N°. 2456. Donderdag 13 April 1911. 24ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. PREMIE. Bin nenland. dertig cents. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubö op TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door gc- beel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Texel. Aan onze lezers bieden wij het feuilleton „De Verloren Zoon", in boekformaat als premie aan, tegen den lagen prijs van slechts franco per post 40 cent. 1—8 Apri. Tot de belangrijkste gebeurtenissen der afgeloopen week behoort stellig wel de indiening van de reeds voor lang aange kondigde Tariefwet. Minister Kolkman heeft het Nederlandsche volk daarmee een April- verrassing bezorgd, waarmee menigeen niet ingenomen zal zijn. We laten hier enkele bijzonderheden over het ontwerp volgen. 't Nieuwe tarief is niet uitsluitend gericht op bescherming der Nederlandsche industri-. Wel is rekening gehouden met bezwaren, welke de Nederlandsche industrie onder vindt door krachtig protectionisme in bij na alle Europeesche landen, in Amerika, enz. Het nieuwe tarief gaat geenszins in de richting van de handelspolitiek van andere landen, doch is in vergelijking der invoer rechten in het buitenland zeer matig, voor sommige goederensoorten zelfs lager dan vroeger. De goederensoorten worden bij het nieuwe tarief ingediend, in hoofdzaak als bij het ontwerp Harte, doch nog meer volledig en systematisch. De regeering vreest niet dat alles duurder zal worden. Voorgestelde rechten zijn niet voldoende hoog om het den buitenlandschen importeur onmogelijk te maken zijn goe deren hier te lande te plaatsen en zullen anderzijds geen aanleiding geven tot de vorming van combinaties van inlandsche iodustrieelen met de bedoeling de prijzen op te zetten. Naast deze algemeene beginselen liggen nog de volgende aan het tarief ten grondslag. 1. Grondstoffen, die nijverheid en land bouw uit 't buitenland moeten betrokken blijven vrij van invoerrechten (als daar zijn metalen, hout, katoen, wol, steenkolen euz 2. Halffabrikaten worden belast met een recht, wisselend tusschen 3 en 6 pCt. der waarde, verband houdende met den graad van bewerking. 3. Afgewerkte fabrikaten, die, alvorens voor het direct gebruik door den consument geschikt te zya, nog eenige bewerking be hoeven, worden in het algemeen belast mot 10 pCt. der waarde. 4. Geheel afgewerkte fabrikaten worden in het algemeen belast met 12 pCt. der waarde. Belangrijke stapelartikelen als tabak, worden niet hooger belast dan thans of blijven vrij, bijv. koffie. In 't algemeen worden van grondstoffen, als: steenkolen, ertsen, granen, garens enz. geen invoer rechten geheven, zoodat voor schade aan do handelsbelangen door den minister niet wordt gevreesd. De regeering krygt de bevoegdheid, re torsiemaatregelen te treffen. De minister raamt de opbrengst van de wet op ruim 11 miljoen en daarvan zal 9 miljoen besteed worden voor de arbeiders verzekering. Het moet gezegd worden, dat hoe matig het Tarief ook moge zijn, toch verschillende goederen die voor het levensonderhoud noodig zyn meer of minder zwaar getroffen zullen worden en dat eon styging der uit gaven van menigeen het gevolg zal worden. Het ontwerp is do&r de bladen der linkerzijde dan ook niet met instemming ontvangen. Integendeel, tal van protesten werden er reeds tegen gehoord. Vooral do invoerrechten op m eel (40 cent per 100 kg.) wokt tegenstand. Het moet de b edoeling der regeering wezen het ontwerp zoo spoedig mogelijk in behandeling te brengen, opdat hst in 1912 nog in het „Staatsbla.d" zal kunnen verschijnen. Het laat zich evenwel aanzien dat er in de Kamer menig hartig woordje over gezegd zal worden, ja een der bladen wist dezer dagen reeds te vertellen dat de tegenstanders het middel van obstructie zou aangrijpen om de plannen van de regeering tegen te gaan. Dat belooft dus wat. —o—o—o— Iu Engeland heeft in den nacht van Zondag op Maandag de algemeene volks telling plaats gehad. Maandagmorgen wer den door de volkstellers de ingevulde for mulieren opgehaald. Ofschoon de juiste cijfers natuurlijk nog niet vastgesteld zijn kunnen worden, meent men toch te mogen aannemen, dat de bevolking sedert de laatste telling met 3 miljoen is toegenomen. Blijkens de berichten mochten de tellers van veel medewerking der bevolkiDg ge wagen. En toch heeft een deel ervan en wel het vrouwelijk deel getracht de telling zoo niet onmogelijk te maken, dan toch in den war te sturen. De Engelscbe kies rechtvrouwen hadden nl. al haar mede standers verzocht in geen geval de telling formulieren in te vullen, als protest tegen de regeering die nog maar niet van plan schijnt het vrouwenkiesrecht in te voeren. Op het weigeren tot invulling der formu lieren stelt de wet echter een boete van f 65 en teneinde deze te ontgaan hadden de kiesrechtvrouwen haar geestverwanten uitgennodigd om den nacht der volkstelling uithuizig te zijn. Teneinde de uithuizigen schadeloos te stellen had men in de huizen van sommige geestverwanten gezellige bijeenkomsten georganiseerd, terwijl voor een ander deel kampeeren op straat het uitgekozen middel was. Tevens werden er propaganda meetings gehouden hier en daar. Alleen in de kunstschaatsenbaan te Londen hadden 1500 dames een onderkomen gezocht. Het uithoudingsvermogen van de dames bleek echter niet zoo heel groot te zijn want Maandagmorgen 8 uur waren er slechts nog een twintigtal op de been. Daarbij mislukte geheel en al het kampe ment op straat Niet alleen in Louden, doch ook in de andere gioote Engelsche steden mislukte de aanslag der kiesrechtvrouwen op de volkstelling meer of minder. In elk geval de acti6 moge de telliug wat minder nauw keurig gemaakt hebben, mislukken deed ze haar niet. Op die vele miljoenen maakt een verschil van eenige duizenden niet zoo erg veel uit. Bovendien, de dames hebben door haar actie de zaak waarvoor zij strijden niet gediend. Tal van bladen laten zich er in afkeurenden zin over uit en de veronder stelling is niet gewaagd, dat menigeen inplaats van dicbtei bijgebracht verder van de vrouwenbeweging verwijderd is geworden. —o—o—o— Het nieuwe Italiaansche parlement heeft reeds kennis gemaakt met de Kamer en de kennismaking droeg een nogal vriend schappelijk karakter. Zooals gebruikelijk is bood de regeering ook een program van haar plannen aan, waarvan wel het voor naamste was de aankondiging der Kiesrecht hervorming. Het Kabinet is voornemens het kiesrecht uit te breiden tot allen die den militairen dienst vervuld en den ouder dom van 30 jaar hebben bereikt. Ook kondigde het maatregelen aan tot het tegengaan van bedrog en knoeierij by de verkiezingen. Voorts ligt liet in 't voornemen der regeering het levensverzekeringswezen te monopoliseeren en alle beschikbare gelden te besteden voor het instellen van een ouderdoms- en invaliditeitsverzekering voor werklieden. Ook werden enkele finan- cieele hervormingen aangekondigd. Wat de gedragslyn inzake de buitenlandscbe politiek betreft, verklaarde het Kabinet trouw te zullen zyn aan de verbonden en met alle mogendheden te zullen samenwerken tot behoud van den vrede. De vraag vaD den minister president ot de Kamer het program der regeering goed keurde, werd met langdurig applaus begroot. Dat lijkt dus wel goed. —o—o—o— Kon de Italiaansche pers hnar aandacht wyden aan do regeeringsplannen er waren ook andere gebourteuissen die haar be langstelling vioegen. De voornaamste daar van was stellig wel de aanwezigheid van den Duitschen Kroonprins iu de eeuwige stad, waar hij en zijn gemalin de gasten zijn van de Koninklijke familie. De Kroon prins was gekomen om Italië met zijn gouden jubileum geluk te wenschen namens den Duitschen Keizer en het Duitsche Volk. Men toonde zich met dit bezoek zeer inge nomen en de Italiaansche bladen brachten mooie welkomstgroeten aan de Duitsche gasten, waarbij tevens menig vriendelijk woordje gezegd werd over de innige vriendschapsbetrekkingen tusschen Italië en Duitsehland. Ook bij de eeremaaltijd, waarbij de Koninklijke familie en het Kroonprinse lijk paar aanzaten werd luide van die goede betrekkingen gesproken. De Duitsche Kroon prins wees daarbij op het bondgenootschap dat beide landen met Oostenrijk vereenigt en dat meer dan 30 jaar lang veel tot handhaving van den wereldvrede had bij gedragen. En meer vriendelijke woorden, waarbij tal van wenschen werden gewisseld, zooals bij dergelijke gelegenheden de ge woonte is. oo o De lezer herinnert zich nog de zoo ge ruchtmakende Ferrerzaak.de terechtstelling van den zg. anarchist Ferrer, die onder verdenking stond de aanstoker te zijn van de troebelen in Barcelona. In de afgeloopen week nu kwam de Ferrerzsak ter sprake in de Spaansche Kamer en wel met het eigenaardige gevolg dat ze niets minder dan een ministrieele crisis veroorzaakte. De republikeinen h idden zich tot taak ge steld een herziening van het proces te verkrijgen dat in de geheele wereld destijds zulk een geweldig protest in het leven heeft geroepen. Ofschoon het Kabinet Cana- lejas eigenlijk niets met de zaak uitstaande had, omdat het vonnis wairbij Ferrer ter dood werd veroordeeld, voltrokken werd toen een ander Kabinet, dat van Maura aan het bewind was, kon de regeering zich toch moeilijk op het standpunt van een belangstellend toeschouwer plaatsen. Eigenlijk was de Ferrerzaak een zeer lastige voor de regeering. De republikeinen die Ferrer beschouwen als een martelaar, voor de vrijheid gevallen, verwachten van haar een herziening van het proces, terwijl daartegenover het conservatieve de6l der Kamer allerminst content zoude zijn met eenige tegemoetkoming aan de republi- keinsche interpellanten, Bij de beraad slagingen ging de strijd hoofdzakelijk tusschen de republikeinen en conserva tieven en bepaalden de eersten zich inzon derheid tot felle aanvallen op de militaire rechtspraak. Nadat de minister van justitie zich tegen de republikeinsche uiteenzetting verzet had en de verklaring had afgelegd dat de wet door het Ferrervonnis niet geschonden was, sprak ook Canalejas. Hij was echter niet zoo resoluut in zijn houding als zijn ambtgenoot van Justitie. Hij zocht den gulden middenweg te bewandelen. Het proces te herzien daarvan gevoelde hij de noodzakelijkheid niet, maar op de militaire rechtspraak had hij toch wel het een en ander af te dingen. Deze mocht wel her zien worden. De rede van Canalejas had een ander gevolg dan hij verwacht had. Niet alleen waren de republikeinen heel slecht over hem te spreken, maar de conservatieven waren ook alles behalve tevreden. En wat nog bedenkelijker was, de machtige offi cierenparty, die op politiek gebied ook heel wat in Spanje te zeggen heeft, was ver bolgen op den ministerpresident omdat deze de militaire rechtspraak niet in be scherming genomen, doch aan critiek had onderworpen. Het bleek Canalejas al spoedig dat zijn positie allesbehalve aangenaam was ge worden, want in het Kabinet zelf bleek de eenheid van gedachte over de netelige kwestie zoek te zijn. Eu zoo werd er inde haast een ministerraad gehouden, die tot gevolg had het collectieve ontslag van het Kabinet. Het woord was nu aan den Koning, die tevens opperbevelhebbor van het leger is. Wat echter niet belette dat Koning Alfons zonder eenige bedenking minister Canalejas de vorming van een nieuw Kabinet opdroeg. Deze heeft zich reeds van zijn opdracht gekweten en het nieuwe Kabinet is er al weer. Hoe de militaire leiders daar over te spreken zijn is nog niet bekend, maar waarschijnlijk zal het niet al te best wezen. Dadelijk na de samenstelling van het nieuwe Kabinet kwam de Kamer reeds weder bijeen en zette de beraadslagingen over de Ferrerzaak voort. Incidenten deden zich daarbij niet voor en tot een revisie van het proces komt het voorloopig nog niet. Met dat al heeft Spanje een eigenaardige week achter den rug. Zelden ontstond zoo onverwacht een Kabinetscrisis, doch ook zelden behoorde ze zoo spoedig tot het verleden. —o—o—o— Er is in den laatsten tijd meer dan eens reeds aanleiding geweest voor de opmerking dat het de Turksche regeering allesbehalve voor wind en stroom gaat. Ook thans moet dat opnieuw gezegd worden, nu de opstand in Albanië, die reeds zoo lang veel hoofd brekens aan de regeering bezorgde, een zoodanigen omvang heeft gekregen, dat de toestand zorgwekkend moet worden ge noemd Zooals men weet willen de Albaneezen van het Turksche gezag niets weten. We wezen er reeds vroege*- op, dat onder het oude regime tijdens het bewind van den vroegeren sultan, de Albaneezen moeilijk in toom te houden waren, niettegenstaande ze toen heel wat voorrechten genoten. De nieuwe .long-Turksche regeering heeft aan die bevoorrechting een einde gemaakt en behalve hervormingen ook een belasting stelsel ingevoerd De Albaneezen zijn met beide niet tevreden en grepen naar de wapens. Niet alleen dat de toestand voor de Porte moeilijk is, deze wordt ook nog ernstiger als men weet dat er tengevolge van den opstand een niet ongevaarlijke spanning is ontstaan tusschen de Turksche regeering en die van Montenegro. Een groot aantal Albaneezen toch hadden een toevlucht gezocht op Montenegrijns gebied. Daar konden ze ongestoord zich op den opstand voorbereiden en van daaruit aanvallen tegen de Turksche regeeringstroepen ondernemen. Ongestoord omdat de Montenegrijnsche regeering niet genegen of misschien niet in staat is de Albaneezen buiten haar landpalen te houden In elk geval, de Porte heeft de Monte negrijnsche regeering laten weten dat ze allesbehalve ingenomen is met het toelaten van Albaneesche opstandelingen in Monte negro. Naar aanleiding van dit Turksche pr. test heeft de regeering van Montenegro aan de mogendheden een nota doen toe komen, waarin zij zich verdedigt en mede deelt dat zij zich uit menschelijkheids- oogpunt niet nalaten kan de Albaneesche vluchtelingen op te nemen en te steunen. Of de kwestie nog verdere gevolgen zal hebben moet de tijd leeren. Voorloopig heeft Turkije nog de handen vol aan de oproerige Albaneezen. TEXEL, 13 April 1911. Van Wieringen wordt ons de mededeeling gedaan dat de leden van de zangvereeniging „Nieuw Leven", welke hier aan den avond van den 2en Paasch- dag eene uitvoering zullen geven, dien dag per motorjacht naar hier zullen komen. Aangezien die reisgelegenheid ook voor particulieren tegen matig tarief zal worden opengesteld, is het te ver wachten dat van onze overzeesche buren vermoedelijk nogal eenige dien dag Texel zullen bezoeken. Waal 11 April. Zondag, na de Godsdienstoefening, werd door de stemgerechtigde leden in de Herv. Kerk, besloten, dat gedurende de eerste 10 jaren, evenals tot dusverre geschiedde, Predikanten en Kerkeraads- leden zullen worden gekozen door de stemgerechtigde leden. Groot was de belangstelling niet, slechts 11 leden namen aan de stemming deel.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1