N°. 2447. Zondag 12 Maart 1911. 24ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBübg op Te Herhalingsoefeningen. De Burgemeester der gemeente Texel vestigt er de aandacht van belangheb benden op, dat op de gemeente publicatie borden is aangeplakt eene bekendmaking houdende opgave van de lichtingen, korpsen en korpsonderdeelen, welke in het jaar 1911 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, met vermelding der data van opkomst en van vertrek met groot verlof. Texel, den 7 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. ZEEMILITIE. TEXEL, 9 Maart 1911. De Telefoon. De aansluiting aan het inter-locaal telefoonnet is thans te wachten binnen dit jaar, ziedaar het resultaat van de bemoeiingen van de heeren Dros Co. c s.; de toezegging van de regeering is inge komen. Welwillend werden ons ten postkantore alhier de volgende inlichtingen, die w\j voor onze lezers van genoegzaam belang achten, dienaangaande verstrekt. Het postkantoor den Burg Texel, wordt aangesloten aan het interlocale net, of geheel Texel van dat voorrecht zal kunnen gebruik maken, hangt nog af van de beslising van het bestuur onzer gemeente in deze. Binnen een kring van 500 meter van het postkantoor, dus dat is voor het geheele dorp den Burg, bestaat evenwel thans de gelegenheid tot aansluiting, onder de volgende voorwaarden Men verbindt zich voor den tijd van 5 jaar, met stilzwijgende verlenging van jaar tot jaar, zoo niet een jaar te voren wordt opgezegd, tegen 6en vaste bijdrage van f 25 per jaar en betaling voor ge sprekken binnen den Burg (locaal) 2'/i cent per gesprek van onbepaalden duur interlocaal, dat is met plaatsen buiten onze gemeente 30 cents per gesprek van hoogstens 3 minuten, dringend gesprek één Gulden. Voor Texel zal nog eene nadere regeling moeten worden getroffen, terwijl voor den Helder, als liggende binnen een zekere afstand van het Post en telegraafkantoor den Burg Texel, hoogstwaarschijnlijk nog een ministrieele beschikking betreffende lager tarief is te wachten. Kosten van aanleg der leiding, met inbegrip van één toestel voor elk perceel, zijn in de som van f 25 per jaar boven genoemd begrepen, meerdere toestellen worden tegen betaling aangebracht. Voor aansluiting van perceelen verder dan 500 meter van het postkantoor gelegen bestaat dezelfde gelegenheid tegen bijbetaling van 3 gulden per jaar voor elke 100 meter of gedeelte daarvan boven dat aantal. Voor de betaling der kosten van ge sprekken, dient een bedrag gestort ten postkantore, van minstens vijf gulden, zonder die storting zijn de kosten van elk gesprek 10 cent hooger voor incas- seering. Bij gebruikmaking van de publieke spreekcel ten postkantore zijn de kosten per gesprek dezelfde als boven aange geven, doch de duur van ieder gesprek, ook plaatselijk, is hoogstens zes minuten, indien anderen van de cel wenschen gebruik te maken, Oudeschild, 9 Maart. Naar men ons mededeelt, zal de alhier bestaande gemengde zangvereeniging „Eigen Oefening" April a. s. eene uit voering geven; bij voldoende inteekening op twee avonden. Een uitgebreid pro gramma zal alsdan ten gehoore gebracht worden. Vlieland7 Maart. Het Nederl. zeilschip Res Nova, kapt. van der Laan, afkomende van de Zuider zee met bestemming naar Dantzig heeft op de Vliereede moeten stoppen, wegens het ontbreken van het uitwateringsmerk. Het schip heeft thans vergunning ge kregen om de reis te vervolgen en is naar zee vertrokken. Verliefdheid is malligheid. De 21 jarige dochter van een volks logementhouder te Arnhem geraakte dezer dagen verliefd op een 22 jarigen venter met postpapier. Hoewel de jonge man aan een zijde verlamd is, heeft zij 't maar gewaagd en is er Zondagavond met hem van door gegaan. Papa wil echter gaarne zijn dochter terug hebben en heeft daartoe de hulp der politie ingeroepen. Terugbetaald. Geruimen tijd bedeelde de diaconie der Nod. Herv. Gera. te Voorschoten een van de vrouwelijke lidmaten dezer kerk. Toen de vrouw later in beter doen geraakte (rijk was zjj volstrekt niet geworden) en dus geen ondersteuning meer behoefde, beschouwde zij het ais een eereschuld tegenover de diaconie, de genoten gelde lijke bedeeling aan de diaconale kas terug te geven. De vrouw informeerde bij de diaconie, hoe groot dat bjdrag in al dien tijd geworden was, en dezer dager ver blijdde zij de diakenen der Ned. Herv. Gem. met de teruggave van bedoeld bedrag f952. Langzamerhand had zij deze som weten over te leggen. Opvoeding door het publiek. Een winkelier uit de Noord-Molenstraat te Rotterdam, betrapte in zijn winkel een jongen, die de toonbanklade gelicht en f8 daaruit ontvreemd had. Het publiek bemoeide zich er mede en verlangde, dat de jongen losgelaten zou worden. Nadat de dief het gestolen geld teruggegeven had, heeft de winkelier, voor den aan drang van het publiek zwichtende, hem losgelaten. Een wetsontwerp Schaper. Op de Zondag te Amsterdam gehouden betooging heeft het Kamerlid Schaper de mededeeling gedaan, dat het wetsontwerp op den 10 urigen arbeidsdag, door de sociaal democratische Kamerfractie bi] de Tweede Kamer in te dienen, in een door hem samengesteld voor-ontwerp gereed is. „Het Volk" kan omtrent dit ontwerp mededeelen, dat een arbeidsbescherming bevat voor alle mannen, vrouwen, jeug dige personen en kinderen. Het bedoelt een volledige vervanging te zijn van de thans bestaande Arbeidswet en voert den 10 urendag in voor alle arbeiders, behoudens zeer enkele groepen volwas senen, die werden uitgezonderd. Voorts stelt het ten behoeve van alle arbeiders in fabrieken en werkplaatsen overgangs maatregelen voor, waardoor acht jaren na het in werking treden der wet de wettelijke 8 urendag zou zijn ingesteld. Het wetsontwerp wordt, na de af handeling van de door de regeering voorgestelde wijzigingen in de bestaande Arbeidswet, bij de Kamer ingediend. Kom ik er vandaag nietdan kom ik er over 10 jaar. Als merkwaardig kan worden mede gedeeld, dat dezer dagen door een firma te Amsterdam een brief is ontvangen, die 10 jaar onder weg is geweest! De brief is in April 1901 uit Mademblik verzonden, maakte de reis naar Amster dam, van daar naar Maastricht en is eindelijk op de plaats van bestemming aangekomen. Geen Nederlandscli vee naar Frankrijk. Reuter seint uit Parijs: In het „Journal Olficieel" is een decreet opgenomen, waarbij de in- en doorvoer van rundvee, schapen, geiten en varkens uit Nederland zijn verboden. Veelbelovende jongens. Maandagavond kwamen bij de wed. L. G., een winkelierster in de Schermer straat te 's Graveuhage, twee knap ge kleeds jongelui van 17 lSjarigen leeftijd. Ze kochten 6 stukken chocolade van 10 cent en sigaren; een hunner bovendien een snijkoek. Nadat betaald was, vroeg de een een glas water, terwijl de juffrouw dit haalde, sloegen de deugnieten hun slag en namen het geldbakje uit de toonbanklade en juist toen ze dit weg wierpen kwam de juffrouw in de gang naar den winkel. Toen ze om hulp wilde roepen trok de een een groot mes, dreigde er haar mee met de woorden„Geen kik of je krijgt het door je hart." De juffrouw hield zich dus stil en de jongens namen meteen eenige potjes schoensmeer en een stuk karnemelkzeep mee. Maar verder graven. Te Deil zijn opgegraven eenige oude tegeltjes en een fraai bewerkt kruikje die waarschijnlijk al eenige eeuwen in den grond hebben gelegen. Op dezelfde plaats werd jaren geleden een bus met Spaansche matten opge dolven, waarvoor door enkele liefhebbers f 40 per stuk werd besteed. Wjj zouden nog maar wat verder graven. 't Verdient vermelding. Te Breda is, bij gelegenheid van car naval, op een zeer eigenaardige manier gewerkt voor de kas van „Kindervoeding" De heer Van Waegeningh, kapitein-apo theker, en zijn echtgenoote hebben, met hun kinderen, die in Italiaansch costuum waren, de twee carnavalsdagen een rondgang door de stad gemaakt met een draaiorgel, dat op een wagentje was geplaatst, door een paard getrokken en door een paar meisjes „bediend" werd. De jongste spruit van de familie van W. lag in een mandenwieg op het orgel met een marmotje en een busje in de handjes, de drie overigen bezigden een schelp om te „bedelen." Aan het orgel hingen borden, waarop de woorden: „Voor kindervoeding." Er is f225 ont vangen. Strijd tegen de mode. Er valt niet meer aan te twijfelen de jupe-culotte raakt in de verdrukking nog vóór ze eenige overmacht verkregen heeft. Het Huis Paquin nl. doet het model in de ban en laat bekend maken, dat nimmer een jupe-culotte zijn ateliers verliet. Alles wat men daarvan ziet is dus van inferieure makerij. Doch behalve deze banvloek van Paquin, zijn nu ook een aantal andere groote firma's, w. o. Cheruit, Doeuliet, Redfern, Rouff, enz. openlijk komen verklaren, dat hetgeen de „mannequins" en nog geen andere vrouwen wagen zich in het harem-kleed te zien geven, van zulk een slechten smaak getuigd, dat de waardigheid en het aanzien van het dames-kleederma- kersvak en schromelijk door in verden king gebracht wordt. Arme jupe-culotte! Te Nieuw-Tork, in eender voornaamste straten, Braodway, hebben een tweetal dames, die 't nieuwe kleedingstuk droe gen, een formeel straatoproer verwekt. Scharen mannen en vrouwen liepen hen achterna, joelden en scholden en vielen de beide dames lastig. Ten einde raad, vluchtten ze in een taxicab, en tuften volle kracht weg. De politie was niet bij machte de menigte in bedwang te houden. Te Philadelphia steeg een dame in amazonekostuum van haar paard om het te laten drinken. Het publiek meende dat zij een haremrok droeg of een variatie daarvan en begon oogenblikkelijk te schelden en met steenen te werpen. De politie had groote moeite om de dame te bevrijden. Te Rome heeft een bekende dame, uit de Armenische kolonie, prinses Ala- beleck, een bal gegeven, waai op bijna alle dames een harem-rok droegen. Debietrecht op tabak. Het ontwerp, waarbij wordt voor gesteld een debietrecht op tabak te gaan heffen, is bij de Tweede Kamer ingediend. Do belasting zal worden geheven van ieder die tabak in het klein verkoopt, waaronder mede wordt verstaan verkoop van tabak bij iedere hoeveelheid, aan personen die niet zelf daarin handelen. Onder „tabak" wordt verstaan tot ver bruik bereide tabak, en mede sigaren, sigaretten, karotten en snuif. De verkoop wordt onderscheiden in a. verkoop als winkelier, logement-, koffiehuis-, buffet- of kioskhouder en b. verkoop op iedere andere wijze. De belasting bedraagt 10 pet. van het debiet. Het belastingjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. De heffing vangt, volgens het ontwerp, aan op 1 Januari 1912. De wet zal heeten „Tabakswet". De opbrengst van de belasting wordt op 2 millioen geschat. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. x el. NATIOXALE MILITIE. Oproeping van Verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Texel brengt ter open bare konnis, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers der zeemilitie, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze worden opgeroepen, om zich te Willems oord (den Helder) aan te melden, op den dag en aan boord van den bodem achter ieders naam vermeld, teneinde voor eerste-oefening in werke lijken dienst te worden gesteld. Brouwer Jacob, lichting 1909 Texel, op 27 April 1911, aan boord van //Heemskerck." De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, voorzien van de hun toegezonden kennis geving (of verlofpas), aan boord aanmelden voor 12 uur 's middags of zoo spoedig mogelijk daarna. De opgeroepenen moeten zich voor hun vertrek naar boord, ter Gemeentesecretarie aanmelden, voorzien van de kennisgeving (verlofpas) teneinde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereisente vervoerbewijzen en passagebiljetten en tot het dcsverlangd in ontvangst nemen van daggeld en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoudra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige ver klaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onver wijld aan boord. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Marine als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat aan boord aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijke op roepingsbrief ontheft den verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 9 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1