Buitenland. Oudeschild, 24 April. Bij Koninklijk Besluit van 15 April 1911 is de koninklijke goedkeuring ver leend aan de vereeniging „Dorpsbelang". Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Blom Az., voorheen stuurman op de „Ada van Holland" is benoemd tot kapitein van de salonboot „Prins van OraDje" varende tusschen Zaandam en Amsterdam. De gemengde zangvereen. „Eigen Oefening" zal zich ook in den zomer oefenen en wel eiken Zaterdag in de K. W. B. Evenals op verschillende andere dorpen van ons eiland, hebben ook hier eenige jonge dames zich bereid verklaard zich met den verkoop van de zooge naamde tuberculose bloempjes te belasten. De dienst Texel—Helder v.v. zal gedurende eenige dagen door de „Ada van Holland" worden waargenomen. De „Dageraad" is hedenmorgen naar Amster dam gestoomd, om eenige reparaties te ondergaan. Oosterend, 25 April. Voor enkele jaren zonk op het Marsdiep een wrak van „De Roma", waarop ver- kenningstonnen geplaatst werden. Later werd, op verzoek van verschillende ver- eenigingen, tot opruiming overgegaan. Nu is evenwel gebleken, dat nog enkele gedeelten zijn overgebleven, waaraan de visschers gemakkelijk hunne netten scheuren of geheel verliezen, 't Is daarom dat de Visschersvereeniging „Betracht het Goede" alhier, zich opnieuw tot den Minister van Waterstaat gewend heeft met verzoek, ook deze gevaarlijke heften te willen doen opruimen. Op verzoek van het bestuur der afd. „Texel" van het Witte Kruis heeft zich ook hier eene Damescommissie gevormd tot het verkoopen van tuber- culosehloempjes op Zaterdag en Maandag a. s. Stellig is iedereen er van overtuigd, dat bestrijding van de vreeselijke ziekte wel geldelijk gesteund behoort te worden en niemand zal dan ook zeker weigeren een dubbeltje of meer te offeren, wanneer het sympathieke bloempje, een hartje van goud in een kransje van wit, ten verkoop wordt aangeboden. De netto opbrengst zal uitsluitend voor Texel besteed worden. Mond- en klauwzeer- Tengevolge van het hier en daar voor komen van mond- en klauwzeer is het noodzakelijk gebleken den fokwedag met verloting die door de vereeniging tot het houden van fokveedagen in Noordholland op 29 April a. s. te Alkmaar zou worden gehouden, uit te stellen en is besloten ze te doen plaats hebben op Zaterdag 30 September 1911. Een reus op komst. De Fransche reus Joseph Dusorc is zeker de grootste man van de wereld. Hij meet 2.58 M., welke lengte hem soms zeer te pas komt, maar ook verbazend lastig kan zijn. Monsieur Dusore kan bijvoorbeeld aan een straatlantaarn zijn sigaar aansteken, maar h6t in en uit stappen in den trein is voor hem bijna ondoenlijk en van de electrische tram gebruik maken kan hij zeker niet al wringt hij zich in alle mogelijke bochten. Hjj stamt af van een reuzenfamjlie. Ofschoon hij steeds met liefde spreekt van zijn „moedertje", is dit vrouwtje toch 1,88 en zijn vader 1,96 M. lang. Hy heeft nog drie jonge broeders die reeds de respectabele lengte van 2 M. hebben. Joseph is met zijn 26 jaren de oudste. Zijn militaire plichten kon hij niet vervullen, want hij werd afgekeurdte groot. Misschien ook te duur, want de hoeveelheden eten, welke deze jonge man noodig heeft, zijn enorm. Zijn bandschoennummer is 15. Mijnheer Dusorc is goed geproportionneerd, en bezit een opgewekt humeur. Dit buitengewoon groot menschenkind is van 29 April a. s. te zien en te spre ken gedurende Mei te Amsterdam. Niet meer afmaken. Men meldt uit Leiden aan „De Tijd": De districts-veearts, de heer J. F. Laméris te 's Gravenbage, heeft besloten het vee van den landbouwer Goedhart te Leiden, waaronder mond- en klauwzeer voorkomt niet te doen afmaken, omdat de omvang van de ziekte thans te uitgebreid is, dat nog heil van het afmaken verwacht kan worden. In verband hiermede zijn strenge afscheidingsmaatregeien genomen. Als eigenaardigheid kan nog worden gemeld, dat op hetzelfde land, waarop bij de epidemie in 1907 ook het eerst mond- en klauwzeer voorkwam, ook thans weer 't eerst de ziekte is gecon stateerd. Door een 77tal landbouwers uit de gemeenten Lekkerkerk, Krimpen a/d IJsel en Krimpea a/d Lek is aan den Minister van Landbouw een adres gezonden om intrekking ce verzoeken van den maat regel, dat vee in stallen, waar mond- en klauwzeer is uitgebroken, wordt afge maakt. Een eigenaardige zaak. Men schrijft uit Alphen aan den Rijn: Een eigenaardige zaak moest voor het kantongerecht alhier worden behandeld. Iemand uit Üudshoorn waakte in den nacht van 20 op 21 Maart bij een man die af en toe vlagen van waanzin had. Dien nacht kon hij den lijder niet aan, weshalve hij op hulp uitging, daar de vrouw van den patient dat niet durfde doen. De vrouw kon echter niet verhoeden dat de waanzinnige het huis verliet en zich in den Rijn verdronk. De ambtenaar van het O. M. oordeelde, dat K. H. op zijn post had moeten blijven, al bewees hij met waken een liefdedienst en eischte vijf gulden boete of twee dagen hechtenis. Briefkaarten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie deelt in de Staatscourant mede, dat als briefkaart gebezigde kaart- formulieren, welke over de geheeJe breedte van de adreszijde zijn voorzien van een gedrukt hoofd, vermeldende den naam, het adres, enz. des afzenders, voorloopig, tot nadere beschikking, als briefkaarten zullen worden toegelaten, mits zij overi gens aan de gestelde bepalingen voldoen. De aandacht wordt er op gevestigd dat de buitenlandscho postadministratiën bevoegd zijn om dergelijke uit Nederland verzonden briefkaarten te behandelen als onvoldoend gefrankeerde brieven. Er was in den laatsten tijd geklaagd over de behandeling van bedoelde brief kaarten door de post die ze met straf port belastte. Be Betuwe is in feesttooi. De kersenboomgaarden geven reuzen- bouquetten te zien en spreiden een schoonheid ten toon die de pracht der bloembollenvelden uit Haarlem's omstre ken evenaardt. Dat belooft een goed kersenjaar. Gevaarlijk speelgoed. Bij Dinxperloo, hebben de kleeren van een 5jarig kind van den arbeider Sieben- heller vlam gevat, doordien een lOjarig knaapje in de nabijheid met lucifers speelde. Toen de vader op het angst geschrei toesnelde, was het kind zoo gebrand, dat het in bedenkelijken toe stand naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Aan een verkeerd adres. Dezer dagen begaf zich te Millingeu eeD paartje op weg om zich door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand in ondertrouw te laten opnemen. Hij was een Duit3cher, zij was in Millingen geboren en getogen. Nu bevinden zich Raadhuis en Post kantoor in elkanders nabijheid, beide mooie gebouwen en. nog nieuw. Of nu zenuwachtigheid de oorzaak was, of wel dat't kwam, door het indruk wekkende van het Postkantoor weten we niet, een feit is, dat ons paartje het Postkantoor binnenstapte. We wolloe ons laoten ienschrieven, klinkt het voor het loket. De postdirecteur peinst over het geval. De feestdos, waarin de jongelui gestoken zijn, wekt bij hem een vermoeden. Wil je misschien gaan trouwen? in formeert hij. Jao meheer. Dan moet u hiernaast wezen. En met een beteuterd gezicht trekt het paartje af, om 20 passen verder de hooge stoep van het Raadhuis te betreden. Er is dien dag hartelijk gelachen in MilJingen. Kookt toch uw melk. Zoowel onder volwassen personen als onder kinderen doen zich in Hoofddorp ziektegevallen voor, die veel overeen komst hebben met het besmettelijke „mondzeer", dat op enkele boerderijen aldaar onder het vee voorkomt. Zoowel de tong als de mond zjjn be dekt rnet blareD, zoodat gedurondo enkele dagen niet anders dan vloeiende spijzen gebruikt kunnen worden, terwijl de patiënten er veel pijn aan lyden. Vrij algemeen beschouwt men het als een gevolg van het drinken van onge kookte melk, waartegen, vooral in dezen tijd, niet te veel gewaarschuwd kan worden. Likeur-bonbons. Voor de rechtbank te Amsterdam diende een zaakje, aanhangig gemaakt door de drankwet-inspectie tegen een fabrikant van suikerwerken, wegens het ten verkoop in 't klein in voorraad hebben van sterken drank. 't Betrof hier... likeurbonbons, waarvan sommige een kleine hoeveelheid alcohol houdend vocht bevatten. De kantonrechter had in den eersten aanleg een vrijsprekend vonnis gewezen en thans conclueerde het O. M. bij de rechtbank eveneens tot vrijspraak. De drankwet bedoelt het verbieden van 't onbevoegd in voorraad hebben van sterken drank om dien als sterken drank te verkoopen. Maar als een banketbakker een taart bakt en daar rbum of een ander alcoholhoudend vocht in mengt, is er geen sprake verkoop van steiken drank in het klein. De sterke drank is in het product geabsorbeerd en wordt niet als zoodanig verkocht. Zoo is het ook met de likeurbonbons, die bovendien slechts een geringe hoeveelheid alcohol bevatten De rechtsgeleerde raadsman, die als gemachtigde voor den bekl. optrad, kon zich natuurlijk met deze conclusie ver eenigen. Hij voegde er nog aan toe, dat 't schijnt, dat deze vervolging medo is uitgelokt door da overweging dat die likeurbonbons voor kinderen uadeelig kunnen zijD. Daarvoor mag men echter de fabrikanten van suikerwerken niet aansprakelijk stellen. Sigaren zijn ook nadeelig voor kinderen, mair daarom kan men toch de sigareniodustrie niet verbieden. Ret einde van eert reus. Onlangs werd in verschillende bladen melding gemaakt van een varken in 't Noorden des lands, dat't kolossale gewicht had van circa HOU pond. Omtrent de lotgevallen van dit reuzen- zwijn deelen wij den weetgierige nu 't volgende mee 't Dier werd aangekocht door een ingezetene van Dieren en daar tegen een paar stuivers entree tentoongesteld. Vervolgens werd 't naar tal van plaatsen gebracht en overal vond het vele be wonderaars. 't Laatst had Utrecht de eer, dit natuurwonder binnen zijn muren te zien. Van daar kwam 't weer te Dieren terug. De dikhuid schijnt op zijn reizen besmot te ziin. Hij bleek tenminste lijdende aan mond en klauwzeer. En nu werden korte metten gemaakt Op een eenzame plek op de Dierensche heide is 't dier door de politie doodge schoten, met verschillende vloeistoffen overgoten en diep in 't zand gestopt. Roemloos einde van een veelbewogen leven 1 Boschbranden. Zondagmiddag 12 uur ontstonden op drie plaatsen teLonneker boschbranden; twee konden worden gebluscht vóór dat veel schade werd aangericht. De derde, die woedde te buurtschap Lonneker, richtte echter groote schade aan Ruim 23 hectaren, meest beplant met opgaande en hooge dennen en to9behoorende aan verschillende eigenaren, werden een prooi der vlammen. Op grooten afstand kon men de rookzuilen en vlammenzee waarnemen. Massa's menschen spoedden zich dan ook naar de plaats des onheils. Onder persoonlijke leiding van den burgemeester slaagde men er eindelijk in, de vlammen voor de Deurningerweg te sluiten, en hoewel telkens in het bosch aan de overzijde de vlammen uitsloegen, konden deze telkens weder worden gedoofd. De splitsingzuil van het Twentsch Centraalstation voor electrische stroom leiding, geplaatst op den Deurningerweg, die gevaar liep, werd beveiligd door in allerijl de in de onmiddelijke nabijheid staande boomen te kappen. De oorzaak van al deze boschbranden moet vermoedelijk worden gezocht bij de Enschedesche opgeschoten jeugd, die de schrik der boeren is. De eigenaar van een der grootste boerdeiijen, die zag, dat aan hem toe beb loromie dunnen door een roep jongens werden vernield, werd, toen h;,j her aanmaande hrerraeda jp te houden, met het mes bedreigd. (Tel.) Een vreeselijk verwijt. In een kerkelijke vergadering kwam het wijndrinken ter sprake. Sommigen v.erde Jigdeu, anderen ver oordeelden het. Ten slotte hield een invloedrijk leeraar een vurige toespraak ten gunste van don wijn, en noemde de tegenstanders van het gebruik dwepers en drijvers. Toen hij zweeg, vroeg een eenvoudige man het woord en zei het volgende 't Is mijn bedoeling niet, te antwoorden op alle3 wat ik daareven heb hooren zeggen. Ik wil niet anders doen dan een geschiedenis meedeelen. Ik ken een vader, die met veel opofferingen zijn zoon liet studeeren. Aan de hoogescbool raakte de jongeman op den verkeerden weg, hij werd een drinker. Maar toen hij weer thuis gekomen was, werd onder den invloed zijner huisge- nooten de macht van den drank gebroken, hij zei het bedwelmende vocht voor goed vaarwel. En ik behoef u niet te zeggen, hoe zijn vader zich verheugde. Jaren gingen voorbij. De studiën waren voltooid en de jongeman was op het punt het ouderlijk huis te verlaten en zijn levenstaak te aanvaarden, toen hij te onzaliger ure ter maaltijd genoodigd werd bij een naburig predikant, die van wege zijn gastvrijheid en vriendelijkheid bekend was. Wijn werd rondgediend, werd aange boden aan dien joDgen man, werd door hem geweigerd; werd nog eens aange boden en ten tweede male geweigerd. Toen werd hij uitgelachen als een zonderling. Hij had weerstand kunnen bieden aan zijn lust; hij kon geen weerstand bieden aan spotternij. Hij dronk, hij viel. Yan dien dag werd hij een dronkaard en reeds lang ligt hij in eens dronkaards graf. En luister, en de tranen kwamen den ouden man in de oogen, ik ben de vader van dien jongen man, en hij, die zooeven tot u sprak, is het die hem in 't verderf heeft gestort. Een nieuioe belasting. De Russische minister van financiën heeft den ministerraad een wetsontwerp betreffende een weerbelasting voorgelegd. Iedereen die niet in de kazerne wordt opgenomen, zal gedurende 4 jaar, den tijd van den dienstplicht, jaarlijks 6 roebel belasting betalen. Daar zou een regeering goede munt uit kunnen slaan. Een vrouwelijke polilie-agent op Java, De „N. Soer. Ct." deelt het volgende mede „We hadden dezer dagen te Banjoe- wangi het genoegen kennis te maken met Min ten, een ietwat bejaarde en hoekige dame, die daar het ambt van politie-oppasser bekleedt op zóó voor beeldige wijze, dat verscheidene harer mannelijke collega's er gerust een punt aan kunnen zuigen. Op andere plaatseu zagen we reeds eerder vrouwelijke oppassers, doch alleen voor de visitatie van vrouwelijke ver dachten. Maar als actief agent is Minten de eerste, de primula veris. Je moet haar zien op het station, als ze orde houdt onder het Inlandsche publiek, de onderlip waarop buiten dienst vermoedelijk een sirih pruim rust coquet vooruitgestoken. We hebben de matrone geïnterviewd. Hoeveel boos doeners ze al had gepakt. „Wab, banjak sekali, toean," teemde ze. Overdag loopt ze ongewapend, doch 's nachts trekt ze met de sabel er op uit. Gelukkig, dat het mensch nogal oud en hoekig is, anders kon ze zoo 's nachts wel eens in vorkeerde handen vallen. Vuste IMiuiteu, Daarmede bedoelt men planten, die eenige jaren op dezelfde plaaU blijven staan en dan elk voorjaar weer voor den dag komen. Sla, de eorsto, do beste prijscourant op van oen blocmkeeker en ge vindt ze te kust en te keur. Wie liever zaaien wil, moet den prijslijst van een solieden zaadhandelaar inzien, tiet duurt meestal twee jaar of langer, eer de plnnten bun vollen wasdom bereikt hebben en bloeibanr zijn. Enkele bloeien echter reeds do zomer, volgende op den uitzaai. Hcett men eenmaal do uitgave voor planten of zand gedaan, en gaal alles naar wcnscli, dan verschijnen ieder jaar weer de planten en meestal rij kor bloeiend dan den vorigen keer. Zoo'n perk vastj planten geeft den hceTcr. zomer door bloomen, want inon plant daarin allerlei, b. v, pioenrozen, overblijvende riddersporen (zeer hooir), overblijvende zonnebloemen, hoog, akeleien, herfstseringeu, campanula's (witte en bluuwo

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2