S. D. A. F. afd. Texel. INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. A DVERTF.NTIËN. Onderlinge Veeverzekering. De vergadering door het voorloopig bestuur van de op to richten verzekering bovengenoemd uitgeschreven op Dinsdag j. 1., was al heel slecht bezocht, slechts 10 personen, het voorloopig bestuur en onze verslaggever inbegrepen, waren aanwezig. Vergeefs werd een uur gewacht, het aantal werd niet grooter; de voorzitter opende de vergadering niet officieel, doch deelde aan de belanghebbenden in korte trekken de plannen mede. Overtuigd van het groote nut van een onderlinge verzekering en aangemoedigd door het succes in tallooze gemeenten, waren door hen van verschillende ver zekeringen reglementen opgevraagd en inlichtingen ingewonnen. Enkele van die vereenigingen waaronder die te Terschelling, te Oosthuizen en te Beets, bestonden al reeds meer dan 20 jaar, een zelfs al vanaf 1843 en allen werkten uitstekend. De voorzitter was dan ook niettegen staande het totale gebrek aan belang stelling te den Burg vol goeden moed en voornemens ook al zou slechts de helft der opgegeven deelnemers trouw blijven, toch tot oprichting over te gaan, overtuigd dat wanneer de gelegenheid bestond, de genegenheid wel zou komen. Een ontwerp reglement werd voor gelezen en medegedeeld werd dat de heer Roeloffs, Rijksveearts alhier, als deskundige zijn steun en medewerking had toegezegd. De zaak verliep verder in een algemeene discussie, zoodat de vergadering geen tastbare resultaten heeft opgeleverd. Oudeschild, 14 Maart. Wat de visscherij betreft, ziet het er niet erg rooskleurig uit. Behalve dat het ruwe weder der laatste dagen het visschen zoo goed als belet, valt er over de vangst van garnalen allesbehalve te roemen. Werd tot heden door enkelen met het wulkenkorren nog wat ver diend, thans schijnt het ook hiermede gedaan te zijn, niet uit gebrek aan wulken, maar uit gebrek aan afnemers. Vlieland. Voor de afdeeling Vlieland van den Bond voor Staatspensiooneering, trad den lOden Maart in hotel Meijer op de heer D. A. van Krevelen, predikant te Deinum. De zaal was stampvol, behalve de leden hadden zich talrijke belang stellenden aldaar vereenigd. De heer T. Meijer opende als voorz. de vergadering, waarop de heer Van Krevelen zijne lezing aanving. Met on verdeelde aandacht volgde ieder sprekers boeiende rede, zoo vol enthousiasme voor de edele zaak. In vlugge trekken werd geschetst het ontstaan van den Bond, hetgeen hij wil en op welke wijze hij zijn doel eenmaal hoopt te bereiken. Deze beweging, het verzekeren van pensioen aan ouden van dagen, hoe was zij, betrekkelijk nog jong, reeds van groote kracht in Nederland geworden. Vol vuur werd door spreker verdedigd de ideeStaatspensioen zonder premie betaling, geen dwangverzekering alzoo, maar steun gegeven door hen, die in staat zijn te steunen aan hen, die recht daarop hebben. De arbeider toch, al leeft hij in jonge jaren in de gunstigste omstandigheden, heeft geen geld voor zoovele dingen, on misbaar geacht voor meer bevoorrechten. Hoe zal hij dan nog die vereischte premie kunnen betalen het is absoluut on mogelijk. Maar „waar een wil is, daar is een weg". Deze weg is gevonden, wordt gevolgd door Denemarken, door Engeland en naar sprekers vaste overtuiging, zal ook eenmaal Holland haar kunnen betreden. Vele interessante bijzonderheden wer den door spreker medegedeeld omtrent zijne reis naar Denemarken met den heer Netscher, in 1909 gedaan op verzoek van den Bond. Het Deensche stelsel vond in spreker een warm aanhanger en over de wijze, waarop deze ouderdomsver- zekering werkt, kon men ingelicht worden door brochures in de pauze verkrijgbaar gesteld. Met veel vuur wekte ten slotte spreker ieder op naar zijne kracht mede te werken aan het bereiken van het doel. Daverende toejuiching weerklonk, voor zeker een ongekunsteld bewijs van ieders ingenomenheid met het gehoorde. Eene reeks toepasselijke lichtbeelden werd daarna door den heer Van Krevelen vertoond. „Oud Nederland, hoe het leeft en hoe het werkt", zou spreker de eerste serie willen betitelen. Ook „hoe het lijdt". Naar werk van een bekend hedendaagsch •schilder waren deze beelden genomen en onvergelijkelijk scherp werden ze op het doek getooverd, telkens als 't ware een nieuwe blik op een stuk lijdende, strijden de ouderdom. Ademloos stil bleef het in de overvolle zaal bij het aanschouwen dezer droeve werkelijkheidsafbeelding. Als blijde tegenstelling dan een toe komstbeeld, de bekende platen van de zielsvergenoegde oudjes, gelukkig en zonder zorgen genietend van hun Staats pensioen en eenige geestige spotprenten tot slot. De voorzitter richtte eenige zeer waar- deerende woorden van dank tot den spreker, wien ieder gaarne een „tot weerziens" toe zou willen roepen, wekte op zijne beurt ieder op lid te worden van de afdeeliDg Vlieland van den Bond voor Staat,spensionneering. Hoewel nog slechts een jaar oud, is deze afdeeling reeds zeer sterk Het was een mooie avond. Van korten duur. Men meldt uit Oss: Zondagochtend sprong te Nuland op het locaaltreintje dat te ruim 8 ure die wachtpost passeert een ontvlvchtte patient uit het krank zinnigengesticht „Coudewater," gelegen bij Rosmalen. De ontvluchtte gaf den conducteur te kennen, geen geld te bezitten, doch daar hij K heette en af komstig was uit Assendorp bij Zwolle zou alles later wel in orde komen. De conducteur nam hiermede tegenover den patient genoegen, doch deed te Rosmalen een telegram aan het station Den Bosch geven, waar bij aankomst van den trein de politie aanwezig was, om den ont vluchte weer naar het gesticht te doen transporteeren. Een auto in brand. Een paar Delftsche studenten waren Vrijdag met de automobiel van een hunner naar Amsterdam gekomen en hadden het voertuig gestald in een garage op de stadhouderskade. Des nachts om drie uur zouden de heeren vertrekken; de auto werd uit de garage gehaald en de studenten wilden de lantaarns aan steken, doch schijnen daarvoor, naar het „Hbl." meldt, niet de noodige vastheid van hand gehad te hebben. Althans plotseling stond hun voertuig inbrand! Het vuur werd echter spoedig gebluscht, zoodat geen groote schade werd aan gericht. De gelegenheid maakt den dief. Dat bleek, in goeden zin, in Mole naarsgraaf. Toen die plaatsin een intercommunaal telefoonnet werd ingeschakeld, verwacht ten sommigen daar al heel weinig van, misschien niet meer dan 50 gesprekken per jaar En wat blijkt nu? Gedurende de vorige twee maanden alleen werden reeds 192 gesprekken gevoerd! Hoe het hier zal gaan? Dat komt er van als er geen ijs komt Aan de groote schaatsen fabriek van de firma G. S. Ruiter te Akkrum, is door de rechtbank te Heerenveen sur séance van betaling ve/leend, Aartsvaderlijke familie. Vrijdag schonk vrouw Kr. te Weert (Limburg) haar echtgenoot het 24e kind. De moeder ziet er nog frisch uit, evenals haar zuster, die zich op de geboorte van haar 18 kinderen mag beroemen. Hoe men een wet ontduikt. Zou de Nederlanders nu heusch alle maal brave menschen worden als de zedeljjkheidswetten door de beide Kamers zijn aangenomen De Haagscbe-Kroniekschrijver van de „N. Gr. Ct." twijfelt er geen oogenblik aan of het kwaad zal nog toenemen en zich meer verbreiden. Hij wijst dan op de tallooze „pensions", die in de groote steden als uit den grond verrijzen enz. „En wat 't wedden op de renbanen betreft is het bijna zoo goed als zeker, dat men nu de clandestiene „bookmaking" op schromelijke wijze zal zien gedijen, wanneer de courses niet ten doode zijn opgeschreven. Wilt ge een bewijs Ik sprak na de gevallen beslissing oen „vakman", die de discussies bad bijge woond op de tribune en .eet ge wat hjj er van zeide? Letterlijk dit: „Ze doen ons niks 1 Als er wedrennen zyn, gaan we er als gewone bezoekers heen. De liefhebbers kunnen ons nu vragen: Wat denk je? Dan zeggen we: 3 tegen 1 dat „Labor" of „Splrysy" of hoe 't paard heeten moge het wint. Dan geeft mijnheer X de belangstellende vrager ons een naamkaartje, schrijft er achter op f 10 of f 100, of f 1000, 3 tegen 1 „Labor" en noodigt ons uit na afloop van de wedrennen in café zus en zoo een glas te komen drinken en laat iemand ons dan maar bewijzen als we f 30, f 300 of f 3000 ontvangen of betalen, dat we een ongeoorloofde wed denschap hebben aangegaan 1" Mijnheer de Eedacteur Woensdag 15 Maart 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Cocksdorp,'Av. 7 uur Zendingssamenkomst Sprekers da. Visser. ds. van Grasstek. ds. Boeke. Donderdag IC Maart. Oosterend's Avonds 7 uur Bijbellezing. Kondag 19 Maart 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kijne. Kerkcoltecte. Waal 's Avonds 7 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Vau der Waa. Den Hoorn. Voorm. 10 uurds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. H. Doop. Coclcsdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. H. Doop. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Doop. Den HoornVm. 10 uurds. Bussemaker. NED. PROTESTANTENBOND. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Haars. van Nieuwe-Niedorp. Amsterdam, 11 Maart. Aangevoerd 250 Runderen, le kwal. 76 k 80 ct. 2e kwal. 70 a 74 ct. 3e kwal. 52 a 58 ct. g, 100 Melk- en Kalfkoeien f 145 a f 285, 144 Nuchtere Kalveren 1 8,k 1 13, 272 Vette Varkens 48 a 54 ets. Purmcrend, 14 Maart. Aangevoerd 419 Runderen waaronder: 120 vette koeien 68 k 80 Ct. per KG, 9Qo Gelde koeien 1 150 A 210 Melkkoeien f 180 k 290. 42 vette kalveren f 0,90 a f 1.10 p. Kg. 1152 Nuchtere kalveren f 11a f 23 1511 Schapen f 19 f28, 215 vette varkens f 0,51 a f 0,55 per Kg.; 106 magere varkens f 16 a 1 28, 356 biggen f 10 a f 16 kipeioren f 3.a f 4.per 100; «oor VIEB achtereenvolgende plaatsingen in de Texelschc Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. v Geboren: JACOBUS SIJBBAND, zoon van S. SCHELLINGER en C. SCHELLINGER-Lips. Helder, 14 Maart 1911. Sluisdijkstraat 3. Heden overleed tot onze diepe droef heid, in het Diuconessenhuis te Haar lem, onze geliefde Echtgenoote cd Moeder, Vrouwe DANTELLINA ANNA BINNENDIJK. Jhr. J. C. W. Strick van Linsciioten. Jonkvr. D. C. A. Strick van Linsciioten. Jhr. L. W. Strick van Linsciioten. Jhr. J. C. W. Strick van Linsciioten. Beverwijk, 12 Maart 1911. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Do begrafenis zal plaats hebben te Utrecht, op de le Algemeene begraaf plaats op Woensdag 15 Maart a, e. te 1 uur. H. VA.N 'T HOF1 en familie. Tot afscheid. Openbare vergadering op Zaterdag 18 Maart, 's avonds 77a uur in „De Zeven Provinciën" te Oudeschild. Spreker: A. B. Klerekoper. Onderwerp: Zonder geld geen Burger 1" Toeg ing vrij. Debat gowenscht. Het Bestuur. L. N. 8CHAGEN, socretaris. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Verleen mij s.v.p. voor 't laatst nog eenige plaatsruimte als commentaar op 't ingezonden stuk van mevr. C. Van 't Hof-Poot. Mevrouw van *'t Hof wat uwe beschouwing betreft over 'tgeen Helhne Mercier schreef, zal ieder mensch, die begaan is met de ontrechting der vrouw, respecteeren. 't Zal slechts afhangen of zij haar ontwikkeling ten bate van alle vrouwen, of dat voor een zeker deel der vrouwen zal ge bruiken. Wat uw nog niet berekend zijn, om allerlei slimme en handige debaters te bestrijden betreft? acht u toch berekend genoeg om de idee van 'l z.g. //Vrouwenkiesrecht/' te doen ingang vinden, bij meest of zeer vele maatschap pelijk onbewuste. Dat slechts is een wederwoord waardig. Wat betreft 't alleen teekenen der Soc. Dem op 't Volkspetitionnement, refereert gij aan 't betoog van mej. Kramers, die tevens aan hangster is van de S.D.A.P. dat de gronden van ons adres berusten, dat het hoofddeel van den Nederlandschen volksrijkdom in handen is van een kleine groep personen, enz. zeg maar klasse- strijd. Die eisch stellen wij niet alleen, maar wij zullen bem prediken. Maar tot de Hoofdzaak. Welke Liberaal of Clericaal en ook de Soc. Dem. vragen in de verkiezingsdagen, wanneer zij op komen zetten met hun kandidaten, aan hun bevoegden die 't stembiljet voor hun moeten invullen, maar kiezers gij moet beslist met de grondslagen van ons beginsel instemmen, anders accepteer ik uw stem niet. Daar is't Volk nog niet bewust genoeg voor, dank zij onze maatschappe lijke regeermethode. En wat de aanhang van mej. Kramers betreft. Nu dezulke dient men in 't oog te houden. Dat gevoelen, die liefde voor 't Socialisme, is zoo vaak apenliefde. Dat wij de vrouw in de kieswet willen be trekken voor een sociaal belang om de Kapita listische Klasse te bestrijden, is de waarheid als een koe. Aan die ook de schuld van vertrapping en ontrechting. Gij geeft mij toch toe dat uw strijd gaat tegen de man, een concurrentie strijd om op 't arbeidsveld te komen, maar gij voert die strijd niet voor alle vrouwen en hiermede constateer ik nogmaals,dat uw vrouwenkiesrecht is en blijft op deze gronden een Dameskiesrecht. Persoonlijk bent u voorstandster van algemeen vrouwenkiesrecht, uit een billijkheidsoogpunt. Ik zou zeggen, niet billijk maar rechtvaardig is 't. En toch Kunt u heel goed begrijpen, dat vele leden uwer vereeniging, daar tegen zijn. Ziet gij wel dat de ernst geheel ontbreekt. Omdat gij alle vrouwen er niet rijp voor acht. Maar nu vraag ik u in alle ernst, //wie heeft bier de bokken van de schapen gescheiden." Zijn er niet onder de nu stembezittende, die ook niet rijp zijn, neen, soms gevoelloos voor een rechtvaardige wetgeving zijn? Ja veel onbewustheid is er aan wezig bij de nu nog ontrechte, maar haar eerste bewustheid ontvangenden blik in de school des levens, zal zij krjjgen door deze vraagWat moet ik doen met mijn stembiljet? Daardoor zal haar een nieuw gezichtspunt worden geopend. Ten laatste gaat gij mank aan 't zelfde euvel, wat gij op de Soc Dem. wil toepassen. Gij wekt alle vrouwen (geen S D.A.P.en) op, om 't petition nement der Vrijz. Dem. te teekenen, die notabene in baar Program de wetgever vrij laten, omtrent 't vrouwenkiesrecht. Veronderstel eens dat do Vrouwenkiesrechtvereeniging, baar eischen eens zuiver voor Algemeen vrouwenkiesrecht, aan de regeering kenbaar mjakte. Wie zou uw eischen dan moeten verdedigen Uw eenigsto kans zou zijn de Vrijz. Dem. En die laat de wetgever vrij. Laat die wetgever nu eens voorstaan Huismans Kiesrecht. Waar zou uw eisch blijven in de snippermand. Wie weet of de Soc. Dem. dan niet voor u in de bres moeten springen. Mevr. van 't Hot', ontvang en aanvaard een raad van ondergeteekende. Leg uw oor eens te luisteren aan de nooden die er hecrschen in onze mooie samenleving, breng u eens in gedachte de ellende van de arbeidersvrouw, en ik verzeker u, wanneer u die gehoord en gezien hebt, gij ook nog deze aanvaardt: Keer terug van uw dwalingen des weegs en steun onze zoo mooie rechtvaardige strijd, van een voor allen en allen voor een. Mijnheer de Redacteur onzen harteljjken dank voor de vele, maar levens laatsto plaatsruimte. ABRAHAM BOON Jz. Ondesckild-Tezcl, 12 Maart 1911. Mijne Heeren Redacteuren van de Texelschc Courant, vergun mij een klein plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding vr.n de laatst ingezonden stukken van Mev. van 't Hof en Abraham Boon Jbz. kwamen mij de woorden in de gedachte van een groot letterkundige die zeide, dit is ons eerste plicht men diene de menschclijkheid maar! aan dat dienen der menschclijkheid is in de meeste ge vallen niet veel kans om dank in to oogsten, omdat de mensehen zou ik zeggen, nog zoo weinig denken en nadenken en soms geheel niet doordenken en ik kwam zoo toevallig langs het.gebouw van het Witte Kruis wandelen cn ik dacht bij mijzelve, zie bier nu, wat vredelie vende samenwerking vermag. Ja, waarlijk, in de Eendracht ligt een zegen en 't was mij of ik de klagende stem hoorde van een ernstige zioke, die hier hu pe zocht en die half wakende, half s.uir erende de woorden s[rak: //Vader, rol vai med doogci zie op mijn ellende icer. O,gij zie. het hoe ik lijden -- hoe ik s'.ry len met d.t kwail die ii mij wosnt cn zie 1 staag cpnieuv vert-orit.// Ei zie, i); zag de lerste leider 1 chtendc zonnc stralen in de lentemorgen, op de legerstede van de ernstige zieke, en ik zag ah 't ware een glimlach np dat gelaat, van dankbaarheid en eenige hoop op herstelling. Zie, dat is voor hen, die tijd en moeite, alles hebben opgeofferd om bet tot stand te brengen, de grootslu dank. Eere aan dezulke! Een gedachte van uw Abonné. Burg op Texel, 15 Maart.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2