N°. 2458. Donderdag 20 April 1911. 24ste Jaargang Nieluws- en Advertentieblad. Van week tot week. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor de Borg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere ^anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden Daar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANSE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bdrg op Tex el. 8—15 April. Ook in de afgeloopen week hebben zich de bladen ten onzent nog al bezig ge houden met het door minister Kolkman ingediende ontwerp tot wijziging der Ta- riefwet, hetgeen begrijpelijk is als men de belangrijkheid van dit ontwerp in aan merking neemt. Vooral schijnt verzet te komen tegen de voorgestelde invoerrechten op meel en het verdient aanteekening dat het orgaan der bij de rechtscbe coalitie aangesloten Christ historischen tegen deze meelrechten opkwam. Dit geschied op grond dat het ontwerp uitgaat van de gedachte dat grondstoffen voor het bedrijf vrijgesteld zullen worden en meel ook als een voor name, de allereerste grondstof voor het broodbakkersbedrijf moet aangemerkt wor den. Met belangstelling mag afgewacht worden welke houding de minister tegen deze bezwaren zal aannemen. Wat de andere binnenlandsche aange- lesenheden der afgeloopen week betreft kunnen we kort zijn. Niet onvermeld mogen we evenwel laten de ernstige berichteu die de laatste dagen uit ons Insulinde tot ons kwamen. Berichten die in breede kringen, ook in het moederland, bezorgdheid wekken. We bedoelen de tijdingen over het uitbreken van de zoo zeer gevreesde longenpest, de vreeselijke ziekte die voor eenigen tijd in China en Mantsjoerjje zoo ontzaggelijk veel slachtoffers maakte. Reeds voor eenige weken brak op Oost- Java in het Malangsche gebied de builen pest uit en ook daarover maakte men zich grootelijks bezorgd, omdat ook deze ziekte zoo gevaarlijk en in de meeste gevallen doodelijk is. Erger dan de builenpest is evenwel de longenpest, omdat deze zoo veel besmettelijkei is. De lyder hoest voort durend massa's bacteriën uit, die zijn ge- heele omgeving gevaarlijk makt-n. Zelfs kunnen Z6 naar verafgelegen plaatsen door voorwerpen, die in de nabijheid van een ljjder aan longenpest geweest zijn, over gebracht wordeD. De geneeskundige dienst doet alles wat gedaan kan worden om de vreeselijke ziekte in haar loop te stuiten. Ook heeft de re geering een aantal artsen opgeroepen om naar de aangetaste streek te vertrekken. Zeer is het te hopen dat de genomen maatregelen het gevaar dat Java bedreigt en dat in het MalaDgsche zoo dreigend zijn kop verheft, gekeerd moge worden. o—o o Het Engelsche Lagerhuis is metPaasch- vacantie tot 18 dezer uitgegaan. Voor een paar dagen dus maar. Nu eigenlijk heeft het Huis 't ook te druk om lang uit te rusten. Of beter gezegd, schiet het niet vlug genoeg op. Zooals de lezers weten is men begonnen met de behandeling van het Veto-ontwerp, waarop niet minder dan 900 amendementen ingediend zijn, meeren- deels van de oppositie. En deze zorgt er wel voor dat er aan haar amendementen de noodige tijd wordi besteed. Haar toeleg is duidelijk, zo wil de regeering zooveel mogelijk den voet dwarszetten en de tot stand koming van de wet te vertragen. Hoe lang ze haar obstructiespelletje zal kunnen spelen moet de tijd nog leeren. In elk geval bereikte ze reeds dat na een behandeling van drie dagen precies nog maar de eerste drie regels van h6t wets ontwerp afgehandeld waren. Naar die maatstaf zal de geheele behandeling 17 weken in beslag nemen en zal het andere werk dan moeten blijven rusten. De heeren hebben thans een paar dagen rust genomen maar er is nog niet eens de eerste para graaf van het ontwerp afgedaan. De re geering beeft waarschijnlijk de oppositie geen onaangenaam Paschen willen bezorgen doch straks zal ze wel anders uit de hoek komen. Dan zal do guilliotine wel in wer king treden. —o—o—o— De Fransche pers houdt zich al eenige dagen bezig met oen zeer brutale roof van documenten, die Betrekking harden op de onderhandelingen, die do Fransch i regeoring gevoerd heeft mei ande::e regeer ingen over dc bekende Bagda Ispooi weg-kw istie Het hi.d al moer dan eenu in de Fransche diplomatieke kring m de aandacht getrokken dat, naar uit de publicatie bleek, de Duit- sche regeering vroeger dan in gewone om standigheden mogelijk was, kennis droeg van stukken die er tusschen Frankrijken Rusland over de Bagdadkwestie gewisseld waren. Uit een iügesteld onderzoek bleek al spoedig dat de leerling vice-consul Rouet kans had gezien de bedoelde stukken mee te nemen naar zijn huis waar zijn vriend Maison afschrift van een en ander nam met het doel deze in het buitenland aan den man te brengen. Dat hem dit in Duitsch- land gelukt is, is uit de feiten gebleken. Minder goed ging het hem in Engeland af. De uitgever van een groot blad te Londen kreeg ook een aanbieding maar deze stelde den gezant met het zaakje in kennis en dit leidde vooral tot de ont dekking van het verraad. De leerling vice- consul' beweert dat hij de stukken slechts aan Maison ter inzage gaf op diens verzoek en met het oog op diens flnanciëele onderne mingen iu het Oosten. Hij beweert er geen oogenblik aan gedacht te hebben dat Maison een spion was. Er moeten heel wat documenten in handen van den spion geweest zijn, Rouet beweert wel, dat hij maar 4 ter inzage van Maison stelde doch minister Cruppi verklaarde dat van wel een twintigtal copie genomen is en daaronder van zeer gewich tige. En van iemand anders dan van Rouet kan hij deze niet gekregen hebben. Dat de Fransche pers zich druk maakt over het geval ligt voor de hand. —o—o—o— De gisting in het Fransche wijDgebied duurt nog steeds voort. Zooals de lezer zich herinnert wenschen de wijnbouwers in het Aubedepartement dat hun gebied opge nomen wordt in dat waarin alleen de echte champagne mag worden gefabriceerd het champagne gebied, waarvoor de regeering vroeger de grenzen vastgesteld heeft. Ze hielden in den laatsten tijd allerlei betoo gingen om de regeering te doen blijken, dat ze niet eerder zullen rusten aleer hun departement binnen de grenzen van het Champagnegebied is gebracht. En hun op treden scheen succes te zullen hebben, want de Landbou wcommissie uit de Fransche Kamer verklaarde zich voor de opneming van het Aubedepartement in het Champag nedistrict. Echter, deze beslissing bracht in het Marnedepartement groote beroering teweeg. Dit departement grenst aan het Aubedepartement en is wel in het Cham pagnedistrict opgenomen. Nu vreesden de wijnbouwers daar, dat indien de wenschen der buren ingewilligd worden de concur rentie zooveel grooter zal worden en daarom hebben zjj besloten zich met hand en tand te zullen verzetten tegen de inwilliging van de wenschen der wijnboeren uit het Aubedepartement. Het wijnsyndicaat zond dadelijk reeds na het bekend worden van de beslissing der Landbouwcommissie aan den minister van landbouw een scherp gesteld protest. De opwinding in het Marne departement was zoo groot geworden, dat de regeering ongeregeldheden vreesde en do troepen in de kazernes gereed werden gehouden. En die ongeregeldheden zijn helaas niet uitgebleven. De directe aanleiding daartoe gaf een besluit van den senaat, die de kwestie in behandeling nam en met groote meerderheid van stemmen een motie aan nam waarin de regeering uitgenoodigd werd de geheele begrenzing van het Champagne- gebied op te heffen. Toen dit besluit bekend werd brak in het Marnedepartement een volslagen oproer uit, waarbij de woedende menigte de wijnfubrikanten die van ver- valsching en knoeierij verdacht werden tot haar slachtoffers koos. Tal van fabrieken en magazijnen werden geplunderd en in brand gestoken, voor miljoenen werd ei vernield. Beestachtig werd er huisgehouden en werd er geplunderd en gestolen. Eerst toen een aantal regimenten militairen opdaagden kon de orde hersteld worden. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is do toeitand wi.t kalmer. De Fransche Kamer heeft onmiddellijk de kwes.ie be handeld er een motie aangenomen waarin de ngeerii g gevraagd word; een onderzoek in te steil» n en wr.arin tevens een beroep i wordt gec.aan op het vol.i om kaan dit onderzoek af te wachten. De bevolking is blijkbaar wat gekalmeerd, doch de kwestie is nog geenszins opgelost. Tijd gewonnen is echter veel gewonnen. o—o—o— In niet minder dan vier deelen der wereld woedt een opstand tegen wat men noemt het „wettig gezag" n. 1. in Albanië, YemeD, Mexico en Marokko. En het schijnt wel dat de opstandelingen overal nogal succes heb ben. Gaat het de Turksche troepen in Albanië en Yemen allesbehalve nog voor den wind, in Mexico hebben de opstande lingen het reeds zoover gebracht dat de regeering onderhandelingen met hen heeft moeten aanknoopen en dat ze reeds allerlei concessies hebben kunnen behalen. Ze zijn echter nogal veeleischend en Madero, hun aanvoerder, heeft vóór alles de eisch gesteld dat president Diaz het land zal verlaten. Gebeurt dat dan zal Madero tot nader overleg bereid zijn en zal een president gekozen kunnen worden, die aan beide partijen kan bevredigen. Of de regeering van Mexico zoo spoedig aan die eischen zal toegeven moet wel betwijfeld worden. Zoodat het vertrek van Diaz ook wel niet zal plaats hebben. Dat de regeering echter de opstandelingen op den voet van gelijkheid behandelt teekent den toestand. De opstandelingen in Marokko staan er vooral niet minder voor dan die in Mexico. Ze hebben de troepen van den Sultan op verschillende punten verslagen en waar schijnlijk zijn ze op dit oogenblik al de hoofdstad Fez binnengetrokken. En de beschermende mogendheden kunnen toe zien, omdat de acte van Algeciras hen verplicht zich geheel buiten de binnen landsche aangelegenheden te houden. Maar toch schijnt ingrijpen haast noodzakelijk want door don voortdurenden burgeroorlog lijden ook de Europeesche belangen schade. En zoo is het dan ook te begrijpen, dat men meldt dat de Fransche regeering bezig is een krachtig ingrijpen voor te bereiden. Daarin ligt echter een groot gevaar, want Marokko is nog steeds een wespennest. Spaüje maakt zich natuurlijk ook gereed op de eventueele gebeurtenissen. En Duitsch- land gaat met wantrouwen de gangen van Frankrijk na en zal niet dulden dat dit ook maar eenigszins zijn invloed in Marokko verhoogt. Zoo levert de toestand thans weder een bron van gevaar voor den vrede op. TEXEL, 19 April 1911. Als uitslag van de aanbesteding voor den bouw van een huis aan de haven to Oudeschild voor de firma Dros Co. Zaterdag gehouden door den architect Kiijnen, vernamen wij dat inschrijvings biljetten waren ingekomen van T. de Wijn, Texel f2245,— J. J. van Wessem, „2197,— A. Kooiman, „2150,— A. BlomJz., 2149, Joh. Schagen, 2114,— Gebr. Smit, Helder 1970.— W. Lastdrager, 1898,— Vlaming en Buis, Texel „1815,— De Zangvereeniging „IVieuw Leven". De Zangvereeniging „Nieuw Leven" van Wieringen gaf aan den avond van den tweeden Paaschdag eene uitvoering in het „Hotel Texel" alhier. Wanneer men belangstelling in den zang moet afleiden uit de opkomst van publiek, dan is die belangstelling zeker zeer groot, want maar zelden zagen wij bij eene uitvoering in Hotel Texel zulk een goed gevulde zaal als op dezen avond. De directeur, do heer Rijkeboer, opende de avond met een welkom aan allen, inzonderheid aan de leden der zangver eeniging van Oudeschild en aan den waarnemenden burgemeester die deze bijeenkomst met zijne tegenwoordigheid vereerde. Verder deec. spreker de mede- deeling dat door bijzondere omstandig heden het gezelschap niet volt illig kon wezen, waarom hij de toegevendheid der aanwezigen inriep, indien zou blijken dat de uitvoering daaronder eenigszins zou lijden. Tot de uitvoering van het programma dat niet minder dan 10 zangnummers en tot afwisseling 4 voordrachten ver meld, werd aiSQU overgegaan. Aanvankelijk kwam het ons voor alsof het gezelschap met eenigen schroom voor het voetlicht trad, doch al spoedig schenen de zangeressen eD zangers zich op hun gemak te gevoelen en eenvoudig, doch flink en natuurlijk klonk de zang van „Nieuw Leven' door de zaal. Het gemis van een tiental leden deed aan de uit voering geen nadeel, wellicht omdat aan iedere partij enkelen outbraken, waardoor wel het geheel wellicht ietwat was ver zwakt doch de stemmenverhouding geen nadeel er van had ondervonden. De stemmenverhouding was goed en de zang viel zeker te prijzen. Het waren een voudige liederen welke ten gehoore werden gebracht, geen hoogere kunst, doch de uitvoering er van verwierf luiden bijval. De voordrachten welke tot afwisseling werden gegeven, waren goed bestudeerd en werden goed vertolkt. Ze waren goed gekozen, geen banaliteiten, en konden door allen worden aangehoord. Toen het programma was afgewerkt, sprak de heer Rijkeboer een woord van dank tot allen voor de eer het gezelschap bewezen voor de groote opkomst, voor de stilte gedurende de uitv ering en voor de aandacht aan het ten gehoore ge brachte verleend. Spreker eindigde met de aanwezigen niet een „vaarwel" doch een „tot wederziens" tóe te roepen, waaruit wij de conclusie trekken dat de leden der Zangvereeniging over hunne ontvangst alhier uitstekend tevreden waren laten we er aan mogen toevoe gen dat bij het publiek zulks blijkbaar evenzoo het geval was, over de uitvoering van „Nieuw Leven". Het was een mooie avond welke de vereeniging ons bereidde. Tot slot werd bal gehouden, alhoewel de volte in de zaal het dansen niet zoo gemakkelijk deed zijn. Doch een prettig gestemde menigte hindert zulks niet zooveel. Oudeschild18 April. Gedurende de Paaschdagen is de drukte met passagiers niet zoo groot geweest zooals dit andere jaren wel eens het geval placht te zijn. Het minder aan lokkelijke weder, zal hiertoe wel het zijne hebben bijgedragen. Den tweeden Paaschdag, des middags ongeveer 4 uur was het echter voor een oogenblik druk op de haven, toen namelijk een motor boot de leden van de zangvereeniging „Nieuw Leven" te Wieringen, aanbracht. Met de visscherij gaat het in de laatste dagen, eenigszins beter dan het gedurende den afgeloopen winter het geval is geweest. De vangst is afwis selend, doch de prijzen zijn tamelijk goed. Waal 18 April. De aangekondigde lezing van den heer C. Thomassen, Zaterdagavond in het lokaal van den heer A. P. Eelman ge houden, was vrij goed bezocht, er waren tusschen 40 en 50 personen, waaronder ook enkele dames. Spr. hield er een krachtig pleidooi voor Algem. Kiesrecht en wekte de aanwezigen op, te teekenen op het verzoekschrift, dat aan de Re geering zal worden aangeboden en waarvan gevraagd wordtAlgemeen kiesrecht voor alle meerderjarige Neder landers. Van de gelegenheid tot debat of tot stellen van vranen werd geen gebruik gemaakt. Omstreeks 11 uur weid de vergadering gesloten. COURAN

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1