze in het spel zijn. Toch wilde de Fransche regeering wel zooveel mogelijk het arbitrage denkbeeld verwezenlijken. Hij wees daarbij op ver schillende verdragen die in den laatsten tijd gesloten werden en op die waaromtrent de onderhandelingen nog loopende zijn. Jaurès bleet bij zijn meening en bereikte ten slotto dat zijn motie naar de parle mentaire commissie voor Buitenlandsche Zaken verwezen werd. Mogel|jk hooren we er later nog wel eens iets van. TEXEL, 25 Januari 1911. Naar wij vernemen is het contin gent van door de gemeente Texel te leveren militieplichtigen, voor dit jaar, bepaald op 13 voor volledige en 5 voor verkorte oefeniDgstijd. De verkiezing van een Hoofd-inge- land voor den polder Waal en Burg, Maandag gehouden, had deze uif.slag, dat gekozen is de heer Sijbr. Eelman Bijbrz. met 41 stemmen, op den heer Jb. Witto waren 3 stemmen uitgebracht. Oudeschild, 23 Jan. Schipper A. Boon kwam Zaterdag jl. bij de uitoefening van zijn bedrijf tot eene zeer onaangename ontdekking. Toen hij een ander nieuw garnalennet wilde aanslaan, bemerkte hij dat een baldadige hand er langs en dwars sneden in had gegeven, zoodat het voor het oogenblik onbruikbaar was Daar hij geen ander heel net aan boord had, was hij genoodzaakt naar de haven terug te keeren. Wie de dader is, laat zich zelfs niet gissen. Te wenschen zou het voor zeker zijn, dat het aan het licht kwam en de bedrijver voor deze, even lage als gemeene daad zijne welverdiende straf niet ontging. Waal 23 Jan. Door ds. van der Waa is alhier eene Zondagschool opgericht, die ook toegan kelijk is voor kinderen vaD Doopsgezinde ouders, enz. De leeftijd van toelating is gesteld op 5 jaar; de lessen worden gegeven des Zondagsmiddags van 2 tot 3 uur. 25 kinderen zijn reeds tot de school toegelaten. Vlieland. Tot rijksveldwachter alhier is benoemd de rijksveldwachter H. Hofman te Amsterdam. Vrijdagavond jl werden de nieuwe geleidelichten langs de Noordzeekust voor de eerste maal ontstoken. De gas lichten straalden schitterend in den donkeren avond en trokken veler oog tot zich, temeer daar de inrichting ge heel automatisch is. SLEGRTE TIJDEN. ,,'t Zijn slechte tijden!" hoor ik zeggen, Maar als de klaagtoon wordt geslaakt, Dan zeg ik: „t Zij zoo; doch dat slechte Wordt grootendeels door ons gemaakt. De trek naar rijkdom maakt veel armoe, De zucht naar rijkdom brengt ten val Gebrek komt meestal van gebreken, En van den drank haast bovenal „Zoozegt een menner van de schare; „Zoo, alweer dat oude lied! Doe toch die zeurzang niet meer hooren Spreek zoo niet meer, want 'tis zoo niet. 't Is omgekeerdde tijd die slecht is, En daardoor hoop beneemt en moed, Is, wèl beschouwd, de machtige oorzaak Die 'tvolk naar 't drinkglas grijpen doet." Ik antwoord,,'k Ga niet met u twisten, Al twistte ik uren, 'tgaf geen baat; Wijl ik zeer zeker mijn gevoelen, Nog gij het uwe varen laat. Maar 't is genoeg, als gij uw zegel Dan maar aan dit beweren hecht: Die di inkt, omdat de tijden slecht zijn Die maakt ze honderdmaal zoo slecht." Petroleumbron ontdekt. Uit de pomp bij de Wed. Engelen, te Heusden, wordt petroleum opgepompt, die goed brandbaar is. De meening is, dat de bron wel spoedig niet meer zal vloeien, zoodra de petroleum is uitgepompt.die vermoedelijk uit een bergplaats van petroleum in de buurt is toegevloeid. Aan de gewoonte ontrouw. Te Wittera (Limburg) is een 40jarig weduwnaar in ondertrouw opgenomen. Naar gebruik in die streek moest de weduwnaar het „huwbier" offeren, waar van do dorpers zouden drinken. Maar bruigom had daarin geen zin. De geheele buurt is toen in opstand gekomen en sedert een 6 tal avonden wordt bij brui gom en bruid een helsch lawaai voor bet huis gemaakt met allerhande dingen als ketels, trommen enz. Dat belooft wat voor don trouwdag! TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor db Burg 30 Cts. Franco per post door ge- l.cel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere r.nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cj. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. j

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1