Tweede Blad. N°. 2471., Zondag 4 Juni 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. 8Mt blad vcrscïiijist Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den da»? der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubo op Te z e l Onderzoek van Ver lofzangers. Autotocht tegen wil en clank. Een elfjarige jongen te Zaandam is aldaar op een auto geklommen en heeft het niet durven wagen er weer af te springen. Hij moest toen tegen wil en dank mee. Vermoedelijk heeft hij pas bij Heilo het voertuig kunnen verlaten, 's Avonds werd bij zwervende bij Cas- tricum aangetroffen. Landstormioet. Het aangekondigde wetsontwerp be treffende den landstorm is bij de Tweede Kamer ingediend. De bedoeling van bet wetsontwerp is om uit de personen, die niet behooren tot de militie of de landweer noch uit anderen hoofde reeds tot dienst bij de zee of de landmacht gehouden zijn, een landstorm op te richten. De dienst bij den landstorm eindigt met 31 Juli van bet jaar, waarin de dienstplichtige het 40e levensjaar vol brengt. Komt het wetsontwerp tot stand dan zal, behoudens de vrijstellingen hl] het ontwerp Militiewet voorgesteld, het man nelijk deel der bevolking van ongeveer hot 20ste tot ongeveer het 4Uste levensjaar in zijn geheel voor 's lands verdediging beschikbaar ziju, zulks met de wapenen in de hand, voor zooveel het daartoe bekwaam is, voor zooveel het de wa penen niet voeren kan, met zijn ar beidskracht. De landstorm kan tot den werkelijken dienst worden geroepen uitsluitend in geval van oorlog, oorlogsgevaar of'andere buitengewone omstandigheden. Voor den gewapenden dienst kan alsdan alleen worden beschikt over hen, die krachtens vroeger volbrachten dioost strijdvaardig zijn, een wettelijke, waarborg a'zoo tegen het gebruik van met of niet voldoende geoefende tegenover don vijand. Voorgesteld wordt, de wet in werking te doen treden op 1 Januari 1912. Draadlooze telegrafie. Binnen enkele dagen zal naar men hoopt de installatie voor draadlooze telegrafie op den Eifeltoren zoo zijn ver beterd, dat van daar direct contact zal zijn to krijgen rast alle behoorlijk in gerichte installaties voor radiotelegrafle, waar ook ter wereld. Deeds nu kan rnen van Parijs direct radiotelegrafeeren met Canada en de Vereemgde Staten. Maar men hoopt er door de toepassing van een nieuw systeem van golfopwek- king, de werkingsfeer der installatie, nog zeer aanzienlijk te kunnen uitbrei den. Niet goed, geld terug 1 De koster van de St. Jozefskerk in Berlijn snapte een man, die bezig was geld te stelen uit een door hem open gebroken kast. De dief kwam den koster oekend voor, en bij nader onderzoek bleek, dat het de smid Stein was, die in April j, 1. in diezelfde kerk in het huwelijk was getreden. Natuurlijk was 'dat geen verontschuldiging en de koster- leverde den dief aan de politie over. Deze vond het vreemd, dat een man, die goed zijn brood had, was gaan inbreken en dan nog wel in een kerk. Waarop de smid te verstaan gaf, dat hij zijn geld had terug willen halen, dat hij voor de huwelijksvoltrekking had moeten betalen. Het was iü mark 50 pfennig. Bij nader inzien was zijn vrouw hem. dat toch niet waard. Vrede door arbitrage. Vrede door arbitrage, is tegenwoordig de schoone leus, ondanks de onrustba rende toename der krijgstoerustingen in alie landen. De Vereemgde Staten schij nen een hoofdrol in de arbitragebewegmg te zullen spelen. Thans heeft het minis erie van buitenlandsche zaken te Was- thington aan de Engelsche en Fransehe regeering, die beiden den wensch hebben geuit verdragen van aigemeene abritage te sluiten, een ontwerp van zulk een verdrag voorgelegd, dat dienen kan als basis voor onderhandelingen over per manente verdragen. Dit ontwerp voorziet in arbitage voor gevallen die nationale eer en dn levens belangen der betrokken volkeren raken en die in de bestaande arbitragever- dragen zijn uitgesloten. Alle kwesties, die naar meening der beide regeeringen aan internationale rechtspraak onderworpen kunnen worden zullen naar net Haagsche Hof van Ar bitrage verwezen worden. Is een yan beide regeoriugeu van oordeel, dat üet geschil niet aan internationale recht spraak ouderworpen kan wordeD, dan wordt het verwezen naar een commissie, die bestaat uit burgers van de betrokken laudeD, tevens leden van het Haagsche Hof van Arbitrage. Zoo wint de vredesbeweging langzaam maar zeker veld. Als de staten er nog eens toe komen konden, hun. bewape ningen te verminderen; dat zou voor de volkeren een groote opluchting zijn. Bevordering van den menschelijken groei door electriciteit. Prof. Svante Arrhenius heeft te Stock holm proeven genomen met een 50 tal schoolkinderen, die in twee zooveel mo gelijk en gelijkvormige deelen werden gesplitst wat gezondheid, grootte, gewicht enz. betreft. Beide groepen werden toen om onderwijs te ontvangen, in lokalen van gelijke afmetingen en ligging ge plaatst. In het eene locaal werden de kinderen onder den invloed gebracht van een matigeu electrischen stroom, in het andere geschiedde dat niet. Het verschil was opmerkelijk. De „geëlectriseerde" kinderen groeiden sneller, namen meer aan lichaamsgewicht toe, hadden meer honger, boden meer weerstand, kortom de proef liep beslist ten gunste van de electrisch beïnvloedde kinderen af. Het zou natuurlijk van veel belang zijn uit Stockholm omtrent deze proef, en of zij op groote schaal is voortgezet nader te vernemen. Men denke slechts aan de belangrijke resultaten, die deze methode zou kunnen hebben, toegepast op geestelijk en lichamelijk achterlijke kinderen. Vlugger lean 'tzeker niet. Graham White heeft met een kine matograaf firma een contract gesloten, om films van den kronings-optocht naar Birmingham, Bristol en Rugby te brengen. Onmiddellijk nadat de films ontwikkeld zijn, worden de opnamen in de aeroplanes in het vliegkamp te Handon gebracht, welke ze dan door de lucht Daar haar plaats van bestemming brengen. De films kunnen daD, naar men hoopt in de theaters in de provincie afgedraaid worden, voor de kronings-optocht nog het paleis bereikt heeft. Fiets met knalsignaal gestolen. Te Zaandam heeft een rijwieldief kans gezien zich met een fiets, die korten tijd onbeheerd stond aaD den ingang van het postkantoor en die voorzien was van een knalsignaal, ongemeikt uit de voeten te maken. Gestikt in een put. Te Delftgrauw wilde de landbouwer L. een Nortonput die verstopt was, repareeren. Hij Jiet hiervoor zijn zoon in den put. Toen hij dezen evenwel wilde ophalen, kreeg hij geen antwoord. De vader liet daarop zijn tweeden zoon in den put, maar ook van dezen kreeg hij geen gehoor, toen hij eenigen tijd in den put was neergedaald. Hierop li9t de vader zich zelf in den pot zakken. Ook van hem werd na eenigen tijd niets gehoord. Met veel moeite gelukte het een moe digen timmermansjongen den vader en een der zoons op te halen, bij wie de levensgeesten konden worden opgewekt. De oudste zoon, een jongen van 18 jaar, werd eerst veel later opgehaald, waardoor men er niet meer in mocht slagen het leven bij hem terug te brengen. Vermoedelijk zijn de menschen be dwelmd door dampen die zich onder in den put ontwikkelden. Ook al ontevreden. Door de rechtbank te Assen werd S. J. v. M., 45 jaar, verpleegde te Veen- huizen, veroordeeld tot 5 jaar gevange nisstraf wegens brandstichting over eenkomstig den eisch. Van M. heeft hiertegen appèl aange- teekend, omdat hij op 6 jaar had gerekend Ook de Officier van Justitie is in appèl gegaan, zoodat het Hof te Leeuwarden in staat is, aan den wensch van v. M. te voldoen Om een betrekking te krijgen. Onder de sollicitanten naar de be trekking van directeur der gemeente bedrijven te Breda was er een, die in zijn sollicitatiebrief schreef, dat hij tot geen godsdienstige gezindte behoorde, maar dat hij bereid was zich aan te sluiten bij dat kerkgenootschap, dat de heeren van het Dagelijksch Bestuur van Breda hem zouden aanwijzen Een middel, heel wat erger dan de kioral! Wegens schoolverzuim van één kind moesten dezer dagen voor het kanton gerecht te Heerlen 2 onderwijzers van d9 openbare lagere school te Kerkrade als getuigen gehoord worden. De kinderen van 2 klassen liepen dientecgeyolge 2 schooltijden op straat! Guano in de kerk. In de Ned. Herv. Kerk te Broek op Langedijk (N.-Holland) werd bij gelegen heid van de schoonmaak boven het plafond op een zolder, een stoflaag van 1.5 d.M. dikte aangetroffen, welke bleek te ontstaan uit de jaren, misschien eeuwenoude en geheel veidroigde uit werpselen van vleermuizen, welke dieren daar in massa's bijeer-hingen. In 't geheel wei den een 30 a 40 zakken vol van dezen ivog-n m st naarbuitou gebracht 1 Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. 'Naar Amerika e;i andere landen met verliooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Grootc letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat bot onderzoek van de in bet verlofgangersregister dezer gemeente in geschreven verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden in een der lokalen van deo.l. school m.u. 1. te den Buig, op Dinsdag den 13 Juni 1911, des voormiddag» te 11ure. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door hen, die in het genot zf|n van verlof tot nadere oproeping en voorts niet door: a. de verlofganger, aan wie vergunning is verleend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevisscherij buitenlands, of toestemming tot ver blijf in het buitenland, en aan wie betzij gelijk tijdig met die vergunning of toestemming, hetzij in verband daarmede later afzonderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toege staan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan b. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden ver gunning is verleend het onderzoek in een der hiervoren onder a genoemde maanden te ouder gaan. c. de verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven, uit anderen hoofde dan voor straf onder de wapenen zijn geweest; d. de verlofgangers, die bestemd zijn, om in het loopende jaar voor herhalingoefeningen onder de wapenen te komen; c. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de Land weer over te gran; f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst of van uitstel vnn cerstc-oefening; g. de adspimnt-niililie-officieren; en h. de verlofgangers van de Exploitatie-O.impag- nie der Spoorwegafdeeling van het Regiment G onictroepen. Daarentegen moeten aan het onderzoek wèl deelnemen de verlofgangers, die in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder1' de wapenen zouden moeten komen, doch wien voor den aan vang van liet onderzoek door den minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot het volgende jnar. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen: dat de verlolganger bij dit onderzoek moet verschijnen in onitorm gekleed en voorzien van de klceding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas: dat een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naaslbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Mililieconimissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen; 3o. wiens klceding of uitrustingstukken, bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; do. dio kleeding of uitrustingstukken aan een ander beboorendo, als de zijne vertoont; dal, onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feilen daarbij onder lo. tol do. genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den Mililiecommissnris te verschijnen tot het ondergaan van een nader onderzoek; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodnl zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken hetzij hij het gaan naar de plaats voor liet onderzoek bestemd, hetzij gedurende hot onderzoek of bij het naar huis koeren, Ie dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en bot Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die hij herhaling klceding of uitrustingstukken, nan een ander bohoorendc als de zijne vertount, wordt in werkelijken dienst geroepen on dnnrin gedurende ton hoogste drie maanden gehouden De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Ooilog bepaald. Do verlofganger, die niet voldoet aan ecno oprooping tol werkelijken dienst, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog te verstrekken last, als deserteur afgevoerd en behandeld. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam gemaakt, dat het niet ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne ver plichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, zal daarvan zoodra mogelijk ter Gemeentesecretarie moeten worden overgelegd een gelegaliseerde genees kundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Mililieconimissaris van zijn District te richten en met redeneu omkleed verzoek worden vergund het onderzoek in een andere gemeente des Rijks te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wren een zoodanige vergunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Texel, den 30 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voorn., J. S. DIJT, Lo.-B. RUIBING, Secr.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1