Gemeenteraad van Texel. van dank, een woord van gelukwensch te uiten. Spr. wijst er op, hoe zich hier het feestelijke aan het ernstige en plechtige vindt in het verleden en in bet heden, in verband met 's menschen welbegrepen eigen belang, aanleiding, goede verwach tingen te koesteren voor de toekomst en betoogt, dat, al moge het waar zijn dat het bestrijden en voorkomen van ziekten de t ak is der overheid, gebleken is, dat met onderlinge samenwerking veel meer is te bereiken. Met gerecht vaardigde trots, vervolgt spr. zien wij op wat in vijf jaren werd bereikt en waar één persoon aan wiens groote werkzaamheid de vereeniging veel te danken heeft, door den voorz. straks niet voldoende is belicht, daar meen ik niet te mogen nalaten, die persoon, de voorz. zelf, een woord van dank te brengen voor wat hij deed Uw groote populariteit, zegt spr. zij u het bewijs dat de ingezetenen beseffen wat gij, gesteund door uwe medebe stuurders, tot stand bracht. Nadat spr. nog een woord van dank gebracht heeft aan den heer Kikkert, de secretaris, wordt de gedenksteen onthuld en zegt spr. dat het hem een voorrecht is, die steen, waar in duur zamer letters dan het gesprokene woord, het feit van heden wordt herdacht te mogen aanbieden; veel, zegt spr., is tot stand gebracht, meer nog moest tot later uitgesteld worden, nog steeds is het eerste duizendtal leden niet bereikt, de vereeniging kan ieders sympathie hebben door haar neutialiteit, laat ieder zooveel mogelijk zijn bijdrage verhoogen, de vereeniging bij leven en sterven ge denken. Hij herinnert aan de spreuk in de schoorsteenmantel „Voor allen door allen" en eindigt Gods besten zegen inroepende op het gebouw en het grede werk. De voorz. brengt hierop dank voor de gedenksteen, die het magazijn tot sierraad verstrekt, voor de hartelijke wenschen voor de vereeniging en vooral ook voor de waardeereode woorden tot hemzelve gericht en biedt den aanwezigpn de eerewijn aan, om daarna onder zijn geleide het gebouw te bezichtigen, waarna de plechtigheid is afgeloopen. De gedenksteen, van zwart marmer glas, draagt het volgende opschrift: Dit gebouw gesticht door de afdeeling Texel van het Witte Kruis tot leniging van ziekten en nooden, is ingewijd den 15en Februari 1911, in de hoop deze afdeeling moge blijven bloeien en in wijden kring zegen verspreiden onder de lijdende menschheid. De opzichters, oud-bestuursleden en bestuursleden. Volgen de namen, 19 in getal. De Bioscoopvoorstellingen Zondag in hotel „Texel" gegeven mochten zich niet in een druk bezoek verheugen. De oor zaak daarvan zou moeilijk zijn te gissen. Voor een deel kan het ongunstige weer vele personen van elders hebben weer houden om naar den Burg te gaan, anderdeels kan het ook zijn dat Bioscoop voorstellingen zoo langzamerhand het nieuwe beginnen te verliezen, doch ook kan de gelegenheid tot uitgaan wel wat veelvuldig worden. Hoe bet echter zij, de Bioscoopvoorstelling was Diet druk bezocht, doch de weinigen die waren opgekomen waren ten hoogste tevreden over hetgeen te aanschouwen werd gegeven. Damséance. De aangekondigde seaDce had Maan dagavond in bet hotel „de Oranjeboom" plaats. Zeventien personen namen aan de simultaan wedstrijd met den heer C. A. Broekkamp deel, jammer,dubbel jammer, dat die wedstrijd niet meer belangstel lenden trok, 't was werkelijk belang wekkend, menig spannend moment deed zich voor, de deelnemers gaven allen blijk, goede spelers te zijn en gaven de heer Broekkamp 't niet zoo maar ge wonnen. Toch mocht het genoemde heer ge lukken, 10 van de 17 partijen te winnen. Van de zeven overige partijen bleven er drie onbeslist, die tegenover de heeren Jan Witte Jbz. Spang, Dirk Wil te Jbz. „Bunders" en Jacob Keijser Dz, den Burg, terwijl door de heeren S. van Heerwaar den, Koogerveld, G. Keijser Cz. de Waal, Jan Vonk, den Burg, en Job. Keijser Dz. den Burg, de partij werd gewonnen. 't Was voor de liefhebbers van het damspel een genotvollen en leerrijken avond. Den Hoorn, 18 Febr. Hedt-mavoni had in het Loodsmans welvaren de tweede en laatste uitvoering plaats van de alhier bestaande Rede rijkerskamer „O. K. K." Voor een flink bezette zaal werden achtereenvolgens opgevoerd de volgende stukjes „Zonder bruidschat ot hij moet aan het kleine tafeltje zitten", „Mijn luitenant", „Zang vogeltje" en „Tooueelstudiën". Het geheel werd goed gespeeld en weDSchelijk is het, dat „O. K K." mag blijven bestaan. Een gezellig bal hield nog velen geruimen tijd bijeen. Waal 20 Febr. Voor de Bijz. Normaallessen hebben zich aangemeld 16 leerlingen. Tot de oprichting is besloten en de lessen zullen 1 April aanvangen. Voor ouders of voog den die hunne kinderen nog als leer lingen willen doen inschrijven, blijft (zie achterstaande annonce) de gelegenheid daartoe open tot 1 Maart a. s. Zaterdagavond had in „de Bellevue" de laatste bijeenkomst in dit seizoen plaats van „Nut en Genoegen". De opkomst der leden met hunne dames was best. Door eenige jonge lieden weid opge voerd het tooneelspel„De Rijzweep of 20 jaar later", afgewisseld en geve-lg i door eenige voordrachten. De dilettanten kweten zich uitstekend van hunne taak luid applaus was aan het einde het welverdiende loon. Aan het bal, dat volgde werd door velen deelgenomen. 11 Nov. 1911 zal „Nut en Genoegen" 20 jaar'hebben bestaan. Oost er end, 20 Febr. Zaterdagavond j. 1. werd alhier eene bijeenkomst gehouden, die uitging van de afd. „Texelder S. D. A.P. Als spreker trad voor de ruim 30 aanwezigen op de heer Eekhof van Amsterdam, die de bekende ideeën der Socialisten nogmaals in een helder daglicht stelde. Van geen enkele politieke partij werd iets verwacht alleen wanneer er algemeen kiesrecht voor alle mannen en vrouwen boven 21 jaar is, zal het beter kunnen worden voor de arbeiders. De arbeiders moeten kunnen mede spreken in het kapittel. Over verschillende wetten werd gesproken en met verfoeiing werd veroordeeld de tegenwoordige klasse-wetgeving. Er worden genoemd hooge cijfers voor mili taire uitgaven, voor traktementen van overheidspersonen enz. en voorden armen postbode kan geen kleine verhooging gegeveD worden, omdat er geeD geld is. Dat is een vloek tegen de arbeiders, die niet van den eenen dag in den anderen weten te komen dikwijls. Spreker zegt dat men met de bestendiging er van geen vrede mag nemen, en roept daai om alle arbeiders en ook alle andere personen toe„Teekent op de lijsten van het Volkspetitionnement voor Algemeen Kiesrecht en strijdt met ons voor ver betering Bij het debat deelde de heer G. Dros Pz. mede geen verwaehting te hebben van de socialisten die zooveel willen en beloven. Hij wees op Briant en roemde den volksman StaalmaD, terwijl bjj beweerde, dat door de socialisten een revolutiegeest wordt aangekweekt. Dat de spreker het lang niet eens was met den debater bleek uit het vurig betoog, dat volgde. De voorzitter, de heer A. Bood, bracht dank aan speker en hoorders. Thans kan medegedeeld worden dat de onlangs alhier opgerichte Chr. ZangvereenigiDg voor gemengd koor, onder directie van den heer M. Kikkert, zich den naam „Hosanna" gekozen heeft. Le vereeniging telt thans 35 leden. De Cocksdorp, 20 Febr. De tooneelvereeniging Eensgezindheid alhier gaf Zaterdag j 1. eene uitvoering in het lokaal van den heer G. Zoetelief. Ondanks het slechte weder was de opkomst bevredigend. Opgevoerd werden „De Zuster vaD Jocrisse", kluchtspel door M. J. Ruffa, en „De gevolgen van een leugen", blijspel door R. Kniesel. Af te gaan naar het applaus en het gelach bij beide stukken voldeed het spel goed. Een bal besloot de bijeenkomst. Oudeschild20 Febr. Zaterdagavond j.l. had in de Zeven Provinciën de laatste bijeenkomst met dames van bot plaatselijk Nut „Neptuin plaats. De opkomst der leden liot niets te wenschen over. De zaal was flink bezet. Te ruim half acht opent de voorz. de bijeenkomst met een woord van welkom aan allen, maar in het bijzonder aan de aan wezige Volendammer visschers die door het terleen geven van verschil lende lrleedingstukkeD de vereeniging een dienst hadden bewezen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, betreedt de heer C. Schaap het spreekgestoelte en draagt op keurige wijze voor „De kamer met het groote bed", eene nouvelle Daar Anna E. Finn. Naar dit eenvoudige, maar treffende verhaal werd van het begiu tot het einde met onverdeelde aandacht geluisterd. Een luid applaus bij het einde was voor den spreker een welverdiende belooning. Oe heer C. C. Backer, een der oudste leden, droeg daarna verdienstelijk een gedicht voor van Victor Hugo, getiteld De wissel valligheid der natuur. Hierna werden door een 6tal dames en even zooveel heeren achtereenvolgens ten gehoore gebrachtle. Een plezier reisje naar Scheveningen 2e. Klavervier; 3e. Hannes op de Julianafeesten 4e. Kostscboolillusiën5e. Isaac op het Amstelveld; 6e. <te laatste repetitie; 7e. De Volendammertjes. Vlug en vaardig werd het een en ander vertolkt en hartelijk werd er gelacheD. Oudertusschen was het met dit al ruim 11 uur geworden en daar het programma was afgewerkt, sluit de voorzitter het officieele gedeelte der feestviering. ZEd. deed dit met een woord van dank, niet alleen aan de heeren C. Schaap en C. C. Backer, maar ook aan de dames en heeren die door hunne, meest muzikale voordrachten, zooveel tot het welslagen van dezen feestavond hadden bijgedragen Zij hadden getoond dat onder hen goede krachten huisden, waarmede men voor den dag kon komen. Dat pianist en souffleur ook een welverdiend woord van dank kregen, spreekt van zelf. Een prettig en gezellig bal besloot deze laatste bijeenkomst in dit seizo3n. Droef leven. In een krot, dat over eenigen tijd zal worden afgebroken aan de Middelste gracht te Leiden, werd een 80-jarige ongehuwde vrouw, die zeer menschen- schuw is en zich 's daags niet vertoonde aangetroffen in zoodanigen staat van vervuiling, dat de politie heeft moeten ingrijpen. Na onderzoek en advies van den stadsgeneesheer, is Donderdagavond het oude vrouwtje, zeer tegen haar zin uit de woning weggehaald en in overleg met de regenten van het Minnehuis aldaar heen getransporteerd om er na een extra reiniging haar verdere levens dagen door te brengen. Bij de vrouw, die van burger afkomst moet zijn doch in de laatste jaren met bedelen den kost ophaalde, werd een spaarbankboekje met f 149 gevonden, benevens een bedrag aan los geld, dat hier en daar verborgen was. Zij schreide bitter toen zij het krot, dat haar lief was geworden, moest verlaten. Een zonderlinge. In het perceel Czaar Peterstraat 37 te Amsterdam, waar eenige jaren geleden een dubbele moord gepleegd werd, woont een 86 jarige vrouw K., die in de om geving als zeer arm bekend staat, en geheel onderhouden moest wordeD. De toestand verergerde steeds en is zij, wegeDS baar vervuilden toestand door de politie naar het gasthuis vervoerd. Het merkwaardige is dat er bjj onder zoek in haar huis veel geld en sieraden gevonden zijn. De politie werd door een verpleger van den geneeskundigen dienst met het verdachte geval in kennis gesteld zij stelt een onderzoek in. Nader v.rneerat men nog, dat het geld werd op de meest vreemdsoortige wijze verborgen gevonden, tot. een totaal bedrag van f liOOO, waarvan f800 op een spaar bankboekje. Men heeft hier blijkbaar te doen met een geval van die vei gedreven gierigheid, welke zich bij oudi menschen wel eene voordoet en soms tot de ongelooflijks buitensporigheden leidt. Verdwaald door den mist. De schaapherder te Ees (Drente) is Dinsdag tengevolge van den mist met zijn kudde veidvvaald geraakt. De boeren wachtten tevergeefs op zijn terugkomst. Op een tijd waarop zij anders reeds ter rustte waren, begaven zij zich thans naar buiten om den wegblijver te zoeken. Met de z. g. boerboom word geblazen over het eenzame veld, tot eindelyk to middernacht de man met zjjn verdwaalde kudde werd gevonden op de z. g. Enloër tippen. Later moest men er op uit om de menschen die een andere richting waren uitgegaan en eveneens waren verdwaald, weder op het rechte pad te breDgen. Mond- en klauwzeer is geconstateerd onder het vee van een landbouwer te Aduard 19 runderen en 4 schapen zijn afgemaakt. Ondanks de voorzorgsmaatregelen breidt het miltvuur zich onder den Frie- schen veestapel uit, en ook in het Zuiden van het land. Eiken dag komen er nieuwe gevallen bij. In antwoord op adressen, dato Sept. 19U7, Aug. 1909 en Sept. 1910, om telefonische aansluiting voor deze ge meente, ontvingen de heeren Dros Co. c. s. hedenmorgen van Zijne ExelleDtie de miaister van Waterstaat een schrij ven van den volgenden iDhoud. Naar aanleiding van nevens vei melde adressen heb ik de eer u mede te deelen dat het post- en telegraafkantoor te den Burg Texel, behoudens onvoorziene om standigheden dit jaar aan het interlocals telefoonnet zal worden aangesloten. Aan den heer C. A. de Braai, eerder H. d. S, alhier is een pensioen verleend van f 967. no—on Veeziekten. Vergadering op Maandag 20 Februari 1911. Voorz. de heer VV. F. Hiddiogb, Burgemeester. Aanwezig de heeren Dijt, Over, Dros, Zijm, Langeveld, Kikkert, Lap, Mets en Koning. Afwezig de heeren Bakker en Keesom. Secretaris, de beer J. Ruibing. De voorz. opent de vergadering om getrouw aan de traditie in do eerste vergadering van het jaar, te resumeeren wat bet afgeloopen jaar gaf. Spreker wijst op de gestadige vooruitgang in zielentalbrengt in herinnering dat het afgeloopen jaar onze gemeente voor rampen spaarde dat de lammerenprijzen hoog waren dat de visscherij een kwijnend beslaan leed dat de wegen bij de Driesprong en de Sohilderweg door aanleg paarden- pad werden verbeterd, evenals de weg iangs de Vogelenzang; dat verschillende straten verbreed werden dat de o 1. school te den Burg werd opgeheven en een o. 1. school m. u. 1. van 14 klassen met 7 leerkrachten werd opgericht, waarin de bestaande school m.u. I. werd opgelostdat in het algeloopen jaar een U.K. school te den Burg werd opgericht, die aan de o. 1. school aldaar 85 leerlingen onttrokdat voor den bouw van een nieuwe gemeenteschool te Z. Eierland een buiten gewoon subsidie werd verleend; dat een comm. voor landbouwonderwijs werd benoemd dat een teekencursus onder leiding van een leeraar van den ambachtsschool te Helder weid gehouden dat door een commissie uit den Raad rapport inzake oprichting Zeevaartschool werd uitgebracht dat door de vereeniging //Dorpsbelang// te Oude schild met subsidie van gomeente de Nieuwe- of Schildsloot in betere toestand van bevaarbaarheid werd gebracht voor de drinkwatervoorziening dat in de vacature voor gemeente-geneesheer, standplaats de Cocksdorp, was voorzien, doch dit zeer tijdc'ijk is geweest; dat een nieuwe ver ordening tot heffing van Hoofdelijken Omslag waarin meer dan in de oude, werd rekening gehouden met draagkracht word aangenomen dat de plannen tot uitbreiding van de haven in het afgeloopen jaar niet veel verder zijn gekomen, omdat de piannen van binnenhaven met schutsluis, zonder meerdere waterwegen over het eiland, geen instemming konden vinden bij Rijk en Provincie; dat op Koninginnejaardag schoolfeest was gehouden en dat in October de eerste steen was gelegd van bet Wijkgebouw van het //Witte kruis//, om daarna met de beste wenschen voor deze gemeente in 1911, de vergadering als ge- opentf te verklaren. 6. Benoeming onderwijzeres in uak Kaan de o.l. school te Oosterend. De Voorzitter stelt voor punt G vandeagenda af te voeren, omdat men daarover nog in corres pondente is met den heer Districtsschoolopziener, waartoe wordt besloten. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. De Voorz. doet medcdeeling van de volgende ingekomen stukken: a. Missive van Gcd. Staten houdende goedkeuring besluit toepassing art. 114 bis, en in verband daar mede, verordeningen op heffing en invordoring begrafenisrechten, havengelden, schoolgelden, leges ter secretarie, marktgelden en weeglooncu b. Scbryvcn van leden en regentes Algemeen Armbestuur houden aanneming benoeming; c. Idom van regenten regentes Alg. Weeshuis d. Missive van Voorz. Ged. Staten, houdende mededceling dat aangezien uitkomst 9de nlgcm. tienjaarl. volkstelling nog niet definitief is vast gesteld liet Z. H. Ea. Gestr. gcwenscht voorkomt het besluit tot vaststelling rooster van aftreding gemeenteraadsleden in le trekken on te zjjner lijd opnieuw besluit te dier zake te nemen o. Missive Ged. Stalen houdende medcdeeling besluit beslissing ten aanzien begrooting der gemeente Texel dienst 1911 te verdagen, enz; f. Kennisgeving van bestuur Alg. Weeshuis, nieuw huishoudelijk reglement dier inrichtingen pensioenverordeninp betrcffondo de vader en do moeder dier inrichting; g. Bcgrnoting Algemeen Weeshuis 1911. Sub a tot en met f worden voor kennisgeving aangenomen, terwijl sub g wordt gesteld in handen, van commissie van onderzoek, de heeren Dros, Langeveld en Kikkert, coratgeiiocmde als voorz.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2