INGEZONDEN STUKKEN. spr., en die te beteugelen, er een dam j tegen op te werpen, is de taak der vrijz. Herv. Dat moet worden bereikt niet door te strijden tegen een zaak maar te strijden voor een zaak. Het is het doel van de organisatie van de vrijzinnigen om daartoe allen op te wekken; het godsdienstig leven zoowel in de kerk als woning moet meer worden behartigt; geen onverschilligheid past den vrijzin nige omdat voor hem, evenals voor ieder ander nog steeds geldt: Vanwaar zijn wij gekomen? Wat doen wij hier? Waar gaan wij heen? Dit was naar onze meening de hoofd inhoud van het door ds. Nobel gesprokene waartusschen hij eenige mededeelingen had gevlecht hoe de Ned. Herv. Kerk wordt bestuurd, wat naar hij meende aan slechts zeer weinigen tot dat kerk genootschap behoorende bekend was. Na beëindiging van het gesprokene, bracht ds. Poort een woord van dank aan den spreker van dezen avond voor diens duidelijke rede. De gelegenheid werd daarna gegeven tot debat, waarvan geen gebruik werd gemaakt, doch door den heer Dikstaal werd gevraagd of de weinige kennis van het bestuur der Ned. Herv. Kerk, waarvan de spr. gewaagde, niet voor een groot deelde schuld der predikanten is. Ds. Nobel deze vraag beantwoordend kan zulks niet geheel ontkennen, doch verdedigde zich door er op te wijzen dat het weinige gebruik dat van de catechisatie wordt gemaakt, de gelegenheid tot dergelijk onderricht vrijwel onmogelijk maakt. Aan het slot der bijeenkomst werd de gelegenheid geboden om zich aan te geven, als lid of donateur van eene alhier op te richten vereeniging voorde belangen van vrijzinnig godsdienstigen waarvan nogal door velen werd gebruik gemaakt. Uit de Dierenwereld. De tijd dat het jonge wolvee ter wereld komt, is aangebroken, en ook al terstond vallen daarbij bijzondere gevallen te vermelden. Zoo werd ons medegedeeld dat een schaap van C. v. d. Werf in Koogerveld 5 lammeren heeft geworpen. Een rijke aanwinst zeker, doch welke aan de gelukkige eigenaar nog al eenige zorg zal baren om de diertjes behoorlijk groot te brengen. Dat in dezen tijd van ziekte onder het vee men voorzichtig moet wezen met het aankoopen van vee, mag zeker wel onder aller aandacht worden ge bracht, het gevaar toch dreigt dat wel eens minder gewenscht vee in den veesta pel komt. Zoo werd ons medegedeeld dat een handelaar eenige biggen elders had gekocht en naar hier had laten aanvoeren. Dat is nu volstrekt geen zeldzaamheid zooiets gebeurt veel malen. Het geval wil nu echter dat bij den veehouder die deze biggen had verkocht, korten tijd daarna, mond- en klauwzeer onder diens veestapel werd geconstateerd, als gevolg waarvan de hier ingevoerde biggen onder verdenking zijn; die dieren worden thans in afzondering gehouden en het zal wel spoedig blijken of er redenen bestaan tot ongerustheid. De handelaar beweert dat de biggen niet op de besmette hoeve zijn geweest, een bewering waaraan wij niet mogen twijfelen. In elk geval is groote voorzichtigheid in deze aan te bevelen. Het heerschen van besmettelijke ziekte onder het vee np ons eiland, zou een groote ramp zijn, nu er straks veel vee zal moeten worden uirgevoerd. Niet genoeg kan daarop de aandacht worden gevestigd. Oudeschild, 27 Maart. Vrijdag jl. was door de afdeeling Texel van de S.D.A.P. een algemeene verga dering uitgeschreven, waar als spreker zou optreden de heer Klerekoper van Amsterdam. De vrij ruime zaal van den heer Vos was tamelijk bezet, zelfs een lOtal dames was aanwezig. Nadat de voorz., de heer A, Boon, den aanwezigen, maar in 't bijzonder den spreker van dezen avond het welkom had toegeroepen en verder had medegedeeld, dat het bestuur zich eerstdaags bij de ingezetenen zou aanmelden ter teekening van het volkspetitionnement tot verkrijging van algemeen kiesrecht, zoowel voor vrouwen als mannen, verkreeg de heer Kb rekoper het woord. ZEd. had tot onderwerp zijner rede gekozen: „Zonder geld geen burger." Die rede geheel weer te geven ligt niet in ons voornemen. Genoeg zij het te melden, dat spr. in de eerste helft er van, op dikwijls niet onaardige wijze, in het licht trachtte te stellen, dat de arbeiders noch van de clericalen, noch van de liberalen en vrijz. dem. iets hadden te verwachten. Het was alles lood om oud ijzer. Zij hadden een hondengeloof. Slechts de soc.-dem. kwa men uitsluitend voor de arbeiders op. Het een en ander zocht spr. te staven, door stil te blijven staan bij do behan- I deling van een paar wetsvoorstellen in de 2e Kamer. Na een niet al te lange Ij pauze vervolgde spr zijn rede en ging i na wat van de verscuillende partijen voor het algemeen kiesrecht was te verwachten. Volgens ZEd. geen hater ver genoeg. Als een recht en 'n noodzake lijkheid bepleitte bij algemeen kiesrecht voor vrouwen zoowel als voor mannen. Waar vrouwen in de ellendebetrokken werden, moesten zij ook het recht hebben die ellende te mogen helpen bestrijden. Met gloed en overtuiging verdedigde spr. zijn standpunt en wekte allen op het volkspetitionnement te teekenen. Hartelijk en luid werd ZEd. door zijn partijgenooten toegejuicht, waarna de voorz. deu spr. voor het gesprokene dank zei en allen aanwezigen aanried, sprekers woorden wel in overweging te willen nemen. Oosterend28 Maart. J.l. Zaterdag vergaderde het Zieken fonds in het „Wapen van Amsterdam." Nadat de directeur den ongeveer 30 aanwezigen welkom had geheeten, deelde hij aan de vergadering mede, dat bij een plaats gehad hebbend onderzoek 12 van de 145 leden te kennen hadden gegeven, dat zij door den heer dr. Over behandeld wenschten te worden. Dit was aan dr. Over medegedeeld, die te kennen ge geven had, ook voor dit twaalftal als tweede geneesheer voor het fonds te willen optreden. Na eenige besprekingen werd met 23 stemmen tegen 3 en 2 onthoudingen besloten voor twee geneesh'eeren. Er werd nu een contract besproken, dat bindend zal zijn voor den tijd van 4 jaar en 9 maanden, met verlenging van jaar tot jaar, zoo door een der contractanten niet zes maanden te voren opzegging wordt gedaan. Aan den heer dr. Over wordt de keus gegeven zich niet of voor 9 maanden te verbinden met dien verstande, dat alle leden door den heer dr. Wagemaker behandeld zullen worden voor den duur van het contract zoo dr. Over het niet der moeite waard mocht blijven achten 3 maal per week naar Oosterend te komen. Aan het bestuur werd opgedragen dit contract met de beide geneesheeren in orde te maken. Tijdens de vergadering meldden zich zes nieuwe leden aan, allen voor de lijst van dr. Wagemaker. De vergadering werd gesloten met de beste wenschen voor het fonds. De Cocksdorp. Woensdag jl. werden hier reeds in één nest drie kievitseieren gevonden. De gelukkige vinder was Jacob Keu- vers Mzn. Vlieland. De heer J. C. Reij, tijdelijk bosch wachter te Terschelling is met 1 April weder naar hier verplaatst. De heer D. Nap, vroeger leerling- boscbwachter alhier, is aangesteld tot boschwachter op Terscnelling. Wegens den lagen waterstand moesten 3 booten uit Engeland komend, een tijdlang in de Blauwe Slenk voor anker liggen om met hoog water naar Harlingen te kunnen stoomen. Debietrecht op tabak. Men schrijft aan de Tijd: Wanneer men het wetsontwerp aan dachtig leest, blijkt, dat de minister zijn licht heeft ontstoken, niet bij degenen, die met de uitvoering zullen te maken hebben (in casu de winkeliers) maar bij fabrikanten, die er wel voor zullen ge zorgd hebben, alle lasten van zich af te houden. Het wetsontwerp punt voor punt na te gaan, om op verschillende moeilijk heden te wijzen, is hier niet doenlijk, alleen willen wij als groote onjuistheid onder meer, er slechts één uitnemen, t.w., dat als fabrikanten direct aan particulieren leveren, hun prijs eerst met 30 pCt. wordt verhoogd, waarna dan de 10 pCt. debietbelasting wordt geheven. Dit is een gunstige bepaling voor den fabrikant, hoogst onbillijk tegenover den winkelier en schadelijk voor de schatkist en zal daardoor nog moer uil breiden den directen vorkoop van fabrikant aan parlicu.ieren. Petroleum in vasten vorm. Er is een uitvinding gedaan, waarbij meu petroleum in vasten vorm heeft wer.en te brengen. DeSoliflfiod Petroleum Company gebruikt deze reeds de laatste dagen. De nieuwe uitvinding moet het mogelijk maken 2000 K M. zonder onder- brecing in een automobiel at te leggen en den petrolaumvoorraad in een pakje mee te nemen. Vaste petroleum ziet er uit als vuil ijs zij brandt, slechts aan de oppervlakte en kan gemakkelijk go- bluicht worden. De beteekenis van de nieuwe uitvinding voor de automobiel- sport, voor de scheepvaart en andere takken van industrie is belangrijk en de uitvinder hoopt, dat zij zal gebruikt worden voor hetstoken van dreadnoughts. Deze blokpetroleum moet bestaan uit 80 procent aardolie, een zeker procent zeep en 1 procent van een geheim gehouden materiaal, dat aan de massa de vastheid verleent. Te veel geneeskundigen. In het Tijdschrift voor de Geneeskunde toont dr. G. W. Bruinsma zich bezorgd over het toenemend aantal geneeskundigen in Nederland Al mag men niet uit Let oog verliezen, dat er tegenwoordig tal van betrekkingen zijn, waarvoor bij voorkeur of uitsluitend personen met geneeskundige opleiding worden verlangd zoodat niet alle jonge artsen in de praktijk behoeven te gaan, „toch kan het niet anders, of voortgaande op den weg, waarbij telken jare 150 of meer artsen worden gevormd, zal de toekomst hun veel teleurstellingen baren, zonder dat, onder de tegenwoordige maatschap pelijke verhoudingen en de regelingen van geneeskundige hulp, het algemeen belang in dezelfde evenredigheid er door zal worden gebaat. Veel kans op het intoomen van den artsenvloed in de naaste toekomst schijnt er trouwens niet te bestaan, wanneer men het groot aantal studenten nagaat dat zich voorbereidt aan onze universi teiten en het laatste jaar vooral, sterk toenemende is. Een langvinger. Te rechercheurs te Amsterdam zagen een man zijn schreden richten naar de woning van een bekend opkooper op Wittenburg. Toen deze de beide politie mannen in het oog kreeg, veranderde hij plotseling van richting. Dit kwam den rechercheurs verdacht voor en zij hielden den man aan. De aangehoudene bleek een werkman van de Marinewerf te zijn. Bij fouilleering bleek hij een partij koper in zijn bezit te hebben. Bovendien bekende de man, die reeds een jaar of tien op de werf in betrek king was, dat hij herhaaldelijk koper van de werf had gestolen. Naar den duivelbanner ermee 1 De buren meenden het, de echtgenoot geloofde het en een zekere mijnheer in Gorinchem bevestigde het, dat een vrouw in wijk C. te Giesendam betooverd was. De vrouw moet hevig aangetast zijn, maar de duivelbanner zal den duivel wel velbannen Geen ware vriendschap. Een hofmeester was voor 3 maanden met een stoomer vertrokken naar ver schillende kustplaatsen van Zuid-Amerika en had aan een vriend zijn spaarbank boekje ter bewaring gegeven, waarop t 260 gestort was. Thans terugkeerende bleek de „vriend" naar een nog niet bekende plaats in Duitschland vertrokken te zijn, na vooraf valschelijk het bedrag opgevraagd te hebben. Een gek geval. Een familie in de O Kijk in 't Jatstraat te Groningen was Zondagavond uit gegaan, doch had haar hond thuis ge laten. Dat vond het beest niet prettig. Hij liet de tanden zien. Doch geen ge brom hielp, Hij probeerde 't daarom maar eens met kwispelstaarten, doch 't hielp ook niet. Onverbiddelijk moest hij thuis bljjven. Toen de familie een poosje weg was, begon onze hond zich al spoedig in de eenzaamheid te vervelen. Hij begon 't vertrek maar eens te doorsnuffelen, maakte een inspectietocht door het groote winkelvertrek, doch vond niets van zijn gading.En al mocht hij niet „uit," toch wilde hij iets van de Zon dagavond diukte zien. Hjj ging voor 't groote winkelraam op z'n pooten staan Drukte, en stoo.te met zijn bek tegen 't vensterglas. En al- noest dat git.s hem verlossiog brengen, tegon hij er meo kracht tegen aan te springen. Dat hielp- Een knak, en de scherven lagen op straat. Maar 'tarme beest had nu nog ne verlangde vrijheid niet verkregen, 't Bi est zat nu tusschen 't glas bekneld en begon vreeselijk te janken. E m heer, die met zooveel anderen dezen strijd om vrijheid had gadegeslagen kwam op 't idee om 't beest uit zijn benarden toestand te bevrijden, door z'n wandelstok door de opening te steken. Toen de hemd den stok maar voelde, vloog hij jankend den winkel in, waar hij stil in een hoekje bleef, totdat de familie thuis zou komen. Postzegels op rolletjes. Aan het hoofdbestuur der Posterijen wordt, naar men aan de „Leeuw. Ct." meldt, overwogen om de postzegelvellen voor het debiet in postzegelrollen te veranderen. Misschien zou dat gemakkelijker zijn voor de administratie, maar zeker zeer lastig voor het publiek, dat aldus zou worden opgescheept met krullende postzegels, die niet behoorlijk te bergen zouden zijn. (BuiteD verantwoordelijkheid der Redactie.) OPROEI» aan alle handelaren in tabak en sigaren in het district Helder. L. S.l Zoo u bekend ,is, is bij de Tweede Kamer der Stalen-Generaal ingediend een ontwerp van wet, strekkende tot het heffen van een debietrecht op den verkoop van tabak en alle daarvan vervaar digde producten. Een ontwerp van wet, voor de handeldrijvenden in tabak, sigaren enz. van zoo grooten en be- zwarenden omvang, dat zonder onderscheid ieder die kennis heeft genomen van den inhoud der wet en er bij betrokken is, daartegen vierkant, front dient te maken. Hebben we door geheel Nederland de hande laars in sigaren etc. op verschillende plaatsen reeds aan het werk zien tijgen om het gevaar dat voor dezen winkelstand dreigt, te keeren, door de wet hetzij ingetrokken, hetzij verworpen te krijgen, ook in den Helder heeft men reeds met goed gevolg een comité van actie tegen de Wet geformeerd, bestaande uit personen welke alle hij den tabakshandel zijn betrokken. Wie zal kunnen ontkennen, dat deze actie dringend noodig is Immers zelfs de kleinste winkelier, ook al ver koopt hij slechts 100 sigaren per week, zal door deze wet getroffen worden. En hoe Van elke sigaar welke men verkoopt, weggeeft of zelf gebruikt, zal nauwkeurig aanteekening moeten gehouden worden, door den verkooper, die van den ontvanger der directe belastingen, daartoe op aanvrage een register ontvangt. Niet nakoming hiervan wordt strafbnar gesteld. Indien meer dan één pond tabak wordt ver kocht, moet daarbij door den winkelier een gelcidcbiljet gevoegd worden. Niet nakoming wordt alweer gestraft. Ambtenaren hebben het recht uwe woning te doorzoeken en gij zult dat hebben toe te laten. In 't kort, allerlei zeer bezwarende bepalingen die bijna ondoenlijk zijn na te komen, maar die u, bi; niet naleving toch één maand hechtenis of f 500.boete kunnen bezorgen, worden u opgelegd. En dit is alleen noodig, om te controleeren of ge uw 10 pCt. belasting, of liever uw debietrecht wel betaalt. Door al deze bepalingen zal er een formeele omwenteling ontstaan in bet- sigarenwinkeliers- bedrijf, waarvan de gevolgen nu nog niet zijn te overzien. Hoog noodig en dringend noodzakelijk en in het belang van de winkeliers is het, dat dus tegen de aanneming van deze wet, met alle wettige middelen wordt opgekomen. Het is noodig, dat de winkeliers in het heelo district Helder, zich plaatselijk aaneensluiten, om over deze hen zeer nakomende aangelegenheid te beraadslagen en dat zij zich met het reeds be staande comité in den Helder in vorbinding stellen teneinde met gezamentlijkc kracht, het gevaar dat dit ontwerp voor den winkelstand brengt, af te wenden. Winkeliers, handelaren en allen, dio betrokken zijn, sluit u dus aaneen, begrijpt uw belang véér het te laat is. Wacht niet, maar stelt u in verbinding met het comité te Helder, secretaris Jac. Vehfaille, Spoorstraat 69, waar alle mogelijke inlichtingen te krijgen zijn. Niet gedraald dus, maar allen do hand aan do ploeg geslagen, om te zorgen, dat het ingediende ontwerp geen wet worde. Voor het comité van actie, Hot Bestuur G. J. H. Verstegen. Jac. Verfaille. A. K. Kokelaar. Geachte Heer Redakteur! Gaarne zag ik nog eens een plaatsje in Uw blad voor mjj ingeruimd om do Heer Dirk van IloevcEz. op zijn tweedeartiekeltje te beantwoorden Tot mijn spjjt beb ik daartoe niot eerder ge legenheid kunnen vinden. Deze heer toch konstatcert maar heol leuk, dal ik met zijn schrijven over wisselbouw nkkoord ga, iets wat uit myn stukje niet direkt is op te maken. Jljj leze de dcsbetrcffcndo passngc maar eens over! Ook hier blykt alweer, dat hot mociclik poli- miscren is tualichon twen mensen, waar do aan leiding is tc vindon in het gesprokene op eon vergadering, wiar de een niet dc ander wel te genwoordig wai. De heer van Hoeve Ez. zal daar tegen willen aanvoeren dat z\jn vader bem in-

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2