Vrachtrijder INGEZONDEN STUKKEN. M arktberiehten. Predikbeurten gÉH?* Aclvertentiën Advektentiën. Algemeene Vergadering Heeren- en Hinderkieeding naar maat te leveren. een gebruikt Fornuis. 12 beste Lamschapen, Kapok- en Veerenbedden, Te koop Broedeieren VOEDERBIETEN Ontvangen Dames- en JCinderhoeden. Maandag in lossing Prima Inlandsche Haver, Dames- en Kinderhoeden. Biggen en Schrammen Heerenhoeden, Mans-, Jongens- en Kinderpetten, Costuumrokken, Corsets en Kindergoederen, India-Rubber-Stempels, -:- LAKCACHETTEN 94 Schapen (vette) 1 21.a f 31.— 761 Schapen (weide) f 17,a t 26,— 752 Magere Varkens f 20— a f 52, 609 Biggen f 8 00 f 14.— BL DAXuVEEIJER. Drachtige Zeugen, Wilgen Teenen, Aalbessenboomen. Tot bet opvullen van leveren van Veeren- en Kapok bedden, Kapok-, Springveer-, Staal draad-, Stroomatrassen enz. Th SCHRAAG, te koop. K. LANGEVELD, Noorden. Prijsopgaaf vindt men bij ondergeteekende. Schietoefeningen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de schietoefeningen op de baan bij Neeltjesnol dit jaar zullen aanvangen medio April en eindigen ultimo Septem ber a. s. Texel, den 17 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.B. Qudeschild17 Maart. Met ingang van 1 Juni a. s. zal door de T. E. S. O. een geregelde dienst worden geopend tusschen Helder Texel Har- lingen vice versa. Om niet in concurrentie te treden met de beurtschippers zullen slechts passagiers vervoerd worden. Voor de vele Friezen in Helder en op Texel woonachtig, biedt dit eeDe uitstekende gelegenheid aan hunne familiebetrek kingen te gaan bezoeken. Ook de reizigers uit Friesland zullen daardoor in staat zijn op gemakkelijke wijze bij hunne clienteele in bovengenoemde gemeenten rond te gaan. Een „rijke" arme\ Men herinnert zich, dat eenige weken geleden in een woning in de Czaar Peter straat te Amsterdam een oude vrouw in verwaarloosden en ziekelijken toestand werd aangetroffen. Medelijdende buren hadden al geruimen tijd het oudje, dad doodarm scheen, van voedsel voorzien. Toen de toestand te erg was geworden werd zij voor stadsrekening in een der ziekeninrichtingen opgenomen. Na haar vertrek werd in de woning, verstopt in hoeken en gaten, een bedrag van ruim f 3000 gevonden, van welk bezit het versufte oudje geheel onkundig bleek te zijn. Zij had zich ingebeeld doodarm te zijn. Dezer dagen is op verzoek van de familie een nader onderzoek in da ver zegelde woning ingesteld en bij die ge legenheid heeft men nog f340 in bank papier gevonden. Inmiddels is de 82jarige vrouw, dank zij de goede verpleging zoodanig opge knapt, dat zij zich weder het een en ander herinnert; zij begreep althans en keurde het goed, dat zij nu in het ziekenhuis van de armen- naar de be talende klasse is overgebracht. Over vliegtochten. Men schrijft uit Hoorn aan de N. R. Ct. De afdeeling Opmeer en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landb. heeft zich voor eenigen tijd tot het hoofdbestuur der maatschappij gewend met een klacht over den last en de schade, berokkend aan de veehouders in de omgeving van het terrein bij Alkmaar, waar Verstraeten zijn vliegtochten ge houden heeft. Ze knoopte daar het verzoek aan vast, dat het H. B. zich tot de regeering zou wenden, opdat deze zou bepalen, dat in veerijke streken geen vliegtochten meer zouden mogen worden gehouden en dat de vliegers daar op behoorlijke hoogte zouden moeten blijven. Het H. B heeft echter geen redenen gevonden een dergelijk verzoek aan de regeering te doen. Daarom zal de afdeeling zich thans rechtstreeks tot de Koningin wenden. (Baiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mag ik, geachte Redactie, eenige ruimte ver zoeken voor onderstaande. Veel, zeer veel is er reeds geschreven en nog veel meer is er gezegd over verbeterde commu nicatie over het eiland Texel. Wij hebben nu een zeer goede groote stoomboot varen tusschen Texel en het Nieuwediep, doch laat nu het Bestuur van de Texelscbe Boot daar niet bij berusten en helpen zorgen voor verbeterde toe standen over het eiland, dan eerst zal de Boot met groot succes kunnen loopen. Zeer veel vreem delingen staan voor de deur, en willen Texel bezoeken, waa-onder Engelscben, Duitschers, Zwitserschen en zeer veel Hollanders, laat toch niet langer mank gaan op twee gedachten, (ka naal of tram) waarvan heel Texel de dupe is. Volgens mijn bescheiden meening zou voor geheel Texel veraf te verkiezen zijn, een tram, en waarom? Omdat een kanaal slechts maar een fedeelte (al is dit nogal een groot gedeelte) van excl zal helpen, uit zijn bedroefden toestand. Zoodra toch als wij werken voor een gedeelte van Texel,dan toch komt het verschil onderling, neen een tram, langs en dwars over het Eiland, en alle dorpen raak, dat zal ons helpen en dan behoeven wij met bevreesd te zijn voor onderling verschil wie toch wel het meeste, minder, of ge heel geen voordeel heeft. Texelaars laat ons daarvoor werken, door de J tram zullen wij onze brieven over het eiland J vlug thuis krijgen en vele vreemdelingen zich gemakkelijk kunnen bewegen, dau zal de ♦Dage raad betere rente kunnen afwerpen, de Land eigenaar zijn land zien verhoogen in waarde en de pachter goedkooper naar en van zijn boerderij zich kunnen begeven. Laat op ieder dorp zich een verecniging ves tigen van dorpsbelangen en laten die Besturen oaderling hun best doen tot zoo mogelijk ver krijgen van een tram; ook brieven vervoer per auto opdat een auto in twee uur tijds alle dorpen en tusschen gelegen stations zijn brieven heeft bezorgd en dat wij niet meer behoeven te wachten tot 11-, 12-, soms een uur in den namiddag, op onze brieven, niettegenstaande ik alle respect heb voor onze posterijen en die er bij zijn betrokken, voor de geregelde nette wijze waarop alles is ingericht, doch zooals de Post met zijn Postkar hier loopt, is uit den tijd, zij gaat te langzaam. N.B. Bedoeling is natuurlijk zoolang er geen tram is, dat er dan een auto voor het brievenvervoer zal zorgen, zoodra er echter een tram loopt is dit viijwel overbodig. N.B. Texel is naar ik meen 18000 hectare groot, waar slechts op één puntje tusschen Oudeschild en Burg (5 KM.) één omnibus rijdt [vise versa] tot publiek vervoermiddel, is dit niet al te belachelijk? Hopende dat dit schrijven eenig nut mag hebben en met de overtuiging dat Texel een zeer groote toekomst tegemoet gaat, heb ik de eer te zijn Dw l)w. Dienaar, Jn. PLENS Pz. Badhotel, Prinses Juliana. Oudeschild, 16 Maart 1911. Aan de Redactie der Texelsche Courant Den Burg. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw blad om de aandacht van bevoegde autoriteiten te vestigen op den onhoudbaren toestand van den weg onderlangs den dijk tusschen Oudeschild en de Haven. Het is daar den geheelen zomer 1910, niette genstaande het mooie weer vrijwel een modderpoel geweest en gedurende den afgeloopen winter was het, wat men noemt een «zwijnenstal" en nu begint het er waarlijk nog niet beter op te werden. Begin men ongeveer October 1910 met het dichtwerpen van den plas tusschen Oudeschild en Haven, dit begin bleek tevens al spoedig het einde te zijn [men is inmiddels een dezer dagen weer begonnen met, per modderbak, slik uit de Schildsloot aan te brengen]een beetje modder kwam in den poel, de rest bleef op het modderpad [ik durf den weg onderlangs geen straatweg noemen] liggen en maakte den toestand nog treuriger. Eenigen tijd geleden was er echter vreugde onder de inwoners van Oudeschild; er was n. m. besloten de plas te dichten met hetgeen van de bermen van den hoofdweg naar den Burg, was afgestoken. Maar oh ramp 1 Een paar karrevrachten van dat mengsel van graszoden, grint en klei werdeD boven aan den dijk ter plaatse naar beneden gestort en liggen nu al geruimen tijd r.og precies zoo niemand denkt aan opruimen alleen de regen zorgt er voor, dat het pad onderlangs zoo mogelijk in nog treuriger toestand komt door de met het regenwater meezakkende klei. Ik passeerde er onlangs met iemand, dien ik veel had verteld van de groote zindelijkheid van Oudeschild, van huizen en straten macr bij dit punt gekomen [-we kwamen van de boot] keek mijn bezoeker mij eens veelbetcekenencl aan en haalde zijn broek ferm in de hoogte,zeide echter niets, maar dacbt misschien, dat ik al een treurig begrip van zindelijkheid had. Ik weel waarlijk niet, of er toezicht op dit werk is, maar zoo ja, zou het dan geen aanbe veling verdienen dat toezicht te verscherpen. Het reisseizoen staat weer voor de deur en het is voor ieder te hopen, en het is ook wel te ver wachten, dat Texel met zijn mooie vergezichten, met zijn heerlijke schilderachtige plekjes en zijn vele bezienswaardigheden uit de natuur, een flink deel van het reizend publiek zal trekken en dau mag ei toch wel eens aan gedacht worden, dat de eerste indruk bij het betreden van een vreemde plaats, gewoonlijk het langst blijft bestaan. Hier kan, volgens mijn bescheiden mcening, toch zeker wat aan verbeterd worden? Waar het geldt particulier eigendom, dat ook dikwijls [hier gelukkig een zeldzaam voorkomend geval] zeer veel te wenschen overlaat, wat zindelijkheid be treft, weet ik niet of autoriteiten in kunnen grijpen. Moge bet spoedig z66 zijn, dat een lener, die Texel bezoekt uitstekende indrukken meeneemt van het begin van zijn bezoek aan dit eiland en dat ieder, die van Oudeschild on derlangs naar de Haven gaat, deze weg met glim mende schoenen en onbevuilde broek of rokten einde kan brengen dat zuilen velen met mij wenschen. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor de verleende plaalsruimte. Hoogachtend, J. A. G. STOM FFF. Rurgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 11 tot en mot 17 Maart 1911. GEBORENCornelia Clementiaa Evalina, dv. JohaDnes van 't Noordende en Neeltje de Graaf (de Cocksdorp); Cornelia Jo hanna, dv. Cornells Willem Bakker en Anoa Petronella Zym (de Westen). Rieter Lodewijk, zv. Heertje Buijsman en Pieternella Lamm (de Cocksdorp). ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Arie Lap (Spijk) en Grietje Koning (Oosterend); .Jacob Hoogerbeido en Kaatje Backer (Oudeschild); Gerrit Bakker en Tetje Visser (Oosterend). OVERLEDEN: Geene. GEVONDEN VOORWERPEN.' God iponeeid ten Riadhuize: een mattenklopper, een ceintuur en een haarnaald, gevonden te den Burg. Scliagen, 16 Maart. Aanrevoerd: 44 Kalfkoeion t 175,— a f 275— 50 Vette Koeien i 200 a f310, Geldekoeien f af 200 Nuchtere Kalveren f 8 a f 26. 370 Overbouders f 20,— a 28.50. 50 Vette Varkens 49 a 52 cent per Kg. 80 Biggen f' 12,00 a f 16, Boter f 1.30 a i 1.40 per K.G. Kipeioron f 3.00 a t 3,50 per 100; Leiden, 17 Maart. Ter markt aangevoerd: 4 Stieren f132,— a t 238,—; 252 Kalf- en Melkkoeien f 174 a 1 342; 241 Varekoeien 131 a f 268 223 Vette Ossen en Koeien 1187af 334 42 Kalveren (vette) t 72 a t 129 167 Kalveren (magere) 1 4.a 1 10. Lammeren 1 a f Zondag 19 Maart 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kijne. Kerkcollecte. Waal 's Avonds 7 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Den Hoorn. Voorm. 10 uurds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. H. Doop. Cocksdorp, Voorm. 10 uur ds. Boeke. H. Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. halt 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Doop. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. NED. PROTESTANTENBOND. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Haars. van Nieuwe-Niedorp. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coaraut in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Getrouwd A. LAP Dz. en G. KONING, die ook namens wederzijdsche familie dank betuigen voor betoonde belangstelling. Atlas, 15 Maart 1911. van de afdeeling Texel van het „Witte Kruis" op Vrijdag 24 Maart a.s.'s avonds 7 uur in het Hotel Texel". Agenda Opening. Notulen voorg. algem. Verg. Jaarverslag 1910. Verslag afgevaardigde. Rekening en Verantwoording. Verkiezing 2 bestuursleden aan den Burg. Omvraag. Sluiting. A. WAGEMAKER, Voorz. Ir. J. KIKKERT, Secr. bmbsjoi» Blijkens acte, den 15en Maart 1911, voor den Notaris G. J. O. D. Dik kers, te Texel, verloden, is tusschon do Hoeren ADRIAAN DE ROOIJ en JACOB KOOIMAN Gz., boekdrukkers, beiden wonende te den Burg op Texel, aangegaan een vennootschap, ten doel hebbende het voortzetten en drijven van de Boekdruk kerij. Uitgave Texelsche Courant, Boekhandel enz. gevestigd in de Parkstraat te den Burg op Texel, eerder gedreven door do firmuDten W, J. Lanoeveld Pz. en A. de Rooij, na overlijden van eerstge noemde rec\tens door den firmant A. DE RooiJ alleen, onder de Firma LANOE VELD DE ROOIJ, tot hot teekenen waarvan do beide veonooten gelijkelijk zullen gerechtigd zijn, doch alleen voor zaken de Vennootschap betreffende, terwjjl toestemming en eigen hundteokening van rle beide vonnonten wordt vereischt, om de Vennootschap aan dorden te verbiudeu boven een bedrug van f 100. De Vennootschap is 18 September 1910 aangevangen en voor don tijd van drie jaren met stilzwijgende vorlongiDg van jaar tot jaar; zal eindigen den 18den September van bet jaar, waarin oen dor vennouter, drie maanden vóódien datum, ia vi ii aan zijnen medeve moot kenni i gee t en tij overlijden. Ondergeteekende bericht dat by in staat is Voor uitstekende coup wordt ingestaan. Groote keuze Stalen en Modellen voor handen. Aanbevelend, TE KOOP Adres Bureau van dit Blad. TE KOOP Betaling desverkiezende 24 Juni 1911. Voorts K. UITGEEST, Flora. houdt ondergeteekende zich beleefd aan bevolen. van zuiver Witte Leghorns a 6 ct. per stnk. I». HST, Kamp, Texel. een groote keuze gegarneerde Aanbevelend, II. DALMEIJER. per schip „Tieesiena", eene lading 'Vós K-O. nafura, per 50 Kilo netto f 3,75. Bekende conditiën. 18 Maart 1911. C. R. Keijser Co. Expositie der nieuwste modellen gegarneerde Beleeld aanbevelend, GEZ. WUIS. Einde Weverstraat 310—311. Ondergeteekende beveelt zich aan als n. IJ. WITTE. Parkstraat, Burg. Het Bestuur van 't Witte Kruis vraagt voor 't omspitten van bet perceel grond aan den Waalderweg, Biljetten voor 21 Maart a.s. in te leveren bij den secretaris der aldeeling, L. J. KIKKERT, Inforraatiën omtrent diepte geeft Jb. RIJK Jr. Wat zijn or nog beste te koop bij D. LIPS. Te bevragen bfj wed. LIPS. Aan hetzelfde adres beste aardappolen te koop. Een groote voorraad in Aanbevelend, Th. SCIIRAAG. om brieven van den naam des afzenders to voorzien. orimishiar voor vorzonding vun bri ivon mot geldswaarden. Verkrijgbat r g.iedkc op en solide inden Boekh. Barkstraat.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2