I zou worden gegeven eene „Revue," waariD die velschillende gebeurtenissen meer aanschouwelijk in herinnering zouden worden gebracht; aan het einde waarvan de IJsgodin, die van uit het hooge Noorden naar hier was gekomen, de „Revue" zou besluiten. Voor de uitbeelding van een en ander riep spr. de toegeeflijkheid der aanwezigen in. Een aan ieder uitgereikt feestlied werd daarna op verzoek van den Vooiz door allen gezongen en vervolgens was aan de orde: de „Revue." De „Revue" werd voorafgegaan door een voo'spel, waarin een baanveger m< t zijn attributen, zich voorstellende als „Oom Aai, de Groenlandsvaarder," (een oud-persoonlijke herinnering naar men wil), zich aandiende als de Tex. IJsclub, thans twintig jaren oud. In herinnering werd gebracht dat de Vereeniging den 15 Aug. 189U is opgericht en bij Kon. besluit van 28 Jan. 1891 rechtsper soonlijkheid verkreeg. „Oom Aai" wist ons dit en nog meer te vertellen en hij deed zulks op zeer onderhoudende wijze, zijn betoog doorspekt met rechtstermen, waardoor aan zijn verhaal de meest mogelijke geloofwaardigheid moest wor den bijgezet. Te midden van zijn betoog werd „Oom Aai," de Groenlandsvaarder evenwel gearresteerd, ten einde voor den rechter te verschijnen, om zich te verantwoorden, en zich te verdedigen tegen da beschuldigingen tegen hem (T. IJ.) ingebracht over het tijdperk van de verloopen 20 jaren. Dit voorspel voldeed goed en wekte groote ver- wachting. In de rechtzaal verplaatste ons daarna het tooneel, waar twee rechters waren gezeten, den beschuldigde tegenover zich, daarneven een tal van getuigen a charge en a decharge, allen zich aan dienend als een der jaren van de Vereeniging. Flink en duidelijk gaf een der rechters de reden aan voor deze zitting en gaf hij aan getuigen en beschuldigden gelegenheid hunne zaak te bepleiten. Over het verder verloop der „Revue" zullen wij niet uitwijden; aan hen die met de geschiedenis der IJsclub bekend zijn, kwam zeker meer dan één tafreel in herinnering, doch voor hen daarmede niet bekend, liet het aan duidelijkheid wel wat te wenschen over, doordien de zang (wij bedoelen de woorden) meer malen niet duidelijk werd verstaan. De „Revue" zelve was goed gedacht, den vervaardiger er van een woord van hulde, doch de vertolking had eene meer ernstige studie wel waardig geweest, waardoor de uitvoering beter tot haar recht zou zijn gekomen Slottens kwam de IJs Godin uit het hooge Noorden om het goede van de T. IJ te resumeeren en de zegenende hand op haar te leggen. Dit tafreel, zooals hat was gedacht, aan goede handen toevertrouwd, zou zeker éénig [mooi zijn geweest, indien het kunstlicht hetwe.k dit tafreel moest beschijnen, ons geen parten had gespeeld. Kunstlicht schijnt nu eenmaal de eigenaardige gewoonte te hebben om je plotseling in de steek te laten, wanneer men het 't dringendst noodig heeft, (getuige landbouwfeesten en bioscoopverstellingen.) Zoo ook nu het schitterend effect dat verkregen moest worden bleef achterwege en be zorgde de Revue een tragisch slot. Verder vermeldde het programma nog eenige voordrachten en muzieknummers. De eersten werden naar eisch afgewerkt en verwierven ruim applaus. Voor muziek schijnt evenwel niet ieder een even groote kunstzin te hebben en wordt zulks meer beschouwd als aanvulling van de pauzes. De voorz. achtte het althans noodig de kunstliefhebbers van „de onderste plank" te verzoeken hunne gesprekken te staken tijdens de muziek uitvoeringen. Aan het einde van de werkzaamheden deed de voorz. wat des voorzitters is, nl. na een kort resume van het voor gebrachte, allen die iets in het belang van dezen avond hadden g'-daan en ten beste gegeven, hartelijk dank te zeggen. Het tweede deel van het programma, het bal, werd daarna ter uitvoering in handen van al de aanwezigen gesteld. Dezen lieten zich niet onbetuigd. Er volgde een recht prettig bal, dat velen nog lang bijeenhield en waarbij de feest liederen luide weerklonken. Zoo vierde de Texelsche IJsclub baai- twintigjarig bestaan. Vereeniging voor bijenteelt. Maandag j.l. hield de afd. Texel van bovengenoemde vereeniging hare eerste ledenvergadering; 17 leden waren opge komen en zaten heel gezebig in een kriug om de ronde tafel bij de kachel, besprekende onder leiding vau den voorz. den heer H. Visser, de vakaangelegen heden. L>e lijst van namen der leden, voorgelez-n door den secretaris, de heer W. F. Schumaker, toonde aan dat de afd. thans 8o leden telt. In den breode werd van gedachten gewisseld over de vei schillende stelsels van losse bouw, waarvan het gevolg was, dat besloten werd tot gezamenlijke aankoop van kasten „Simplex", het systeem dat om verschillende redenen de voorkeur verdiende boven de anderen. Op voorstel van oen voorz. belast de secretaris zich met den aankoop, staande de vergadering werden 16 kaste i besteld, terwijl besloteu werd tot Zondag a. s. de gelegenheid te geven voor de leden die niet present waren, om hunne bestel lingen aan den secretaris op te geven, de kosten van zoo'n kast zullen, bij aankoop van 25 stuks, ongeveer f 6,50 bedragen, voorzien vau een zi> ken d.tkje om ze ook in het open veld te kuunen gebruiken, 40 cent extra. Verschillende hulpmiddelen bij het iem cersvak werden besproken en van de gelegenheid om die artikelen, als bijen kap, h tijdschoenen en berookers, te doen bestellen, werd mede door enkele leden gebruik gemaakt. Warm aanbevolen werd door den voorz. een werkje over „De Bijenteelt" door T. C. Hootsen, als zijnde de vraag baak voor bijenhouders, alom in de boekhandel verkrijgbaar. Voorts werd besloten, pogingen in het werk te stellen om de.wandelleeraar, de heer v. Giersbergen, nog eens voor de aid. te doen optreden, zoo mogelijk op Woensdag, zulks op verzoek van den voorzen daaraan een excursie onder leiding van genoemde heer te verbinden. De vergadering zich kenmerkende door een aangename geest, ernst en belang stelling voor het vak, werd te ruim half tien met een gepast woord door den voorzitter gesloten. Waal 7 Febr. De stoomzuivelfabriek „de Hoop" mocht zich in 1910 verheugen in voortduiende bloei. Ruim 360 duizend liters melk werden er verwerkt en het bestuur deed in 13 afrekeningen (om de 4 weken) uitbetaling aan de leveranciers (door elkander ge rekend) van f5 211/! per 100 liters melk behalve de wei. In de wintermaanden kon van de 100 liter melk 70 liter weiin de zomer maanden 75 liter worden teruggegeven. Oosterend, 7 Febr. Voor jagers valt er tegenwoordig niet veel te schieten. Dat ondervonden gisteren ook een paar heeren uit Antwerpen, die gehoord hebbende van het vogelrijke Texel, naar hier gekomen waren om watervogels voor eene collectie te b - machtigen. Bijna „platzak" zijri de heeren maar weer spoedig naar eigen haard teruggekeerd. In het volgend najaar hopen ze nog eens weer te komen. Oost, 7 Febr. Alhier is overleden een vrouw, die ruim 82 jaren oud geworden is. Een bijzonderheid is dit niet. Doch als zeldzaam voorkomend mag zeker vermeld worden, dat zy in droefheid achterlaat haar echtgenoot, den 87jarigen P. Ellen, met wien zij bijna 63 jaren lang gehuwd was Veel ievensstormen zijn over dit echtpaar heengegaan, doch zij hielden zich kras tot voor korten tijd, toen beiden ziek werden. De nu overledene was steeds eene zeer zorgzame echtge- noote en moeder. exploitatie van dit Amsterdamsche kinders n-itorium zal onder de auspiciën van de vereeniging Amsterdamsch sanatorium Hoog-Larén geschieden. De effecten terecht. Ruim 10 jaar geleden deed de heer H. L., te Zuidlaud, aaugilte van het vermissen van ruim f4000 aan effecten. Een onderzoek leidde tot niets. L. is thans overleden en de nalaten schap onder de kinderen verdeeld. Een zoon, metselaar te Goudswaard, erfde een oude kist, en gaf die weer aan zijn zoon om er brandhout vau te hakken maar nu kwam aan den dag dat de kist een dubbele bodem had, waartusschen de effecten gevonden werden De erfgenamen eischen nu de effecten op, zoomede d9 verschenen coupons tot een wande van if 1600, maar de vinder is daarvoor niet te vinden'. Hij zegt de kist van zijn vader gekocht te hebben zonder eenige beperking en zouden dus met den koop- van de kist ook de effecten zijn eigendom zijn ge oorden. In het hol van den leeuw Bij de vrouw van den rijksveldwachter te IJselmonde kwam Vrijdag een jonnen van 14 jaar een rijwiel te koop aanbieden. De jongm wist niet, dat by bij een politiebeambte aanklopte. De veldwachter die thuis was, nam hem dadeljjk in v-rboor en vernam, dat hij de fiets in de Paul Krugerstraat te Rotterdam ge huurd had. ue jongen is daarop met het rijwiel ter beschikking van de Rotter daim-cbe politie gesteld. Een vorstelijk' gift. Een beken l, hooggewaardeerd land genoot heeft dezi r da en door de schenking ;j van eon ton gouds de vereeniging Hoog- Laren io de gelegenheid gesteld op het ij haar vroeger door ooe ander mensi b- j lie vend man geschenken terrein m kindei sanatorium op te richten. De Vrouwen als opzieners der gemeente In de godsdienstoefening der Evangelisch- Luterscb9 gemeente te's Hertogenbosch van Zondag zijn da leden van de kerke- raad bevestigd. Wij maken van deze gebeurtenis melding, omdat daarbij drie vrouwen waren als leden van de colleges van de diakenen, ouderlingen en kerk- rentmeesters. De gemeente te 'sHertogen- bosch is de eerste, welke gebruik maakt van het door de Synode van het Evan- gelisch-Luterscbe kerkgenootschap in 191U geschonken recht, ook vrouwelijke lidmaten tot leden van een kerkeraad te benoemen. In het feit, dat zoo spoedig van dat recht gebruik werd gemaakt, mag het bewijs worden gezien, dat de Synode door deze wetswijziging in eene behoefte heeft voorzien. In de gemeente is deze aanvulling van den kerkeraad met groote ingenomenheid begroet. (N. R. Ct.) De dood eens' zonderlings. Werd dezer dagen gemeld don dood van een zonderling te Wijckel, T. R. genaamd, rustend veldwachter, thans lezen wij overziju begrafenis het volgende: Geen dominee mocht het lijk volgen, alleen de gemeente secretaris had den voorgangen op hem volgden drie mannen, de verplegersgeen vrouwen, geen familie, 't Waren vreemden, die bij hem in de gunst stonden, die in geen jaren de kerk bezocht hadden en zich vrijdenker noemden. Eén van hen erft hot huis met tal van oudheden van waarde, den tuin en het kampje weiland, zoodat de enkele familieleden, die or nog zijn, niets krijgen. Zuiderzee plannen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, nopens de Waterstaats- begroeting lezen wij: De minister blijft de voorkeur geven aan het plan tot de gedeeltelijke afsluiting der Zuiderzee en de indijking van de Wieringormeer. De deelneming van de provincie N.-Holland i in de kosten van droogmaking behoeft niet als blijvend gevolg te hebben het j gemeenschappelijk bezit door het rijk 5 en die provincie van het ingepolderde terrein. Na de inpoldering zal tot verkoop, zij het dan ook geleidelijk, van dat terrein behooren te worden overgegaan en zal dan de opbrengst tusschen het rijk en de provincie zijn te veideelen, in de zelfde mate als waarin in de kosten zal zijn bijgedragen. Een dergelijke behande ling van deze zaak verdient de voorkeur boven een inpoldering door het rijk alleen. Het ligt thans in de bedoeling, zoo spoedig mogelijk tot de werkzaamheden voor het opmaken van een meer uitge werkt plan, met begrooting van kosten te doen overgaaD en in verband hiermede het nooaige overleg te doen plegen met de bij indijking en droog making van de Wieringermoer betrokken besturen. Begrooting van Landbouw. Nijver heid en Handel. Aan 's Ministers Memorie van Ant woord aan de eerste Kamer wordt het volgende ontleend: Ongevallenverzekering voor landbou wers. Zooveel mogelijk spoed zal worden gemaakt met de uitzending van iemand ten einde in de kringen van de arbeiders en in de kringen van do medici en anderen op hot platteland na Ie gaan welke practische bezwaren or mochten zijn. Ook indien lint juist is, dat de groote landbouwers voor hun personeel, hij inu allen boter zorgen dm in hot al gemeen by de iuuustiie hot geval is, behoort, naar de mooning van den mi nister, de verplichting van de landbou wers om hun werklieden tegen onge vallen te verzekeren, bij de wet te worden geregeld. Niet onaardig. Een jaar of wat geleden zaten, in een le klasse coupé van een trein Utrecht Amersfoort, een scheepskapitein en dr. A. Kuyper, toen minister. De scheeps kapitein nam een sigarenkoker uit den zak, kreeg er een sigaar uit en ging rooken. Dr. Kuyper wees hem op het bordje „Verboden te rooken" en verzocht hem er mee op te houden. De scheepskapitein antwoordde: „Als u last van den rook hebt, moet u 't raampje maar open zetten. Dr. Kuyper trachtte den rooker nog eens te overreden, zijn sigaar te laten uitgaan, en toen dit niet hielp, nam bij uit zijn portefuiile zija naamkaartje en reikte dit over. De scheepskapitein keek even op 'c kaartje en stak het kalm in zijn vestzak zonder met rooken op te houden. Daar stopt ae trein te Amersfoort. De scheepskapitein supt uit, dampende en wel. Dr. Kuyper stapt ook uit en wijst den stationcüef op zijn reisgezel, tevens vertellend, dat deze aldoor heeft zitten rooken in een niet-rook-coupé, ondanks opmerkingen. De chef stapt op den scheepskapitein af en zegt: U heeft in een coupé niet rooken gerookt? Zeker! Dan moet ik proces-verbaal daarvan opmaken. Mag ik u naam weten? Zeker 1 De overtreder haalt uit zijn vestzak I een kaartje en reikt dit den chef over, I met het verrassend gevolg, dat de chef 8 zich met een „pardon, exellentie" en een diepe buiging, nog meer verontschul digingen stamelend, verwijdert en dr. D1 Kuyper, 't geval aanziende peinst: Zoo, bc die is nog hooger dan ik! 'p- 't Was zijn eigen kaartje, dat deze ontknooping had te weeg gebracht! Toch raadslid. 't Was raadsvergadering te B. Men had I de belangen der gemeente van alle kanten 1 gewikt en gewogen. Dan wordt het J voorstel in rondvraag gebracht en komt het lid S. het eerst aan de beurt Vóór I of tegen, klinkt bet van des voorzitters I lippen „Wor hedde gullie het over gehad, ik j weet er niks aaf," is het antwoord. Nadat S. door een vriendje is ingelicht, roept hij: Dan ben ik er veur wat de heeren t gedaon hebben. Er was nota bene anderhalf uur over I het voorstel beraadslaagd! „Geld." Verhooging van belasting. De rijken gaan den Haag uit; nieuwe S rijken komen er niet in De Haagsche briefschrijver van hot N. v. d. D. zegt o.a. In mijn vorigen brief roemde ik in de ruime opvatting, die de zeer vermogenden in onze stad toonden te hebben van hun plicht om, evenals de minder gefor- tuneerden, in evenredigheid van hun vermogen bij te dragen in de belasting. I Sedert vernam ik echter weer van nog een dozijn rijken, die er den brui i van geven en hun inkomsten in veilig- jy beid brengen onder de hoede der be-1] sturen van Rijswijk en Wassenaar. De Haagsche kouter van de Prov. ril Gron. Ct. zegt o a, Een paar bekende richards, bewoners Ij van villa's in bet mooiste gedeelte van f den Haag, hebben, om do inkomsten- |g belasting, besloten naar een buitenplaats - I vr bi B n Cc in Gelderland te verhuizen. De „stakkers" konden van hun f 400.000 inkomsten per !j jaar of' meer het aan de gemeente toe- 9 komonde bedrag niet missen. Terwijl de Haagsche briefschrijver dor Nijm.Ct. schrijft: Dat de uittocht van vele groote ver mogens geen praatje is, werd my deze week nadrukkelijk verzekerd door iémand die het uit den aard van zijn zaken uitstekend weten kan. Het was een van onze grootste juweliers, die mij de namen van vijf kapitalisten noemde, van wie hem beslist bekend was dat zij heengaan. Men kan zulke menschen niet onge straft f 15CU0 meor laten opbrengen, wanneer er geen zaken belang bestaat dat hm hier hinden kan. Een vierkant stuiverstuk. Geen vrijdom van inkomstenbelasting voor de boeren. In zijn antwoord op hot Verslag der Eerste Kamer over de Begrootiog van 4 4 3 3 Ti I sti I wi 1 D Oi Dl Uc W Dc

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2