N°. 2442. Donderdag 23 Februari 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor PB Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennnis, dat het verzoek van Nicolaas Lap, timmerman te den Burg op Texel om op de perceulen, kadastraal bekend in Sectie K, Nós. 1902, 1903 en 1904, een inrichting tot machinale houtbewer king te mogen oprichten door hen is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprutendentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor bet Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 17 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders vnd. HIDDINGH. RUIBING, secretaris 11—18 Febr. De Tweede Kamer is thans weder com pleet. Zoóals t6 verwachten was is Dr. Scheurer, zendingsarts te Ermelo dooi de kiezers in het district Sneek ter 2de Kamer afgevaardigd. De candidaat der S.D.A.P. en de z. g. onafhankelijke anti revolutionaire candidaat, konden samen niet zooveel stemmen op zich vereenigen als op den heer Scheurer werden uitgebracht ook al bleef diens stemmenaantal aanmerkelijk beneden dat waarmee zijn voorganger de heer Colijn destijds gekozen werd. De Eerste Kamer heeft haar begrootings- arbeid reeds achter den rug, niettegen staande de beraadslagingen veel uitvoeriger waren dan men aanvankelijk verwacht had. We kunnen over deze niet in bijzon derheden treden doch moeten even aan stippen, dat de heer Colyn bij deze be raadslagingen voor hel eerst als minister van oorlog voor het voetlicht trad en dat zijn debuut een zeer gelukkige was. Zjjn eerste optreden heeft ongetwijfeld een gunstigen indruk gewekt en goede ver wachtingenvoorde toekomst doen koesteren Dezo jeugdige bewindsman zal ongetwijfeld voor heete vuren komen te staan, doch hij schijnt zich reeds z\jn weg afgebakend te hebben. Ook minister Talma zal waarschijnlijk spoedig weder op minder aangename wijz6 met de kamer kennis maken. Mag men de berichten gelooven, dan zijn de ziekte- verzekeringsontwerpen van dezen minister door de Kamer niet al te best ontvangen. Ze werden in de afdeelingen behandeld en daar bleken tal van bezwaren van •verschillende zijden. Een moeilijk onderwerp trouwens, die ziekteverzekering, temeer waar men het er in de rechterzijde zelf nog niet over eens is. Over verschillende onderdeelen schjjnen de meening6n nogal uiteen te loopen en er zijn dan ook reeds bladen die durven voorspellen dat verschillende wijzigingen in het ontwerp niet zullen uitblijven. De Kamer, die thans weder bijeen is, staat derhalve voor belangwekkende be raadslagingen. Want ook de kustverdediging zal deze zittingsperiode waarschijnlijk nog aan de orde komen al heeft do regeering ook vorklaard dat ze op een heel spoedige behandeling niet zoo zeer staat. Mag men den Haagschen correspondent van het „Kbld." gelooven en dezo is in den regel zeer goed ingelicht dan is de stemming in de Kamer voor het ontwerp door de Eransche agitatie vooral niet minder geworden. Integendeel de Eransche drukte moet tengevolge hebben gehad, dat de kansen voor het ontwerp zeer verbeterd zijn. Waarschijnlijk zal er echter op eenige onderdoelen der voorgestelde maatregelen meer of minder bezuiuigd worden. Het buitenland bemoeit zich thans weinig meer met de Vlissingsche kwestie. Alleen, in het Engelsche parlement werd er over geïnterpelleerd dezer dagen, doch de En gelsche minister gaf volstrekt niet een onvriendelijk antwoord jegens ons land. Men begint in het buitenland waarschijnlijk in te zien dat de Nederlandsche rechten in dezen onaantastbaar zijn. o—o—o— We hebben reeds eerder medegedeeld dat de conservatieve en sociaal-democra tische leden van het Pruisische Huis van Afgevaardigden de Pruisische Landdag niet al te best met elkaar over weg kunnen. Nu en dan stormt het er in dat eertijds deftige Huis geweldig; een gevolg van het feit dat de conservatieven een afkeer tegen de rooden niet onder stoelen en banken plegen te steken en dat de sociaal-democraten de maling hebben aan de Pruisische Jonkers, al staan zij dan ook maar met hun zevenen tegenover een groote vijandig gezinde meerderheid. In de laatste dagen hebben de heeren elkander weder eens geducht bij de politieke haren gehad, waarvan het gevolg was dat het Pruisische Huis van Afgevaardigden soms veel weg had van een Poolschen Landdag, al bleven de inktkokers gelukkig op hun plaats. De conservatieven hebben daarbij weer eens laten zien dat ze „durven optreden" en niet voor een klein geruchtje vervaard zijn. En Diet alleen over de socialisten stortten ze de fiolen van hun verbolgenheid uit, doch ook de nationaal-liberalen kregen een deel. De conservatieve woordvoerder Von Heydebrand ook wel de ongetroonde KoniDg van Pruisen genoemd, meende dat de nationaal liberalen een fliDke afstraffiing verdiend hadden. Eu dies trok hij op hen los en verweet hen, dat zij het waren aan wie te wijten was de uitbreiding van het socialisme. De nationaal-liberalen hebben, door niet steeds de zijde der conservatieven te kiezen, door het weifelen en zwenken, tal van maatregelen tegengewerkt die een dam hadden kunnen vormen tegen den rooden vloed. Zoo denkt Von Heijdebrand er over en hij heeft dit de nationaal-libe ralen op ongezouten manier gezegd. De Duitsche bladen staan verbaasd over dit optreden van de conservatieven tegen de nationaal liberalen. En geen wonder. Gevreesd wordt, dat de komende verkie zingen het aantal sociaal-democraten in den Rjjksdag zullen verdubbelen en als de burgerlijke partijen nu ook nog ruzie maken dan wordt het er al niet beter op. —o—o—o Als deze regels onder de oogen der lezers komen zal het Veto-ontwerp door de Engelsche regeering bij het parlement in gediend zijn. Mochten de leren nog getwij feld hebben aan de oprechtheid van de regeering, ze zullen nu wel gerust wezen. Dezer dagen is in het Lagerhuis even voor het eindigen van het adres-debat de Veto kwestie e6n oogenblik ter tafel geweest Zulks als een gevolg van een door de oppositie ingediend amendement op bet adres van antwoord op de Troonrede, waarin de Home-Rule politiek der regeeriDg veroordeeld werd en tevens van Asquith een duidelijke verklaring gevraagd werd. Nu deze laatste heeft de minister-president het Lagerhuis niet onthouden, en hij ver klaarde dat men niet anders tot een be vredigende oplossing der Iersche vraag stukken zal kunnen komen dan door in Ierland een Iersch Parlement met een daaraan verantwoordelijke uitvoerende macht in te stellen om de zuiver Iersche aangelegenheden te behandelen, onder voorbehoud echter dat het overwicht van hot Rpksparlement gehandhaafd moet worden. Na minister Asquith voerde de Iersche leider Redmond het woord om mede te deelen, dat hij met de verklaring van Asquith volkomen tevreden was. De oppositie was echter allerminst tevre den en ze handhaafde dan ook haar motie waarin de Homo-Rulepolitiok der regeering werd afgekondigd. Zonder succes evenwel want de motie werd verworpen met 326 tegen 203 stemmen. De regeering kreeg derhalve een meerderheid van 123 stemmen en over deze meerderheid zal ze in den komenden strijd wel kunnen blijven be schikken. Zoo staat het reeds bij voorbaat vast dat de Veto-bill straks met een groote meerderheid aangenomen zal worden. De oppositie heeft haar gedragslijn nog niet vastgesteld en met belangstelling mag gevraagd worden wat hij in zijn meerderheid Ierland minder genegen Hoogerhuis zal doen. Een belangrijke strijd staat er te beginnen. —o o—o Wel is de Hongaarsche minister-president Khuen Hedervary bij de jongste verkie zingen met een groote meerderheid uit de stembus gekomen, zoodat hij thans over een meerderheid van meer dan 100 stemmen beschikken kan, maar toch wil het met den parlementairen arbeid nog steeds niet op schieten. Scheen de oppositie na deneder- laag bij de stembus, eerst wat getemd, in den laatsten tijd laat ze zich weer terdege gelden. Het oude beproefde middel obstructie wordt weer toegepast. Dezer dagen had het Huis van Afgevaar digden de bij uitstek lastige Bankkwestie te behandelen, doch door allerlei kabaal wist de oppositie telkens den Landdag in zijn arbeid te belemmeren. Tenslotte heeft de regeering dan ook haar toevlucht moeten nemen tot het laatste middel, n. 1. het vaststellen van een voorloopig besluit, wat ze kan doen zonder het parlement gehoord te hebben. Tot Mei is dit voorloopig besluit reeds verlengd, doch als de oppositie niet aan banden gelegd wordt zal het nog wel langer verlengd dienen te worden. —o—o—o— De Russische beer laat aan de Chineesche draak de tanden zien. Men is in Petersburg al langen tijd slecht te spreken over de slechte Dal6ving door de Chineezen van het Russisch-Chineesch verdrag van 1881, waar bij aan Rusland verschillende rechten toe gekend werden. China stoorde zich in den laatsten tijd niet aan het tractaat en zelfs werden in verschillende Chineesche provin cies de belangen der Russen benadeeld en deze laatsten geboycot. Daaraan wil de Russische regeeriug een einde maken du de langs diplomatieken weg uitgeoefende aandrang zonder uitwerking is gebleven. Het heeft daarom aan de Chine,esche regeering een ultimatum gezonden en daar van tevens aan de mogendheden kennis gegeven. Willigt de Chineesche regeering de eiscben van Rusland niet in dan zal deze gewapenderhand optreden. Gemeld wordt reeds dat in Ruslaod al maatregelen ge nomen worden om het Ilidistrict in Chineesch Turkestan door Russische troepen te laten bezetten. Mogelijk is echter dat de regeering in Peking eieren zal kiezen voor haar geld. TEXEL, 22 Februari 1911. Inwijding Wijkgebouw Witte Kruis. Een 25 tal belangstellenden, pardoD, belangstellende genoodigden, had aan de uitnoodiging van het bestuur onzer afdeeling vjh Witte Kruis gevolg gegeven om bij de plechtige inwijding tegen woordig te zijn. iu,u 't Schijnt op een misverstand te be rusten dat Diet-genoodigde belangstellen den on verrichter zake huiswaarts keerden omstandigheden in verband met ge zondheid ot zaken hebben zeker twee derden der genoodigden weeihouden om getuige van bovengenoemde plechtigheid te zijn, naar ons ter oore kwam althans waren 72 personen, die zich, of door hunne persoonlijke, of door financieele steun voor de afdeeling hadden verdien stelijk gemaakt, uitgenoodigd, slechts een derde gedeelte was opgekomen. Ter bestemder ure nam de voorz de heer Adr. Wagemaker het woord, wees op de plechtigheid van het oogenblik en heette allen die door hunne tegenwoor digheid het feestelijk karakter der plech tigheid verhoogden, welkom op eigen grond. Eigen grond, zegt sprin dubbele beteekenis, want waar menschen el kander outmoeten met gelijke bedoe lingen, is men in eigen huis, hoeveel te meer is dit hier het geval, waar wij elkander ontmoeten, met dezelfde bedoe ling, d. i. ziekte en lijden onzer mede burgers te verzachten, en wij dit doen in ons eigen gebouw. Spr. noemt de dag van heden, een dag van belofte en van bijzondere be teekenis, want al is het optrekken van een gebouw niet van zooveel gewicht, het is hier meer dan enkel dat, het herinnert ons ten eerste aan het doel en aan de overwonnen moeilijkheden, schenkt ons tweedens de voldoening dit punt, de voltooiing van ons wijkgebouw te hebben bereikt en sluit ten derde in zich, beloften voor de toekomst. Doel van het' Witle Kruis, zegt spr. was bij oprichting, het bestrijden en voorkomen van besmettelijke ziekten, dit sprak te weinig tot het gemoed der menschen en de eerste afdeelingen leden een kwijnend bestaan, toen kwam de verandering in het werkprogram, en hoewel zeer tegen den zin van enkele oprichters, is toch juist die verandering in het werkprogram, niet alleen oorzaak dat het Witte Kruis het hart van de bevolking heeft gewonnen, maar tevens de weg gebleken tot het oorspronkelijke doel, men is overtuigd van de zuiverheid der bedoeling, neemt ter harte de wenken op hygiënisch gebied, en W9 bereiken zoodoende het aanvankelijk hoofddoel, belangstelling in de publieke gezond heidszorg. De taak van het Witte Kruis is niet voornamelijk het beschikbaar stellen van verplegingsmaterieel, ook niet de wijk verpleging, waarvoor ons thans nog de noodige fondsen ontbreken, doch wat binnen afzienbaren tijd wel kan tot stand komen, waarom ook ons gebouw er op is ingericht om in de toekomst de wijkzuster te kunnen herbergen, neen, hoofddoel is en moet zijn door verspreiding van konnis, door populaire geschriften enz. hygiënisch op te, voeden, tot een gemeensehappelijken strijd niet het minst tegen de tuberkelbacil. Laat ons beproeven in deze te bereiken wat te bereiken is, laten wij ieder in onze omgeving, die nog geen lid is, opwekken het te worden, opdat de tijd niet ver meer is, dat er niemand op Texel wordt gevonden die geen lid is van onze afdeeling. Nadat spr. hulde heeft gebracht aan den secretaris, den architect en de bouwmeester, richt hij het woord tot Boogaard, de pas benoemde magazijn meester, en zijn echtgenoote, en spreekt de wensch uit, dat zij zullen blijken, ten volle voor hun taak berekend te zijn. Spr. verklaard het nieuwe magazijn waar met het oog op de ruimte voor deze plechtigheid, nog niet alles is onder dak gebracht, voor geopend en spreekt de hoop uit dat het opschrift van de gedenksteen, die als een geschenk van onze burgemeester, zoo aanstonds door hem zal worden onthuld, in vervulling moge komen. Een hartelijk applaus bewees, dat de aanwezigen met die woorden instemden. Hierop richt de heer Mr. Hiddingh, burgemeester onzer gemeente, het woord tot de aanwezigen, herinnert hoe zij binnen korten tijd voor de 2de maal voor eeu feestelijke plechtigheid worden bijeengeroepen en meent, zonder te vreezen vau al te groot optimisme te worden beschuldigd, te kunnen zeggen, dat wij daaraan met groote ingenomen heid hebben voldaan. W ij zien, zegt spr. in dit gebou iv onze wenschen belichaamd, en als voorz. van Dag. Best. en hoofd dezer gemeente, voel ik mij gedrongen naast een woord TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1