N°. 2439. Zondag 12 Februari 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. De Verloren Zoon. FEUILLETON. Nathalie van Eschstruth. - Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hnden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 11 Februari 1911. Wij herinneren er aan dat Maandag a.s. (de 2e Maandag in de maand) weder gelegenheid zal zijn tot het markten van vee. Met deze markt zijn de z g. wintermarkten geëindigd en wordt na 15 Maart weder geregeld wekelijks markt gehouden. Oadeschild, 9 Febr. Met de visscherij wil het nog maar niet schitteren. In de vorige week was de vangst goed en waren de prijzen redelijk. Nu wordt er echter weder weinig gevangen. De oestervaugst, die voornamelijk nog om de wulken werd aangehouden, loopt nu geheel ten einde, daar de wulken, waarschijnlijk tenge volge van het zachte weder, niets waard zijn. Indien de toestand niet veranderd, zal dit seizoen, wat betreft de garnalen- vangst als buitengewoon slecht geboek staafd kunnen worden. Een fort Ohabrol. De correspondent van de „'sH. Ct." te Wijchen, meldt van 7 Febr. Bij een gerechtelijke uitzetting van zekeren Geurts, weigert de vrouw de ontruiming. Verdekt opgesteld op den zolder, heeft zij 5maal op de politie geschoten. De hulp der justitie is ingeroepen. Een nieuwe tulp. Door den heer W. Star, bloemkweeker te Rijnsburg zijn 1000 nieuw gewonnen tulpen, Ibis genaamd, verkocht voor f2,25 het stuk. Voor ontginning. Tusschen Lisse en Hillegom vindt men nog een vrij groote uitgestrektheid binnenduinen. Deze worden afgezand en terstond voor de hyacinthencultuur ge bezigd. De gronden zijn, hoewel nog laDg niet gereed, reeds aan verschillende bloembollenkweekers verkocht voor den prijs van f9000 per H.A. Dit is een som, die voor de meeste land- en tuin bouwers wel onbegrijpelijk zijn zal. door 48.) De belangstelling der dames was dus toevallig. Den volgenden avond blijtt bij in het circus, al starende naar de zoo welbekende loge, onbewoeglijk kijken, zoodat de regis seur hem herhaaldelijk moest herinneren aan wat hij te doen heeft en al te vriendelijk doet de man dat niet, ja, Götz meent opgemerkt te hebben, dat al degenen die tot het circus behooren, bij den dag hem met meer minachting en brutaliteit behandelen. Men overlaadt hem met allerlei werk, dat niemand gaarne doet, voor het minste acht men hem uiot te goed. Een goost van moedwillige krenking schijnt in allen gevaren. Ook Lou is tegen hem niet meer zooals vroeger, Verschrikkelijk prikkelbaar en beleodi- gend, ia zo soms weer een en al teederhoid en liotdebetoon. Na do voorstelling is hij weer in hot portaal en wacht op de dames Borgius. Waarom Hij weet hot zelf niet, Een verdioaalcle paling. Een paling van ruim een pond hield zich schuil in de pompbuis van een nauwe pomp in het zoogenaamde „achterhuis" van den veehouder J. de J. te Broek bij Joure. 't Beest, zeker wat avontuurlijk uitgevallen, wilde, als sommige menschen stellig eens in hoogere sfeeren kijken, gleed door de pomp en kwam terecht in een klein waterketeltje, van waaruit het begrijpelijker wijze naar de tafel ver huisde. (L. Crt.) Slaapziekte. Te Waddingsveen doet zich een ernstig geval van slaapziekte voor bij mej. S., onderwijzeres aan de openbare lagere school. Toen deze onderwijzeres, die alleen woont, Maandagmorgen niet op school verscheen en geen bericht daarvan had gezonden aan het hoofd der school den heer K. gaf deze van het wegblijven van mej. S. aan den burgemeester kennis. De burgemeester, de heer v. Dort Zroon, is daarop met den veldwachter v. R. op onderzoek gegaan en vond de woning van mej. S. gesloten. Na met behulp van een smid de deur te hebben geopend, vond de burgemeester mej. S. slapende. Pogingen om haar wakker te krijgen mochten niet gelukken, waarop onmid dellijk dr. Bruinslot werd ontboden, die slaapziekte constateerde. De toestand moet zeer ernstig zijn. Zich zelve in brand gestoken. Woensdagmorgen vroeg heeft eene ongehuwde 33 jarige bewoonster van de Bleekerskade te Utrecht in een vlaag van waanzin zichzelve m9t petroleum in brand gestoken, om daarna, in vlam men gehuld, aan de achterzijde van het perceel, van een balkon te springen in den tuin der buren. Hevig gebrand en met wonden door den val, werd de ongelukkige door de politie per bran- chard naar de rijksklinieken gebracht, nadat zij eerst door dr. Van Gangelen behandeld was. Nogal een loonderdokter. Men meldt uit Aalten Sedert eenigen tijd consulteert een z.g.n. wonderdokter te Wezeke in West hij wil alleen dat vredig gelaat zien, dat voor hem een onoplosbaar raadsel is. Maar hij staat en blijft staan, ter zijde waar zij voorbijgaat, somber in zich ge keerd, haar verwonderd aanstarende als zij, hem ziende, hevig bloost. Hij volgt de hem onbekende niet, hij blijft bij den uitgang staan als een bede laar en ziet haar na. Toen Götz eindelijk wilde weggaan, stond Lou voor hem, als was ze voor zijne voeten uit den grond opgerezen. Ergernis en blinde ijverzucht fonkelden uit hareoogen en hare lippen trilden zenuwachtig, zooals altijd wanneer oen van hare heftige buiën in aantocht was. Geen vau beiden zeiden iets. Onver schillig keek Götz langs haar heen en wilde haar voorbijgaan. Dat zij hem al sedert lang als zijn schaduw vervolgde, had hij reeds lang opgemerkt. Toen hij echter langs haar heen wilde weggaan zonder iets te zeggen, greep Lou hem opeens bij den arm, zeggende Götz ik ga met je mee, ik moet je spreken en hij bemerkte het aan don toon waarop ze dat zei, dat ze zich met alle macht dwong om niet hier op straat al aanstonds heftig uit varen. Ik voel me moo en mat en zou gaarne gaan rusten, zeide hij zonder haar aan te zien. Wat wilt ge nog fahlen, die lammen en kreupelen op de been brengt en meer bovennatuurlijks verricht. Men zegt dat velen bij hem baat vinden. De man had het Zondag zoo druk met patiënten voornamelijk Nederlanders uit de aangrenzende pro vinciën, dat hij niet eens alle lijders kon behandelen. Vele patiënten uit ons plaatsje hebben zich een reis van 10 uren getroost om naar Wazeke te gaan. Ten deele wordt hun tocht al beloond, want de patiënten krijgen voor niet minder dan 3 maanden medicamenten mee. Voor vrouwenkiesrecht. Wij laten hier volgen het slot van een hoofdartikel van de „Standaard" over vrouwenkiesrecht, na de opmerking daarin, dat de Calvinistische vrouwen voor dat recht niets voelen. Onder onze Roomsche landgenooten is het niet anders. Ook in die kringen lacht de vrouw er om, zoo ze er zich niet aan ergert. Reeds met het oog op deze beide volksdeelen kan er daarom yan een nationale beweging geen sprake zijn. Die is er dan ook niet. En water zich voor uitgeeft, is gekunsteld. Toch is weerstand geboden. Niet omdat de actie zoo machtig, maar omdat het ge vaar zoo verre van denkbeeldig is, dat doorzetten van dit onnatuurlijk denkbeeld de onnatuur in de hand zou werken, en de vrouw steeds meer zou denatureeren. We kunnen de echte vrouw in onze saamleving niet missen. Vermindering van de vrouw in de vrouw zou' ons verarmen. De vermande vrouw is even groot verlies als de verwijfde man. Treedt nu in 't generaal naast de man nengroep al meer een groep vermande vrouwen op, dan valt het „ewig weibliche" steeds meer uit onze menschelijke saam leving weg. Het evenwicht wordt ver broken. Er komt een hoogst schadelijk overwicht van het mannelijke, heel in den man en half in de vrouw, en het samenstel van ons menschelijk leven ontaardt. De vrouw is volstrekt niet minder dan de man. Zij is alleen anders. Zij is iets eigens. Iets, dat de man niet is, noch ons vergoeden kan. En juist dit on misbaar-vrouwelijke mogen we ons niet laten ontrooven. Niet alsof we in Ga met me me nadr de promenade, daar stoort ons niemand en kan ik met u spre ken, zei ze op fluisterend vleienden toon. Zonder iets te zeggen gaan ze door het gedraug en de woelige menigte, naar het stille stadspark. Ik kwam regelrecht naar Hoffman, ik heb op zijn kantoor met hem gesproken. Hij heeft je dus voor vast aangenomen? Hij bood mij prachtige condities aan, ik had maar te teekenen. Wol gefeliciteerd. Maar ik heb het contract niet geteekend. Maar dat zult ge toch zeker doen Zij haalde de schouders op en antwoordde: Uw contract is overmorgen afgeloopen. Hij knikte. Houdt ge het er voor, dat Hoffman u wil houden? Götz lachte op bitteren toon. Neen zeker niet. Dat de direoteur mij in den laatsteu tijd maar hoogstzelden heeft laten schoolrijdeD, dat zegt me genoeg. Goed dat ge er niet op rekent. Hoffman zegt, dat hij niets met je doen kan, de mensohen hebbon nu eenmaal een voor oordeel tegen je, en ecne attractie wordt ge voor het Miinchener publiek nooit. Götz trok onverschillig de schouders op, eu Lou vervolgde Ik heb tegeu Hoifinau gezegd, dat ik ook wegging als hij u liet gaan. eerbied voor de vrouw te kort schoten, maar juist omdat we het eigenaardig vrouwelijke zoo eminent hoog stellen, mogen we niet medewerken om het te ontadelen. Het blijve wat het naar zijn aard zijn moet, het fijnere, het teedere, het saambindende, het bekorende, het diepere religieuze element in onze saam leving. Hoofd en hart zijn de twee on misbare grondfactoren van onze saam leving. Het hoofd meer uitkomend in den man, het hart in de vrouw. Boog nu ook de vrouw te veel naar het hoofd over, dan kwam er een'tekort van den kant van het hart. Er zou smelting ontbreken. En verarmd aan het hart. zou ons volk zijn volle levenskracht inboeten. Een kerktoren voor een gulden. Het Dag. bestuur van de gemeente Heemstede stelt aan den Raad voor, den toren op het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan de kerkelijke Gemeente over te doen voor één gulden, waartoe de kerkvoogdij zich bereid heeft ver klaard. Als toelichting wordt medegedeeld, dat bij art 6 van de additioneele artikelen tot de acte van Staatsregeling van 1 Mei 1798 deze toren aan de burg. gem. is gekomen, die zich sinds dien tijd als eigenaresse van toren, klokken en uur werk heeft gedragen. Evenwel verkeert het gemeentebestuur in twijfel, of dit bezit wel rechtmatig is, daar art. 6 van de additioneele artikelen spreekt van aan de kerkgeb. gehechte tonens en volgens arrest van den Hoogen Raad van 19 Maart 1847 de torens op de kerkgebouwen onder het artikel niet begrepen zijn. Bovendien is het bezit van toren en klokken van geen belang meer voor de gemeente, daar de toren van het Nieuwe Raadhuis voorzien is van een goed uurwerk. Een zware snoek. Te Barger Oosterveen (Drente) heeft de arbeider R. de Haan in de Bladders- wijk bij Oranjedorp een snoek gevangen van 15 pond en 3 ons. De man moest zich te water begeven om net en snoek behouden aan wal te krijgen. Driftig antwoordt hijMaar Lou, wat een onzin. Wil je soms met me uit bedelen gaan Zij kijkt hem recht in de oogen. Ja, dat wil ik, voor- en tegenspoed, honger en kommer, alle lief en leed wil ik met je deelen, Götz. Want met heel mijn bart heb ik je lief, meer dan mijzelf en ik laat je niet in den steek. Zooals ze, dit zeggende, voor hem stond en tot hem opzag, was ze geheel en al de kleine vleiende Lou van vroeger maar de betooverende macht, die Götz in haar zoo onweerstaanbaar aantrok, die kracht was verbroken. Zij had hem in hare macht gehad dat was voorbij. Götz had zijn geloof in haar verloren. Hij zweeg een oogenblik. Nu Götz hebt ge mij niets te zeggen? Zijn stem klonk scherp en koud, toen hij eindelijk zich tot haar keerde met de woordenEn gelooft ge werkelijk, dat ik zulk een onzinnig offer van je zou aannemen Nooit, 't Is hard, bitter hard, wanneer men zelf de schuld is van zijn ongeluk, maar dat moet men dragen, 't Zou echter eerloos van me zijn indien ik jou daarbij meesleepte. Ge sleept mij niet mede, ik zal je vast houden en veor ondergang bewaren. Wordt vervolgd.) COURANT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1