N°* 2464. Donderdag 11 Mei 1911. 248te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week Wit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere binden met verhooging der porto's. RAN Advertentiën vóór 9 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertmtièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma. LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubö op Tex el. VERZOEKSCHRIFTEN ter bekoming van jachtakten en koste- looze machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli a. s. en eindigende 30 Juni van het volgende jaar, ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn, blanco ver zoekschriften ter bekoming van jachtakten en van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte. Teneinde teleurstelling te voorkomen, worden belanghebbenden uitgenoodigd hunne aanvragen zoo spoedig mogelijk ter secretarie in te dienen. Omtrent de verkrijgbaarstelling van aanvraagformulieren ter bekoming van vischakten zal nadere aankondiging ge schieden. Texel, 3 Mei 1911. Bnrgem. en Weth. vnd. J. S. DIJT, Lo.-B. R(JIBING, Secr. HM MEK EX TI V It KTE.V Burgemeeslei cn VVelboude.rs van Texel bren gen belanghebbenden in berinnering: lo. dat dit jaar de groote lammerenmarkten alhier zullen worden gehouden op Maandagen 15, 22 en 29 Mei, op Dinsdag 6 Juni en op Maandagen 12 en 19 Juni. 2o. de navolgende artikelen der politieveror dening dezer gemeente: Art. 1G0. Het is verboden gedurende de groote lammeren- markten a zicb met wagens anders dan door de Park straat naar bet marktplein te begeven (met dien verstande dat tot dal doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein met wagens of vee anders te verlaten dan door de overige daarop uitkomende stralen; b het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammeihokken, daaruit te verwijderen, of zelf daaraan meer toe te voegen; c met bet wegvoeren der lammeren vódr des voormiddags elf uur een aanvang te makeu, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in bet vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, betzij mondeling of schriftelijk, de noodige bokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is lot bet gebruik van een bok, moet bet zelf gebruiken of bezetten en lot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van bet veo. Het is aan alle andere po-soncn, gelijk mede aan ben, wier recht op eenig bok, door bot niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervnllen verboden een standplaats in te nemen, tenzij met toestemming van lSurgemocstor en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemceno kennissc.dat voor bel verplicht bespreken der noodige bokken gelegenheid bestaat: a ter Gemeentesecretarie op alle werkdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur vm. tot 2 uur nni.; b des Maandags van 9 aar vm. tot 2 uur nm. aan de kiosk op of nabij bet marktplein; c voor de markten op Maandag te houden by den Marktcontrolour, die daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddHgs half elf tot namiddags half twee in een der aan bet marktp'cin gelegen hotels. Zij, die Inmmerenbokkun bespreken, worden dringend u'tgenoodigd daarbij bel verschuldigde inarklgeld, enz. unmiddclyk te voldoen. Anngiflen, hotzy mondeling of schriftelijk ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Maan- d.vscko markten worden niet meer ton uitvoer gebracht, Tex ol, den 13 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, .1. S. DIJT, Lo.-B. KUIBliNU, Secr. 30 April— 0 Mei. Ais deze regels onder de oogen der lezers komen zal de Tweede Kamer haar Paasch- vacantie achter den rug hebben. Dinsdag komt ze weer voor het voetlicht. Waar schijnlijk maar eventjes, om den rooster van Werkzaamheden vast te stellen, waarna het afdeelingsonderzoek over een aantal kleinere wetsontwerpen een aanvang zal nemen. In de afgeloopen week was het op politiek gebied ten onzent nog zeer stil. Alleen polemiseerden de bladen nog wat over enkele onderwerpen van politiek belang w. o. de Friesche concentratie wel in de eerste plaats genoemd kan worden. Een eigenaardige kwestie ook werd er aanhangig gemaakt tusschen bet Christ. Historisch orgaan „De Nederlander" en de Katholieke bladen „De Tijd" en „I-Iet Centrum", een kwestie die ongetwijfeld wijst op verschil van inzicht, die er aan de rechterzijde bestaat over den huidigen politieken koers. De heer de Savornin Lobman lanceerde, in verband met de sociale wetgeving, in zijn blad de bewering, dat de rechterzijde steeds meer en meer overgaat op de lijn van de sociaal-democratie. Tegen deze bewering kwamen de beide bovengenoemde katholieke bladen in verzet. „Het Centrum" verdedigde o. a. de sociale wetgeving op grond der christelijke beginselen, die een menschwaardig bestaan eischen voor iedereen. Wc kunnen over de gevoerde polemiek niet in bijzonderheden treden, omdat ouze ruimte zulks Diet toelaat, doch meenden er wel even de aandacht op te mogen vestigen, omdat ze wijst op ten vrij diep gaand verschil in den boezem der rechter zijde. Een verschil dat waarschijnlijk bij de komende behandeling der sociale wet geving nog scherper aan den dag zal komen. Naar luid der berichten kan de indiening van de ontwerpen der invaliditeits- en ouderdomsverzekering binnenkort worden verwacht Minister Talma heeft ze reeds van den Raad van State terugontvangen. Welk lot hun wacht? 'tls nog moeilijk te voorspelljn. Doch het algemeen gevoelen is nu juist niet zeer hoopvol jegens minis ter Talma's werk gestemd. De geschiedenis der Bakkerswet geeft daartoe ook wel c-enige aanleiding. Vooral nu tegen dit ontwerp, ook nog nu het herzien i:, tal van bezwaren in de afdeeliugen geopperd zijn. —o-o-o— Het Engelsche Lagerhuis heeft zich vlugger dan menigeen had durven ver wachten door het Veto ontwerp en de honderdeu amendementen heengeslagen. Precies op den door de legeering aange- kondigden datum liep de behandeling van het ODtwerp af. Daartoe was er dan ook Hink met „den Franschen slag" gewerkt, zooals men dat noemt. Ueheele bladzijdeu amendementen werden op voorstel der regeering eenvoudig ter zijde gesehoven. En de oppositie die waarschijnlijk het nutle- looze van verzet inzag, hield zich daarbij voorbeeldig kalm. Nadat alle artikelen van het ontwerp behandeld waren was de tweede lezing volbracht. Thano is het woord aan het Hoogerbuis. Met belangstelling mag afgewacht worden welke houding de Lords tegenover bet ontwerp zullen aaunemen. Zuilen ze hun verder verzot opgeven of zullen ze bun spel doorspelen zoodat de hulp van den Koning noodig zal zjjn. Voorshands is op dezo vragen nog niet liet antwoord te geven. Uit de verklaringen van de regeering valt op te maken dat als de Vetowet aange nomen is, een voorstel tot hervorming van het Iloogerhuis ingediend zal worden. Na de aanneming in tweede lezing van het Veto ontwerp heeft do regeering aan het Lugeihuis een zeer belangrijk verzeke- ringsontvverp voorgelegd. Het betreft de verzekering tegen ongevallen en ter voor koming en genezing van ziekten er. omtrent verzekering tegen werkeloosheid en werd met groote instemming ontvaugen en dade lijk in eerste lezing aangenomen. Hot ontwerp is gesplitst in twee deden oen voor ziekten en een voor werkeloosheid Het deel, dat de ziekteverzekering be handeld, bevat wederom 2 velschillende gedeelten, n.l. voor verplichte en vrijwillige verzekering. In de eerste plaats wordt bepaald, dat een zeker bedrag zal worden afgetrokken van het loon van personen, die per week betaald worden of van hen, die minder dan 160 pst. per jaar verdienen, terwijl daaraan bijdragen zullen worden toegevoegd van de werkgevers en den staat. De bepalingen dezer verzekeringswet zullen echter niet gelden voor onderwijzers en voor hen, die dienen in het leger en de vloot, voor welke een nadere regeling zal worden getroffen. Vier pence (20 cent) wekelijks zal worden afgetrokken van het loon van maDnen en drie pence van het loon van vrouwen. De bijdragen zullen worden geheven van den leeftijd van 16 jaren af tot aan dien van 65 jaren. De werkgevers zullen drie pence per week per «rbeider bijdragen, de staat twee. Het aantal personen, dat volgens deze wet in de termen voor verzekering valt bedraagt 14,700,000. Ter ondersteuning van plaatselijke autori teiten en ziekenhuizen bij de bestrijding van tering zal de staat een som van iys millioen pst. beschikbaar stellen voor den bouw van sanatoria De rente in geval van ziekte 2al bedra gen voor mannen tien shilling per week gedurende 3 maanden, daarna echter vijf. Ook do verzekering tegen werkloosheid zal verplichtend zijn, voorloopig echter alleen gelden voor de machine- en de bouwvakken. De totale uitgaven in het eerste jaar, voortvloeiend uit beide wetsontwerpen die eventueel in werking zullen treden op 1 Mei 1912, zal bedragen 24,500,000 pst., waarvan de staat 2,500,000 zal bijdragen. —o—o—o— In Engeland is al sedert eenigen tijd een eigenaardige kwestie aan de orde, nl. de Mormonenkwestie. Zooals men wellicht weet vormen de Mormonen een godsdien stige secte, di6 haar zetel heeft in den Ann-rikaaDSChe Staat Utah. Van uit Utah wordt thans Europa door een schare zendelingen van deze „heiligen der laatste dagen" zooals de Mormonen zich noemen bewerkt. Ook in ons land vertoonen de Mormoonscbe zendelingen zich hier en daar. Het kan niet gezegd worden dat de volgelingen van Jozef Smith overal in een goeden reuk staan. Zelfs werd er in ons land van regeeriugszijde tegen gewaarschuwd In E jgeland echter is een heele bewegiug ontstaan tegen de Mormoonsche zendelingen en de Engelsche bladen houden zicb al eenige dagen zeer met de kwestie bazig. De Mormoonscbe zendelingen in Engelaud zelf geven daartoe door hun optreden geen aanleiding. Zy doen als ook andere gods dienstige genootschappen doen houden, bijeenkomsten waarin zij hun hoorders het boe* Mormon uitleggen, verspreiden trac- taatjes en doeu aan huisbezoek. Doch nu is bet de pers in Engeland opgevallen, dat de Mormoonsche zendelingen vooral veel aandacht schonken aan de jou^e ongehuwde vrouwen die in hun s unenkomsten kwamen niet om dezen het het hof te maken doch om haar te bewegen naar Utah te emi- greeren. Eu ook, dat de zeudelmgeD het net niet te vergeefs hadden uitgeworpen eD zij heel wat zieltjes hadden gevangen. Volgens do mededeelingen iu sommige bladen moeten in het laatste j iar een groot aantal jonge vrouwen van uit Engeland naar Utah getogen zijn, niet om daar bet baar voorgespiegelde land van melk en honig te vinden, doch het land der slavernij. Want de mormonen zijn op grond van de leerstellingen van Jozef Smith aanhangers iler veelwijverij eu zoo redeneerden do Engelsche bladen daardoor werd bet raadsel over den trek van zooveel jonge vrouwen naar Utah duidelfjk. Weliswaar hebben de zendelingen ten stelligste deze bewering bestreden en ook is bet bekend dat Utah alleen opgenomen is geworden in de Vereenigde Staten op voorwaarde dat do veelwijverij afgeschaft moest worden, doch in Engeland houclt m n vol «lat al mogen er officieel geen dubbele huwelijken worden gesloten, dozo inderdaad toch wol bestaan en dat de zendelingen eigenlijk handelaars in blanke slavinnen zijn. Het gevolg van een en ander is nu ge worden dat het publiek zich tegen de Mormoonsche zendelingen gekeerd heeft en dezen letterlijk vervolgt waar daarvoor maar de gelegenheid is. Hun bijeenkomsten worden verstoord en meer dan eens moeten zij do vlucht nemen voor de woedende menigte. Dat er derhalve over deze aange legenheid veel in de Engelsche bladen wordt geschreven ligt voor de band. —o—o—o— De Fransche regeering kan haar genoegen in de laatste dagen wel op. Niet alleen moet het haar reeds zeer onaangenaam stemmen, dat de buren zoo wantrouwend haar optreden in Marokko gadeslaan, maar ook de binnenlandsche politiek bereidt haar meer verdriet dan genoegeu. Reeds dadelijk bij zijn optreden toonde Monis neiging tot een compromis met de socialisten eu Jaurés zelf had voor de nieuwe regeering woorden van waardeering over. Ook de v.-rklaringen van Monis betreffende de bemiddeling der regeering inzake de weder in dienststelling der ontslagen spoorwegstakers wekten vertrouwen bij Jaurés en de zijnen. Er is echter een kink in de kabel gekomen. Al lereerst gaat net met de spoorwegstakers niet al te vlot, want de spoorwegdirecties weigeren om allen weer in het werk te nemen, en ten tweede heeft Monis zich genoodzaakt gezien het houden van betoo- ■gingen op den eersten Mei te verbieden. Vooral het laatste heeft Jaurés de regeering kwalijk genomen en persoonlijk heeft hij bij Monis zijn invloed aangewend om toch het betoogingsverbod weer in te trekken. Doch Monis bleef op zijn stuk staan, waarop Jaurés boos werd en aan het schelden ging tegen de regeering. En daarbij is het niet gebleven, doch de socialisten hebben zich aan het verbod op de 1 Mei niet gestoord en daardoor kwamen in Parijs een aantal opstootjes voor en moest de politie met geweld optreden. _o--o o Over den toestand in Marokko luiden de berichten der laatste dagen wat gunstiger. Generaal Brémond, de aanvoerder van een deel der troepen die opgerukt waren om Fez te ontzetten, is er in geslaagd door het conlon heen te breken en de stad te bejeikeu. Moeley Hafid schijnt nu ook zijn moed teruggekregen te hebben en zijn troepen werden dadelijk uitgezonden om de opstandelingen slag te leveren. In ver- eeniaiug met de troepen van Brémond gelukte het dezen den vijand uit een deel zijner stellingen te verdrijven. Naar bet heet is ook in Fez zelf den toestand zeer veel verbeterd. Een deel der troepen dat reeds op weg was den sultan ontrouw te wordeu heeft zich bijtijds be dacht. Er kunnen nu in de omstreken van Fez iederen dag veldslagen verwacht worden. Dat de opstandelingen het onderspit zullen delven wordt verwacht. —o—o-o— In Mexico is de opstand nog steeds niet geëindigd en de berichten der afgeloopen week gewagen zelfs van een ernstigen toestand. De onderhandelingen tusschen de regee ring en den aanvoerder der opstandelingen, Madero, zijn nog gaande Daar het heet en de leider der insurgenten moet thans be slist. bet aftreden van president Diaz eischen. Intusschen heeft het voorbeeld der geor ganiseerde opstandelingen tengevolge ge- bad dat het roovers- en bendenwezen zicb zoo zeer heeft ontwikkeld, dat de regeering vrijwel machteloos staat. Óuk duiken er weer allerlei berichten op over het voornemen der Vereenigde Sliten om aan dat eeuwigdurend getwist in Marokko voorgoed een eind te maken. Verwacht wordt zelfs dat binnen enkele dagen Amerikaansche legercorpsen de gren zen zullen overschrijden om het land te bezetten. Blijkbair staat men er voor ernstige gebeurtenissen.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1