SK 2457* Zondag 16 April 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Hi o oenlando Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave TEXELSCHE COURANT Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor be Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij d e Uitgevers LANSEYELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burö op Te xel. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren nos. 12 en 3 der Personeele belasting over het dienst jaar 1911, invorderbaar verklaard op den 8 April 1911, aan den Ontvanger ter invor dering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 12 April 1911. De Burgemeester, J. S. DIJT L B. NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers onder de wapenen. De Burgemeester van Texel maakt bekend' dat de ïu deze Gemeente gevestigde ver lofgangers, wier namen hieronder zijn ver meld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Minnewet 19Jl onder de wapenen worden opgeroepen 4e Reg. Vesting artillerie, Helder. Lichting 1904, 1 Mei 1911. Geus, VVillem Antbou, Troost, Klaas, Bakker, Gerardus, ltoeper, Maarten Jan, Bruin, Pieier, Bakker, Jacob, Dob, Jan, Kok, Cornelia, Smit, Pieter. Lichting 1906, 4 September 1911. Kiljan, Gysbert, de Graaf, Johannes, van Heerwaardeu, Johannes Heudrikus, Verberue, Pieter, Dogger, Klaas. Lichtiog 1908, 21 Augustus 1911. Timmer, Cornelia, Witvliet, Jan, Brouwer, Hendrik, Zoetelief, Gerardus Koenraad. 25 September 1911. Kikkert, Jouau, Boon. Maarten, de Roos, Govert, Witte, Dirk Cornelis, Bas, Cornells, de Jager, Pieier. Torpedisten, helder. Lichting 1905, 8 Mei 1911. Boon, Jacob. Licliling 1907, 7 Augoslus 1911. Kooimau, Wij brand Cornelis, Hoogerwerf, Jan Pantserfort artillerie, Helder. Lichting 1906, 4 September 1911. Kos, Prederik Nicolaas. 4e Reg. Infanterie, Leiden. Lichting 1907. Van der Voort, Cornelis. Grenadiers en 3a9erso 's Graoenhage. Lichting 1907, 4 September 1911. Slot, Nicolaas, Kikkert, Prederik. 10e Reg. Infanterie, Helder. Blom, Albert, Trap, Dirk. Lichting 1908. Zij in, Simon De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dan-, in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegegoven voorworpen van kloeding en uitrusting, bij bun korps aan melden, en wel Ie zij, die woonachtig zijn ia do plaats van opkomst, uiterlijk te S uur voormiddag; 2e. zij, die woonaeblig z\jn binnen 20 kilo- motor van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag; 3o. de overige verlofgangers, voor zoover zij binnen bet Rijk gevestigd zijn, op bet tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij ziob op den dag, voor do opkomst bepaald, met hot eorstvertrokkendo middel van versneld vervoer langs do op do vervoorbewijzen aangegeven route naar do plaats van opkomst begeven, on, voor zooveel zg buiion het Rgk gevestigd zijn, voor 4 uur namiddag. Het is ii bot algemeen wcnschclijk, dat de opgeroopeno zich vóór zijn vertrek naar het korps tiisscbcn des voormiddags negon on des namid dags twee uren, ter Gemconteaeoretainc aanmeldt vooizion van zijn zakboekje, ten eindo zou noodig in bot bezit te wotdan gestold, van lo vcreisehte vnrvuerbowijzun en passugh-biljettei en tot bot dnsgewonsout in ontvangst nemen - an daggeld, cen°en ander voor zoover tg daarop recht heeft, ca tevens om, zoo hg dio gewensoht acht, mlich- tingon aangaande do reia te bekomen. Do verlofganger echter, ia wiens zakhookjo aanwezig zijn alle voor de heenreis benoodigde en op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen, behoeft zich niet ter Gemeenteseeretairie aan te melden. Deze ver- lotganger stelt zijn zakboekje ter band aan den beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzeu belast en behooit er op indachtig te zijn, dat hem bet zakboekje wordt teruggeven, alsmede de strook vao bet vervoerbewijs, aangezien deze strook bem gedurende de reis moet dieoen als plaatsbewijs. Het daggeld wordt den verlofganger in dit geval verstrekt na aankomst bij het korps. Het is noodig ziob tenmioste een half uur vóór het vertrek van den trein ot de tram aan het station aan te melden. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst vaneen verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige ver klaring, welke op ougezegeld papier kan wórden gesteld. Na zijn borstel vervoegt bij zich onver wijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zieb te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijke op roepingsbrief ontheft een verlofganger, zoo deze althans binnen liet Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijkcn dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 13 April 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT Lo-B. TEXEL, 15 April 1911. Verkoop vau de Tuberculosebloem. Op de jaarvergadeiing van het Witte Kruis werd ons van de bestuurstafel medegedeeld, dat dit jaar van de afd een krachtige actie zou uitgaan tot bestrijding van de tuberculose. Een begin biervan zal worden gemaakt met de verkoop van do Tuberculose bloem. De baten die hieruit voortvloeien komen ten gunste der afdeeling in haren strijd tegen de tuberculose, die vreeselijkste aller ziekten. Eenmaal gold het wilde dier als de grootste vijand van den mensch Tegen woordig is het in de beschaafde wereld nog slechts als een bijzonderheid te kijk achter de tralies van zoölogische ver zamelingen als levend bewijs van de verwisseling der rollen. Maar des te grooter is de tegenstelling, dat, in plaats van de wilde dieren, heden ten dage nietige kleine wezens, met het blrote oog niet te zien, de zoogenaamde be- smettiogskiemen zich als de machtigste vijanden aan den mensch hebben doen kennen, In de bestrijding van de tuberculose is reeds veel gedaan, maar elke poging in deze richting vraagt geldelijke offers. Tal van wandschriften met teksten, als: „Spuw niet op don grond 1" „Bedek uw mond wanneer gij hoest of niest." „Onreinheid is een ijverig bondgenoot voor besmettingenz. zijD reeds verspreid. Help ons de tuberculose bestrijden. Op 29, 30 April of op 1 Mei, op alle dorpen in deze gemeente, zal de tuber culose bloem worden aangeboden Lieflijk bloempje, pronk der weide, Zilv'ren lintjes, hart van goud Open hart en beurs nu beide, Troost en steun zoo jong als oud. Ingez.) Vergadering; Kanaal- of Traniverhinding over Texel. De vergadering van genoodigden, ter bespreking van ce wenschelijkheid en mogelijkheid van eon kanaal- of tramver- binding over ons eiland, op Donderdag jl., was gncd oezocht, wel liet dit op het uur van aanvang. 7 uur, te wensehen over, doch een vergadering iu dezen tijd van het jaar op dat uur bij te woneD, is zeker niet voor allen even gemakkelijk. Te half acht opende de heer Wagemaker de vergadering met te zeggen dat hoewel de opkomst grooter had kunnen zijn, hel hem toch genoegen deed, dat zoo velen waren opgekomen, voor hem een bewijs van instemming met of althans belang stelling in het doel. Spr. herinnerde dat door hem na de ver gadering „van Hoeven" was beloofd, over ongeveer 6 weken met uitgewerkte plannen van kanaal- of tramverbinding voor den dag te komen, dat dit zooveel langer heeft geduurd, komt niet alleen daarvan zegt spr. dat ik ook nog iets anders heb te doen, doch ook omdat door mij soms moest worden gewacht op gegeveDS die mij door anderen moesten worden verstrekt en ik hoop, dat zij die het meest hun ougeduld hebben doen blijken, zich thans met huDne steun en medewerking aan de spits zullen plaatsen. Ieder Texelaar zegt spr. is overtuigd van de noodzakelijkheid van betere cummuni- catiemiddelen; het eenige publiek vervoer middel dat wij bezitten is de omnibusdienst Oudeschild-den Burg en al komt de onder nemer alle lof toe voor de wijze waarop die dienst wordt vervuld, toch zal niemand beweren dat dit vervoermiddel is van dezen tijd. Waren de Texelaars eensgezind ten dezen opzichte, dan waren wij al veel gevorderd zegt spi., doch 'tis als altijd: zooveel hoofden, zooveel zinneD. In hoofdzaak bestaan er twee stroomingen, het eene deel van de bevolking is voor goedkoop watervervoer (kanaal), het andere ziet alleen heil in de aanleg van een tram. Spr. acht zich niet bevoegd te beoor- deelen, wat het beste is, doch het beste is veelal niet te bereiken en daarom zou hij practised willen zijn en zich tevreden stellen met het bereikbare. Na te hebben herinnerd aan de kanaal plannen van vóór 50 jaren (Alb. Keijser), van vóór 30 jaren (Joh. Eelman) en aan de desbetreffende vergadering op 1 Oct. 1906, door de heeren van Foreest en Man, zegt spr. dat wanneer wij op die wijze doorgaan, wij zeker nooit zullen vorderen, waarom hij zich voorstelt op deze vergaderïug te beproeven, door tegenover elkander te stellen de voor- en nadeelen van tram en kanaal, de. zaak iets nader te brengen, om dan eensgezind op te trekken om Texel uit zijn staat van isolement te verlossen, tot vermeerdering der welvaart. Aan de vergadering straks de uitspraak in hoe ver mijn pogingen zijn geslaagd. In den breede behandelt spreker daarna het onderwerp, telkeus naar voren brengend welke voordeeieu een kanaal biedt, welke een tram, welke bezwaren de aanleg van een kanaal medebrengt, welke de aanleg van tram, om .slottens te komen tot de uitspraak, dat z. i. de aanleg van een tram is te verkiezen boven een kanaal, eerstens omdat de kans voor verwezenlijking van een tramplan veel grooter is, en tweedens omdat elders is gebleken, dat de aanleg van een kanaal de tram niet overbodig maakt, getuige de vele plaatsen waar een tram naast een kanaal is of wordt aan gelegd. Een tram is overal gebleken te zijn in het belang van de geheele gemeente, een kanaal slechts in het belang van het land bouwend deel, zegt spr. bijdrage van de gemeente voor kanaalplannen is niet te verdedigen. Spreker herinnert aan de kanaalcommissie te Schagen die reeds 30 jaar bestaat en tot nog toe geeu resultaat heeft gehad, terwijl de tram com missie Schagen Ewijckslu is, Schagen Alkmaar, de Noordertram, opge richt 1906, hare plannen nu al in uitvoering ziet komen. Opgesomd werden de belangi ijke bedragen die verschillende gemeente- en polder besturen zich getroosten voor tramaanleg en als eea teekenend sta-llje hoe elders bet belang van ecu tram wordt gevoeld, deelt spreker mede, dat toen door den Raad der gemeente Term unto met 5 tegen 7 stemmen afwijzend werd beschikt op het verzoek om de toegestane som van f50000 te verhoogen tot f 65000 een volksvergade ring de oorzaak was, d >t een spoedeischende vergadering werd belegd om het vorige besluit iu te tre'-.ken, en met 7 tegen 2 stemmen de gevraagde f65000 toe te staan. Als een bewijs dat de heer W. ernst van de zaak gemaakt heeft, kan zeker dienen, dat hij niet alleen in het bezit was van allerlei officieelegegevens, zooals exploitatie rekening van 15 verschillende trammaat maatschappijen enz., doch zelfs volledig was ingelicht omtrent een nieuw systeem, de Benzine-motor-electrische, thans gedeel telijk in gebruik bij de Oostertramweg, die binnenkort alle andere trekkracht door deze denkt te doen vervangen. Te veel ruimte zou het eischen nog in verdere bijzonderheden uit te weiden en gezien het resultaat der vergadering is zulks vau geen nut. Wij kunnen daarom volstaan met mede te deelen, dat de kosten van aenleg van een tram Oudeschild—den Burg Waal Oosterend-de Cucksdorp rond f480,000 zullen bedragen, waarvan ]/s je dragen door het Rijk, door de Provincie en 1/3 door Gemeente, Waterschappen en verdere belanghebbende en dat volgens rendabiliteitsrekening, waarvan alle cijfers tot in bijzonderheden werden toegelicht, de uitgaven zouden bedragen rond f40000, terwijl de ontvangsten naar matige bereke ning zelfs met berekening van rente en afschrijving (7%), meer dan f 40,000 zullen bedragen. Een half uur werd gepauseerd, opdat men het gehoorde eens onderling kon bespreken, om daarna de gelegenheid voor kritiek op het gehoorde open te stellen. De heer J. J. Roeper, oud-dijkgraaf, stelde de vraag of een tram in staat was steeds op tijd alle goederen te vervoeren die daar voor worden aangeboden. De heer Wagemaker antwoordt hem, dat zeer zeker de aanvoer op eén tijdstip te groot kan zijn, doch herinnert zich als zoon van een der grootste bietenhandelaars nog best, de onmogelijkheid om daaraan ook met schepen te voldoen. De heer van Hoeven van Axel gehoord het gesprokene door den heer W. verklaart zich voor de plannen. De heer W noodigt, de aanwezige voor standers van een kanaal, hier aanwezig, met aandrang uit zich uit te spreken, daarvoor zijn wij thaus hier bijeen, zegt spr. niet straks of morgen maar nu, is men door het gehoorde nog nitt overtuigd, laat meu zich verklaren. De heer Roeloffs verklaart zich gewonnen voor het tramplan, maar zegt daarmede niet dat als straks iemand komt met een uit gewerkt plan voor een kanaal, hij zich niet zal laten overtuigen en ontzegt de heer W. het recht nu een uitspraak te eischen. De heer W. zegt men is maar niet voor- stauder van iets zonder berekening, zonder er studie van te hebben gemaakt, en meent te mogen eischen, dat de voorstan ders zich verklaren, met het recht daarop binnen een bepaalden tijd terug te komen. De beer Dijt geeft te kennen het niet eens te zijn met de he6r W. wat betreft het niet zullen krijgen van subsidie voor een kanaal, waaaop de heer W. antwoordt dat zulks niet door hem wordt beweerd, doch dat subsidie voor een tram veel ge makkelijker is te krijgen, doet mededeeling vaD een globale berekening van koslen van kosten van kauaalaauleg, die f 4o0000. zullen bedragen, met schutsluis f 6000J0) terwijl het onderhoud f 10000,—zal vor deren en iukomsten ook bij de grootst mogelijke toename van scheepsverkeer nimmer de helft van die som f 5000,— zullen bedragen, terwijl nog niet op rente of aflossing wordt gerekend. Nadat de heer Roeloffs nog eens op 't door hem gesprokene terugkomt en dit is toe gelicht door den heer Visser van Z. Eierland, spreekt de heer J. Flens de meening uit dut het waarschijnlijk aanbeveling zou verdienen, niet alleen in het belang van de inwoners van Koog en omstreken, maar ook bevorderlijk aan het verkrijgen van steun vanwege het Rijk, ook de Koog iu het tramplan te betrekken. De Voorz. zegt dienaangaande, dat alleen fiuancieelc overwegingen lum hebben weer-

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1