Oudeschild, 21 Maart. De bijeenkomst, uitgeschreven door de afdeeliüg van de S.D.A.P. heeft j.l. Zaterdag geen voortgang gehad, doordat de spreker door ongesteldheid verhioderd was te komen. Gisteren en vandaag was het buitengewoon druk op de haven, door de vele vaartuigen, die er lagen te lossen en te laden. Maandag jl. bedroeg dit aantal niet minder dan 16. Nog voortdurend wordt er buitengewoon veel hooi en stroo van Texel vervoerd. Op dit oogenblik liggen er 5 vaartuigen te laden. Over het algemeen neemt het aantal vreemde vrachtvaartuigen, die deze haven bezoe ken van jaar tot jaar toe. In het afge- loopen jaar was dit reeds geklommen tot ongeveer 400. Een avonturier. Een 12jarige schooljongen te Enschede maakte zich schuldig aan diefstal van eenige appels uit een groentenkar. De eigenaar achtervolgde den jongen, doch het mocht hem niet gelukken hem in handen te krijgen. De veelbelovende knaap verloor echter zijn pet, die aan de school werd bezorgd. Hij keerde echter den volgenden dag niet op school terug terwijl ook de ouders niet wisten waar hij zich ophield. Den vierden dag kwam de deugniet op school terug en vertelde den meester 3 dagen en nachten niet thuis geweest te zijn. Waar had hij dan geslapen Onder oude manden enz., terwijl voor het voedsel door kameraadjes werd gezorgd, die zich thuis van een en ander meester maakten om dat den jeugdigen avonturier te verstrekken. Nooit tevreden. Naar men verneemt zal de heer J. v. d. Fange, brandmeester te Haarlemmer meer, niet berusten in de beslissing der Rijksverzekerings-Bank, waarbij hem, wegens een ongeval, overkomen tijdens een brand, één cent vergoeding per dag werd toegekend, doch zal hij van deze beslissing in beroep gaan. hoe een gemeente aan een schoon moeder kan komen. Een gemeenteontvanger uit Twenthe zond een waarschuwing aan een achter- stalligen schoolgeld-aangeslagene, om binnen 3 dagen het verschuldigde te zijnen kantore te voldoen. Aan de achterzijde van de waarschuwing ontving de ontvanger bericht terug van den wanbetaler, dat het hem te bezwaar lijk was om het schoolgeld te betalen hij had 4 kinderen en een oude schoon moeder te zijnen laste. En na deze uiteenzetting vervolgt hij leukweg: „Wil u dit echter doorzetten, moetu weten, maar dan doe ik mijn schoon moeder aan de gemeente over. Wil u het mij dus lastig maken om die paar schoolcenten, dan blijft mijn schoonmoeder ook geen drie dagen meer onder mijn dak en is geheel voor de gemeente. Ik zal het bij de hoogste instantiën zoeken en geen moeite of tijd sparen. Wil hier dus goede nota van nemen." Een unicum. In Friesland woont iemand 6 jaar als huurder in een huis en hij weet niet, wie de eigenaar er van is, hoeveel moeite hij daarvoor ook gedaan heeft. Het huis is nu aan reparatie toe en de huurder heeft nu raad gevraagd, hoe te moeten handelen, waarop nog geen voldoend antwoord is ingekomen. Een half millioen aan effecten gevonden Te Zandvoort heeft het hardnekkig gerucht geloopen, dat aan het strand voor een half millioen aan effecten zou ge vonden zijn. Mensch9n, die 't nog beter meenden te weten, maakten er zelfs een heel millioen van. De zaak is, dat door V. D. een pakketje papieren aan het strand is gevonden. Na ze thuis gedroogd te hebben, depo neerde de man ze aan het politiebureau. Het pakje bevatte een 3tal waarde- looze restanten van geheel uitgescheurde chéqueboekjes. Telt men de controleeren- de copiebedragen samen, dan komt men een heel eind in de richting van een half millioen, waardeloos goedje. Een luchtballon verongelukt. Zondagmiddag is aan de Van Ewftck- sluis de Duitsche luchtballon „Dusseldorl" verongelukt. Omstreeks half vier werd aldaar een luchtballon waargenomen, welke over de Noordzee kwam aandrijven. Men be merkte al spoedig, dat alle pogingen in het werk gesteld werden om niet in de zee terecht te komen. Door het uitwerpen van den ballast en alle voor werpen, welke eenigszins gemist konden worden, had men eindelijk het vaste land bereikt. Daar de ballon laag dreef stootte de mand tegen den bazaltmuur der zee wering, waardoor een der inzittenden er uit werd geslingerd. De ballon, hierdoor lichter geworden, ging de hoogte in en geraakte over den dijk, maar daalde weder onmiddelijk en kwam terecht in een binnenwater, het „Oude veer" ge naamd. De mand sleurde door het water waardoor de. andere luchtschipper er uit viel. Hoewel spoedig hulp aanwezig was mocht het niet gelukken hem te redden en verdween hij in de diepte. De eerstgenoemde tochtgenoot kwam er beter af. Hoewel in bewusteloozen toestand opgenomen, kwam hij spoedig weer bij kennis en werd hem een goed onderkomen bezorgd. De ballon was Zondagmorgen, bemand met de heeren Otto Schreuder en Paul Keijser te Grefeld opgestegen. Laatstgenoemde heeft er het leven bij ingeschoten. Duitscli oorlogschip in Holland verkocht. Men meld ons: In de maand November van het vorig jaar brak de Duitsche kanonneerboot „Salamander" voor de pieren van IJmuiden van de sleepboot „Zuiderzee los en geraakte 'later bij Castricum op strand. Meerdere pogingen om het vaartuig vlot te brengen mislukten Thans zal het in publieke veiling aan den meest biedende worden verkocht. Een koud vermaak. Een groot volhardingsvermogen, ge paard aan wilskracht, hebben twee in woners van Naarden, ijverige beoefenaars der zwemsport, betoond. De heeren hadden zich voorgenomen te trachten hunne dagelijksche zwemoefeniDg ook in den winter door te zetten, hetgeen hun, nu de winter weder voor de lente plaats gemaakt he9tt, volkomen is gelukt. Ook terwijl een flinke ijskorst het water bedekte, werd in de voor hen gemaakte open ruimte dagelijks door hen gezwom men. Naar is waar te nemen heeft dit thans nog geen schadelijken invloed gehad op hun gezondheidstoestand. 't Gelukt nog niet. De haremrok heeft ook te Utrecht haar intrede gedaan, doch met geen goeden uitslag. Een dame, die zich daarmede op straat vertoonde, moest wegens den last welken zij van de straatjeugd ondervond, een toevlucht zoeken in het hoofdbureau van politie. Geen haast bij. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het kustverdedi gingsontwerp, heeft Dinsdag haar eerste bijeenkomst gehouden. Naar men verneemt kan het nog ge- ruimen tijd duren, alvorens het afdee- lingsverslag zal verschijnen. In deze eerste bijeenkomst der rap porteurs over dit zeer gewichtige wets ontwerp is een photografische groepop- neming van de commissieleden gemaakt meldt het Haagsche Cor.bureau, dat ons bovenstaand bericht geeft er bij. De foto heeft zeker ten doel om, als het ontwerp van wet, wet geworden is, te kunnen zien, wie meer veranderd is, het ontwerp of de commissie. Waarschuwing. De minister van buitenlandsche zaken vestigt in de „St.ct." de bijzondere aan dacht van allen die voornemens mochten zijn als landverhuizers naarden vreemde te gaan, op het volgende: Het is in den laatsten tjjd gebleken, dat hier te lande personen hun werk er van maken, om op te wekken tot land verhuizing naar overzeesche gewesten, en dat deze personen van eiken aange- brachten landverhuizer van derden een belooning ontvangen. Aanbevolen wordt de mededeelingen die dergelijke personen omtrent vooruitzichten voor landver huizers doen, niet zonder nader onderzoek als juist aan te nomen. Inlichtingen omtrent de vooruitzichten van landverhuizers in vieemde landen worden voor zooveel beschikbaar, ver strekt door het departement van buiten landsche zaken te 's Gravenhage. D ie durven. Een familie te Haarlem werd tele fonisch opgebeld door een persoon, die zich dr. Merens noemde. Hij deelde mee dat er straks een man en vrouw zouden komen, om onderstand te vragen. Verder deed men een goed woordje voor die menschen en verzocht om hun 10 of 15 gulden te geyen. Men vertrouwde echter de zaak niet en belde het nummer van dr. Merens op. Het bleek toen, dat de geneesheer niets van de zaak afwist. Toen dan ook de man en de vrouw om onderstand kwamen, werd dit geweigerd. 1-1et brutaalste kwam echter nog. Want even later werd de familie weer opgebeld door den pseudo-dr. Merens, die zijn ongenoegen er over te kennen gaf, dat men de menschen zonder geld had weggestuurd. De politie zoekt dit niet-verlegen tweetal. Gescheiden geliefden. Een minnend paar te Leiden kon het Zondagavond om elf uren niet eens wor den. Het meisje ontdeed zich van mantel, hoed en horloge en sprong in het water van het Levendaal, aldaar, aan welke gracht het paar gekibbeld had. De jonge man kon haar door handreiking niet meer op het droge brengen en daalde daarom ook in het water af. Nadat beiden weer op den wal waren, ging ieder van het paar gescheiden heen. Goede prijs. De veehouder J. v. d. Woudo, te Deer- sum, heeft een éénjarig stierkalf voor f 1500 vorkocht. Het rijk is duur uit. Ook voor de militaire bakkerijen wordt een onderzoek ingesteld naar de buiten gewone kosten, waarop zij het Rijk jagen doordat gemiddeld het ration brood hooger in prijs is dan bij een levering door particulieren. Bijvoorbeeld kost het ration brood uit de militaire bakkerijen per ration van 6 H.G. 6,5 cent en te Amersfoort waar een particulier leve rancier is 5,4 cent. Een rokbroek, die geen rolcbroek was. Men meldt uit Groningen Een grappig voorval bracht de Visch- markt in rep en roer. Een dame werd achtervolgd,door een bende straatjongens die het haar erg lastig maakten, omdat ze, volgens de jongens een „boksem" aan had. De politie kwam er aan te pas, een straat werd afgezet, zoodat de dame ongestoord een goed heenkomen kon zoeken. Het mooiste van het geval is, dat ze geen rokbroek droeg, maar oen heel gewone rok, met een fluweelen band er om. Eendenhouders. In Zeeland laat menigeen, die kippen houdt, een zeker getal eendeneieren door een kip uitbroeden, ook al heeft hij volstiekt geen water, om de beestjes te laten zwemmen. Want, ziet ge, als die eenden later aan het leggen gaan, krijgt men gewis een gulden per honderd meer dan van kippeneieren. Maar men rekent daarmee toch buiten den waard. Want de eieren van zulke „verkipte" eenden zijn kleiner dan van hun meer natuur lijke zusjes en missen ook de eigenaardige groenblauwe kleur. En daarom beginnen de koopers te zeggen: dank je wel, om daarvoor meer dan voor kippeneieren te betalen. Nu gaan sommigen met hun jonge eendenschaar eiken dag een wandelingetje doen naar het een of ander water, sloot, gracht of vijver, om er de diertjes een poos naar hartelust te laten ploeteren en plassen. Dat schijnt te helpen, maar het kost tijd en dus geld. Kranten in de cantine. Het is den minister van Oorlog ge bleken, dat sommige commandeerende officieren er naar streven, uitsluitend zg. onzijdige bladen in de cantines ter lezing te leggen. Van oordeel zijnde, dat dit streven in den regel neerkomt op het ter lezing leggen van bladen van een eenzijdige kleur, en dat het wenschelijk is, ook tegemoet te komen aan het verlangen van hen, die behoefte hebben aan bladen of tijdschriften, overeenkomende met hun politieke of godsdienstige richting, heeft de minister bepaald, dat, voor zooveel de geldmiddelen der cantines zulks toelaten, bladen ter lezing moeten worden gelogd van verschillende richting mits zij zijn gsmatigd en hun nhoud niet strijdig zij met de krijgstucht, met de gonde zeden of met de bes.aande maatschr.ppeiykc orde. Debietrecht op tabak. Het hoofdbestuur der Nederl. Vereen, van Sigarenwinkeliers is Dinsdag te Utrecht in spoedvergadering bijeenge komen, heeft besloten een algemeene landelijke actie op touw te zetten tegen het wetsontwerp debietbelastingop tabak. Bemcslingsproef te Waarland (iV.H.) Opbrengst Tan voederbieten. Het Waarland is een echte koolstreek, waar ook in den lateren tijd met kunstmest proeven genomen worden. In 1907 werd o.a. ceu proef aangelegd bij den Heer Jb. Krabman, met de bedoeling de werking van Kieler poudrette tegenover gewonen kunstmest na te gaan, terwijl tevens de pioef zoo was ingericht, dat de hoe veelheid plantenvoedsel in de Kieler poudrette voorkomeode gelijk stond mei die van het perceel met volledigen kunstmest. Het proefveld bestond uit drie perceelen. No. 1 ontving 30 kg. Kieler poudrette (f 3.G0) No. 2 13 kg, Chili, 41/, kg. Super van 18 pet. en 3 kg. patentkali (samen f 2.28) No. 3, 20 kg, super en 12 kg. patentkali (samen f 1,71.) Het geheele proefveld werd beplant met roode winterkool. Van ieder perceel werd het gewicht der kooien bepaald, terwijl deze in 6 soorten werden gesorteerd. De uitkomsten waren als volgt Perc, 1 (Kieler poudrette) le, 2e, 3e, ie, 5e en 6e soort achtereenvolgens 03792,68 93102 kooien, totaal 392. Perc. 2 (volledige kunstmest) le 2e 3e 4e 5e en 6e soort achtereenvolgens 309413S70 48—13 kooien, totaal 393. Perc. 3 (Super en Kali) le 2e 3e 4e 5e en Ge soort, achtereenvolgens 2S110407470 82 kooien, totaal 404 Het totaal gewicht bedroeg voor de drie per ceelen resp. 646, 975'/s en 376'/2 kg. We merken op, dat de volledige kunstmest, chili super en kali, veel beter werkte dan de poudrette. Het aantal kooien was bijna gelijk, terwijl het gewicht op het kunstmestperceel gemiddeld ruim 50 pet. hooger was dan op het perceel met pou drette. Vergelijken we perceel 2 met 3, dan bemerken wij, dat 3 meer super en meer kali ontving, doch geen chili. De totaal opbrengst bleef echter op 3 ver benedec die op 2, hoewel het aantal kooien op 3 grooter was dan op 2 doch 3 was nog ver boven 1. De grootere hoeveelheden super en kali hebben dus blijkbaar weinig of geen invloed gehad en gaven dus geen vergoeding voor het ontbreken van het salpeter. Het verslag merkt hierbij dan ook op, dat het resultaat wel als een bewijs mag gelden, dat op dezen grond slechts met een behoorlijke stikstofbemesting, naast phosphorzuur en kali een flinke opbrengst aan sluitkool kan worden verkregeD. Zou dat niet op vele gronden het geval zijn? P. Wie melkvee houdt en een geschikt land ter dispositie heeft, kan haast niet beter doen, dan voederbieten te verbouwen. Ik wil veronder stellen, dat het land zich in tamelijk goeden bemestingstoestand bevindt. We koopen per Hectare voor ongeveer f 75.kunstmest en brengen die, behalve het Chilisalpeter, eenige weken voor het zaaien op den akker. Verder komen er kosten van het voorafgaande ploegen, uilstrooien van den mest, eggen enz. Dan volgt het uitzaaien van hot bietenzaad, waarvoor men ongeveer 20 kg. noodig heeft, als men uit do hand en 12 kg. als men met de machine zaait. Bijenteelt is een eerste vereischte met het oog op het schoonhouden van den akker. Wat de kouze van zaaizaad betreftmen moet niet wen- schen, bieten te telen van reusachtig groote. De vruchten bevatten dan te veel water en bijgevolg minder voedsel voor het vee. De flinke middel soort is beter. Velen kiezen de verbeterde Jaapje8pee, anderen hebben meer genoegen van Golden Tankaard of van Eckendorfer. Dat ligt aan den bodem en aan de ondervinding, welke men in de omgeving met den (eelt dezer soorten heeft opgedaan. Voor grondbewerking, zaaien, tweemaal hakken, dunnen en oogsten kan mcr. ongeveer f 110.rekenen. Voor het zaaizaad brengen we f 10 in rekening. Totaal aan uit gaven kunstmest 1 75, zaaizaad f 10, onkosten t 110, samen f 195. Met f 25 voor onvoorziene uilgaven komen we op f 220. Wellicht bedragen alle uitgaven samen slechts f 200. En nu de ontvangsten, n.l. de oogst. Deze kan bedragen 50000 kg, a 80000 kg. bieten a f 0.40 de 100 pond, maakt f 400 a f 640. De bietcnbladeren worden dikwijls vervoederd. Laat men ze op 't land, dan ontvangt de bodem daardoor een aardige bemesting, want het bietenblad is rijk aan kali en stikstof. Zonder het blad in rekening te brengen, staan tegenover f 200 a f 220 uitgaven f 400 a f 640 in ont vangsten, dat is minstens een winst van ongeveer f 200. Vergeel ook niet, dat. het vee een gezond voedsel ontvangt in de biet, dat zeer gunstig werkt op de melkafscheiding. Per koe geve men echter niet meer dan hoogstens 20 kg. per dag. Men spaart zoodoende hooi en graanvoeder uit. Doch er dient naast hooi en bieten voor eiwitrijk voedsel, b. v. koeken, erwten of boonen gezorgd te worden. Maar wat voor kunstmest moet er nu gebruikt worden De reusachtige bietenoogst onttrekt aan den bodem verbazend veel kali, veel stikstof en ook bet noodigc fosforzuur. We geven in Maart dan ook veel kalimest, 800 a 1000 kg. kainiet. De laatste hoeveelheid ia volstrekt met te hoog. Integendeel, de bieten zullen er des te boter door groeion. Daar moet voor fosforzuur 600 a 700 kg. superfosfaat bij. Een deel van 't chilisalpeter wordt zeer kort voor 't zaaien uitgestrooid, de rest, als men voor do eerste keer gehakt heeft. Wordt do mest zeer diep onder gcegd, dan vinden do kicmplanljcs voedsel in overvloed. Stalmest zit gowoonljjk te diep en 't gevolg is een tjjdcljjke stilstand in den wasdom van t jonge goedje. Ook heeft mon voel minder last van vreterij dor insecten. Die vinden wel een schuilplaats in do lang stalmest, inanr natuurlijk niet iri de incstzoutcn. Voeg bjj dit alles, dat kunstmest zelfs op zandgrond den teelt van hielen mogelijk mankt en gc bogrypt, dat kunstmest voor bietenteelt onontbeerlijk is en wat ook iets zeggon wil Goedkoop B.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2