Vereeniging voor VrouwenkissrechL INGEZONDEN STUKKEN. Uitslag van gehouden Verkoopingen. Predikbeurten* Markt berichten. Advertentiën. Y. P. N. een hoeveelheid Melk, Oproeping.- Zomerdienst Boot. Wij willen onze lezers er aan herinneren dat 1 Maart a. s., d. i. Woensdag, door T. E. S. 0. de zomerdienst wordt aan gevangen. De boot zal dan vertrekken Van Texel 4,15. 6,40. 11,- 2,50. Beider 5,15. 9,30. 12,15. 4,15. In verband hiermede is met Woensdag weder een vroegere postbestelling te verwachten. De boot 9,30 van Helder vaart des Zondags te 10,20 van daar. De dienst der boot 's avonds 6 uur van Texel en 7,30 van Helder, neemt aanvang 1 April. Alleen des Zondags worden goedkoope dag retour-biljetten uitgegeven. Oosterend, 24 Febr. Heden is alhier opgericht de leeskriDg „Oosterend", aanvankelijk met 15 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren Ds. Dagevos, Ds. Van Grasstek, M. Kikkert, J, Pool en J. Daalder i>z., waar men zich tot 15 Maart a. s. nog als lid kan aanmelden. Verschillende tijdschriften alsDe Spiegel, Op de Hoogte, Thimotheus, De Prins, enz. zullen gelezen worden. De contributie bedraagt f2,— per jaar. Na twaalf jaren haar spraak terug. Te Tiel verloor, 12 jaar geleden, mej. v. M. door schrikken haar spraak. Dins dag kreeg zij die plotseling terug. Door de storm. Te Zwaagwesteinde is gedurende een hevige sneeuw- en hagelbui een nog nieuwe woning in elkaar gewaaid. Het huisraad werd nagenoeg geheel vernield. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Een ongeluksvogel. De arbeider Gijs Hoogenboezem te Lekkerkerk, die Zaterdagavond bij het lossen van vee een zware verwonding aan het hoofd bekwam en naar het ziekenhuis te Rotterdam werd vervoerd is een echte pechvogel: Eenige jaren geleden maaide hij bij ongeluk in een bijennest. Hij moest vluchten, doch in zijn haast verwonde hij zich aan zijn zeis, waarvan hij altijd kreupel is gebleven. Wat later zou hij een hooibergkap opdraaien, doch hij kreeg zoo'n hevigen klap van den kaapstander, dat hij ge- ruimen tijd verpleegd werd in het ziekenhuis te Rotterdam. Hij moest het licht van een zijner oogen missen en thans vreezen de doctoren dat door zijn laatste ongeluk zijn eenig goede oog eveneens verloren zal gaan. Battenplaag. Dat de rattenplaag aan den Langen- dijk groot is, blijkt wel hieruit, dat door de tuinbouw-vereeniging „De Een dracht" te Oudkarspel, blijkens het jaarverslag, in 1910 voor 1792 ingele verde doode ratten een premie is betaald. De afdeeling Zuid-Scharwoude van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging besloot te beginnen met 1 Maart weer 15 cent uit te loven voor iedere gedoode rat. Zou 'twel waar zijn Wat zult u gebruiken? Een broodje met rookvleesch? Niet? Liever een boterham met lompengelei? Ze is uit stekend En een weinig van de smakelijk uit ziende confituren, die kort geleden zich nog in de gedaante van een oude dweil of een viezig katoenen jakje vertoonden wordt op een sandwich uitgespreid. Exquis Mevrouwtje 1 In Duitschland wordt deze lekkernij gefabriceerd en wel op de volgende ori- gineele wijze. De afgeleverde lompen, bestaande uit bijna zuivere cellulose vezels, worden eerst zorgvuldig gewas- schen, daarna behandeld met zwavelzuur (vitriool), die ze doet veranderen in dextrine. De dus verkregen dextrine ondergaat een wassching in kalkmelk; dan behandelt men haar met een nieuwe hoeveelheid zwavelzuur, sterker dan de eerste; onmiddelijk zet de massa zich om en kristalliseert zich in glucose, scheikundig gelijk aan de glucose, die een der natuurlijke sappen der druiven honig en rijpe vruchten vormt, glucose waarvan men „rijkeconfituren en geleien" kan maken, zegt een wetenschappelijk blad. ODde dweilen op je boterham - kostelijk 1 Brandend water. Een vreemd verschijnsel trok dezer dagen de aandacht van de voorbijgangers op de Wittekade bij den Haarlemmer weg te Amsterdam: Op het door den wind voortgezweepte water verscheen telkens een licht, nu eens grooter dan weer kleiner, dat even snel verdween als het verscheen. Het maakte den indruk van de flikkering van een schot dat uit een ver verwijderd geweer kwam dan weer leek het de snelle schittering van den bliksem. Het licht was af en toe zoo sterk, dat de walkanten verlicht werden. Naderbij gekomen bemerkte men duidelijk bij het zich voordoen van het eigenaardige verschijnsel een knappen en knetteren, waarna een wolk van grauwe damp opsteeg. Welke oorzaak er aan ten gronde lag, dat kon men niet uitvinden, ook de agenten van politie niet, die er bjj gproepen werden. Nog lang lokte het verschijnsel veel bekijks. Tabaksbelasting. Een der correspondenten van het „Nieuws" schrijft Er is reeds het een en ander bekend geworden omtrent het door de regeering aangekondigde wetsontwerp tot helling van een debietrecht a 10 pCt. op sigaren en tabak. Naar verluidt, zullen alleen diegenen een tabak- en sigarendebiet mogen hou den, die daartoe vergunning verkregen hebben. Aan alle sigaren- en. tabaks winkeliers zullen staten worden verstrekt waarop de dagelijksche ontvangst moet worden ingevuld. Elke maand moet de belasting aan dm fiscus worden voldaan. De belasting zal niet drukken op exportzendingen, daarentegen wel op fabrikaat dat rechtstreeks aan particu lieren wordt geleverd. Snuggere beioakers. Woensdagmorgen brachten twee ser geants uit Amsterdam een deserteur naar Leeuwarden over. Te Sneek aangekomen lieten de bewakers den gevangene de gelegenheid, om zich een oogenblik te verwijderen. Onderwijl bemerkten de sergeants dat de trein zich weer in be weging wilde zetten. Zonder om den hun toevertrouwden deserteur te denken, haastten zij zich weer in den trein te komeD, die met hen wegreedden gevangene achterlatende. Invloed van den kunstmest op de geschiktheid vansluitkool voor bewaring. 1 zakdoek en 1 rol bebungselpapier(randoD). Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 26 Februari 1911. Burg. Vm. 10 uur ds. Kijne. Kerkcollecte. Waal, 's avonds 7 uur ds. Kijne. Oudeschitd. Voorm. 10 uur Ds. Boeke. Den Hoorn. Voorm 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. vaD Grasstek. Kerkcollecte. CocksdorpNam. half 3 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. tosterend. V m. balt 10 ds. Dagevos. Nam. ball 3 ds. Dagevos, Ingebruikneming Zondagschoullokaal to M.-Eierland, nam. halfdrie DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. NED. PROTESTANTENBOND. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Poort. van Helder. Donderdag 2 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Oosterend, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Leiden, 24 Febr. Ter markt aangevoerd: 3 Stieren f205,— a f 247,—; 287 Kalf- en Melkkoeien 1 168 a i 223; 116 Varekoeien 124 a 1 279 190 Vette Ossen en Koeien 1187af 332 41 Kalveren (vette) f 72 a f 134 102 Kalveren (magere) f7.a 1 11. Lammeren 1 a f Schapen (vette) f a f 504 Schapen (weide) f 18,a f 28,— 893 Magere Varkens f 19— a f 50, -; 377 Biggen f 8.00 it f 14.- Schagen, 23 Feb. Aangevoerd: 30 Kaltkoeicn t 200,a f 300 52 Vette Koeien 1 180 a f 290, 10 Geldekoeien f 140 a f 180 100 Nuchtere Kalveren f 8 a f25. 250 Overbouders f 20,— a 28.00. 36 Vette Varkens 49 a 53 cent per Kg. 40 Biggen f 11,a f 16, Boter f 1.55 a i 1.65 per K.G. Kipeieren f 3.50 a t 4,00 per 100; Lezing van Mevrouw Van 'tHof. Tooneelstukje„Op den goeden weg." Entree Si IET leden 2ö cent. Personen beneden 18 jaar worden niet toegelaten. met 1 April, II. .1. IMKIvENBCnG, Burg-Toxel, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Heer Redakteur! Beleefd verzoek ik U enige plaatsruimte, ten einde enkele kanttekeningen te maken op het ingezonden stuk van de heer Dirk vaa Hoeve Ez. Ik gevoel me daar enigszins toe gedroDgen. Trouwens, ieder, welke bekend is met het be sprokene op de vergadering van 12 Januarie in hotel Texel, heeft direkt begrepen, dat bet eerste deel van dat ingezonden stuk is bedoeld tegen mijn redenering aangaande vruchtopvolging. De heer Dirk van Hoeve Ez. evenwel is klaarblijkeük zeer eigenaardig omtrentmijn//debat// met zijn geachte vader ingelicht. Hij toch tracht met geweld een open deur te ontsluiten, m.a.w. zijn gehele redenering over vruchtwisseling gaat niet tegen de mijne, doch staat er vlak naast. Had dan ook de vader over deze zaak gesproken, zooals de zoon er nu over sebrijft, dan bad ik dit gedeelte van zijn rede, ondanks de verschil lende ernstige onjuistheden, die de argumentatie ontsieren, laten passeren, de meer of minder duidelike licfelikbeden aan wat de beer van Hoeve Ez. teorie gelieft te noemen, gelaten voor 't geen ze zijn, en waarscbijnlix gedacht: //Maar, waarde heer, wat slooft ge u nu uit om de Texelaars te overtuigen van iets, waar we 't allen over eens zijn De vader evenwel prees een bepaald stelsel van vruchtwisscling aan en daartegen ging de strijd en daartegen zal ik blijven waarschuwen, omdat het me spijten zou, indien nok maar 66a Texelse bouwboer op gezag van de beide heren van Hoeve zich zou laten wringen in een stelsel van vruebt- opvolging, waarvan de strenge toepassing om meerdere redenen geen zin meer heeft. Met dat al blijkt, dat de beer Dirk van Hoeve met het eerste deel van zijn stuk een ietwat mal figuur maakt, des te erger, wijl hij blijkbaar schreef naar aanleiding van bevriende, doch onjuiste mededelingen. De alinea, waar de geachte inzender spreekt over een verkeersmiddel op Texel, sla ik even over, om iets te zeggen naai aanleiding van het laatste deel, waar de heer van Hoeve Ez. over bemesting en bemestingskosten, in verband met de opbrengsten van het land spreekt. En dan verbaast het me ten hoogste te moeten konsta teren, dat iemand, die nu toch Texel en in 't biczonder Eierland al wel zo langzamerhand meer dan oppervlakkig bad kunnen leren kennen, over onze bouwmetode schrijft op een wijze, waaruit ik niet anders dan het tegendeel kan alleiden. Ik zou niet gaarne ontkenner/ dat ten opzichte van hoeveelheid en doelmatigheid in het gebruik van kunstmest, onder de Eierlandse boeren voor gangers, volgers en nchternakorricrs zijn, wat misschien in Axel niet het geval is, doch in 't algemeen is de tocslar.d hier niet zo, dat de heer van Hoeve een boom op mag zetten, alsof hier geen of zo goed als geen kunstmest gebruikt wordt. Het tegendeel is waar. Ik zal hier dan ook weinig meer van zeggen en alleen de heer van Hoeve de raad geven zo hier en daar eens te gaan //hoeren// en dan eens te informeren naar de aangewende bemesting. Intusschcn kan ik niet anders, dan me ver heugen, dat iemand die blijkens zijn schrijven het land tenminste wil geven, wat het toekomt de opgaven in het staatje zou ik voor Eierland graag wat willen wijzigen hier de beschikking heeft over zo uitgebreide terreinen. Al kan ik dan ook niet geheel verklaren, waarom de heren van Hoeve in plaats van lange redeneringen te houden niet zeggen: //Texelaars, gaat naar mijn bedrijven in uw gemeente, ziet, informeert, en overtuigt u er van, dat mijn betere grondbewerking, mijn doelmatige bemestiogs- metode en mijn oordeelkundige vruchtwisseling, door rijker oogsten beloond worden en dat mijn landerijen daai li/gen te midden van de uwe als een zwijgende propaganda voor de Axelse ma nieren//, al kan ik herhaal ik de verklaring daarvan niet geven, dat neemt niet weg, dat met mij al de Texelaars het belangstellend oog ge vestigd zullen houden op de landerijen, beheerd volgens het inzicht van de heren van Hoeve. Voor feiten zullen en moeten we zwichten. Het woord dus aan de toekomst. En nu het middelste deel van het stuk, waar de heer van Hoeve Ez. propaganda maakt voor een kanaal. In de bekende vergadering in hotel Texel heb ik de spreker van die avond, de heer F. van Hoeve, mijn welgemeende hulde gebracht, dat hij slechts in 't algemeen het tot stand komen van een kommunikaliemiddel over ons eiland bepleitte, zonder zich te wagen aan de beslissing: kanaal of tram Is die hulde dan ten onrechte gebracht Meneu de heren van Hoeve en zoon dan in derdaad, dat zij instaat zijn, al de voordelen en nadelen van een kanaal op Texel tegenover een tram te kunnen overzien? Dat kan geen Texelaar, dat kunnen zij aller minst, omdat hun ook ontbreekt de kennis van de invloed van vele plaatselike faktoren, die een vreemdeling in ons Noordelik Jeruzalem óf niet voldoende kent óf meent te kunnen verwaarlozen. De heer van Hoeve Ez. is slecht ingelicht, zagen we, omtrent dc vergadering van 12 Januari doch zijn vader zal zich wel herinneren, dat in de //navergadering// een invloedrijk Texelaar, van erkend organisator/es talent, zijn voornemen be kend maakte, te gelegener tijd, de Texelaars in de gelegenheid te zullen stellen de kwestie van een verkeersmiddel eens te overleggen. Met de mededeling hiervan meen ik binnen de grenzen van het geoorloofde te blijven. Die vergadering zal natuurlik komen. Het zou een belediging zijn er aan te twijfelen, en daarom is het minstens gezegd, niet ver van storend op de goede gang van zaken door bij voorbaat voor een bepaald plan en daarmede tegen een ander te propageren. Mijn stuk is langer geworden, dan ik meende te voorzien. Ik hoop niet, dat de heer van Hoeve in bovenstaande aanleiding zal vinden tot een tweede artiekel, want een polemiek als deze be hoort niet tot de zaken, die me bekoren en die ik daardoor met genoegen doe. H. VISSER. Zuid-Eierland, 20 Eebruarie 1911. Vele koolbouwers zijn nog van oordeel,dat het gebruik van kunstmest iu die streken, waar bagger uit de slooten veel voor bemesting wordt gebruikt, niet aan te bevelen is. Hoewel her haaldelijk gebleken is, dat kunstmest de gelijke, neen, de meerdere was van den bagger, wil men dikwijls nog niet van zijn toepassing weten. De vrees wordt n.l. gekoesterd, dat door toediening van kunstmest de kool minder geschikt is voor de bewaring, m.a.w. spoediger over zal gaan tot rotting en wel voornamelijk bij gebruik van stik- stofmest. Aan de Langedijk (N.II.), waar de grond zeer veel behoefte aan stikstofmest bleek te bezitten, was men toch bevreesd dezen te geven. Om na te gaan, of deze vrees al of niet gerecht vaardigd was, werden in de Gem. Koedijk bij Alkmaai o.a. proefveldjes aangelegd bij den beer VV. de Geus. Een oppervlakte van ongeveer 36 Aren werd in tweeën verdeeld. Het eene deel ontving de gewone baggerbcmcating, bet andere 112 kg. Chilisalpeter, d.i. ruim 600 kg. per H.A. dus een vrij zware bemesting. Dc groei, aldus bet verslag, was op het perceel met Chili belangrijk beter, dan op het perceel met bagger, want terwijl het eerste een totaal gewicht van 1597,5 kg. opleverde, werd van het laatste 1226,5 kg. sluilkool geoogst. Het aantal kooien van de le en 2e soort bedroeg op het met bagger behandelde perceel resp. 272 en 130 en op het perceel met Chili 130 en 571. Van de twee perceelen had de oogst plaats op 25, 26 ert 27 October, terwijl de koolerr werden afgeleverd ongeveer balf Januari. Niet alle kooien werden voor de bewaring bestemd, alleen de vier grootste soorten (er waren 6 soorten gesorteerd). Het met bagger bemeste perceel leverde 1613 kooien en dat met chili 1832 kooien voor de overwintering. Vier malen werden de kooien in de schuur omgelegd en die exemplaren verwijderd welke ongeschikt bleken. Van dc //baggerkool// vielen 188 uit, van de //Cbilikool// 156, of in procenten uitgedrukt 11,1 en 8,5 °/o- //De vrees voor een ongunstigen invloed van den kunstmest op de geschiktheid van de sluitkool voor het bewaren gedurende den winter werd door deze proef niet bewaarheid P. Donderdag 23 Februari aan don Burg. Notaris G. J. O. D. Dikkers, Een Huis en Loods, uan bet einde der Weverstraat groot 345 uren. üpgebo. don voor 1 1200.— GEVONDEN VOORWERPEN, Gedeponeerd ten Raadhuize Van 18 tot en met 24 Feb. 1911. GEBOREN Daniël en Jiltje, kinderen van Daniël Vclthuijzen en Pietje Oppen- huizen (Eierland). Jacobz. v. Arie Koorn en Antje Visser (Burger-Niouwl.) Martje Elisabeth, d. v. Hendrik Willem Stark en Gezina Pols (Oosterend). ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Koomen en Maartje Rentenaar (de Waal). Nicolaas Gomes ea Jantje Dob (Eierland). OVERLEDEN: Cornelia Guurtruida Kik kert, oud 11 maanden, dochter v. Jacob Kikkert en Krijntje Petronella Witte (den Burg). Getrouwd A GOMES en J. DOB, die namens wederzijdscbo familie, hunnen iiartelijken dank betuigen voor de belang stelling zoowel van buiten als van binnen do gemeente ODtvangen. Eierland, 24 Februari 1911, Openbare Vergadering op Zondag 26 Febru-tri as. 'savonds 8 uur in het hotel „Texel". Allen die iets te vorderen hobben van, ol verschuldigd zijn aan de Gebr. COE- VERT, gelieve voor 1 April 1911 opgavo te doen bij de Gebr. C0EVERT. Beurtschipper KEIJZER stelt onsopniouw teleur; do eieren Dinsdagmorgen van Texel verzonden, waren Vrijdagmiddag 12 ure nog niet te Amsterdam gearriveerd, '//(ju iiD.no niet geveild. Het Bestuur. Te koop gevraagd

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2