2443. Èondag 26 Februari 1911. 24ste Jaargang Nie!uws- en Advertentieblad. iii üiaiiü 8ïit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct_ Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. INVORDER ING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren nos. 13,14 en 15 der personeele belasting over het dienstjaar 1910, invorderbaar verklaard op 21 Februari 1911, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. - Texel, den 23 Februari 1911. De Burgemeester, J. S. DIJT, Loco B. INVORDERING 's Rijks directe belastingen. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 2 der Grondbelasting over het dienstjaar 1911, invorderbaar verklaard op den 22 Februari 1911, aan den Ontvanger ter invordering iB ter hand gesteld en ieder daarop voor komende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 24 Februari 1911. De Burgemeester, J. S. DIJT, L.-B. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zicb daartoe aanmelden: te Den Burg, in de O. L. School, op Woeüsdag 1 Maart's middags 12 uur te De Cocksdorp, ten huize van Jb. Buijs op Donderdag 2 Maart namiddags 3 uur te Den Hoorn, in de O. L. School, op Woensdag 1 Maart, namiddags 3 uur te De Koog, in de O. L. School, op Donderdag 2 Maart Damiddags 2 uur; te Oosterend, ten huize van IJ. Koppen, op Zaterdag 4 Maart, namiddags 4 uur; te Oudeschild, in de O. L. School, op Woensdag 1 Maart namidd. 5 uur te De Waal, in O. L. School op Zater dag 4 Maart, des namiddags 2 uur. Texel, den 24 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING J. S. DIJT, L.B. TEXEL, 25 Februari 1911. V. I». N. De algemeene vergadering van de afd. Texel der V. P. N. was maar matig bezocht, ongeveer 20 personen waren opgekomen. De voorzitter, de heer Over, opent de vergadering en deelt mede dat de ten toonstelling van pluimgedierte om ver schillende redenen het vorige jaar niet doorging, waarom het bestuur straks zal voorstellen die tentoonstelling dit jaar te houden. De secretaris-penningmeester, de heer D. W. Coninck Westenberg, brengt daarop verslag uit over het afgeloopen jaar, dat wjj op verzoek hier woordelijk laten volgen „Op 1 Januari 1910 bestond de voreeniging uit" 47 leden, eenigeu nam6n sedert ontslag, er kwamen anderen bij, zoodat bot ledental thaus 89 bedraagt. liet aantal eiuroDzenders ging achteruit de middenprezen der Sohager- ja zelfs die der Punnereuderuiarkt, die hier door oe opkoopers besteed worden, maakten afval ligen. Onze grootste mededinger, maar ik neem het hem niets kwalijk, want in zijn geval deed ik precies hetzelfde, blijft de heer C. Mets, schipper en eigenaar der stoomboot „Texelstroom"hij kan hooge prijzen besteden omdat hij de eieren zelf in Alkmaar verhandelt, zijn wijz6 van ver pakking veel eenvoudiger is en aan vervoer bijna geen kosten heeft omdat zijn goederen wagens toch naar de haven en zijn boot toch naar Alkmaar moetenmaar ook de winkeliers, die met hunne waren den boer opgaan en eieren in ruil nemen, kunDen best blijven concurreeren, want al zijn ze verplicht voor de eieren bij den een hooger prijzen te besteden dan bij den ander, zij kunnen de prijzen hunner winkelwaren daarmede in verhouding brengen en alzoo zorgen dat voor hen opkoopersde wijzer van den evenaar in zyn huisje rustig kan vertoeven, het mannetje uit het weerhuisje opzonneschijn blijft wijzen en Van derWal s weerboompje onveranderlijk zich met parel tjes kan siereD. Gebroeders Dros maken [als opkoopers een gunstige uitzondering. Zij zenden wekelijks een groot aantal eieren naar de veiling en steunen op die wijze de Vereen. In 1909 gingen 277.612 eieren naar de veiling, in 1910 279.909 stuks, alzoo 2297 meer, maar eeno vermeerdering niet in verhouding tot de vermeerdering der Pluimveestapel. Aan verschillende personen werden 750 broedeieren uitgereikt van door het Provin ciaal bestuur erkende raszuivere toornen, alzoo 320 stuks meer dan in 1909. Klinkt het niet allervreemdst: waar de V. P. N. alles aanwendt om de Pluimvee houderij te doen bloeien, door het inrichten van eierenveilingen, waardoor de prijzen minstens een cent per stuk hooger zijn geworden, door het afgeven van raszuivere broedeieren, tegen verminderde prijzen, waardoor het productie vermogen der houders is toegenomen en de oude dieren ook aan slachtwaarde aanmerkelijk zijn gestegen, dat de belangstelling voor de ver- eeniging niet grooter is en zich blijft beperken tot die zenders die van de beginne af zijn toegetreden en zich bewust zijn hetgeen voor hun gezond verstand pleit, dat de eieren weer op 9 voor twee dubbeltjes zouden teruggaan wanneer de veiling werd opgedoekt; de zaak staat alzoo de opkoopers smeren zich met het vet van den kippen houder en knagen aan de Vereeniging, die hen een doorn in 'toog is. Minstens de helft der Texelsche kipeieren zouden naar de veiling moeten gaan lo. uit welbegrepen eigenbelang; 2e. uit erken telijkheid aan de vereeniging, die door hare optreding, ondersteuning en voorlichting van de kjppenhouderij een uitmuntend winstgevend bedrijf heeft gemaakt, voor hen die zich op het bedrijf willen toeleggen, ruimte en wat schijven beschikbaar hebben om zich volledig te kuunen inrichten. Een aardig beeld tot besluit, misschien den nietzender tot nadenken brengende Jan Steen, op een zijner schilderijen, heeft een uil uitgebeeld, daarnaast een brandende kaars, daarnevens een bril en daaronder d6 woordenwat baten kaars en bril, als de uil niet zien en wil. Daarna volgt rekening en verant woording over 1910, waaruit blijkt dat saldo in kas 1 Jan. '10 f 14,18V3 bedroeg en 1 Jan. 1911 f22,571/». Er wordt een commissie benoemd, die de rekening zal nazien er. in de volgende vergadering verslag uitbrengen. Daarna is aan de orde vaststelling van reglement, iu concept aanwezig, dat na een enkele wijziging wordt vastgesteld. Het tegenwoordig bestuur blijft om persoonljjke aansprakelijkheid voor de loopende geldleening, thans nog f125, - bedragende, voorloopig bestaan, bij even tueel ontslag van een der leden moet het nieuw benoemde lid, do geldelijke aansprakelijkheid over nemen. Een voorstel van het bestuur om beu te machtigen, personen die misbruik maken van de vereeniging, in verband met eieronzending naar de veiling, te kunnen loyeeren, woidt aangenomen. De secretaris-penningmeester deelt een en ander mede over de eierenverzending en prijsberekening in den laatsten tijd, onder bijvoeging dat in de vervolge weer tot het oude stelsel zal worden terug gekeerd waarom de kisten van het nummer van de verzonder zullen worden voorzien. Vervolgens komt ter tafel de tentoon stelling wordt besloten de prijzen en rubrieken te laten zooals het vorig jaar is vastgesteld, de tentoonstelling te houden op 5 en 6 Juni (2de en 3de Pinsterdag) en het bestuur te machtigen zich met het oog op de tentoonstelling met een paar leden te versterken de hear J. Roeper Cz., daartoe aan gezocht verklaart zich bereid. Hierna doet de voorzitter mededeeling van wat in het orgaan van 18 Januari omtrent de verkrijgbrarsteUing van broedeieren is medegedeeld, n. 1. dat die weer voor de leden verkrijgbaar zullen zijn a 5 cent per stuk, met dien verstande evenwel, dat bij de aanvrage 8 ct. voor ieder ei moet worden gestort, doch dat 3 cent per ei wordt gerestitueerd, zoodra door het betrokken lid rapport omtrent de uitkomst is ingeleverd. Op de vraag of een der leden ook een raszuivere toom voor broedeiereD ter keuring wil aanbieden, verklaart een der aanwezigen dat bij hem broedeieren van raszuivere leghorns verkrijgbaar zijn en ieder zich van de zuiverheid zelf kan komen overtuigen. Bij de rondvraag komen enkele klachten uit over het ophalen der eieren en gebrek aan kisten, waaraan tegemoetkoming wordt toegezegd; ontspint zich een discussie over het maken van propaganda voor de vereenigiDg enzwordt aange nomen het voorstel van een der leden om de najaarsvergadering einde October of begin November te houden, waarna de vergadering te ruim half tien door d9n voorzitter wordt gesloten. Naar ons wordt medegedeeld werd door Mej. Hendr Langeveld, onze plaats genoote, thans te Arnhem, met gunstig gevolg examen gedaan voor nuttige handwerken. Den H oom, 21 Febr. Heden had alhier een vergadering plaats welke ten doel had, de oprichting van een onderlinge veeverzekering. Uit de aanwezigen werd een voorloopig bestuur gekozen, die tevens zullen trachten ook op andere dorpen propaganda voor dit doel te maken. 22 Februari. Hedenavond verga derde de alhier bestaande feestcommissie. Groot was de belangstelling niet. In het bestuur is door het bedanken van den heer C. Jonker eene verandering gekomen in diens plaats werd gekozen de heer Alb. Bruin Jz Besloten werd, zoo het eenigszins kan, ieder jaar feest te vieren. De Cocksdorp, Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Lap Sz deed dezer dagen te 's GraveD- hage met goed gevolg examen voor eersten stuurman bij de groote stoom vaart. Oudeschild, 24 Febr. Voor de visschers is het de afgeloopen week wel gemakkelijk maar niet voor- deelig geweest. Door het ruwe weder konden zij den raeesten lijd niet uitzeilen. Vooral gisteren was het met recht on stuimig te noemen Het zeewater dooi den hevigeu wind opgezweept, sloeg zelfs hier en daar over den zeedijk. „De Dageraad' had 's middags om 3 uur dan ook een barre reis, maar toonde volkomen do elementen te kunnen trot- seeren. Te hopen is het, dat de stormbal, die bijna de griieMe week Z W storm voorspelde, eiudelijk eeus zal verdvvijueu. Bietenprijzen. Bij de jongste te Rotterdam gehouden vergadering van suikerfabrieken in ons land zijn de volgende bietenprijzen vast gesteld Participatiecontract f 11,25; koopcon tract f 11,50; gehaltecontract f 11,25 per 1000 KG. Een goede daad. De Belgische Koningin Elisabeth, wier zware ziekte dit najaar in heel Europa zooveel deelnemende belangstelling ge wekt heeft zeker niet het minst in Nederland, waar haar bevallige persoon lijkheid bij het bezoek aan Amsterdam algemeen zulk een innemenden indruk achterliet zal nu binnenkort naar de Italiaansche Riviera vertrekken. En terwijl de koningin op het punt staat haar land te veriaten om in het Zuiden te genieten van malscher lucht en zon, heeft zij een zeer scboone, zeer vorste lijke en ook zoo innig menschelijke ge dachte gehad. Koningin Elisabeth heeft zich bedacht, dat ook aoderen een ver blijf in de frissche buitenlucht behoeven om weer kloek en gezond te worden en de vorstin, zelve moeder, heeft zich het eerst die zwakke dochtertjes van arme ouders herinnerd, die, hersteld of bijna hersteld uit de ziekenhuizen komende, toch eigenlijk voor het leven in de ouderlijke woning nog niet sterk genoeg zijn. Zeventig meisjes zullen nu, na hun verblijf in de zieken huizen, op kosten der vorstin naar buiten gaan. De kinderen zullen verpleegd worden in de stichting te La Hulpe, waarvan koningin Eiisabeth bescherm- viouw is. Door dik en dun. Te IJlst werd, bij de stemming voor den Kamerzetel (vacature Colijn) in de bus een biljet gevonden waarop de kiezer alle drie de candidaten had zwart gemaakt en er als leuz9 had bijgevoegd „Door dik en dun". Baas boven baas. Werd onlaDgs gemeld dat te Goedereede een varken is geslacht van 525 halve kilo's, thans wordt bericht, dat van den vrachtrijder C. van E. aldaar, een varken is geslacht van het kolossale gewicht van 590 halve kilo's schoon aan den haak. Hoe zijn zulke dingen toch mogelijk. Door familie en buren er op atteDt gemaakt dat de woning van de wed. H. Bezemer te Bergambacht sedert een paar dagen gesloten bleef, is in tegenwoordig heid van den burgemeester de deur open gebroken. Men vond toen de vrouw in een hoek op den grond liggen op een hoopje stroo, takken en vodden, geheel bedekt met ongedierte. Daar zij beslist weigerde haar huisje te verlaten is ze in haar huisje gerei nigd. Naar beweerd wordt is deze vrouw duizenden rijk. Mond en klauwzeer. Friesche melkknechts, die uit Duitsch- land terugkomen, deelen mede dat in de stallen langs de Nederlandsche grens bijna overal mond en klauwzeer heerscht, en dat, ondanks alle maatregelen, de ziekte zich nog steeds uitbreidt. Nu deze knechts weer bij Friesche boeren gaan dienen, wordt natuurlijk gewezen op het gevaar voor besmetting van den Frieschen veestapel. Uit Doetinchem meldt men Ten einde te trachten het op de boerderij van den landbouwer H. Meijer, te Lengel, uitgebroken mond en klauw zeer t.ot dit ééne geval te beperken, zouden alle rundereu, te zamen 59 stuks benevens alle varkens en kippen, van Rijkswege worden afgemaakt. TEXELSCHE COURAIT,

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1