N°. 2468. Donderdag 25 Mei 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Bit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l Voorbereidend militair Onderricht. VERJARING VAN VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen belanghebbenden in herinnering dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1910 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden ver zocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijs stukken, zooveel mogelijk te bespoedigen. Texel, 16 Mei 1911. Burgem. en Weth. voornoemd, H. OVER, Loco B. RUIBING, Secretaris. 13—20 Mei. De Eerste zoowel als do Tweede Kamer zijn in de afgeloopen week in openbare zitting bijeen geweest en van den parle mentairen arbeid die verrieht werd was die der Eerste Kamer niet zonder beteekenis. De Zedelijkbeidswet werd nl. afgehandeld en daarbij kwam, zooals verwacht mocht worden, opnieuw de totalisatorkwestie aan de orde. Het gevolg daarvan zal waar schijnlijk z\jn dat deze kwestie binnenkort ook nog weer in de Tweede Kamer ter sprake zal worden gebracht. De Minister toch deed de toezegging dat wanneer een voorstel mocht inkomen om het verbod van den totalisator op de heffen, dit voor stel door hem gesteund zal worden. Men mag aannemen dat de minister deze toe zegging deed namens de rege6riug en 't is daarom te verwachteu dat do Tweede Kamer zich binnenkort opnieuw met den totalisator zal hebben bezig te houden. Dat zal tengevolge hebben dat do arbeid der Tweede Kamer nog meer uitgebreid wordt, ofschoon er reeds heel wat werk aan den parlementairen winkel is. Te veel wellicht om alles af te doen De voor oenigo dagen in de bladen ge publiceerde agenda zegt voldoende, al ver meldde deze ook geen enkele der groole aanhangige wetsontwerpen. Als al de klei nere wetsontwerpeu, conclusies, interpel laties en moties die op de lijst staan afgedaan worden tegen de Pinksterdagen, behoeft de Kamer volstrekt niet te treuzelen. En na de Piükstervacantie resten maar enkele weken meer voordat de groote zomervacantie aanvangt. Waarschijnlijk zal de Kamer met 1 Juli op reces gaan en 't is te voorzien dat in dien beperkten tijd, waarin- nog verschillende onderwerpen om de aandacht zullen vragen, de gelegen heid ontbreken zal om een begin te maken mot de grootere belangrijke wetsontwerpen. Scheen het eerst nog de bedoeling de militiowet, die zoo urgent wordt geacht, vooi het zomerreces af te doen, thans schijnt men in parlementaire kringen de onmogelijkheid daarvan reeds in te zien. Van meer dan eeno zijde werd dit in de afgeloopen week medegedeeld. Ook de an dere belangrijke wetsontwerpen zullen waarschijnlijk deze zilting niet meer aan de orde komen. De kustverdediging schijnt bezig een schoone slaapster te worden, terwijl de prins die haar behoort te wekken nog ver af schijnt. Over het ziekteverzeke- ringsontwerp wordt naar luid der berichten nog druk onderhandeld tusschen den minister en de commissie. Over de Tarief- wet en do ouderdoms- en Invaliditeits verzekering moet het afdeelingsonderzoek nog aanvangeD.Eu evenmin zal de Kamer spoedig met de voorbereiding van een behandeling der tabaksbelasting klaar zijn. Het eenige grootere ontwerp dat nog een weiüig kans heeft voor het uiteengaan der Kamer aan de orde te komen is de Bakkers wet. Deze zal misschien want de spoe dige behandeling is volstrekt nog niet zeker het vrij belangrijk slot van de tegenwoordige zitting kunnen uitmaken. Want al zal minister Talnia deze wet er waarschijnlijk wel door krijgen aan ernstig verzet zal het niet ontbreken. Vooral het bezwaar tegen het patroonsverbod dreigt lastig voor den minister te worden, nu ook van Unie-liberale zijde tegen het arbeids- verbod voor den patroon verzet komt. Alles te zamen genomen, ligt de ver onderstelling voor de hand, dat het met Juli eindigende zittingsjaar voor de regee ring kalm en zonder veel strijd eindigen zal. Of zij echter het volgeDde parlemen taire jaar met een gerust hart tegemoet zal kunnen treden is wel zeer de vraag. Doch geen zorgen voor den tjjd. Nu we toch over de parlementaire aan gelegenheden de pen voeren, wenschen we nog de opmerking te maken dat de groote gebeurtenis der vorige week, de indiening der invaliditeits-enouderdomsverzekerings- wet, minder bespreking in de pers ten deel is gevallen, dan we verwacht hadden. Werd er van de zijde der oppositie weinig drukte over minister Talma's plannen gemaakt, de voorstanders bleven eveneens wat terug gehouden. Zoo is het niet tot een breed voerige polemiek in de politieke organen gekomeD. Nu daarvoor zal later nog wel voldoende gelegenheid en aanleiding gevonden worden al zal men het geduld moeten oefenen. We hopen ter gelegener tijd ook nog wel op deze zoo hoogst belangrijke kwestie terug te komen. o o—o We hebben destijds reeds een en ander medegedeeld over de aanhangig gemaakte Schoolwet in België en tevens ook van de plannon der liberalen om zooveel mogelijk de tot stand koming der wet te verijdelen. In de afgeloopen week nu is de oppositie reeds in het geweer geweest. De linkerzijde trachtte door het voeren van obstructie de Katholieke meerderheid der Kamer tegen te werken inzake haar plannen tot her ziening der Schoolwet. Men ging daarbij op de volgende wyze te werk. De liberale afgevaardigde I-Iambursin, daartoe door bot kartel aangewezen had zjjn duurrede ge houden en zag met behulp van den socialist Van de Velde kans de Kamer tot kwart voor vijf bezig te houden. O.a. breidde hij zjjn rede uit door het geheele ontwerp, door de rechterzijde ingediend voor te lezen. De voorzitter kou den spreker niet belem meren on moest hem rustig laten uitspreken. Volgens gewoonte wordt er in de Kamer na half vijf door geen spreker meer het woord gevraagd. De clericale afgevaardigde Verhaagon begon echter eeu redevoering zonder zelfs de toestemming van den voor zitter afgewacht te hebben. Een groot tu mult brak toen los. Verhaegen, die zich niet verstaanbaar kon maken sprong naar de tafel der stenografen en wilde dezen dwingen zijn rede op tc nemen. Do socialist Troeclet verijdelde dit evea wel, door pardoes op de stenografentafel te springen. Een woordenwisseling was het gevolg en van alle zijden stormden de afgevaardigden op de beide kemphanen los, zoodat zelfs een algemeene vechtpartij op handen scheen. De president, die ais een wanhopige de bel luidde, liet ten slotte Verhaegen door de zaaldienaars van het spreekgestoelte weg voeren. Eerst nadat de voorzitter vervolgens de schorsing der vergadering had uitge sproken bedaarde het lawaai. Het laat zich aanzien dat zich dezer dagen opnieuw dergelijke relletjes zullen voordoen in de Kamer. Woensdag komt de Schoolwet opnieuw aan de orde. —o—o—o— Het Engelsche parlement heeft met groote meerderheid, 362 tegen 241 stemmeD, de Parliament-Bill in derde lezing aangenomen. Ofschoon deze uitslag te voorzien was werd hij toch met groote geestdrift door de Regeeringsmeerderheid begroet. Een der leden van de oppositie deed nog een poging om de meerderheid van het Lagerhuis tot andere gedachten te brengen, wat natuurlijk tot Eiets leidde. Binnenkort zal nu moeten blijken of de Lords den moed zullen hebben zich tegen het wetsontwerp ie verzetten. De regeering heeft bij de derde lezing nog even de gelegenheid waargenomen om het Hooger- huis tegen verzet te waarschuwen. Dat het baten zal is moeilijk te gelooven en al zullen ze misschien ten slotte nog het hoofd buigen, alles wat onder hun bereik ligt om de aanneming der wet te vertragen zullen ze tot dat doel aanwenden. Intusschen is het Hoogerhuis ook weer bezig zichzelf te herzien. Terwijl in het Lagerhuis de Vetobill aangenomen werd in derde lezing hielden de Lords zich bezig met de voorstellen van lord Lansdowne, betreffende de hervorming van het Hoo gerhuis. Deze voorstellen komen evenwel als mosterd na den maaltijd. Het Hooger huis zal zich niet meer aan de greep van de regeering en Lagerhuis bunnen ontrek ken. En het heeft het er naar gemaakt ook. o o—o Het Engelsche publiek had in de laatste dagen ook over andere onderwerpen te praten dan enkel over de parlementaire aangelegenheden. Te Londen werd nl. een gedenkteeken onthuld voor Koningin Victoria, de vorstin die zich steeds zoo mocht verheugen in de genegenheid van het Engelsche volk. Het monument ter bare eere en gedachtenis opgericht getuigd daarvan. De onthulling droeg eeu grootsch karakter, temeer waar ze door den Koning verricht werd in bijwezen van den Keizer van Duitschland, diens gemalin en dochter. 't Is bekend dat Keizer Wilhelm groote vereering koesterde voor zijn grootmoeder, Engelands groote Koningin, zooals de En gelsehen-Victoria bij voorkeur noemen en dat hij, nu het gedenkteeken onthuld zou worden, niet in gebreke bleef van zijn be langstelling te doen blijken, ligt voor de hand. Het moet een grootsche en indrukwek kende plechtigheid geweest zijn, die ont hulling, een der meest schitterende die Londen ooit binuen zijn muren zag plaats hebben. Heerlijke zonneschijn verhoogde den aanblik van het schouwspel. Tegen 12 uur kwamen do Koning en Keizer niet hun familie en gevolg en nudat de aarts bisschop van Cantenburg het gebed uitge sproken en zjjn zegen gegeven had, onthulde de Koning het monumeDt. Vervolgens liet bij Thomas Broek, den beeldhouwer tot zich komen, liet hem knielen en ridderde hem met een slag van zijn zwaard. Onder het spelen van het volkslied begaven de vorstelijke personen zich vervolgens naar het paleis. De Engelsche bladen hebbon geestdriftige artikels aan deze gebeurtenis gewijd en daarbij hebben ze tevens gelegenheid te over gehad om vriendelijke woorden to richten tot den Duitschen Keizer en het Duitsche volk. o—o o De Fransche regeering heeft bevel ge geven tot een krachtiger optreden van de treepen in Marokko. Naar het heet is de toestand van dien aard dat er niet ge treuzeld mag worden en dat zonder verwijl de hoofdstad Fez door de troepen moet worden bezet. Gebeurt dit niet dan wordt gevreesd dat in de hoofdstad een formeele revolutie zal ontbranden. Zoo ongeveer luidt de officieele Fransche voorstelling van den stand der zaken. Maar in Frankrijk zelf is men niet zeer ingenomen met het denkbeeld der regeering Terecht vreest men dat de bezetting van Fez, in het buitenland verkeerd opgenomen zal worden en dat men daar zal gaan denken dat de Franschen op veroveringen uit zijn Enkele voorzichtige Parijsche bladen heffen dan ook waarschuwend den vinger op en manen tot groote voorzichtigheid aan. Temeer waar men maar al te zeer vreest, dat door de militaire maatregelen de stammen al gemeen in opstand zullen komen en de heilige oorlog zal worden uitgeroepen. En waar wil Frankrijk dan een leger vandaan halen om de orde te herstellen? Uit Mexico komt thans het bericht dat president Diaz besloten heeft af te treden. Een wapenstilstand is met het oog daarop thans gesloten en Madero, de leider der insurgenten, zal waarschijnlijk wel binnen kort den zetel van Diaz overnemen. Hij is thans hoofd van het voorloopig bewind. Het zag er in de laatste dagen voor Diaz dan ook allesbehalve hoopvol uit. De op standelingen veroverden eenige belangrijke stedeD, wo. Juarez, een groote grensstad met de douanekantoren En wat wel het bedenkelijke was, de Amerikaansche re geering liet Madero in het bezit der dou anekantoren, wat de beteekenis heeft dat ze stilzwijgend Madero erkent als hoofd van een wettelijk oorlogvoerende partij, niet als de aanvoerder van een bende opstandelingen. TEXEL, 24 Mei 1911. Vergadering Boerenleenbank. Tot aanvulling van het verslag van de Vrijdag jl. gehouden vergadering van de Boerenleenbank, (zie ons vorig num mer) deelen wij nog mede de volgende becijfering uit het door den Kassier voorgelezen jaarverslag Het saldo te goed van de inleggers bedroeg op 1 Jan. 1910 f 126.430,69 Inlagen in 1910 151.940,50 terugbetaald in 1910 f 278.371,19 121.376,60 Saldo 1 Jan. 1911 f 156.994,59 Op 1 Januari 1910 stond uit aan voorschotten f 100.878,— uitgegeven in 1910 74 859,44 f 175.737,44 terugbet. voorsch. in 1910 55.414,44 Saldo 31 Dec. 1910 1120.323,- Saldo te goed der Bank op 1 Jan. 1910 in loopende reker.iüg met leden f 10.220,025 saldo schuld aan leden 1.263,525 uitgegeven in 1910 28.986,25 ontvangen 27.254,33 saldo schuld aan leden per 31 Dec. 3,39 tegoed van f 10.641,81 Op 1 Jan. 1910 had de leenbank van de Centrale te vorderen f 10.579,94 Uitgegeven gedurende het jaar aan de C. B. 112.072,40 f 122.652,34 terugontvangen vandeC.B. 104.267,28 S ildo tegoed op 31 Dec. 1910 f 18.3S5,06 De omzet be Ireeg totaal f351.845,06 TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 1-5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Aanmelding voor den aanstaanden wintercarsus. Be Burgemeester van Texel maakl bekend,dat voor Jongelieden van 1624-jarigen leeftijd, indien althans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden gehouden tot het ontvangen van voor bereidend militair onderricht. Dit onderricht heeft o.a, ten doel: lo. aan toekomstige militieplichtigen de ge legenheid te verschaffen om de geschiktheid te verwerven tot het voldoen aan de eisehen van militaire bekwaamheid, en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke geoefendheid, bedoeld bij art. 101 der Militiewct 1901; en 2o. aan jongelieden de geoefendheid te ver schaffen tot het verwerven van het militair ge tuigschrift, vereischt voor de toelating tot bet Reservekader der Infanterie, der Vesting-artillerie of der Genie. Voor de toekomstige militieplichtigen loopt de cursus over twee achtereenvolgende wintertijd- perken; voor de adspiranten voor het Reserve kader over één wintertijdperk. Het onderricht heeft plaats ten minste 1 uren per week; het begint 1 October of zoo spoedig mogelijk daarna, en duurt tot einde Januari. De aanmelding tot deelneming aan het onder richt moet geschieden voor 1 Juni eerstkomende, ter Secretarie bij den Burgemeester op de werk dagen, des voormiddags van 9 lot 2-uur, alwaar verdere inlichtingen kunnen worden verkregen en de volledige regeling dezer aangelegenheid voor belanghebbenden ter inzage ligt. Texel, den 16 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, H. OVER, Lo.-B.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1