N°, 2462. Donderdag 4 Mei 1911. 248te Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. it it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adrertentiën vóór 9 nar op den da? der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bübö op Tex el. KOHIER van den Hoofdelijkeu Omslag. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienst jaar 1911, gedurende vijf maanden, van den 26 April 1911 tot en met den 25 September 1911, ter Gemeentesecretarie voor ieder ter lezing ligt. Texel, den 25 April 1911. Burgem. en Weth. voornoamd, De Burgemeester, J. S. DIJT, Loco-B. De Secretaris, RUIBING. 23—30 April. Ia een onzer vorige overzichten hebben we melding gemaakt van de plannen der Friesche liberalen om te komentot'n concen tratie van alle vrijzinnigen in die provincie. Een voorloopig programma kon opgemaakt worden, maar we wezen er reeds op, dat het nog de vraag zou zijn of inzonderheid op het punt van kiesrechtuitbreiding dit programma tot eenheid tusschen de voor uitstrevende en minder vooruitstrevende linkergroepen zou kunnen leiden, 't Was te voorzien, dat met bet oog op de stembus in 1913, waarbij de algemeen kiesrecht kwestie een groote rol zal spelen, door de te vormen concentratie haar houding dien aangaande wat scherper omlijnd diende te worden. En dit heeft dan ook plaats gehad. Dezer dagen is te Leeuwarden in de jaar vergadering van den Liberalen Bond be sloten tot reorganisatie van dien Bond. De Daam der vereeniging zal worden veranderd in „Provinciale Bond van vrijzinnigen in Friesland" terwijl een drietal punten als grondslagen voor de gemeenschappelijke actie werden vastgesteld. Deze komen vrij wel overeen met die in het voorloopig programma genoemd waarvan door ons reeds melding werd gemaakt en die door alle vrijzinnigen aanvaard zullen kunnen worden. Van meer belang moet genoemd worden het program dat voor de eerste 4 jaren vastgesteld werd. De Liberale Bond heeft, blijkbaar met het doel de oud-liberalen niet buiten de concentratie te sluiten, de verklaring „grondwetsherziening ten einde te kunnen geraken tot invoering van algemeen kies recht4 gewijzigd, zoodat deze thans luidt „grondwetsherziening teneinde aan den wetgever over te laten de regeling van het kiesrecht." - Men heeft zich derhalve ge steld op het standpunt van het veel ge smade blanco artikel. We zullen daarover niet in goedkeurende of afkeurende beschouwingen treden, doch alleen het vermoeden uitspreken dat er van een concentratie van „alle" vrijzinnigen in Friesland voor do komende 4 jaren niets zal komen. De Liberale Unie en de Vrijz. Dem. Bond hebben het blanco artikel reeds lang losgelaten en sturen aan op algemeen kiesrecht, mot do sociaal-democraten. En 'tis niet te denken dat zjj tot het blanco artikel terug zullen keeren. Het orgaan van de Vrijz. Dom. „Land en Volk" liet dit al dadelijk onbewimpeld blijken. „Scheurpapier" noemde het blad het aangeboden program van actie en het besloot zijn beschouwing aldus: „Inzet van den stembusstrijd in 1913 is het algemeen kiesrecht. Niet van do onzen alleen. Het orgaan van de Liberale Unie schreef nog verleden we6k, dat ook de Unie onder geen beding daarvan afgaat. „Het Friesche program met zijn neutrale blanco artikel is dus scheurpapier. Liberale Unie en Vrijz. Dem. steunen slechts oandi- daten die zich verklaren voor algemeen kiesrecht. Doet een vrijzinnig candidaat dat niet, dan zal hem boven een Soc-Dem. niet de voorkeur worden gegeven, of er zal een vrijzinnig voorstander van algemeen kiesrecht naast hem moeten worden gesteld. „Kan men dus niet anders coaliseeren dan zóó, men moest het liever laten." Nu moge daartegenover het orgaan der oud-liberalen, de „Nieuwe Courant" met groote instemming van het aangeboden program van actie gewagen dat dit program de medewerking van Unie-liberalen en vrijzinnige democraten onmogelijk maakt ligt voor de hand. Zoo zal dan ook niet een concentratie worden verkregen als men zich heeft voorgesteld. o o- -o Het Engelsche Lagerhuis heeft in de afgeloopen week de behandeling van het Veto ontwerp voortgezet. En het is nu al een eind opgeschoten ook. Zooals we reeds eerder mededeelden zijn op het ontwerp niet minder dan een 900-tal amendementen ingediend, waarvan 800 alleen door de oppositie. De bedoeling der oppositie is duideljjk, nl. om de behandeling van het ontwerp te vertragen. Ze speelde dat spel letje al eens vaker, doch de regeering weet tegen dergelijke obstructie wel een middel. Ze stelt eenvoudig de guilliotine in werking. Zoo werd ook in de afgeloopen week ge daan en op een dag, we mogen wel zeggen in een oogenblik, werden niet minder dan een 300 tal van de ingediende ontwerpen zonder vorm van proces onthalst. De meer derheid van het lagerhuis besloot eenvoudig die 300 amendementen niet in behandeling te nemen. Dat schiet op. De bespreking van de overgeslagen amendementen zou minstens 75 zittingen hebben gevorderd. Zoo werd de behandeling van het ontwerp met een grooten sprong in eens voortgezet. Met alle amendementen kon echter bil lijkheidshalve niet zoo onmeedoogend ge handeld worden en zoo werd over een der amendementen van de oppositie nogal breedvoerig van gedachten gewisseld. Het betrof een amendement, waarvan de be doeling was, dat ingeval het Hoogeihuis een wetsontwerp driemaal verworpen had, een referendum zou worden uitgeschreven. De oppositie oordeelde dat in een dergelijk geval de kiezers moesten worden gehoord. De regeering wilde van het amendement niets weten en ze won dan ook het pleit, want het amendement werd m6t 286 tegen 164 stemmen verworpen. De beraadslaging kenmerkte zich nogal door kalmte. Dat was vroeger bij de be handeling van Ierlands zelfstandigheid wel eens heel anders, weliswaar gaat het thans nog niet over Ierlands vrijmaking, doch het thans aanhangig zijnde ontwerp kan als de eerste stap daartoe beschouwd worden Dat is door minister Asquith bij de beraadslagingen dezer dagen nog eens opnieuw verzekerd. Het voornemen der regeering is dan ook, als de veto ontwerpen afgehandeld zijn met voorstellen, Ierland betreffende bij het Lagerhuis te komen. Dat de Ieren volkomen vertrouwen stellen in de regeering blijkt wel uit de stemmin gen, waar zij tot nog steeds de zijde van het Kabinet bleef kiezen. —o—o o De buitenlandsche pers houdt zich nog steeds bezig met den toestand in Marokko. Inzonderheid over het optreden van Frank rijk wordt nog veel geschreven. Gelukkig kan gezegd worden, dat over 't algemeen de toon ook in de Duitsche bladen wat kalmer wordt. Ook al slaat men nog eenigszins met wantrouwen het optreden der Franschen gade, toch begint men zachtjes aan te erkennen dat de veiligheid van de Europeanen, die binnen de muren van Fez opgesloten zijn, aan Frankrijk eenig recht geeft in den toestand in te grijpen. Van offleieelo Duitsche zijde liet men zich tot nog toe over de kwestie niet uit. De Rijksdag is trouwens met vacantie en voor deze bijeenkomt zullen wel geen regeeringsverklaringen ovor Marokko ver wacht mogen worden. Spanje liet reeds eerder z\jn meening blijken. Het zal in geen geval aandeel nemen in Frankrijks optreden, doch zich strikt houden aan de bepalingen der Alge- ciras-acte. Engeland trouwens Frankrijks bond genoot liet zich over het optreden der Franschen nogal vriendschappeiy k uit. Door de regeering werd verklaard dat zij de door Frankrijk ondernomen stappen noodig acht en dat ze volkomen vertrouwen stelt in Frankrijks bedoelingen. Over den toestand in Marokko zelf valt weinig te zeggen. Zeer gunstig luidden de berichten der laatste dagen niet. De leger afdelingen die van verschillende kanten oprukken om Fez te ontzetten, hebben met groote moeilijkheden te kampen en zelfs verluidt dat sommigen een terugtrekkende beweging moesten maken. Daarbij zijn de mannetjes waaruit de troepen samengesteld zijn niet al te zeer te vertrouwen. Met belangstelling mogen nadere berichten afgewacht worden. —o—o—o— In Turkije doorleefde men in de afge loopen week dagen van spanning op politiek gebied. De Jong Turksche partij maakte een crisis door, die van ernstigen aard genoemd kan worden. Zooals men weet, regeert de Jong-Turksche regeering zoowat bij de gratie van het Comité „Een heid en Vooruitgang", een Comité of beter gezegd een politieke partij zonder eenigö verantwoordelijkheid. In het Comité werken militaire en burgerlijke autoriteiten samen en vanuit Salonike, waar het zijn zetel heeft, oefende het zijn invloed uit op den loop der publieke zaken. En ook schreef het aan de regeering de door deze te volgen gedragslijn voor.Doch regeerinsprogramma's ontwerpen en voorschrijven is heel wat gemakkelijker dan ze uit te voeren. En dat laatste moest het Kabinet meer dan eens ei varen Het kon niet altijd precies uitvoeren wat het Comité gedecreteerd had. Vandaar conflicten nu en dan tusschen die beiden. Langzamerhand vormden zich daar door in het Comité een groep van onte vredenen onder leiding van Medjdi Hermid en die een 100 tal leden van het Comité omvatte. En deze groep liet niet onduidelijk blijken, dat ze desnoods niet voor geweld terug zou deinzen om den tegenstand der Jong-Turksche regeering en haar aanhang te verbreken. Het doel dezer oppositie richt zich inzonderheid op het doen herleven der echte Ismaelitische tradities. Zij eischt het overwicht van het militaire element over het burgerlijke en dat het Kabinet onder toezicht van het comité met krach tige hand heerschen zal. Ook wil ze vooral dat geen der ministers in betrekking zal staan met buitenlandsche maatschappijen. Op een partij vergadering, dezer dagen te Konstantinopel gehouden behaalde de oppositie de overwinning. Besloten werd daarbij dat geen afgevaardigde zitting zal kunnen nemen in het Kabinet, noch in een buitenlandsche exploitatie maatschappij, noch moeite zal mogen doen bij de regee ring om concessies voor dergelijke maat schappijen te verkrijgen. Verschillende leden der regeering teekenden de aangebodcu overeenkomst. Aanvankelijk leek gevolg te zullen zijn dat een deel van het Kabinet den arbeid zou neerleggen, doch zij die deze plannen hadden geopperd werden over gehaald aan te blijven. Zoo is de vrede voorloopig weer hersteld. Voor hoe lang? TEXEL, 3 Mei 1911. We schreven Mei. April is voorbij, de?' is uit de maand, we mogen dus zomer verwachten. Mei zette zich gunstig in door mooi weder en 't had al den schijn dat werkelijk de zomer in aantocht was. Misschien.... want de opvolgende dagen wekten weder tot tegenspraak. April was niet zoo bijzonder behagelijk, schrale koude winden deden onaange naam aan en de droogte deed zich voor een tijd geducht geldeu; gelukkig hebben flinke regens dat ongerief vergoedt. Van de verloopen maaud blijft de herinnering zeker levendig aan de strenge vorst voor dien tijd in het begin der maand; veel schade werd er door aangericht en de wateren waren met zulk een ijskorst bedekt, dat het sterk genoeg was om jong wolvee te dragen, naar wij ver namen. Als vergoelijking stippeD wij evenwel aan dat April ons op den 2den Paaschdag een echt heerlijke zomerdag bezorgde. Als vanouds betoonde de jeugd zich de oude traditie getrouw om aan het einde der maand weder Meivuren te ontsteken, welke in groote getale kon don worden waargenomen. De laatste Aprildag werd herdacht de 2e jaardag van Prinses Juliana. Dat feit ging hier nagenoeg ongemerkt voorbij, enkele vlaggen, van publieke en sommige particuliere gebouwen uitge stoken, getuigden er slechts van. De laatste dagen van Grasmaand werden hier, evenals elders, benut om een extra ontvangst te verwerven voor den strijd tegen de vreeselijke ziekte de tuberculose. De verkoop van het tuberculose bloempje werd daarvoor dienstbaar gemaakt en we mogen zeker met genoegen er van gewagen dat die poging niet geheel vruchteloos is geweest. De ijverige verkoopsters deden haar best om de koopwaar te plaatsen eu koopers er voor waren wel te vinden, er zullen zeker weinigen zijn geweest die zich hebben onttrokken om voor 't goede doel een offertje te brengen. Wel jammer, dat ook hier, eveoals elders de klacht moest geldeu dat de voorraad bloempjes te klein was. Hoe het zij, de ondervinding heett geleerd, dat voor een goede zaak, op doelmatige wijze voorbereid, wel op medewerking mag worden gerekend. Oudeschild, 1 Mei. Jl. Zaterdagavond koD men alhier in verschillende richtingen Meierblitzen waarnemen. Ook de kinderen van ons dorp hadden aan de oude gewoonte ge trouw, gedurende de laatste dagen, onder het zingen van het bekende liedje langs de huizen allerlei ouden rommel opg- haald, om dien op den bepaalden avond op verschillende plaatsen te ver branden. Nog altijd blijven hier de Mei vuren een feest voor onze jeugd. Met den verkoop van de tuberculose- bloempjes is men hier uitstekend ge slaagd. Jammer dat de voorraad niet grooter was, want zonder twijfel zouden er nog heel wat meer verkocht zijn ge worden. Waal 1 Mei. Door 2 dames werden hier Zaterdag 45 tuberculose-bloempjes verkocht. De opbrengst was f8.— Jammer, dat niet meer bloempjes aanwezig waren; stellig hadden de dames een grooter aantal kunnen verkoopen. Een goede wenk voor het volgende jaar De Cocksclorp. 14 of 21 Mei a.s. zal een aantal oud leerlingen der rijkswiDterlandbouwschool te Schagen een uitstapje maken naar Texel en daar o.m. bezoeken de stoom- zuivelfabriek „Samenwerking" in den polder Eierland. Vlieland. Geslaagd voor derde stuurman groote stoomvaart, de heer J. Sieben Czn. leerling der zeevaartk. school alhier. Qnioeer. Zondagmiddag sloeg te Winterswijk de bliksem in een boerderij en richtte veel schade aan het huis. Eeu koe, eeu varken en eeu paar eenden en kippen werden gedood. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naur Amerika en andere i nden met, verliooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1