/O 2440. Donderdag 15 Februari 1911. 24 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tof week. Bit blad verschijnt Woensdag1 en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere I nden met verhooging der porto's. idvertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. 4—11 Febr. De Tweede Kamer heeft thans evenals de Eerste den arbeid hervat ofschoon er nog niet veel over de werkzaamheden mede te deelen valt. Vourloopig zullen deze zich bepalen tot het onderzoeken van een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen. En in dat opzicht hebben onze volksvertegen woordigers voorloopig niet over een schrale agenda te klagen. Belangrijke onderwerpen ook zullen thans hun aandacht opvorderen, w. o. ook behoort het ontwerp in zake de kustversteiking. Ook de Bakkerswet, die voor Kerstmis verdaagd werd, zal weer de belangstelling der beereu komen vragen. Minister Talma heeft in de afgeloopen week een nader gewijzigd ontwerp bij de Kamer ingediend vergezeld van een uitvoerige nota van toelichting. Uit deze laatste blijkt o. m. dat de minister zich de tijd te nutre heeft gemaakt om nog eens een breed op gezet onderzoek in hot bakkersbedrijf te laten instellen, hoofdzakelijk in verband met de motie van de heeren Troelsta en De Klerk, die door de Kamer aangenomen werd, betreffende een bepaling omtrent den arbeidstijd in de bakkerijen. Door de Di rectie van den Arbeid is nu een onderzoek ingesteld naar de feitelijke toestanden in het bakkersbedrijf, met name ook op het punt van den arbeidstijd. Een uitvoerig rapport daaromtrent is bij het wetsontwerp gevoegd. Als gevolg van het resultaat van genoemd onderzoek en Da aandachtige overweging van de wenschen en bezwaren in en buiten de Kamer geuit, werd het ingediende wetsontwerp door den minister gewijzigd. Behoudens verschillende wijzi gingen van ondergeschikt belang wijkt het nader gewijzigde ontwerp met name op twee punten af van het voorgaande: lo in zoover thans mede bepalingen zijn opgenomen betreffende den arbeidsduur van bakkersgezellen en wel op den grondslag van 10 uren arbeid op normale dagen; en 2o in zoover thans zijn vervallen de bepalingen betreffende bakkersraden. Deze wijzigingen licht de minister breed voerig toe. Onze plaatsruimte laat niet toe hierover in bijzonderheden te treden, doch vermelding verdient, dat de minister uit het onderzoek tot de overtuiging is gekomen dat aau de gezellen in tal van bakkerijen zeer lange arbeidstijden zijn opgelegd. Met het oog op de eigenaardigheid van het bakkersbedrijf kunnen evenwel de rusttij den niet aan vaste uren van den dag worden gebonden. Daarom wil de minister geen wettelijke voorschriften geven, wan neer er tusschen het begin en het einde van den arbeidsdag van een gezel niet meer dan 12 uren liggen. Het ontwerp gaat uit" van de veronderstelling, dat in den 12 urigen diensttijd een feitelijke arbeidstijd van 10 uur is begrepen, doordat, zij het op ongeregelde tijden, te zamen een twee tal uren per dag zal worden gerust. Liggen er evenwel tusschen het begin en einde meer dan 12 uren, dan dient een waarborg te worden geschapen dat de feitelijke arbeidsdag, de 10 uren niet, of althans niet noemenswaard zal overschrijden Die waarborg geeft het ontwerp door te bepalen, dat alsdan de werkdag moet worden afgewisseld door een op de arbeidslijst te vermelden rusttijd van altijd zooveel uren als het verschil bedraagt tusschen het aantal uren, gelegen tusschen begin en einde van den werkdag en 11. Voor de uitzondering.=dagen waarop over in het eersto ontwerp verschillende bepa lingen waven opgemaakt, zijn in verband met den arbeidstijd nog nadere aanvullingen aangebracht. Dat do minister teruggekomen is op zijn voornemen om bakkersraden in het leven te roepen, is een gevolg van de verschil lende bezwaren door de Kamer geuit en van de overtuiging, dat de taak, die hij aan de Bakkersraden had toegedacht be trekkelijk weinig omvangrijk was en ook wel door thans reeds bestaande bcstuurs organen vervuld kan worden. De minister wil de taak daarom nu doen vervullen door Ged. Staten en ten deele door den minister met do uitvoering der wee belast. Ziedaar, in groote trekken do wijzigingen die minister Talma in zijn eerste sociaal ontwerp heeft aangebracht. Of het nu ge nade in de oogen der heeren zal vinden? We wagen ons in dezen niet aan eenige voorspelling, al gelooven we, dat er nog wel menig woordje over gezegd zal worden. Aandacht verdient ten slotte dat de minister niet tegemoet gekomen is aan de bezwaren die ingebracht werden tegen het arbeids- verbod voor de patroons. oo o— Triple Alliantie en Triple Entente zie daar de beide bonden die in de laatste dagen meer dan anders, het hoofdonder werp vormen der buitenlandsche politiek. De vraag, die in bijna alle parlementen van Europa gehoord wordt, is wel of er wijziging gekomen is, of komen zal, in de machtverhoudingen tusschen de Europee- sche staten, of nog juister uitgedrukt: of Duitschland bezig is zijn positie zoodanig te versterken, dat daardoor het z g. Euro- peesche evenwicht verbroken wordt. Vooral in Engeland en Frankrijk vreest men, dat de overeenkomst te Potsdam want die is de eigenlijke oorzaak den Driebond versterken en de Eutente ver zwakken zal, m a.w. dat Rusland de banden met Engeland en Frankrijk losser maken zal om nauwere aansluiting te zoeken bij Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Italië. En die vrees is wel eenigszins te begrijpen, 't Heeft heel wat moeite gekost om bet tot een triple entente te brengen. Men weet, hoe het vooruitstrevende Enge land en het democratische Frankrijk de vriendenhand gereikt hebben aan het bar- baarsche Rusland, niet omdat dit achterlijke rijk met zijn autocratische regeering zoozeer hun sympathie had, doch enkel om het Europeesch evenwicht te herstellen. Het bondgenootschap tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië, de z. g. Driebond, waarin het energieke en diplomatieke Ger- manie ongetwijfeld de leiding heeft, had de Triple Entente tengevolge. Wel is deze geen door alle drie mogendheden gesloten overeenkomst, doch feitelijk drie bonden ge- sloten|tusschenFrankrijk en Rusland,Frank rijk en Engeland en Engeland en Rusland. Zoo heeft men naast de Triple Alliantie een Triple Entente gekregen m. a w. een groepeering der mogendheden, die thans de beste waarborg tegen oorlogsgevaar heet te zijn. Geen wonder dan ook dat nu er te Potsdam tusschen Rusland en Duitschland samensprekingen hebben plaats gehad, in Frankrijk en Engeland meer ot minder ongerustheid heerscht. Uit hetgeen we daaromtrent re6ds mededeelden kon dat blijken De vorige week was het minister Pichon, de Fransche minister van buiten landsche zaken, die voor de tweede maal zelfs geroepen werd om het verontrustte hart van een aantal kamerleden gerust te stellen en in de afgeloopen week stond de staatssecretaris voor buitenlandsche zaken in het Engelsche parlement voor dezelfde taak. Do unionist Lloyd vroeg of de re geering bereid was opnieuw haar standpunt inzake de entontepolitiek uiteen te zetten en staatssecretaris Wood antwoordde, bij afwezigheid var. den minister van buiten landsche zaken. En even optimistisch en geruststellend als de verklaring van den Franschen minister Pichon, de vorige week, even ge ruststellend en optimistisch klonk ook de verklaring van Wood. Er was geen enk6le nieuwe omstandigheid, die het noodig maakte aldus Wood dat de regeering opnieuw haar standpunt uiteenzette. De ententepolitiek is in dezelfde positie als eenigen tijd geleden. Ze is niet verzwakt en de toestand is bevredigend. Over de bijeenkomst te Potsdam wenschte Wood evenwel niet in beschouwingen te treden, omdat „de gegeven inlichtingen te beknopt" waren. Geruststellend klinken deze verklaringen stellig zeer, doch dat men in Engeland en Frankrijk zoo spoedig gerustgesteld zal wezen is niet te denkon. Men ziet daar met te veel naijver naar Duitschland en men vreest, dat deze mogendheid ziju invloed zal versterken. Zelfs in Oostenrijk vroeg men de regeering of de Duitsche bondgenoot door zijn besprekingen met Rusland wellicht bezig was zijn invloed wat al te veel uit te breiden. Zoo heerscht er wantrouwen en ongerustheid en wordt angstvallig acht geslagen op alles wat maar den schijn heeft verandering te kunnen brengen in de internationale ver houdingen. —o—o—o— Uit het bovenstaande is het de lezers gebleken dat het Engelsche Parlement we der bijeen is. Maandag heeft'Koning Eduard op de gebruikelijke wijze de zittingen met een z. g. Troonrede geopend. Eet was de eerste maal dat hij als Koning in het parlement verscheen en dat Z.M. dan ook een woord van herdenking wijdde aan de nagedachtenis van zijn voorganger en vader. Wat de Troonrede overigens betreft kunnen we kort zijn. Ze bracht weinig nieuws, zooals trouwens verwacht kon worden, daar nog maar enkele maanden geleden de regeering haar plannen voor het parlement ontvouwde. Het voornaamste deel derTroon- rede betrof de Vetokwestie. Deze zal ten spoedigste door de regeering aan de orde worden gesteld en het is derhalve te ver wachten dat het politieke leven in Engeland binnen enkele weken zijn hoogtepunt zal bereiken. o o—o Zooals de lezer weet werd voor eenige dagen het wetsontwerp inzake de autonomie van EIzas-Lotharingen naar een commissie uit den Rijksdag verwezen. In de afgeloopen week nu heeft deze commissie een zeer belangrijke beslissing genomen nl. door met 17 tegen 7 stemmen het rijksland tot een zelfstandigen bondsstaat te verheffen en met 20 tegen 4 stemmen om Elzas- Lotharingen een vertegenwoordiging van 3 stemmen in den Bondsraad toe te staan. Deze besluiten gaan heel wat verder dan het regeeringsontwerp. De Staatssecretaris Delbrück ontraadde dan ook dringend de aanneming van het voorstel. De verbonden regeeringen zouden zoo deelde hij mede op het standpunt staan blijven dat het wetsontwerp voorloopig niet verder kan gaan. Hij wist niet, hoe hij binnen afzien- baren tijd de Bondsraad tot andere gedach ten zou brengen en hij vreesde dan ook dat door het voorstel aan te nemen de hervorming voor geruimen tijd van de baan zou gaan. Niettegenstaande deze waarschuwing heeft de commissie toch, zooals bovenge zegd, met groote meerderheid het voorstel aangenomen om Elzas-Lotharingen in den rij der bondsstaten op te nemen en dezelfde rechten te verleenen als andere bondsstaten. 't Is evenwel genoegzaam bekend dat de Pruisische regeering van deze verheffing voorloopig nog niet weten wil en zoolang deze zich er tegen verklaart kan er moeilijk in den bondsraad een meerderheid gevonden worden. De vrees is dan ook niet ongegrond, dat het bij het oude zal blijven en Elzas- Lotharingen in de naaste toekomst nog niet de begeerde Grondwet zal krijgen. TEXEL, 15 Februari 1911. Bij Kon. besluit is de heer H. v. 't Hof, directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier, in gelijke betrekking benoemd te Heusden. Van de markt, Maandag jl. gehouden, valt weinig te zeggen; de aanvoer was zoo onbeteekeuend dat daarvan geen marktprijs kan worden gesteld. Wij verwijzen onze lezers naar eene in dit nummer voorkomend advertentie, betreffende een buitengewone vergadering van „Het Nut," te den Burg, op Vrijdag 17 Februari a. s. Als spreker zal optreden de heer Mr. A. W. Kamp, van 's Gravenhage, wieus optreden naar ons werd medegedeeld overal elders buitengewoon succes had. Tot deze vergadering hebben ook niet- leden toegang tegen betaling van 25 cents. Het Witte Kruis. Gisteren, Dinsdagmiddag, ontvingen wij van den secretaris van de afd. Texel der vereeniging bovengenoemd, bericht, dat de plechtige inwijding van het magazijn van het WitteKruis,aanstaande Zaterdag, 's namiddags om 1 uur zal plaats hebben. Dankbaar voor dat bericht, doen wij hiervan gaarne mededeeling en wekken ODze lezers op, om door hunne tegen woordigheid van hunne belangstelling te doen blijken. Zulks te meer, waar ons thans blijkt, dat die bladen, die reeds dagen geleden ons wisten mede te deelen, dat de inwijding 15 Februari zou plaats hebben, hunne gegevens niet uit offici- eele bron hadden geput. Vier maanden zijn verloopen sedert de eerste steenlegging, wij hebben de bouw met genoegen gadegeslagen, thans is het gebouw voltooid en prijkt daar in zijn landelijke omgeviDg als een be wijs van wat eensgezindheid en goede wil vermag. Levere de opkomst van belangstellenden het bewijs, dat de belangstelling in de goede zaak nog stijgende is. Waal 13 Febr. De tweede uitvoering van de Red. Kamer „de Vriendenkring" Zaterdag avond gehouden in het lokaal van den heer A. P Eelman, mocht zich verheugen in een druk bezoek. Een 4 tal blijspelen werd opgevoerd en wel„Teruggevonden. De huisknecht. Mijn queu is weg en Verboden vruchten. Het publiek gaf aan het einde van elk stuk, door luide bijvalsbetuigingen, zijn tevredenheid te kennen. Oosterend13 Febr. Voor de benoeming van eene onder wijzeres voor vak k aan de o. 1. school alhier hebben zich zes sollicitanten aan gemeld. De Vereeniging „Nut en Genoegen" heeft Zaterdag j.l. in eene druk bezochte vergadering op genotvolle wijze haar wintertaak beëindigd, 't Was een 16tal dames en heeren van Ondeschild verge zeld door enkele leden van het Bestuur van „Neptunus," dat zoo flink en zoo aangenaam den avond wist te vullen. Voorgedragen en opgevoerd werden eenige lieve kamer- en tooneelstukjes, waarbij zang en spel gedurig aller lof verdienden. Ze waren getiteld„In de wachtkamer; Arbeidscontract; Zoo iets heeft nooit bestaan; De hulpmiddelen van Jonathas; Mijn queu is weg; Hannes Pimpelmees op audiëntie; Voor en tegen de eman cipatie; Vier Volendammertjes." De Voorz was de tolk der vergadering, toen hij daDk bracht aan den heer Mets, den Voorz. van Neptunus, voor zijne vriendelijke bemoeiingen en aan allen, voor wat ze zoo verdienstelijk ten beste hebben gegeven. Met een harteljjk „tot weerziens" werd het officieele gedeelte der verg. gesloten. Van scheiden wift men evenwel niet zoo spoedig. Een prettig bal, waarbij de volte geen nadeel bracht aan de op gewektheid volgde. De heeren P. Boon (piano) en R. Boon (viool) zorgden voor muziek. Do jaarlijksche verhuring van buurt wegen werd gisteren gehouden in het „Cafe Duinker." Bij de rekening bleek, dat de kas sloot met een batig slot van f 2,60. In bet vorig jaar hadden de wegen opge bracht f21,SO, nu deden ze f22.90. Tot buurtheer werd herkozen de heer Jb. Jb. Roeper, die de benoeming aannam. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1