N°. 2460. Donderdag 27 April 1911. 24ste Jaargang Nie|uws- en Advertentieblad. 41 is genland. Van week tot week. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere janden met verhooging der porto's. Prijs dei- Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firjia LAN9E VELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Te x e l KOHIER van den noofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, maken bekend, dat een afschrift vau het primitief kohier van den Hoofioüjken Omslag voor het dienst jaar 1911, gedurende vijf maanden, van den 26 April 1911 tot en met den 25 September 1911, ter Gemeentesecretarie voor ieder ter lezing ligt. Texel, den 25 April 1911. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, J. S. DIJT, Loco-B. De Secretaris, RUIBING. I tl I 15—33 April. Op de stille week zijn de drukke Paasch- dagen gevolgd, druk door al die vergade ringen, partijdagen, congressen of hoe men dergelijke bijeenkomsten ook moge noemen. We zijn er in de laatste jaren al aan ge wend geraakt, dat op de Paaschdagen tal van vereenigingen om onze aandacht ko men vragen. Zoo was ook nu weder het geval en schier elke groote stad had de eer gastvrouw te zijn van een of meer vereenigingen of bonden, die er in alge- meene vergadering bijeenkwamen. We zou den dan ook een heel lijstje kunnen op maken van de verschillende algemeene jaarvergaderingen, congressen, etc., die weder werden gehouden en meer dan de ons toegemeten iuimte zouden wij kunnen vullen met eeu overzicht van alles wat er op het veld van den vereenigingsarbeid, gedurende de Paaschdagen te zien werd gegeven. We doen dat echter niet, doch willen alleen zoo beknopt mogelijk het een en ander mededeelen van het eenige convres van beslist politiek karakter, dat op de Paaschdagen gehouden werd, het congres der S.D.A.P. n.l., dat zich steeds verhougen mag in de belangstelling van de pers en van allen, die in de politiek zaken doen of daarin liefhebberen. Oudergewoonte dan heeft de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij met de Paaschdagen weder haar jaarljjksch congres gehuuden. Dit jaar mocht de oude Bisschops stad de gastvrouw der partij zjjn en blijkens de verslagen hadden do Utrechtsche partij- genooten hun beste beentje vooraan gezet om de vele afgevaardigden van buiten waardig te ontvangen en te herbergen. Aan den vooravond van het congres werd de gebruikelijke feestavond gegeven waarin door Mr. Troelstra de feestrede gehouden werd. Het congres zelf werd in den voormiddag van den eersten Paaschdag geopend door den partijvoorzitter den heer Vliegen meteen redevoering waarin gewaagd werd van don bloei der Partjj, een overzicht gegeven werd van de belangrijke politieke aangelegen heden in het afgeloopen jaar en do houding der S D.A.P. daarbij en die eindigde met de beste wenschen voor het welslagen van het congres. Aan het jaarverslag dat hierna aan de orde kwam ontleenou we dat in 1910 het aantal afdeelingen van 205 tot 220 klom on het ledental van 9405 tot 10090, waar onder ruim 1100 vrouwelijke leden. De besprekingen over verschillende zaken nam vervolgens een aanvang We kunnen alles slechts kort releveeren. Allereerst werd door eenige afgovaar- digden de Kamerfractie over de knie ge nomen, iets wat in ieder congres zoo de gewoonte is. De oen had dit, de ander dat aan te nierkon. Tot moties van afkeuring kwam het echter niet al was een enkele spreker soms ook heol scherp. In de middag vergadering werden do jesprekingen over het beleid van bot pa-tjjbostuur en de Kamoifractio voortgezet en kregen ook do l Kamerleden gelegenheid hun houding zoo noodig toe te lichten of te verdedigen. Hierna werd de redactie van „Het Volk" en het „Weekblad" onder handen genomen. Verschillende afgevaardigden hadden wat op- en aan te merken. Waardeering en kritiek beide had de redactie in ontvangst te nemen. Over 't geheel waren de bespre kingen nogal kalm, zeer kalm zelfs in vergelijking met die op vorige congressen gevoerd. Het belangrij kste onderwerp van de agenda was wel de „kiesreehtbeweging." Ze kwam in de namiddagvergadering van den 2den dag aan de orde en werd ingeleid door mr. P. J. Troelstra. Deze verklaarde dat de petitionDementsactie een bevredigend re sultaat had opgeleverd. Vooral d§ teekening voor vrouwenkiesrecht overtrof de ver wachtingen. Vervolgens zette mr. Troelstra de plannen van het partijbestuur uiteen die ongeveer op het volgende neerkomen Op den derden Dinsdag van September ter gelegenheid van de Kameropening zal in den Haag een groote demonstratie worden gehouden, nadat, voor zooveel mogelijk, vooraf de afgevaardigden met ontplooide banieren in optocht naar hun station worden geleid door de georganiseerde plaatsge nooten. Na afloop vau de opening der Staten- Generaal zal de betooging plaats hebben en zal aan minister Heemskerk het adres voor algemeen kiesrecht worden aangeboden terwijl in de Tweede Kamer de Soc. dem. Kamergroep een behandeling van een adres van antwoord zal aanvragen om daarbij uitdrukking te geven aan wat er onder de georganiseerde arbeiders leeft. Waren er in Amsterdam op de laatste betooging 590 vaandels aanwezig, te den Haag moeten er meer zijn, oordeelde mr. Troelstra. Niet onduidelijk liet de spreker uitkomen dat, als door de autoriteiten het houden der manifestatie tegengewerkt mocht worden, verzet zal worden gepleegd Doch de heer Troelstra meende dat de „Nederlandsche bourgeoisie" het niet zou aandurven den kiesrechtstrjjd zulke belemmeringen in den weg te leggen dat zij de Koningin voorop zet in den strijd tegen het algemeen kies recht. Mocht men dat echter doen, vervolgde de spreker, dan zou men zijn doel toch niet bereiken. Dan wordt slechts wijziging ge bracht in den vorm, maar ook dan zullen de soc. dem. den vorm zelf bepalen. Wil men niet gaarne een revolutionaire daad zien, dan late men de petitionneerenden rustig begaan. Verhindert men de beweging zoodat de eigen optocht niet kan worden dienstbaar gemaakt aan de beweging, dan moet de koninklijke optocht er aan dienst baar gemaakt worden. Aldus sprak mr. Troelstra onder groote opwinding en geest drift van het congres, die zich uitten in het zingen van de „Internationale" en de „Kiesrechtmarsch." Het congres vereenigde zich dan ook met het plan van het partij bestuur. Door den heer Schaper werd vervolgens de Sociale Verzekeringskwestie ingeleid. Een uitgebreide resolutie door bet partij bestuur ingediend en ongeveer gelijk aan aan hetgeen daarover reeds vroeger door ons werd gemeld, werd met 204 tegen 98 stemmen en 19 onthoudingen aaugenomen. De tegenstemmers hadden inzonderheid bezwaar tegen de bepaling, dat de arbeiders ziektepremie zouden moeten betalen, de Staat, de werkgevers en de arbeiders, ieder een derde. Verder kwam de jeugdorganisatie ter tafel en werd na eenig debat een resolutie van het partijbestuur aangenomen betreffende de organisatie van jongelieden van 14 tot 18 20 jaar. Ook werd aangenomen een door het partijbestuur ingediende en door den heer Wibaut verdedigde raotio betref fende het standpunt der S. D. A. P. ten opzichte van de Coöperatie. En hiermede waren de werkzaamheden afgoduan en kou het Congres op de gewone wijze gesloten worden. —o oo— De berichten over den toestand in het Eranache wijngebied luiden in de lgatste dagen wat gunstiger. Nu .iet mocht ook wel. De berichten over do verwoesr.iugen door do wijnbouweis aangericht deden on willekeurig de vraag op rjjzen of men hier niet met een formeele revolutie te doen had in plaats van een plaatselijk opstootje. Thans is wel de stilte ingetreden doch hoelang deze zal stand houden is zeer de vraag. De kwestie zelf n.l. is niet opgelost. Het besluit van den Senaat, dat de geheele Champagnebegrenzing opgeheven zal wor den en dat de directe aanleiding tot de onlusten werd, is wel krachteloos gemaakt door de moties der Kamer om een nader onderzoek in te stellen, maar de netelige kwestie is nog niet ontward. Ze blijft netelig voor de regeering. Het Aubedepar- tement zal opneming in het Champagne- gebied blijven eischen en het Marnedepar- tement zal zich daartegen met haDd en tand blijven verzetten. Monis moge over een Job's geduld kunnen beschikken, als hij er niet een Salomo's wijsheid bij heeft zal het hem nog niet zoo spoedig gelukken de wijnboeren in alle opzichten tevreden te stellen. o o—o Het Engelscbe Lagerhuis heeft de Paaseh- vacantie al achter den rug en in de afge loopen week werd de behandeling van het Veto-ontwerp weder hervat. Dinsdagmiddag kwart voor drie nam de zitting een aanvang en deze duurde onafgebroken door tot Woensdagmorgen half vijf. Toen was men dan eindelijk zoover dat par. 1 van het ontwerp afgedaan genoemd kon worden. Met 143 tegen 78 werd de eerste paragraaf van de „Parliament bill" goedgekeurd. De oppositie liet geen middel onbenut om de regeering en haar meerderheid den voet dwars te zetten en de behandeling van het ontwerp zooveel mogelijk te vertragen. Daardoor kwam het 's nachts nu en dan nog tot opgewonden tooneeltjes. Tenen een uur of drie in den morgen begonnen de Unionisten bij den minister aan te dringen op schorsing der vergadering, maar deze wilde daarvan niets weten. Zes dagen zijn er nu reeds met het eerste deel van de eerste paragraaf zoek gebracht en nu moet daaraan maar eerst eens een eind komen, antwoordde hij. Daartegen kwam lord Cecil op maar na heel wat tumult werd een voorstel om de debatten te verdagen ver worpen en de eerste paragraaf van het ontwerp aangenomen. —o—o—o— De op sensaties beluste Franschen kunnen weder eens smullen. Nog maar nauwelijks is men zoowat uitgepraat over d6ii docu^ mentendiefstal of nieuwe „zaakjes" en wel drie tegelijk komen de aandacht vragen. Allereerst heeft men er de zaak Warzé een politiebeambte die ontmaskerd wordt als de aanvoerder van een dievenbende dan de zaak-Hamoud een hooge ambtenaar van h6t departement van buitenlandsche zaken, die een flink bedrau en een aantal kostbaarheden verduisterde en last not least, een veel besproken wordende lintjes zwendel. Vooral over dit laatste zaakje wordt veel geschreven. Er zjjn een drietal personen in betrokken, Valensi, Clementi en Meulemans die op groffe wijze valscbe ridderorden aan den man brachten en daarbij zelfs van echte formulieren gebruik konden maken. Hoe ze deze laatsten in handen kregen is nog niet uitgemaakt, doch beweerd wordt dat een dame, die heel intiem was met een oud minister, de formulieren uit het bureau van dezen gekaapt heeft. Naar het heet hebben ook een tweetal Neder landers door tusschenkomst van het edele trio een lintje weten te verschalken maar een onechte. -0--0 0 De toestand in Marokko is nu van dien aard geworden dat naar luid der Fransche berichten de Sultan de tusschenkomst van de I'Tansche troepen ingeroepen heeft. Fez is nog steeds door de opstaudelingen inge sloten on de Sultan verzocht den Frauschon consul pogingen te willen aanwenden do stad te ontzetten. Dadeljjk na ontvangst van het desbetreffend bericht hielden de minister president, de minister van Koloniën en dien van Oorlog eon conferentie en thans wordt gemeld dat een legertje gevormd wordt om naar Marokko Ie worden gezonden. Wel ontkennen de Fransche bladen dat het to doen is om in dc t toestand iu te grijpen on dat enkel troepenverster dug noodig wordt geacht, maar veel geloof vindt dat niet. Vooral de Duitsche bladen toonen zich niet gerust en ze meenen dat Frankrijk wel degelijk interventie in den zin heeft en dat wat gemeld is over een verzoek van den Sultan eenvoudig uit de lucht is ge grepen om een voorwendsel tot oplreden te hebben. Opmerkelijk dat Spanje verklaard heeft zich van alle inmenging te onthouden, Frankrijk moest zelf maar weten wat het doet. Duitschland blijft echter wijzen op de acte van Algeciras en dreigt. —o—o—o— De strijd tusschen de Albaneezen en de Turksche troepen is nog maar steeds niet geëindigd. In de laatste dagen is er zelfs weer hevig gevochten. Tot nog toe deden de opstandelingen niet veel voor de Turk sche soldaten onder. Over de strubbelingen tusschen de Porte en de Montenegrijnsche regeering gerezen ovei den strijd in Albanië hoort men in de laatste dagen niet veel meer. De laatste gevechten hadden dan ook ver van de grens van Montenegro plaats. Toch blijven de Albaneezen het gebied van Koning Nikolaas als hun vrijland gebruiken. Zoo hadden er dezer dagen dan ook weder ver gaderingen' van de Albaneeschc stamhoofden plaats. En in een daarvan werden o. a. dc eischen der opstandelingen vastgesteld en deze werden door tusschenkomst der Monte negrijnsche regeering aan de mogendheden overgebracht De eischen luiden lo. De territoriale onschendbaarheid van Albanië 2o. de invoering van de Alban6esche taal als ambtelijke taal in Albaneesche wilajels 3o. de gouverneurs moeten Albaneezen zijn; 4o. de inkomsten van Albanië mogen slechts voor Albanië besteed worden 5o. de mili taire dienst der Albaneezen moet uitsluitend op Albaneesch gebied worden verricht, behalve in geval van oorlog. TEXEL, 26 April 1911. De a. s verkoop van de tubercnlrse bloem op 39, 30 April en l Mei. De afdeeling Texel van het Witte Kruis bewerkstelligt den verkoop dezer bloom. De baten die uit dezen verkoop voort vloeien komen geheel aan de afd. Texel in haren strijd tegm de tuberculose. In 1910 waren in Nederland 60,000 tuberculose lijders. Help ons de tuber culose bestrijden en koop het tuberculose bloempje. Tast ruim iu uw beurs. Gij steunt daardoor hen, die zorgen voor arme en minvermogende slachtoffers voor deze ziekte on waken dat anderen er door getroffen worden. Lieflijk bloempje pronk der weide Zilv'ren bladen hart van goud, Open hart en beurs nu beiden Wees een steun voor jong en oud. (Ingez.) Marktdag. De markt van Maandag gaf eenige meerdere levendigheid te aanschouwen dan met de verloopeu weekmarkten in dit jaar het geval was. Niet onmogelijk dat het feit, dat deze markt op 24 April viel, (de van ouds bekende datum voor marktdag) daarvan de oorzaak was. De •aanvoer bestond voornamelijk uit biggen, schrammen en nucht. kalveren. Enkele ex. wol vee, zoomede eenig ander rundvee voltooide het geheel. Vlieland. Op de vooi dracht voor onderwijzer aan de o, 1. school te Sint Anna Parochie (Fr.) is geplaatst de heer G. Donia ouderwijzer alhier. Geslaagd voor dei de stuurman der groote stoom- en zeilvaart de heer W. F. Sont, leering der Zeevaartkundige school alhier.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1