Tandarts Ansingh, Vulpen-Inkt Marktberichten, Aclvertentiën Advertentiën. in Hotel „de Lindeboom." het Grasgewas, Predikbeurten- Bezoek van den Prins. 33oekh. [Parkstraat. BEKENDMAKING. De Burgemeester uan Texel maakt be kend, dat Zijne Koninklijke Hoogheid, de Prins der Nederlanden, Hertog uan Mecklen burg, hem heeft opgedragen den ingezetenen Hoogst-Deszelfs dank te brengen uoor de hulde Zijne Koninklijke Hoogheid betoond en uoor de waardige houding speciaal ook in den auond uan den 2den dezer. Texel, den 3 Juüi 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Loco-F. Het toegezegd bezoek van Prins Hendrik aan ons eiland heeft plaats gehad en naar wij vermeenen tot bevrediging zoowel van den Hoogen bezoeker als van de bevolking alhier. Donderdagavond te 7.15 bevonden de 3 torpedobooten „G.10," „Smeroe" en „Tanka" zich voor de haven te Oudeschild. Met de motorboot van het wachtschip werd de Prins met gevolg afgehaald. Bij het trapje werd uitgestapt, waar de waarnemende burgemeester, de heer J. S. Dijt, Z. K. H. begroette, waarna terstond in de gereed staande rijtuigen gestapt werd. Er bevond zich veel volk op de been; de Prins werd hartelijk toegejuicht. Uit bijna ieder huis te Oudeschild wapperde de driekleur. Bij aankomst aan den Burg, waar vrij algemeen werd gevlagd, werd de Prins evenzeer met gejuich ontvangen door de op het marktplein aanwezigen. Aan Hotel Texel, waar de Prins zou Jogeeren werd uitgestapt. De Prinsenvlag werd toen in top gehaald. Hotel Texel, zoomede deszelfs tuin zag er alles piek piek-fijn uit; de Hotelhouder alle eer, evenzoo de rijtuig houders Kikkert Zonen, die de spulletjes maar fijn in orde hadden. Na aankomst in het Hotel Texel had het diner plaats waarbij aanzaten de reeds eerder door ons vermelde personen. Muziek van de heeren Polak, in een neveuverlrek opgesteld, liet zich gedurende het diner hooren. Vóór het Hotel had zich intusschen eene groote menigte verzameld, welke van tijd tot tijd een gejuich, ook wel eens een lied deed hooren Was het de bedoeling daardoor den Prins te bewegen zich aan den volke te ver- toonen, dan werd dat doel bereikt; tot 2 malen toe begaf de Prins zich door den tuin tot aan het hek, om de hulde van de menigte in ontvangst te nemen. Verlichting met Bengaalschvuur bij zulk een oogenblik verhoogde niet weinig het tafereel. Den volgenden morgen, Vrydag, begaven wy ons reeds tijdig naar de Groeneplaats om het hooge gezelschap te volgen op den tocht. Te 7 uur kwamen de rijtuigen voor eD al spoedig kwam het gezelschap te voorschijn om den tocht aan te vangen. Het was nu geen gala-tenue, geen deftige jas of hooge hoed, geen uniform, doch zeer gewone kleeding. De Prins, den vori-ren dag gekleed in admiraals-uniform, klein tenue, was nu gekleed in gewoon toeristen- kleeding met stroohoed; de waarnemend burgemeester, den vorigen dag deftig in het zwart, nu in gewoon fantasie-kleeding. Het kwam ons voor dat een aangename verhouding tusschen beid^heeren bestond, en het deed aangenaam aan, te zien dat de Prins den Burgemeester de eer liet het eerst in het rijtuig te stappen. Er was alreeds weder eenig publiek op de been, hetwelk voor den Prins als morgengroet een juichtoon deed hooren, dat door dezen met afnemen van den hoed werd beant woord. Precies te 7.10 reed het gezelschap, ge volgd door eenige rijtuigen met reporters, en andere belangstellenden per fiets, be gunstigd door prachtig weder, af, naar het dorp Den Hoorn, alwaar de schoolkinderen waren opgesteld om Z. K. H. een liedje toe te zingen, waarvan het dochtertje v.tn het H. d. S., de heer Bouwman, den Prins een exemplaar overhandigde. Van daar ging het in gestrekten draf langs Westerweg en Bakkeweg naar de Staatsbosschende .Fonteinsnol werd beklommen vanwaar men een prachtig uit zicht heeft over de ontginning en een groot deel van het eiland. De tocht giDg verder, met de heeren boschwachters Min cn Epe aan het hoofd van de stoet, door de bebossching, over en langs de ontginningen, de Nieuwe aanleg en Alloo naar de Koog. Met het vuurpijltoestel werd geoefend, alles liep prachtig van stapel, de lijn werd precies over de Kaap geschoten, er ontstond zoodoende verbinding tusschen dat punt en het vaurpijltoestel, met behulp van de reddingmand of broek, werden achtereen volgens drie personen quasi gered. Van de Koog reden wij naar de Neder landen, wandelden naai de Mop, waar Z. K. H mi de in er Jac Th s-e en de buschwachter Epe m ee vo .r int - 1 e- reedliggend bootje stapte, om verschillende vogelnesten in oogenschouw te nemen. Vandaar ging het nog steeds onder ge leide van heeren boschwachters weer naar du rijtuigen en reden we dwars door de Slufter naar de Krim; hier was alles in gereedheid gebracht voor een oefening met de reddingboot; 4 span paarden brachten de boot aan het strand en in een minimum van tijd gleed de boot over het ruime sop. Alles liep vlot van stapel en ten 1 ure werd de reis naar de Cocksdorp aanvaard. Aldaar aangekomen, hield het hooge gezelschap halt voor het schoolgebouw, waar de schoolkinderen reeds stonden op gesteld om Z. K. H. een lied toe te zingen waarvan door de meisjes T. List en A. van Heerwaarden een exemplaar werd aange boden. Evenals aan den Hoorn sprak Z.K. H. na afloop een woord van dank tot het hoofd der school. Aan het logement de Hoop werd afge stapt en werd de lunch gebruikt, een eerepoort was voor het lokaal opgericht, tijdens de lunch werden door de kinderen nog eenige liederen ten beste gegeven. Te Waal-en-Burg weid de beschermde broedplaats van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten op „de Staart" bezocht, vanwaar de tocht in gestrekten draf ging over de Waal naar Oosterend. Te Waal stonden de schoolkinderen voor het schoolhuis geschaard, de rijtuigen hiel den daar halt en een toepasselijk lied werd alstoen ten gehoore gebracht. De Prins betuigde daarvoor zijn dank aan het H. d. S. en verzocht een afschrift van het gezongen lied, hetgeen Z. K. H. werd toegezegd. Te Oosterend waar een eereboog was opgericht met de opschriften „welkom" en „tot wederziens" werd de Prins door een eerewacht van 36 ruiters opgewacht. Door de schoolkinderen van drie scholen, (school met den Bijbel, de o. 1. school van Oosteread en die van Oost) werd ter eere van 's Prinsen bezoek het „Wilhelmus" gezongen waarvoor de Prins aan den leider der zang dank bracht. Onder de tonen van het Harmoniecorps „Excelcior," overstemd door het hoera-ge- roep, werd de Prins door de eerewacht uit geleid tot Molenbuurt. De.leider der eere wacht ontving voor de hartelijke ontvangst den dank van Z. K. H.. waarna het gezel schap weder over de Waal naar den Burg vertrok. Alle dorpen waren in feesttooi, overal langs den weg wapperde de vaderlandsche driekleur. Na de terugkomst van den tocht werd voor het Hotel Texel de toevloed van het publiek steeds grooter, vooral tegen den avond, toen het fanfarecorps een muziek uitvoering zou geven op de Groeneplaats in de daar geplaatste verlichte tent. Het was er een recht gezellige drukte, waar steeds een goeden toon de overhand behield. Een wandeling over de Groeneplaats, door den Prins des avonds gedaan, lokte uit tot menigvuldig gejuich en verhoogde zeker niet weinig de opgewekte stemming. Het Fanfarecorps kweet zich uitstekend van de op zich genomen taak en tot laat in den avond bewoog zich een groote menigte op de Groeneplaats-en voor het Hotel Texel, waarvan de tuin keurig verlicht was. De directeur van het fanfare corps werd bij den Prins ontboden om voor het corps den dank van Z K. H. in ont vangst te nemen. Zaterdagmorgen te 7 uur vertrok de Prins weder van hier, uitgeleid door den waarnemenden Burgemeester. Een luid gejuich der verzamelde menigte was de afscheidsgroet aan den Hoogen bezoeker. Te Oudeschild bezichtigde de Prins nog de daar aanwezige reddingsboot van Ter schelling, „de Brandaris."Intusschen hadden ongeveer 100 schoolkinderen zich opge steld aan de haven en zonnen den Prins een afscheidslied toe. Met aandacht luisterde Z. K. H., bedankte het H. d. S. voor het aardige lied en beloofde dat hij de daarin geuitté wenschen aan zijne vrouw zou overbrengen. Daarna werd scheep gegaan en een luid „Hoera" klonk den Hoogen bezoeker na op zyn uittocht Het bezoek was afgeloopen, doch wy twijfelen er niet aan of de Prins nam een goeden dunk mede van Texel, het grootste der Noordzee-eilanden. Onze berichtgevers houden ons ten goede dat wy hunne berichten niet in zijn geheel hebben opgenomen, doch daarvan in ons verslag gebruik maakten, waar ons zulks gewenscht voorkwam. Over 's Prinsen bezoek. „De Maasbode", en met haar meerandere bladen, zyn zeer verbolgen, dat door de omgeving van den Prins was bepaald dat de taak van bijzondere verslaggever om trent het bezoek aan Texel alleen werd toegekend aan den man vande „N. R. Ut." Het blad noemt dit een zeer stuitend monopolie en zegt: „in deze om standigheden zullen onze lezers het billij ken, dat w(j iri overeenstemming met de afstraak der andere bladen die ochtend edities uitgeven, van deze Prmselyke reis geen verslag mveri Dat dez rei-> cVf.iWul niet onbesproken zal blijven, hebben wij wel grond te ver moeden. De tegenwoordigheid van meer andere reporters bij deze gelegenheid strekt ons daarvoor ten bewijs. Toch zouden wij, om Texel meer alge meen bekend te maken, een ruimere be schrijving in de groote bladen gaarne hebben gezien. Door den heer P. J. de Jongh, Architect te Amsterdam werd Vrijdag, namens het keikbestuur, aanbesteding gehouden voor de vergrooting der R. K. Kerk alhier. Eonigste inschrijver was de heer P. J. Zoetelief voor f 23142. Het werk werd niet gegund. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland werd aanbesteed het maken van zink- en andere werken in gewapend beton, ter verdediging van de Zuidoostpuut van Texel. Minste inschrijver was de Maatschappij tot het maken van oevers systeem de Murald, te Amsterdam, voor f 51800. De Cocksdorp, 31 Mei. Voor een niet talrijk gehoor, hjeld de heer Visser, Landbouwonderwijzer alhier, een belangwekkende lezing, toegelicht door lichtbeelden, over samenstelling, gehalte en betaling van melk, benevens onderzoek op vetgehalte. Het is natuurlyk niet dpenlijk hier in een kort bestek alles samen te vatten, wat genoemde heer over dit onder werp wist te vertellen. De aanwezigen hebben allen echter dit wel begrepen, dat de melk heel wat verschillende bestand- deelen bevat, waarvan het vet het waarde volste is, en dat de tegenwoordige wijze van betaling der melk aan de fabrieken alhier, bij de hoeveelheid, niet eedyk is omdat d' een melk van beter gehaltelevert dan d' ander, en 't gehalte juist de waarde der melk bepaald. Om nu te laten zien, hoe groot het verschil in vetgehalte kan zyn, had de heer Visser monsters melk van verschillende leveranciers aan de fabriek „de Samenwer king" alhier genomen. Na onderzoek door middel der daarvoor benoodigde toestellen, bleek zonneklaar, dat het vetgehalte der verschillende mon sters verbazend varieerde, en dat by de tegenwoordige wijze voor betaling der melk, de leverancier van de slechtste melk evenwel toch evenveel per litpr ont vangt als die van de beste. Een kind kan begrijpen, dat dit niet eerlijk is De eenigste en eerlijkste weg is, 'de melk te verkoopen op vetgehalte, dan krygt elk de werkelyke waarde, en zal dittevens een streven zijn voor eiken veehouder, om te trachten zijn veestapel te doen bestaan uit koeien die veel en vetrijke melk geven. De weg daartoe is de oprichting van een contróle-vereeniging Men vervalt dan echter in kosten, daar het aanstellen van een controleur noodzakelyk is. De daaraan verbonden kosten wegen niet tegen het te behalen voordeel. Alsnu kwam de projectie lantaarn van de heer Visser op 't appèl, die ons prachtige, duizend malen vergrootte lichtbeelden te zien gaf op 't gebied van melk en hare bewoners, n.l. de verschillende bacteriën in allerlei vormen. Een keurige en leer zame avond hoorde ik menigmaal zeggen, en inderdaad dat was zoo. Een woord van dank aan den heer Visser benevens diens assistenten, de heer Mak van de Koog en de heer A, Dros Dzn, melkcontroleur, was op zijn plaats. Niet van onzen gewonen correspondent.) Vreeselijke slagen. Woensdagnacht verdronk in het Wester- diep te Wildervank door een noodlottig toeval de 21jarige H. Veldhuis. Dit is de 3e zoon uit hetzelfde gezin, die in de laatste twee jaar door ver drinking om het leven kwam. Betrekkingen in Indië\ 18 Jongelieden hier te lande kunnen in opleiding worden genomen voorambte- naar bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen in Nederl. Indië. Voor hen die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, zal in Augustus of Sept. een vergelijkend examen plaats hebben. Voor verdere byzonderhedeD zie Staats. Ct. 126. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 27 Mei tot en met 2 Juni 1911. GEBOREN Geene, ONDERTROUWD: Petrus Maria Boom en Marretje Witto. Jan Scbageu en Ilonderika Boon. GETROUWD: Jacob Buisman on Griefjo Vermeulen (den Burg). OVERLEDEN Jannetje Hemelrijk, oud 72 jaar, wed. van Johan Willem Koop man (Oudeschild). GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten H i dhuize: 1 fietsbel, 4 sleuteljes ei I graaf. ïonda? 4 Juni 1911, le Pinksterdag HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Zeudingscollecte. Waal, Voorm. 10 uur ds. van der Waa. Zendingecollecte. Oudeschild. Vm.10 uurds. Visser. Den lloorn. Nam. 2 uur dB. Visser Coll. voor de zending. H. Doop. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Zeudingscollecte. CocksdorpVm. 10 uur ds. Boeke. Zeudingscollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagovos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Maandag 5 Juni (2e Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Kijne. Zendingscollecte. Koog, Voorm. 10 uur ds. v d. Waa. Zendiugscollccte. Den Hoorn, Voorm. 10 uur ds. Visser. Geen Zendingscollecte. Oudeschild, Nam, half 2 ds. Poort. van Helder. Oopterend, Voorm. 10 uur ds. van GrasBtek. Cocksdorp, Voorm. 10 uur ds. Boeke. Zendingscollecte. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. 10 uur ds. Dagevos, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Schagen, 1 Juni. Aangevoerd: 19 Geldekoeien f 170 a f 210 55 Vette Koeien I 200 a 1330, 40 Kaltkoeien f 200,a 1 280—; 30 Nuchtere Kalveren f 7 a 126. 1260 Lammeren 1 10.a f 17. 300 Overhouders f 24,— a 28. 70 Vette Varkens 38 a 42 cent per Kg. 80 Biggen f 9,- a f 14, Boter f 1.20 a f 1.40 per K.G. Kipeieren f 3 25 a t 4,00 per 100; Leiden, 2 Juni. Ter markt aangevoerd: 29 Stieren f123,— a t 320,—; 112 Kalf- en Melkkoeien f 168 a 1 304; 50 Varekoeien 114 a f 238 249 Vette Ossen en Koeien 1192 a 1372 88 Kalveren (vette) 1 52 a 1 112 127 Kalveren (magere) 16.a 1 12. 6933 Lammeren 1 10,00 a f 16, 535 Schapen (vette) f 17.a t 24.— 324 Schapen (weide) f 16,a t 23,— 614 Magere Varkens f 16 af 40, -; 485 Biggen f 6.k f 11.50; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Tcxelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Aan alleD, die mij Donderdagmorgen bij het mij overkomen ongeluk, hunne diensten hebben yerleend, mijn innigen dank. G. P. KOORN. Hoofdgracht 28 den Heldor, is Donderdag 8 Juni van 11 tot half twee uur te spreken Denkelijk over zoo 14 dagen publiek te verkoopen en te verhuren van de volgendo perceelen „Do Heminer" Westelijke groot 1,50,10 H.A. Oostelijke 1,75,40 in de midden door drie paaltjes afgebakend. Ook hot nagras van het geheel. „De Fon" a. d. Laanweg, 1,50,25 H. A. Ook het nagras, 2 Perceelen achter de boet op „Diopwaal" Ooatolijkste 1,40,00 II. A., annex groot 1,59.20 II.A. „De Zaat" in Waal-on-Burg (in 4 perc.) a. d. weg „de Bol" 0,66,— H.A. annex „hoogo Zaat" 1,98,20 „derde Blok" 1,62,— „lage Zuat" 2,54,— Ook alles duidelijk door paultjes afge bakend. De perceolon zijn voorloopig uit de hand te huur. J. D. KOOIMAN.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2