NX 2465. Aondag 14 Mei 1911. 248te Jaargang Nieuws- en Advertenti eblad. Bi n nen land. Kit blad verschijnt Woensdag:- eu Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den da? der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de XJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el. VERZOEKSCHRIFTEN ter bekoming van jachtakten en koste- looze machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli a. s. en eindigende 30 Juni van het volgende jaar, ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn, blanco ver zoekschriften ter bekoming van jachtakten en van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte. Teneinde teleurstelling te voorkomeD, worden belanghebbenden uitgenoodied hunne aanvragen zoo spoedig mogelijk ter secretarie in te dienen. Omtrent de verkrijgbaarstelling van aanvraagformulieren ter bekoming van vischakten zal nadere aankondiging ge schieden. Texel, 3 Mei 1911. Burgem. en Wetli. vnd. J. S. DIJT, Lo.-B. RUIBING, Secr. Schiet oefeningen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de schietoefeningen tot verhooging van 's Landsweerkracht voortaan gehouden zullen worden des Zaterdags van 6 tot 8 uur n.m. inplaats van 5 tot 7 uur n.m. Texel, den 11 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Lo.-B. TEXEL, 13 Mei 1911. ONS K1JIILAD. Bij dit nummer verstrekken wij onze abonné's een bijblaadje, waarop zij zullen afgedrukt vinden de gewone opgaaf voor Boot- en Spoordie?ist, voor de Zomerdienst 1911. Tevens hebben wij in dat blaadje afge drukt een Staat van heffing van Hoof de- lijken Omslag voor de gemeente Texel De aanslagbiljetten voor den Hoofdei. Omslag zijn uitgereikt en 't zal wel iedereen zijn opgevallen dat de aanslagen nog al verschil maken bij die van vorige jaren. Werd toen algemeen 3 van het inkomen geheven, thans is de aanslag meer progressief vastgesteld, al zoo een stijgend percentage, naarmate de draagkraebt der aangeslagenen. Hieruit volgt dat de lagere inkomen i6twatzijn ontlast en de hoogere inkomens meer worden getroffeh. Uit de staat op het bijblad afgedrukt kan zulks blijken. Ter toelichting en verduidelijking willen wij hieraan Dog toevoegen, dat voor ieder inkomen f300,— als voor noodzakelijk levensonderhoud, is vrij gesteld, waaruit volgt dat van een inkomen van f300 geen belasting wordt geheven. InkomeDS van f350 tot f 400 vormen klasse 1, het belastbaar inkomen is f50, bet percentage 1 pCt. en het bedrag van de belasting van klasse 1 is dus fü,5ü; klasse 2 omvat de inkomens van f 40' tot f450, het belastbaar inkomen bedraagt voor die klasse f 100 en het percentage van de toeneming VU pCt. zoodat het bedrag van de belasting van klasse 2 bedraagt, het bedrag van klasse 1 plus VU pCt. van de toeneming, hier f5u, of f0,50 en f0,625 is f l,125en zoo vervolgens; het bedrag van de belasting van klasse 15, belastbaar inkomen f 80'>, be draagt f 21,30, klasse 16, belasibaai- inkomen f900 betaalt dus, het bedrag van klasse 15 plus 3,4 pCt. van de toeneming, hier f 100 of 121,30 en f 3,40 is f24,70; klasse 29, belastbaar inkomen f2900, betaalt f98,90, klasse 30, belastbaar inkomen f 3lOt», betaalt dus 1'08,90 plus f 8 (4 pCt. van de toeneming, bier f200) is f 106,90 enz We deden slechts eonige grepen, de lijst zal, hopen wij, hierdoor aan dui delijkheid winnen. De wetgever heeft de gemeentebe sturen aan zekere bepalingen gebonden bij progressieve heffing van Hoofdelijken Omslag, binnen die grenzen en zonder verhooging van aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud is zeker zou ongeveer het mogelijke thans bereikt.' ItECLAME-AIJTO Blookers Daalders Cacao. Bovengenoemde auto, in de vorm van drie bussen van de zoo populaire Bloo- keis Daaldois Cacao, waarvan de beide voorste busseu dienen voor zitplaats van chauffeur en geleider, arriveerde Woensdagnamiddag op ous eiland en bezocht Donderdag de verschillende dor pen. 't Moet een typisch gezicht zijn, zoo drie bussen Blookers Daalders Cacao, de achterste van wel anderhalf mans hoogte, als 't ware langs de wegen te zien voortstuiven; voorwaar een reuzen- reclame. Volgens onze berichtgevors had de auto op alle dorpen veel bekijks. Vlieland. De Nederl. Clipperaak „Janua", kapt. Gamuare, van Altona via Lobith naar Pruisen, is hier binnengekomen met verlies van kluiverboom. Een over land-vlucht. Legagneux en Hanriot zijn Dinsdag morgen omstreeks 7 uur van het vlieg terrein „Rozenoord" opgestegen met het doel het vliegkamp ie Soesterberg te bereiken. Een nader bericht méldt dat zij daar behouden zijn aangekomen. Nader vernemen wij nog dat Legag neux en Hanriot ongeveer 3 kwartier over den tocht vau Amsterdam naar Soesterberg hebben gedaan. Door Kool hoven werden een tweetal pogingen gedaan om met zijn vliegtuig Daar Soes terberg te vliegen, doch bij slaagde daarin niet. Aan bloedvergiftiging bezweken. Verleden week kreeg de dochter van Hoogers te Veldhoven een wondje aan het hoofd. Terwijl ze bezig was aard appelen te poten, geraakte een weinig kunstmest (chilisalpeter) in het wondje. Het hoofd zwol dermate op dat de dokter bloedvergiftiging constateerde. Binnen 3 dagen was de 23jarige vrou iv onder vreeseiijk lijden bezweken. Spel van den bliksem. Te Maastricht is bij een hevig onweder de bliksem geslagen in een huis in de Antoniusstraat. Het dak sloeg weg, doch brand werd niet veroorzaakt. De bewoonster, mevr. Coenen, was juist bezig linnengoed op zolder te drogen te hangen. De wasebkuip met linnen goed werd aan gruizelementen geslagen. De vrouw zelve bleef ongedeerd. Een buitenkansje. Een huweiijkspnartje uit Enschedé had de vorige week bij het voltrekken van hun huwelijk een buitenkansje. Nadat de ambtenaar van den B. St de beet G. Elhorst (lid der Tweede Kamer) in naam der wet had verklaard, dat zij door don echt waren vereenigd, deelde hij bun mede, dat zij het 1000ste paar waren, dat hij in den echt verbond en oveiharuiigde hij bet jonge vrouwtje een prachtig bouquet en een gesloten couvert, wat dankbaar werd aanvaard. Onderwijzers-nood. Het jongste nummer van „de Vacature" bevat 17 a IS kolom oproepingen voor vacatures bij het onderwijs Curieus plekje. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat een vogelpaar zijn nest ge bouwd beeft in een der brievenbussen te Deventer. Drie eitjes zijn reeds in het nest en het broeden zal dus spoedig een aanvaug nemen. De brievenbestellers nemen bij het lichten der bus de noodige omzichtigheid in acht om het meezenpaar niet te verstoren. Een buitenkansje. Eenige veldarbei Jers van den heer J. v. d. V. te Herki gen, bezig zijnde met het uitdiepen van sluoten, hadden het geluk, in het zg. Paardengat niet minder dan 60 pond vett-a paling te bomichtigen moerendeels van ongekende grootte. Een meevaller voor du arbeiders, die zeker uiet in de gelegenheid zullen ztjn paling op talel te breugon. Uit de dierenwereld. Het zoontje van den heer Exalto in de Veemarktstraat te Breda, heeit een kippenei laten uitbroeden door een duif. Nadat het kuiken het daglicht had aanschouwd, was cr dadelijk hoogloopend verschil tusschen moeder en pleegkind. De duif wilde het kieken voeren, maar het kieken wilde, zijn natuur ge trouw, zelf zijn voedsel van den grond pikken. Nu draagt het zoontje van den heer E. het kieken in een doosje bij zich of stopt het warm en veilig onder een stuk pels. 's Nachts echter slaapt het kuikentje in een mand met leeuwhondje, dat als het diertje bij hem is gezet, stil toelaat, dat het zich aan zijn borst nestelt om zich te verwarmen en daD, uit vrees het kleine diertje pijntedoen, zich nauwelijks meer durft te verroeren. Beperking der vaccinatie. De minister van Binnenlandsche Zaken betoogt in de Memorie van Antwoord nopeDS de voorgestelde wijzigiDg van de wet, houdende voorzieningen tegen be smettelijke ziekten, dat het gebiedend noodzakelijk was om aan de bezwaren van zuiver mediscben aard tegen de verplichte vaccinatie aandacht te schen ken en beroept zich daarbij op de erken ning van den centralen gezondheidsraad dat sommige ziekelijke aandoeningen en stoornissen het uitstellen van de vacci natie beslist noodzakelijk kunnen maken. De ervaring bewijst dat het gevaar van omgang van niet ingeente met gevacci- neerden, zoo het al bestaat, uitermate gering is. Een wetsontwerp van beperkte strek king is ingediend, omdat ten aanzien van het beginselbezwaar, waartoe het bestaande art. 17 aanleiding geeft, nog Diet die overeenstemming bestaat, die noodig zou zijn, om een pogmg tot te gemoetkoming daaraan met goede kans op prsctiscb resultaat te kuDnen onder nemen en omdat het uiet billijk scheen met de regeliDg, die thans ter onder vanging van bezwaren van zuiver me- dischen aard wordt voorgesteld, te wach ten totdat bedoelde overeenstemming zou zijn verkregen. Een moedige vrouw. Te Kampen viel het 6 jarig dochtertje van Nijhuis te water. De vrouw van den wissel wachter Brienne sprong zonder aarzelen in de vaart en bet mocht haar gelukken bet zinkende kind te grijpen, doch wegens de diepte en de modder kon zij niet terugkeeren, waarop de sigareumaker v. Langen zich te water begaf en beiden behouden op het droge brachthet kind dat reeds geen teeken yan leven meer gaf, werd door het flink optreden van v. Langen bijgebracht, die het later over kon geven aan den inmid dels ontbodeu di. Buiter. Het is voor de tweede maal dat vrouw Brienne met gevaar voor eigen leven een kind heeft gered. Kinderen zonder toezicht. Zondagmiddag waren zekere Z. en dirns vrouw, te Schoten (N.H uitgegaan, hun kinderen, 6 a 7 in getal, achter latende, waarvan de oudste 11 a 12 jaar. Spelenderwijze waren de kinderen in aanraking gekomen met een brandend pelroleumstelletje, met het gevolg, dat do kleeren van een 2 jarig meisje vlam Op hol gehuil en gejammer dei kleintjes sneld de bovenbewoner naar heneden en bijgestaan door andere huren mocht men er in slagen, erger' te voorkomen. Het kleine slachtoffer bleek danig gebraad aan haar linkerarmpje, waarom geneeskundige ltulp werd ingeroepen. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. E AM MEREN MARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen belanghebbenden in berinnering: lo. dat dit jaar de groote lammerenmarkten alhier zullen worden gehouden op Maandagen 15, 22 en 20 Mei, op Dinsdag 6 Juni en op Maandagen 12 en 19 Juni. 2o. de navolgende artikelen der politieveror dening dezer gemeente: Art. 160. Het is verboden gedurende de groote lammeren- markten a zicb met wagens anders dan door de i ark- straat naar het marktplein te begeven (met dien verstande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nicuwstraat) of dit plein met wagens of vee sutlers te verlaten dan door de overige daarop uitkomende straten; b het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lanimeihokken, daaruit te verwijderen, of zelf daaraan meer toe te voegen; c met bet wegvoeren der lammeren voor des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. 1 Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in bel vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wensclit aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij •mondeling of schriftelijk, de noodige bokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is lot het gebruik van een bok, moet bet zelf gebruiken of bezetten en lot geen ander doel bezigen dau tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan ben, wier rcebl op eenig bok, door hot mot voldoen dor verschuldigde marklgeldon is vervallen verooden een standplaats iu te nemen, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter nlgcmeene kenmsse.dat voor hel verplicht bespreken der noodige hokken ffelcgcnbtdd bestaat: a ter Gemeentesecretarie op alle werkdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur vm. tot 2 uur nm.; b des Maandags van 9 uur vm. tot luurnm. aan de kiosk op of nabij bet marktplein; c voor de markten op Maandag te houden bij dun Markteontroleur, die daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddags halt el tot namiddags half twee in een der aan hit marklp'cin gelegen hotels. Zn, die lamineronhikkcn bespreken, worden dringend u'lgcnoodigd daarbij bet verschuldigde marktgeld, enz. nnmiddelijk te voldoen. Aangiften, hetzij mondeling of scunftclyk ter Secroturie of rtonr den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor do Maan- dagscbo markten worden niet meer ten uitvoer gebracht, Texel, den 3 Mei 1911. Uurtfcmecster en Wethouders voornoomd, ,T. S. DIJT, Lo.-B. ltUIBlNG, Socr. vatten.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1