DAALDERS j 1 I Thans DE PRINS 1 B kost slechts de helft van andere goede cacao. De prijs van een bus van 1 Kilo (twee pond) bedraagt f 1,50 (een daalder). Kleinere bussen naar verhouding. NOOIT LOS verkrijgbaar. WEKKERS. M. WIERINGA, Horlogemaker. DE VUIST VAN DEN REUS. FEUILLETON. De dochter van den Vrek. Snijbloemen, Kamerplanten, Vaste Rloemplanten voor tninen, enz. r-iïMn-imrn Sanguinose. Mocht uw leverancier bovengenoemd artikel niet voorradig hebben, vraag dan adressen aan BLOOKER'S CACAOFABRIEK te AMSTERDAM. Alkmaarsche Bij F- LENGHAUS. Zwolsche stoomververij. Te Oosterend hij P. Dros Gz, Oudeschild Joh. P. Dros, den Burg T. Buijs, drogist, en I Moerbeek. Een paarl van groote waarde, to D. BAARSE Kz. ■bLOOKER'S1 CACAO Groote kenze. Nettebewerking Teekoningen en fotografische af beeldingen op aanvraag. STOOM- Steeniiouwerij. STOEL ZOON, 2 Firma W. F. kantoor Luttik Ouddorp ia het voordeeligst adres in het maken en leveren van Decreu Kleedug, Dames mantels, Bedden, Dekens, etc. Oosterend. Keizerstraat 62 Helder. Het depót der Vraag stoffen en prijzen aan. Aanbevelend. Ontvangen een groote keuze Wekkers, lste qualiteit werken, met 2 jaren garantie. Warmoesstraat, Burg. Met 1 April worden twee nieuwe romans opgenomen in De mooiste Illustratie in Nederland - Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten, die de voornaamste gebeurtenis sen in Nederland en in het Buitenland in beeld brengen, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende Auteurs, begint vanaf 1 April 1911 in dit weekblad een nieuwe Historische Roman Roman van een speler, door RUDOLPH STRATZ. Wat de geneesheeren zeggen over de Sanguinose. De resultaten, die ik verkregen heb met uwe Sanguinose zijn uitmun tend, zoodat ik niet aarzelen zal dit voortreffelijke middel aan alle zwakken en herstellenden voor te schrijven. Dr. AUG. ALEXANDRE. Brussel, De Sanguinose is het werkzaamste middel, mij bekend, ter bestrijding van de bloedarmoede er. al hare gevolgen. Dr. NESTOR CHARBONNIER. Brussel. Zuiver plantaardig versterkingsmiddel. De Sanguinose is een uiterst werkzaam Wat de gebruikers zeggen over de Sanguinose. Gaarne geef ik verlof om mijne bevinding in de courant te vermelden. Tijden lang beb ik gesukkeld met zenuwaandoeningen, drie middel in alle gevallen van bloedarmoede jaarwa8ikonder doktersbehandeling zonder en zenuwzwakte. Wanneer gij meent dat Koof ^fQO„ gij daaraan lijdende zijt, en gij vindt geen baat bij uwe middelen, neem de Sangui nose, en gij zult al heel spoedig de gunstige werking bespeuren. Wat zij voor honderden en duizenden gedaan heeft, dat wil zij ook voor U doenDraal dan niet; en zie niet op tegen de kleine uitgave, die U straks veel grootere spaart SANGUINOSE kost per flacon f 1,50, 6 fl. f8,—, 12 fl. f 15,—. I Te verkrijgen bij de meeste apothekers en goede drogisten. Wacht U voor namaak. Den Haag. VAN DAM Co baat. Maar nadat ik eenige flesschen Sangui nose gebruikt heb, ben ik totaal genezen. Hoogachtend, MARIN US GEERLOF. Den Haag, Hoefkade. .Met groote dankbaarheid kan ik U melden, welk eene goede uitwerking de Sanguinose voor mij had. Ik had in Maart van het vorige jaar in hevige mate de influenza gehad en was daarna steeds sukkelende en slap ge bleven. De Sanguinose heeft mij snel en afdoende geholpen, zoodat ik nu weer mijn werk met lust mag verrichten". Mej. J. A. VAN DEN BERG. Westerbaenstraat, Den Haag. -• - 'sit I In de Bibliotheekvan „1)E PRINS" verschijnt door ALICE en CL A UDE ASKE K Twee zeer spannende mooie verhalen met uitstekend geslaagde kar akter teek ening, boeiend van begin tot einde. Men abonneert zich door het geheele land bij eiken soliden Boekhandelaar of bij de Agenten, tegen f 3,per jaar voor de gewone entegen f 5,— per jaar voor de luxe-editie Abonnementen kunnen met elk nummer aan vangen, doch zijn steeds verbindend tot No. 52. Op plaatsen waar geen Boekhandelaar ge vestigd is, kan men zich direct per post abon neren tegen postw. van f3,75 voor de gewone en f 5,75 voor de luxe-editie, aan den Uitgever N. J. BOOiV, Amsteldijk 13, AMSTER- DA M Men ontvangt daarvoor een prachtige illustratie van 20 groote bladzijden op mooi i. Vóór alles moet ik u zeggen, dat de geschiedenis, die ik u hier ga vertellen, zeer eenvoudig is; maar zij beeft de ver dienste van werkelijk gebeurd te zijn. Het is de geschiedenis van een inhaligen boer. Zalk slag boeren bestaat overal, hier zoowel als elders. De man, dien wij bedoelen heette Mathu- rin Raclot, en werd door zijn dorpsgenooten achtereenvolgens, eerst kortweg Matburin, later vader Mathurin en eindelijk, heel deftig, mijnheer Raclot genoemd. Hij woonde in Aubécourt. Aubéconrt ligt aan een klein riviertje, dat met behulp van tallooze beekjes en sloten, die er in uitmonden, de omliggende vruchtbare, uitgestrekte velden besproeit. Het eigenlijke dorp strekt zich uit aan den voet van een ond kasteel, dat nog in zijn volle lengte boven de huizen uitsteekt, als wilde het in herinnering brengen, dat de heeren, die tnsschen zijne muren woon den, eertijds meesters waren van de streek. Het golvend terrein, dat de gemeente Aubéconrt vormt, strekt zich tot op een aanzienlijken afstand van de kom van het dorp uit; de kersencultuur wordt er in hooge eer gehouden en de hellingen zijn met pracht'ge wijngaarden beplant, dat wil dus zeggen, dat de inwoners grooten- deels boeren, boomkweekers en wijnbouwers zijn. Enkelen drijven handel of oefenen een of ander vak uit; er is, evenals overal elders, minstens één tabaksverkooper, een tapper, een hoefsmid, een rietdekker, een schoenmaker, een timmerman, een metse laar, een kruidenier. Ook zijn er in Abé- court, precies als in alle andere dorpen, daglooners, menschen, die zelf niets be zitten en daardoor verplicht zijn voor anderen te werken, om in hun levens onderhoud te voorzien. Werkelijk behoeftigen zijn er in Abécourt Diet, want waar alle handen werk vindeD, f bestaat geen armoede. De boeren van Aubécourt zitten er bijna allen warmpjes in, enkelen zijn zelfs rijk dal blijkt duidelijk, als men de talrijke kudden ziet, die uit de schaapskooien komen en de paarden en runderen, die elk jaar in de eerste Meidagen worden losge laten en de uitgestrekte weiden bevolken. Mathurin Raclot, de zoon van een armen daglooner, werd op zes-en-twintigjarigen leeftijd boerenknecht bij een der rijkste land bouwers van het dorp en scheen bestemd, zijn geheele leven lang knecht te blijven. Hij was schrander, zag er vrfj knap uit en kon lezen, schrijven en rekenen. Groot, sterk en gezond, met een moedig hart en een paar flinke handen aan het lijf, was hij niet bang om te werken, bovendien bezat hij nog een eigenschap, die zeer zelden bij jongelieden van zijn stand en jaren wordt aangetroffenhij was namelijk uitermate zuinig. Hij was reeds op dien leeftijd zoo slim en doortrapt, dat de listigste oude boeren gerost een lesje bij hem hadden kunnen nemen, hetgeen sommige men schen van hem zeggen deed Laat Mathurin maar loopen, hoor Hij is een uitgeslapen vent Hij verdiende tweehonderd veertig francs per jaar twintig francs per maand en gaf zoo min mogelijk uit. Ilij stapelde zijn vijffrancatukken op elkander en verstopte ze, misschien uit instinct, wellicht ook uit vrees voor dieven. Hij moest al zoo ver zijn gekomen, dat de zolen eindelijk geheel en al van zijn kapotte waterlaarzen af vielen, eer hij er toe besluiten kon, zijn schat aan te spreken, om een paar nieuwe te koopen. Terwijl de andere jongelieden een groot deel van bun loon in de herberg zoek brachten ot op kermissen in den omtrek verteerden, gaarde en spaarde Mathurin onophoudelijk voort. Hij was bij geen enkel pretje tegenwoordig, hij gunde zich niet de miDste uitspanning, nog nooit had zijn voet een dansvloer betredeD. Hij ging ook met niemand van de anderen om, volstrekt niet uit weerzin of menschenschuwheid, maar eenvoudig, omdat hij geen klaplooper wilde wezen, en er toch een hekel aan had, zijn beurs te moeten trekken. De eenvoudige luidjes, die Mathurin's gedachten en beweegredenen |niet kenden, prezen hem hemelhoog dat was eeD joDg- mensch, zooals er maar weinig werden gevonden hij gold voor een toonbeeld van deugd. Op Zon- en feestdagen bracht Mathurin zijn vrijen tijd gewoonlijk inden stal door, te midden der dieren, die hij verzorgde, of wol in zijn kamertje opgesloten, waar hij uren en uren sleet met zijn geld te tellen en nog eens te tellen. Zoo was do jongeD, die eerst eenvoudig zuinig was geweest, langzamerhand gierig geworden en naarmate zijn schat aangroeide, schoot de gierigheid dieper wortel in Mathu rin's gemoed. Soms zag men hem, onbeweeglijk met de armen over de borst gokruist en een droomerige uitdrukking in de oogon, naar de groene wijnranken op do glooiingen staren, of over de dichtbevolkte, malscho weiden on de golvende velden vol rijpend graan, dat zwaar on vol de halmen boog. Dan koesterde hij de lofwaardigoen alles zins gewettigde eerzucht, om zolf een paar roeden grondste bezitten en niet uitsluitend meer voor anderen alleen, maar ook een weinig voor zich te kunnen werkoo. In Mathurin Raclot brandde de harts tocht voor het geld, die eiken boer is aan geboren wsnt Mathurin Raclot was met hart en ziel boer. Instinctmatig was hij een woekeraar geworden. Misschien wist hij niet, dat de eerlijkheid on de wet beide hot leonen van gjld te;en woe ccrinterest verbieden; in sik gjval ntoordo hij ei' zich niet aan, m lar b reek de aldui verkregen wiuBten zon Ier e wig gewetensbezwaar op Hij vond .too ills betil natuurlijk. Speciale Cultuur van Billijke prijzen. Minzaam aanbevelend, Uosteinde 334 Aalsmeer Men wist, dat hij een spaarduitje had, en het gebeurde vaak genoeg, dat deze of gene, die in verlegenheid zat, by hem aan klopte om te leenen. Dat ging dan zoo iD zijn werk Met hoeveel zou je geholpen zijn was gewoonlijk Mathurin's eerste vraag. 'n Veertig francs. En wanneer zou je ze mij kunnen terugbetalen Over zes maandeD, was dan meestal het antwoord, als ik mijn hooi binnen heb, of mijn varkens gemest zijn ot iets der gelijks. Goed, ik zal je die vijftig francs leenen en jU geeft me daarvoor een bewijs voor zestig. Het spreekt vanzelf, dat de rentestan daard voor alle bedragen, klein of groot dezelfde was. Mathurin wist trouwens heel goed, welk vleesch hij in de kuip had. Als hij te doen had met iemand, van wien het twijfelach tig scheen, of hij hem het voorschot wel kon teruggeven, of met een, die zijn eiachen overdreven had kunnen noemen, dan ant woordde hij kortaf, dat hij geen geld ter leen gaf, Hij was zijn schandolijken woekerhandel heel in het klein begonnen zijn eerste klanten waren enkel verkwistende jongelui die van tijd tot tijd tien, soms zelfs vijf francs van hem leenden en hem na verloop van een maand of twee, drie dat was een algesproken zaak tien, twaalf, voor vijf, zes francs teruggaven. Mathurin had al spoedig ingezien, dat zijn onderneming oen aardig winstje afwierp en had haar ijverig voortgezet. Hij had bij zichzelf een redenatie ge houden. Hij had gezegd. Met gold kan men grond koopen on door dion grond te bewerken, doet mon hem zooveel mogelijk opbrengen. Maar omdat me n met geld grone kun koopoa, moet men he, gold, evenals don grond, zooveel laten op jrengen als 't m&ar kan. Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 4