N®. 2459. Zondag 23 April 1911. 24ste Jaargang. Nie!uws- en Advertentieblad. BERICHT. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOLJ, Parkstraat, Burg op Te Overwegende redenen leiden er ons toe om met hot aangevangen feuilleton „Be dochter van den Vrek", voorloopig niet door te gaan. In het volgend nummer zullen wij aanvangen met als feuilleton op te nemen „DeDollarprinses." TEXEL, 22 April 1911. Goedkoope reizen. Onder bovenstaande titel komt een advertentie voor in dit nummer, over een door middel van de reserveboot van de T.E.S O. „Ada van Holland" uit te voeren dienst, 2 maal per week van Nieuwediep en Texel naar Harlingen, in aansluiting op de treinen der Staats spoorwegen te Harlingen. Een nieuwe reisgelegenheid dus; zeker zeer ten gerieve van de bewoners van deze gemeente en Holland's noordelijkste punt, die familie of handelsbetrekkingen hebben in de Noordelijke provinciën en omgekeerd. Of de nieuwe dienst in een bestaande behoefte voorziet 't is dezelfde vraag als die groote, die thans alle Texelaars interresseert, ten opzichte van de ver keersmiddelen over ons eiland de behoefte is er, de tijd zal leeren of die behoefte groot genoeg is om de noodige middelen op te brengen, ter bestrijding van de te maken kosten. Onze tijd staat in het teeken van verkeer, iedere poging tot verbetering mogen wij niet anders dan toejuichen. Onze badplaats trekt; 15 Apriljl. was het aantal aanvragen voor pension reeds 5 maal zoo groot dan op denzelfden datum van het vorige jaar, reeds vier a vijf weken is het badhotel „Prinses Juliana" geheel bezet, de opening is bepaald op 15 Mei a. s., toch kwamen reeds aanvragen voor vroegeren datum in, ons dunkt, zoo iets belooft wat voor de toekomst. Te laat voor het nummer van ver leden Zaterdag bereikte ons het bericht, dat een koe van Gebrs. Hin te Dijkmans huizen drie gezonde koekalveren heeft ter wereld gebracht, als een groote bijzonderheid doen wjj hiervan thans nog mededeeling. Vlieland. In den tuin van den heer Stuivinga alhier, is eene postduif aangevlogen. Het ringetje, om een der pooten van het diertje bevestigd, was gemerkt: Audenne (10)882. Voor landverhuizers. De minister van buitenlandsche zaken vestigt in de „Stct." de bijzonders aan dacht van allen die voornemens mochten zijn als landverhuizers naar den vreemde te gaan, op het volgende Het is in den laatsten tijd gebleken, dat hier te lande personen hun werk er van maken, om op te wekken tot land verhuizing naar overzeesche gewesten, en dat deze personen van eiken aange- brachten landverhuizer van derden een belooning ontvangen. Aanbevolen wordt de mededeelingen, die dergelijke personen omtrent vooruitzichten voor landver huizers doen, niet zonder nader onderzoek als juist aan te nemen. Inlichtingen omtrent de vooruitzichten van landverhuizers in vreemde landen worden, zooveel besch kbaar, verstrekt door het departement vs o buite fiandsche zaken te 's Gruvenhage. Daad van een waanzinnige. Men meldt did. 17 April uit 's Graven hage Toen H. M. de Koningin met Prinses Juliana gezeten in een open rijtuig, Maandagmiddag van een wandelrit naar het paleis terugkeerde, liep een juffrouw op het voorplein van het paleis plotseling op het rijtuig toe en wierp er een brief in. Een op een fiets gezeten rechercheur die de beweging van de juffrouw had bemerkt, en het werpen met den brief had willen voorkomen, schoot aanstonds toe en reed daarbij de vrouw omver, terwijl hij zelf ook viel en het achterwiel van het rijtuig over zijn fiets ging. De politiebeambte bracht de juffrouw, die zich aan een der beenen bezeerd had, naar het commissariaat van politie aan de Riviersvischmarkt. De juffrouw schijnt niet wel bij het hoofd te zijn. Zij stond vroeger in be trekking tot een buitenlandschen consul, die thans overleden is, hetgeen zij maar niet wil gelooven. Vandaar, dat zij steeds requestreert om nader onderzoek. Reeds vroeger moet zij getracht hebben een brief in het rijtuig van de Koningin te werpen. Ter kalmeering werd zij voorloopig aan het politiebureau gehouden. Wat het kost, Zeeuioschepolders te behouden In 1910 had het bestuur van den polder Walcheren voor herstel van stormschade f 18.126 te besteden, en voor herstel van de oever afschuiving op 29 Jan. nog f49.672, samen alzoo f67.798 Voor 1911 zijn de onderhoudskosten van polder, zeeweringen en waterleidin gen geschat op f217.985, waaronder f 100.000 voor buitengewone en f53.960 voor gewone werken en f 18.500 voor herstel van stormschade aan den West- kapelschen zeedijk. Het eindcijfer der begrooting is f499.942. Mond- en klauwzeer. Uit Wachtum, in de Drentsche gem. Dalen, schrijft men De ziekte breidt zich meer en meer uit. Er is politieversterking aangekomen, wijl onder het volk velen alle hulp weigeren, zoodat het vleesch der afge maakte beesten slechts met groote moeite vervoerd kan worden. Daarom is nu besloten het vee, dat voor afmaking bestemd is, in schepen naar Groningen te vervoeren. De beesten worden dan om den mond en om de pooten voorzien van windsels. 149 stuks vee zijn geslacht, ter waarde van f 30,000, toebehoorende aan de land bouwers J. Brinkman, B. Albing en J. Anninga. De wegen en toegangen zijn afgezet. De boeren hebben telegrafisch bemiddeling verzocht aan dr. Roessingh, lid der Tweede Kamer voor dit district, om te verkrijgen dat het slachten en afmaken zal mogen ophouden. Veenbrand. Men schrijft aan de „Emmer Ct." Zondag j.l. heeft te Emmer-Compas- cuum een groote veenbrand gewoed. Vele dagwerken turf en stobben bagger alsmede eene woning, bewoond door Tj. W., zijn over een uitgestrekt terrein afgebrand. Vele andere woningen, aan het Westerdiep en aan het Scholtens- kanaal, werden ontruimd. Schuartjes brandden in de onmiddellijke nabijheid van de woningen weg. Uit vrees voor straf. Het eljarig zoon je van J, W Bergsma te B.aulerwijk had zich in bijzijn van een vijf a zesjarig broertje inhetfceide- veld vermaakt m9: graver en sp tten. Thuisgekomen hadden zjj de „lep" ver geten. De vader stuurt ze direct weer veldwaarts om het gereedschap op te halen. Het niet kunnende vinden en bevreesd voor straf, durven zij niet weer naar huis gaan, De ouders, on gerust wordende, aan het zoeken naar de jongens, doch zonder resultaat, uren en uren aaneen. Goede raad duur, totdat vader en moeder op het idee kwamen, zouden ze de reis ook aange nomen hebben naar een tante te Gro ningen? De man spoedt zich per fiets derwaarts en ontwaart onderweg niets, totdat hij reeds in de stad zijnde,"de beide knapen voor zich ziet. Met klompen aan de voeten waren ze op een afstand van 6 uur gaans bijna bij tante aangeland. Hoe heeft de jongste den tocht kunnen volbrengen. Om half een 's nachts arriveerde Bergsma bij zijn ontstelde ega terug met de blijde tijding dat hun kinderen goed en wel bij de familie waren aangekomen. (Dragtster Ct.) Een rustverstoorder. Uit Oudenbosch meldt men Zondagmorgen na de hoogmis, de dienst was juist geëindigd, sprong een onbekend persoon op het middenaltaar in de R. K. parochiekerk alhier. Nadat hij geroepen had, dat de menschen moesten blijven luisteren naar hem, verkondigde hij, door God gezonden te zijn, om te zeggen dat de anti-christ geboren was. Onmiddellijk schoten eenige personen toe, die de man van het altaar verwijderden en buiten de kerk brachten. Inmiddels had het gerucht zich verspreid door de kerk, dat de vreemdeling een aanval had willen doen op de dienstdoende priesters, en inder daad werd er een revolver met scherp geladen op hem bevonden. De woede van het publiek was groot. Onmogelijk kon de toegeschoten politie den vreem deling beschermen, meer dan tweedui zend menschen eischten hem op. Ondanks de bescherming van de politie, werd de vreemdeling op onmenschelijke wijze geslagen en geschopt, zoodat hij meer dood dan levend op het gemeentehuis aankwam. Bloedvergiftiging. Paaschmaandag krabde te Barneveld de landbouwer J. v. Ee een puistje op zijn gelaat stuk, tengevolge waarvan hij bloedvergiftiging kreeg. Denzelfden avond is hij daaraan over leden; den ganschen morgen had hij nog gewerkt. Mond- en klauwzeer. Naar aanleiding van het afmaken van aan mond- en klauwzeer lijdend vee in Friesland heeft een deputatie uit de gemeente Hasserland een onderhoud gehad met den Minister van Landbouw en den directeur-generaal van dat depar tement, den heer Hoek. Deze deelde op een vraag van de deputatie mede, dat het afmaaksysteem gestaakt zal worden, zoodra de ziekte een epidemisch karakter krijgt. Be royale uitkeering. Door het Bestuur der Rijksverzeke ringsbank is afwijzend beschikt op een verzoek van J. v. d. Fange, brandmeester te Haarlemmermeer, aau wien een uit keering was toegekend van één en 97io»o cent per dag ter zake van een hem overkomen ongeval tijdens den brand bij bakker Kruk op 22 Februari 1.1. Het bestuur der Bank grondde zijn uitspraak op het feit dat het loou van een gelijksoortigen arbeider iu het aan het ongeval voor fgaande jaar heeft bedragen f6; zooda> volgens art. 7 II, le lid der Ongevallenwet het dagloon behoorde te worden gesteld op f 4 365 f 0,01096. Voor worst bestemd Te Berkhout (bij Hoorn) zijn twee kalveren gestorven aan mond- en klauw zeer en op een erf begraven, 's nachts opgegraven en per schuit vervoerd. Men vond ze terug in een naburige sloot. Dokter en duivelbanner. Men meldt uit Gaasterland aan de „Leeuw. Ct." Dokter zei, dat 't kind hersenziekte had, maar de duivelbanner te Knijpe beweerde, dat een „tsjoenster" (toove- nares) 't kind een levend beest had ingeblazen, dat ter hoogte van de bovenste ribben zat en langs natuurlijken weg zou verwijderd worden, evenwel in opgelosten toestand, zoodat 't niet te constateeren zou zijn, wanneer 't verdween. De „tsjoenster" vertoonde zich op den aangewezen tijd in de woning doch onder vond niet de behandeling, anders in zulke gevallen niet uitblijvende evenwel blijft de vader levenslang een wrok tegen haar koesteren. 'tKind is inmiddels overleden. Aldus geschiedde in 'tjaar 1911 in't dorpje W. Luchtvaart in Nederland. Men meldt uit Yerwey Lugard's Vliegkamp te Soeterberg 'n Belangrijke schrede voorwaarts 1 Op Paasch-Maandag is in het vliegkamp te Soesterberg de eerste groote tweedekker beproefd, ver vaardigd in de nieuwe werkplaatsen van de Mij. van Luchtvaart. Voor zulk een proeftocht is totale windstilte nood zakelijk. In twee maanden werd men daar niet mede verblijd. Maar op Paasch- Maandag kon te Soesterberg, 's morgens 5 uur de roode bal in de hoogte, en was een zeer eigenaardig moment voor de Nederlandsche luchtvaart aangebroken. In tegenwoordigheid van de heeren Verwey, Siem en Koolhoven werd het groote toestel, het eerste Nederlandsche fabrikaat, beproefd. Al terstond viel de soliede en keurige afwerking op. En ook de vlieg capaciteiten van dezen vogel bleken schitterend. Watergebrek. Slechts zelden zoo meldt men uit Haarlemmermeer aan het „Leidseh Dbld" zal het voorgekomen zijn, dat er zoo'n gebrek heerscht aan drinkwater in dezen tijd van h6t jaar, dan nu het geval is. Naar de groote bakken, die zich op de dorpen bevinden, ziet men gaan met emmers, tonnen enz. Buiten de dorpen behelpt men zich meer met tocht- en slootwater, en aan den rand van den polder doet men zooals men toch al altijd doetmen drinkt ringvaartwater. Ook voor do landerijen wordt zeer naar regen verlangd. De nieuwe Tariefwet. Als een merkwaardig staaltje van het effect, dat het nieuwe Tariefontwerp heeft, reeds vóór het wet is, verneemt de „Limb. Koerier" het volgende „Óp de bloota aankondiging van de tariefsherziening in Nederland heeft een ondernemende Amerikaansche zeeptrust vreezende dat wellicht de invoerrechten op bewerkte zeep zoodanig zullen worden vastgesteld, dat de concurrentie voor haar in Nederland moeilijk zou worden, een zeepfabriek hier te lande aangekocht, waar vermoedelijk honderden handen werk zullen vinden. De trust is de Solvent-Zeepmaat- schappij, die in Amerika de Sunligtzeep reeds goeddeels van de markt heeft gedrongen en zich ook reeds in Europa heeft gevestigd, met het hoofdkantoor te Vilvoorden bij Brussel, van waaruit eer lang, ten koste van tonnen gouds, een reusachtige reclame (ook met behulp van vliegmachines) over Nederland en België zal worden gemaakt. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere panden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. X EL.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1