Tandarts Ansingh, G. J. 0. D. Dikkers, G. J. 0. D. Dikkers, G. J. 0. D. Dikkers, Een PAKHUIS, Marktberichten. 'Advertentiën Advertentiën. in Hotel „de Lindeboom." Faillissements-beëindiging. Een perceel Weiland, Te Huur of te Koop Te bevragen bij S. KE1JSER Dzn. Predikbeurten Huis met Erf, d,"S„. j26 A"" dXjSwp!»^118"- Paterson. Noord-Amerika. publiek verkoopen publiek verkoopen publiek verkoopen: Een voor alle doeleinden geschikt staando bij de wagenpoort, Oudeschild, 28 April. „De Dageraad" die Maandagmorgen j.l. naar Amsterdam was opgestoomd, niet om enkele reparaties te ondergaan, doch enkel om den ketel te laten schoon maken, ligt reeds te Helder en zal zoodra zij gever:d is, weder den gewonen dienst hervatten. Tegen gesproken Op gezag van de „Tijd" is gemeld, dat de veearts Laméris, in Den Haag, het vee van den landbouwer Goedhart, te Leiden, waaronder mond- en klauwzeer voorkwam, besloot het vee niet af te maken, omdat daarvan, wegens te groote uitbreiding der ziekte, toch geen heil te verwachten was. Nader bljjkt, dat het slechts een verdacht ziektegeval betrof en dat dit de reden was, dat niet tot afmaken werd besloten. Flinke jongens. "Wij lezen in de „N. Ct.": Zaterdag middag vonden een paar belhamels ge legenheid in een der groote schuren behoorende bij den bekenden thee-tuin „Duin en Dal," aan den Waaldorpschen weg (bij den Haag) een vuurtje te stoken dat, aangewakkerd door e§n fiinken bries blijkbaar meer omvang nam dan den onverlaten lief was, waarop zij er dan ook maar vandoor gingen. Eer dat de eigenaren, de gebroeders Greup, door eenige dames gewaarschuwd waren, stond reeds heel de schuur in brand; een knecht en een der eigenaren werden door vallende balken gewond en aan redden van den vrij kostbaren in ventaris viel niet meer te denken. Op oefening zijnde in de duinen had een troep Padverkenners den brand bemerkt, direct werd alarm geblazen en even daarna stond de leider met zijn jongens op het erf, waar allereerst be gonnen werd de plaats des onheilsafte zetten; toen sloeg een deel de handen aan de spade en wierpen bergen zand op de brandende massa, andere droegen emmers water aan, welke den weg van het zand volgden, en wilden niet eens dat de „baas" die toch al zooveel schade had, meehielp dragen, derden hakten weg hetgeen kon meehelpen tot stuiting der vlammen. En terwijl die padvinders daar zulke goede diensten bewezen, maakten eenige lafaards van de herrie gebruik om de eieren, 20 in getal, te stelen van een broedende, steeds zeldzamer wordende witte kalkoen. Mijnramp. Woensdagmorgen omstreeks 8 uur stortte in de mijn „Emma", te Hoens- broek, (Limburg), de pomp-installatie van schacht 2 naar beneden. In deze schacht bevonden zich circa 30 man, die zich gedeeltelijk konden redden, 18 arbeiders waren echter be dolven onder puien en pijpen. Dadelijk werden alle pogingen in het werk gesteld om te redden wat mogelijk was en mochten de redders er in slagen 14 gewonden, waarvan drie ernstig, boven te brengen. De beide auto's van de Staatsmijn uit Heerlen, welke inmiddels verschenen waren, brachten de gewonden naar huis, doch 2 moesten opgenomen worden in het gasthuis te Heerlen. Hun toestand is nog zeer ernstig. Van 4 man, die zich nog in de mijn bevonden kende men den toestand niet. Eindelijk mocht het gelukken 2 hunner nog boven te brengen, die helaas reeds bleken te zijn overleden. Hun lijken werden in het lijkenhuis van de mijn neergelegd. De beide, nog steeds niet gevonden slachtoffers zullen vermoedelijk wel niet meer gered worden, daar reeds water in de schacht begint te komen, en hoewel men de pomp van schacht 1 in werking houdt, zal men niet kunnen voorkomen dat schacht 2, welke dieper gelegen is gedeeltelijk onderloopt. Fe noodlottige aanvaring voor Slik kerveer. De goederenboot „Reserve", die 14 April t9 Slikkerveer overvaren is en waarbij 8 menschenlevens bij te betreu ren zijn, is met behulp van een duiker gelost; 7 Jjjken, die van den schipper en zijn 6 kinderen, liggen nog in de boot, daar kon de duiker niet bij komen. Niet van onzen tijd. Het armbesuur te Macbaren (N.-B.) beschikt over een legaat, waarvan de opbrengst tot oen eigenaardig dool dient ni. de schooljeugd op bier te ODthalen. De uitdeeling daarvan beeft op de Vas tenavond dagen in het schoollokaal plaats. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Ze zouden trouwen. Er ontbrak nu niets meer aan. De trouwjapon zat prachtig, de modiste had er dan ook haar beste krachten aan besteed. En het lakensche pak van den bruigom lag al weken te wachten op den grooten dag. Maar niet alleen het trouwpak was klaar, neen, ook de woning was ge huurd en gemeubileerd. O, het zag er zoo knus uit in het liefdenestje, daar in het Oosten, waar het blonk van nieuwheid en waar de kanarie in blijden zang wedijverde met de gelukkige huisvrouw in-spé, die er alles in orde bracht voor de gebeurtenis. Zoo was de vorige week de trouwdag aan gebroken. Heerlijk straalde de lentezon, alles scheen geluk en blijheid. Wie zou op zoo'n dag niet willen trouwen De getuigen en de familieleden die wat vroeger naar het Stadhuis waren gegaan en nu in de wachtkamer toefden, vonden dat de jongelui „boften", als ze straks naar Brussel gingen. Niks gedaan, als 't stortregent, of als't zoo snik heet isNeen, maar met zulk weer als vandaag en pas getrouwd, dan reis je de wereld door zonder dat 'tje verveelt. Maar, vond oom Gerrit, ze moesten nu toch al hier geweest zijn. Dat dacht tante Toos ook. Maar zie je, van de Scheepstimmer manslaan Daar Stadhuis, dat was een heel eind. Juist heeft tante Toos deze wijze op merking ten beste gegeven, als een coupétje de Stadhuissteeg inrijdt, met een bruidspaar het bruidspaarHoera, ze zijn er de trouwplechtigheid kan beginnen. Als maar wat is dat? Daar springt de bruigom uit het rijtuig en terwijl hij de deur met een fikschen smak dichtslaat zegt hij, door het geopend portierraampje tot de blijkbaar onthutste en doodelijk verschrikte bruid „Zeg, Mie, 't spijt me, maar ik trouw niet, vandaag Diet en vooreerst heelemaal Diet. Maar jij, ga jij je gang hoor, ik zal je niet tegenhouden, ik pas. Zoo is het droef verhaal van een trouw plechtigheid, die deze week niet verder kwam dan voor de deur va,n het Stadhuis te Enkhuizen en toen rechtsomkeert maakte. Het droef verhaal van een bruigom die er van af zag, en van een bruid, die in tranen wegsmolt in haar mooie trouwjapon. En ginds in 'tOosten staat het nog pas ge huurde huwelijksnestje nog te wachten. Leeg Veenbrand. Sedert veertien dagen is er brand in het Buurscheveen bij Haaksbergen. Het vuur is aangekomen in het Aimelosche veen over de Duitsche grens, waarschijnlijk aangestoken door een be stedeling bij een Duitschen landbouwer en heeft zich over een groote oppervlakte uitgebreid, waarbjj alle aanwezige turf- hoopen en ook een turfschuur met inhoud zijn verbrand. Het gevaar van diep inbranden kan alleen door overvloedige regens worden gekeerd, daar er van overheidswege niets gedaan wordt om het voortwoekeren te stuiten. Onvoorzichtigheid Dinsdagmorgen werd de bouwmans hoeve in den Kneesweg, bewoond door den heer K. A. van Gijtenbeek, te Anna Paulowna een prooi der vlammen. Het was ruim 5 uur, toen een arbeider voor de op stal staande paarden, het schothout en het hooi in de kribbe zag branden. Aan blusschen viel niet meer te denken. De vlammen grepen zoo snel om zich heen dat het vee nog juist gered kon worden. Een in de nabijheid staande paardenstalling verbrandde eveneens. Vermoedelijk is de brand ontstaan door vonken uit een brandende pijp. Verzekering dekt de schade. —ar—- Vergelijkende proef met enkele, samenge stelde en enkelvoudige meststoffen De meeste samengestelde meststoffen en ook de opzettelijk gereed gemaakte mestmengsels zijn in den regel duurder dan de mestmengsels, die door den gebruiker zelf worden samengesteld. Men doet dus over bet algemeen beter zelf phosphorzuur-, kali-, en stikstofmest te koopen en te mengen, dan gebruik te maken van samen gestelde meststoffen of aangeboden mestmengsels. Teneinde na te gaan in hoeverre de werking van samengestelde meststoffen gunstiger is, dan die van enkelvoudige (iets wal groententelers, vooral zij, die beginnen met kunstmest, meestal geneigd zijn te gelooven) zijn te Koedijk, Broek op Lange- dijk en te Nooid-Sebarwoude proeven genomen. We zouden te veel ruimte noodig bebben, al deze proeven, al was bet maar in hoofdzaak, te vermelden. We zullen daarom zooveel mogelijk ons beperken. Vergeleken werden Peru guano, Ichaboe guano, Kielerpoudrette, Bagger, Bloed meel tegenover een mengsel van Cbilisalpetcr, Superfosfaat, en kalimest. Deze drie laatste stoffen worden in zoodanige hoeveelheden geno men, dat deze of ongeveer evenveel kostten als de andere, of in voedingswaarde voor de plant daarmede gelijk stonden. Omtrent het totale resultaat der genomen proeven wordt o.m. gezegd «Van de samengestelde meststoffen gaf de Peru guano overal de beste uitkomsten. Iri vergelijking met enkelvoudige kunstmeststoffen gaf de Peru guano op een proefveldje ongeveer evengunstige uitkomsten, op de 3 overige werd zij echter overal door den kunstmest overtroffen //Ook uit deze proeven is dus gebleken, dat het gebruik van enkelvoudige kunstmeststoffen, dooreengenomen, voor den groententeler belang rijk voordeeliger is dan dat vaü samengestelde meststoffen// Een belangrijk voordeel van de enkelvoudige stoffen is, dat men ze mengen kan naar de behoefte van den grond, wal met de samengestelde niet het geval is. We raden dus in het algemeen aan, gebruik b.v. superfosfaat, palentkali en chilisalpeter en neem daarvan in die verhouding, welke het meest geschikt blijkt. P. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 22 tot en met 28 April 1911. GEBORENTheodorus, zv. Cornelis Hin en Anna Cornelia Witte (Z.-Haffel.) ONDERTUOU WD: Rejjer Willem Daalder en Cornelia Kikkert; Jan Plaatsman en Immetje Visser; Gijsbert Kiljan en Betje Barhorst. Sjoert Jager en Trijntje Kik kert. GETROUWD: Jan Hendrik Kikkert en Cornelia Maria Kootd; Johannes Hui- ziDga en Neeltje Ei.s; Dirk Ruijter en Alberdina Bakker. OVERLEDEN: Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een mesje en een fietspomp. Zondag 30 April 1911 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'sAvonda 7 nur ds. Kijne. Waal, Nam. half drie Eerw. Hr. Barende. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Kjjne. Nam. 4 uur ds. Onnekes van Helder. Den Hoorn. Nrn. half 3 ds. van Grasstek. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Kerkcollecte. Cochsdorp.Vm. 10 uur Eerw. Hr. Barenda. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. halt 10 da. Dagevos. Nam. 3 uur da. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur da. Kuperua. Den HoornVm. 10 uur ds. Busaemaker. Schagen, 27 April. Aan;evoerd: 402 Geldekoeien 1 180 a 1 270 56 Vette Koeien t 195 a i 343, 100 Kalfkoeien 1 190,a f 280— 100 Nuchtere Kalveren 1 7 a f 26. 390 Overhoudera f 20,— a 29.00 37 Vette Varkens 44 a 51 cent per Kg. 80 Biggen f 12,00 a f 18, Boter 1.10 a 11.20 per K.G. Kipeieren f 2.75 a f 3,50 per 100; Leiden, 2(?April. Ter markt aangevoerd: 14 Stieren f138,— a f 273,—; 472 Kalf- en Melkkoeien f 183 a i 345; 768 Varekoeien 119 a f 269 145 Vette Ossen en Koeien f 197a i 354 55 Kalveren (vette) f 72 a f 132 116 Kalveren (magere) 18.a 1 16. Lammeren 1 a f Schapen (vette) f a 1 366 Schapen (weide) f 18,a t 25,— Magere Varkens fat Biggen f if .00; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Ondertrouwd It. W. DAALDER Staatsboschwachter en C. KIKKERT. Ondertrouwd S. JAGER en T. KIKKERT. Ondertrouwd J. PLAATSMAK Jz. en IMMETJE VISSER. Waal, 28 April 1911. Huwelijksvoltrekking 11 Mei a.a. Overleden te Aalsmeer in den ouderdom van bijna 60 jaar WILLEMPJE BOOK, gelioidi Ecbtgenooto van G. LUBBERDE. Algcmeenc kennisgeving. Lewisstr. 178. 1911. Zoo de Deere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders eu Grootvaders, ALBERT SCIIAGEK en CORKELIA MOLESTEEG, den 17 Mei hunne 40-Jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam hunner dankbare Kinderen, Behuwd- en Klein- ,?S kinderen, te zarnen 37 personen. Op denzelfden dag zal bun jongste dochter, AKT-JE SCIIAGEK met w P1ETER KOOGER Rz., in het huwelijk treden. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 1 M!ei van 11 tot half twee uur te spreken Doordat de eenige uitdeelingslijst is ver bindend geworden, heeft het Faillissement van ALEX AN DER KONING, Zadelmaker te DEN BURG op Texel, een einde ge nomen. De Curator, Mr. Th. GOUVERNE. Kantoor: Langestraat 88. Alkmaar, 28 April 1911. Notaris te Texel, zal op Woensdag 10 Mei 1911,'s morgens lOVs uur, op de bolstede „Anna Paulowna" in den polder „het Noorden" op Texel, ten verzoeke van den Heer K. J. van der WOU DE, 4 beste werkpaarden 20 kippen met haan 6 ploegen 3 eggen 2 driewielde karren 1 Floters zaaimacbiue 1 opzet voor lammerenwagen 1 nieuwe veevoederketel een partij geperst stroo Varkens- en kippenhokken. 5000 regels tulpen en Narcissen. Ruiven, kribben, schuilen, voerbakken, enz. enz. Betaling 1 November 1911. Notaris te Texel, zal op Woensdag 10 Mei 1911, 's avonds 7Vj uur in het „Loodsmanswelvaren" te den Hoorn op Texel, genaamd „de Akkers", gelegen bij den Hoorn op Texel, groot 1.14.30 Hectaren, behoorende tot de nalatenschap van Mej. M. BOON. Informatiën te bekomen ten kantore van den Notaris H. M. BEECKMAN, te Niouwe- diep en ten kantore van eerstgenoemden Notaris. Notaris te TEXEL, zal op Donderdag den II Mei 1911, ,'s avonds 7Va uur, in het Logement „de Zeven Provinciën" te Oudeschild op Texel, ten verzoeke van den WelEdolG. Heer Mr. COHEN STUART, adv proc. te Alkmaar, curator in het Faillissement van 8.11IN Pz., staande en gelegen te Oudeschild op Texel, kadaster 8ectio D, nommer 922, groot 3,40 Aren, vroeger bewoond geweest door wijlen den heer IJ. DITO.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2