N°. 2474, Donderdag 15 Juni 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin Van week tot week. 3!it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Nndcn met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen btj de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. 3—10 Juni. We hebben reeds eerder gelegenheid ge had te wijzen op de voorbereidingen die thans reeds getroffen worden voor den verkiezingsstrijd, die ons in 1913 wacht. En daarbij ook er de aandacht op gevestigd, dat die strijd waarschijnlijk in het teeken van het Algemeen Kiesrecht zal staan. Vooral bij de linkerpartijen is de kiesrecht kwestie in den laatsten tijd aan de orde en het laat zich aanzien dat naast de sociaal-democraten ook de vrijzinnig-demo craten en uni-liberalen zullen optrekken naar de stembus onder de leuze„Voor het algemeen kiesrecht." Omtrent de vrij-liberalen kaD deze ver wachting evenwel niet gekoesterd worden, al staat het wel vast, dat deze niet achter wege zullen blijven hun standpunt omtrent deze zg. urgente kwestie uiteen te zetten. Nog deze maand zal de bond der vrije- überalen gelegenheid hebben zich over een eD ander uit te spreken. Zaterdag den 24 Juni a.s. zal nl. de algemeene vergade ring van genoemden bond gehouden worden en wel te Utrecht. En op deze vergadering zal o.m. aan de orde worden gesteld een motie van de afdeeling Amsterdam de actie voor het algemeen kiesrecht betreffende. Bedoelde motie werd in handen gesteld van een commissie van advies die daarover reeds haar rapport heeft gepubliceerd De commissie laat het in het midden of het de bedoeling der liberale unie is het vormen van een coalitie van vrijzinnigen, ten einde, onder de leuze van invoering van het algemeen kiesrecht, de verkiezingen tegen te gaan, doch acht het van belang dat bet standpunt van den Bond betreffende de kiesrechtkwestie in de algemeene ver gadering een punt van bespreking zal uitmaken. Zij meent, dat het standpunt inzake het kiesrechtvraagstuk in het alge meen dan tevens onder de oogen moet wordenjgezien en heeft als voorbereiding der beraadslaging een verklaring opgesteld, welke zij voornemens is aan de vergadering ter overweging en goedkeuring voor te leggen. Deze verklariDg luidt als volgt: „De algemeene vergadering van den bond van vrjje liberalen gehouden te Utrecht den 24 Juni 1911, spreekt als haar gevoelen uit: lo. dat voorstellen ter vervanging van de bestaande kiesrechtregeling door een niet attributieve regeling met uitsluitingen waarvan de omvang in het beginsel program van den bond is aangeduid niet behoeven te worden afgewezen; dat bij grondwetsherziening het streven van den bond gericht moet blijven op versterking van den invloed der Eerste Kamer op de wetgeving en op al hetgeen overigens kan strekken tot vermeerdering van de waarborgen voor de, als eerste eisch van Staatsbeleid door den bond steeds op den voorgrond geplaatste onpartijdige be handeling der onderscheidene volksbelangen naar mate van hunne beteekenis voor de gemeenschap; 2o. dat een gezamenlijke stembusactie van de vrijzinnige groepen, onder de leuze Grondwetsherziening om te komen tot in voering van algemeen kiesrecht niet tot verbetering van den politieken toestand zal leiden en derhalve geen aanbeveling verdient. Waarschijnlijk zal er over deze verklaring van de comissie van advies nog wel het een en ander gezegd worden in de alge meene vergadering van den Bond. Ze geeft evenwel de denkbeelden weer die in de vrije liberale gelederen heerscben ovor de bedoelde kwestie en die reeds meer dan eens tot uiting kwamon. 't Is dan ook te verwachten dat de verklaring goedgekeurd zal worden. Wat dan, gelet op het ondei 2o genoemde, beteekent dat de vrije libe ralen niet een deel zullen willen worden van een eventueel vrijzinnig blok, dat op aleemeen kiesrecht aanstuurt. —o—o—o— De Tweede Kamer bracht in de afgeloopen week de behandeling der steenhouwers- wet ten einde. Do eindstemming zal a. s. Woensdag plaats hebben en het lijkt er naar dat minister Talma zijn ontwerp in veilige haven zal krijgen. Een belangrijke beslissing nam de Kamer door het besluit de behandeling der Mili tie wet niet meer dezen zomer te doen plaats hebben. De linkerzijde was van meening dat het ontwerp nog niet behoorlijk onder zocht had kunnen worden en ook de meer derheid der Katholieken scheen er zoo over te denken. Toen de voorzitter voorstelde de behandeling nog in deze zittingsperiode te doen plaats hebben kwam de heer Nolens namens een aaDtal partijgenooten verklaren, daarvan niet gediend te zijn en stelde voor de behandeling uit te stellen. Dit voorstel werd aangenomen, niettegenstaande de voorzitter verklaard had dat de regeering zeer veel prijs op een spoedige behandeling zou stellen. ..Vermeld dient voorts nog dat de totali- sator toch nog in de Kamer aan de orde zal komen. De heer Van Karnebeek heeft een interpellatie aangevraagd over het totalisatorverbod en naar gemeld wordt zal de interpellatie gevolgd worden door een voorstel. Of het wat zal baten? We wagen het niet voorspellingen te doen, maar toch we vreezen dat alle drukte te vergeefs zal zijn. De Kamer nam in de afgeloopen week het wetsontwerp aan iDzake de Eedskwestie. Of deze kwestie zelf daarmee van de baan is, valt nog zeer te betwijfelen. Ook dienen we ten slotte nog even mel ding te maken van de zitting van Vrijdag die wel niet zoo belangrijk was, maar waarin zich een echte ruziegeest gelden deed. De heer Schaper, boos op den minister die z.i. buiten de wettelijke grenzen ging, door het overnemen van een amendement waartegen hij gekant was maar dat hij overnam omdat de Kamer toch onvoltallig was, liet zich verleiden tot enkele ongemo tiveerde beschuldigingen aan het adres der rechterzijde. Het gevolg was dat oud-mi nister Loeff en de heer de Savornin Lobman uit hun slof schoten en er een onverkwikke lijke woordenstrijd ontstond waarbij de heer Lobman boos uit de Kamer wegliep en de voorzitter den heer Schaper tot de orde moest roepen. Dat het aanzien onzer volksvertegen woordiging door dergelijk kabaal verhoogd \yordt zal wel niemand gelooven. —o—o—o— De Belgische Schoolkwestie heeft geleid tot een ministrieele crisis. Wat zeker niet verwacht was, omdat bij eendrachtig samen werken der rechterzijde het nieuwe school wet ontwerp stellig wel in veilige haven zou gebracht kunnen zijn. „Es hat nicht sollen sein". De regeering heeft strijdens moede gemeend het bijltje er bij te moeten neerleggen. 'tls haar met de Schoolwet ook zeer tegengeloopen. Toen in April de sectiën samengesteld werden, kwam in drie van de zes do meerderheid in handen der oppositie. Deze was daardoor in de gelegenheid de behandeling van de Schoolwet eenige weken te vertragen In Mei was de regeering wat gelukkiger want bij de formeering der secties kreeg ze toen in vijf de meerderheid. Toen begon de oppositie zich evenwel te laten gelden in de Kamer. Men herinnert zich hoe door het houden van lange rede voeringen getracht werd de behandeling van het ontwerp zooveel mogelyk te ver tragen. Nu in Juni kreeg de oppositie op nieuw de meerderheid in handen en was zij weer meester van den toestand. Boven dien dreigde de oppositie met nog krach tiger obstructie. Toch zou de regeering er waarschijnlijk niet aan gedacht hebben het veld te ruimen indien er zich geen andere moeiehjkheden hadden voorgedaan. Allereerst doordat de aan voerder der oud- katholieken, de bekende Woest6, een afbre kende critiek leverde op do Schoolwet. Ze ging hem lang nog niet ver genoeg en hij verklaarde ronduit tegen dit ontwerp te zullen stemmen, 't Spreekt vanzelf dat als Woeste niet tot andere gedachten kwam het ontwerp gevonnist was. De rechtsche meerderheid in de Belgische Kamer toch is maar 6 stemmen sterk. De tweede moeilijkheid voorde regeering was de wenschen van don Koning. Deze had weliswaar het ontwerp bij de indiening onderteek ent, doeh schjjnt 1 mgzutnerhand overtuigd te zijn geworden dat het bepa lingen bevat die minder wenscbelijk zijn. Men meent te weten dat de jeugdige vorst nogal liberale opvattingen heeft. Toen de zaak vastgeloopen was, werd in de Katholieke bladen aan de regeeriDg den raad gegeven de Kamer te ontbinden en dadelijk nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De linkerzijde evenwel dreigde, niet aan de verkiezingen te zullen deelnemen als de Kamer ontbonden werd. Zij eischte dat de Schoolwet zou worden verdaagd tot na de verkiezingen in 1912. Aan die verkie zingen zal een grooter aantal kiezers deel nemen overeenkomstig dc resultaten der laatste volkstelling. Dp, liberalen verwachten dat dan een voldoende uitbreiding van bet liberale kiezers corps zal zijn verkregen om de meerderheid te behalen. De regeering wilde van verdaging evenwel niet welen. Zelfs niet toen de Koning het haar vroeg in het belang van den vrede in het land. Minister Schollaert verklaarde aan dien wensch van den Koning niet tegemoet te kunnen komen en bood het ontslag van het Kabinet aan. Dit resultaat der oppositie gaf de linker zijde aanleiding tot groot vreugdebedrijf. Hoe de Kabinetscrisis opgelost zal worden is nog moeilijk te zeggenr Waarschijnlijk wordt de Schoolwet verdaagd. —o—o—o— De Fransche wijnboeren beginnen zich .weer te weren. In den laatsten tijd hadden zij zich nog al kalm gedragen, maar thans is de rust weer voorbij. Door den Raad van State zijn n. 1. bepalingen ontworpen over de indeeling van het Champagne gebied die lang niet naar het hart der wijnbouwers in het 't Aubedepartement zijn. Ze krijgen niet de rechten die ze gevraagd hebben maar worden ingedeeld bij dat deel van het wijngebied, waarin alleen champagne gemaakt en verhandeld mag worden die voorzien is van een etiquet met de een of andere bijvoeging, waaiuit blijkt dat de wijn uit Aube en niet uit Marne, het champagnegebied komt. In de Kamer is over de kwestie reeds geïnterpelleerd zonder dat dit eenig resul taat opleverde. De wijnboeren hebben alweer hun verzet aangekondigd en zullen waar schijnlijk opnieuw de vaan van den opstand ontplooien. De regeering heeft intusschen gezorgd dat het Aubedepartement niet van militairen ontbloot is. —o o—o De Marokkaansche kwestie geeft in de laatste dagen aanleiding tot eenige wrijving tusschen Frankrijk en Spanje, de beide mogendheden, die door de acte van Algeciras aangewezen zijn voor de orde in het gebied van Moeley Hafid te waken. Spanje heeft van den beginne af wantrouwend het laatste optreden van Frankrijk in Marokko gadegeslagen en nu dezen Fez bezet hebben meent Spanje ook te moeten toonen dat het wat in Marokko te zeggen heeft, Door de Spaansche troepen zijn de steden Tetoean en Larrasj bezet. Dat heeft in Frankrijk evenwel aanleiding tot protesten gegeven. De bladen meenden als om strijd de Spaansche regeering te moeten waarschu wen en naar het heet heeft de Fransche regeering aan die van Spanje medegedeeld dat de bezetting der genoemde steden wel eens tot moeilijkheden en verwikkelingen zou kunnen leiden. Ook de Engelsche regeering moet de Spaansche tot voorzichtig heid hebben aangemaand. Zelfs zijn er Fransche bladen die bij kris en kras be weren dat uit de kwestie een gevaarlijk avontuur zal groeien. In de Spaansche Kamer is Donderdag over de kwestie geïnterpelleerd door den oud-minister Villanueva, die meende, dat Frankrijk bezig was Spanjes invloed in Marokko in te korten en die op maatregelen aandrong. Minister-president Canalejas trachtte den spreker gerust te stellen. Hij betoogde dat er volstrekt geen sprake was van wijziging van de rechten van Spanje en dat deze behoorlijk vastgesteld en om schreven zijn. Evenmin als Frankrijk gaat Spanje op veroveringen uit en gevaar dreigde er van geen enkele zijde. Na Donderdag is de Spaansche regeering evenwel tot nog krassere maatregelen overgegaan De moord op een tweetal per sonen die onder Spaansche bescherming stonden werd aangegrepen als een welkome gelegenheid en onder de verklaring dat zij geroepen is voor de veiligheid der vreem delingen te zorgen liet de regeering te Catoluna een deel van de bemanning der oorlogschepen aan wal gaan. Ze gaf van deze daad, onder mededeeling der beweeg redenen, kennis aan de mogendheden, die de acte van Algeciras hebben onderteekend. Dit optreden van Spanje maakt de Marokkaansche kwestie opnieuw tot een zeer ernstige. o—o—o— Op het programma voor de plechtigheden en festiviteiten ter eere van het gouden jubileum van Italiës eenheid, nam de ont hulling van het standbeeld van Victor Emanuel II een voorname plaats in. Deze heeft nu jl. Zondag met groote praal en plechtigheid plaats gehad. Uit alle oorden van het land waren de vertegenwoordigers der gemeenten saamgekomen in de eeuwige stad om hulde te brengen aan de nage dachtenis van den grondlegger van de eenheid van Italië. Tevens waren uit de bevriende Staten afgevaardigden te Rome aanwezig. De onthulling van het gedenkteeken had plaats in tegenwoordigheid van de geheele Koninklijke familie, het corps diplomatique, de ministers, de parlementsleden, alle burgemeesters en een onafzienbare schare. Minister-president Giolitti hield een rede waarin hij verklaarde dat Italië met groote voldoening terug kan zien op den weg, dien het heeft afgelegd op ieder gebied van burgelijken vooruitgang en dathetverzekerd is van de achting van de geheele wereld. Natuurlijk gewaagde de minister-president met veel voldoening van de aanwezigheid der vertegenwoordigers van de Staten die Italiës bondgenooten en vrienden zijn en waarin hij een bewijs zag, dat deze erkennen dat Italië een vredelievende en beschavende missie te vervullen heeft in de wereld. TEXEL, 14 Juni 1911. Naar ons wordt medegedeeld is de heer C. Rab, kommies 2e klasse te Kempen, Dorplein, benoemd tot ambte naar bij de Directe belastingen enz. alhier. De Markt. De markt van Maandag gaf een be vredigender uitslag dan die van Dinsdag der vorige week. De handel begon al spoedig en aangezien de prijzen nogal hooger waren, verwisselden vela lam meren al spoedig van eigenaar, 't Is □iet gewaagd te zeggen dat de prijs f 1,50 hooger was dan den 'vorigen marktdag. Sommigen zelfs beweerden van meer, omdat een partijtje waarvoor den vorigen marktdag f8.— was geboden thans f 10 bedong De middenprijs zal thans wel onge veer f 10. zijn geweest. Ook op deze vijfde lammermarkt was weder een goede aanvoer. Be Gocksdorp. Vrijdagavond geraakten de duinen, behoorende bij de boerenhofstede „Rio Grande" in Eierland, in brand, vermoe delijk door een achteloos weggeworpen lucifer. Eenige toegeschoten lieden, waaronder de brandmeester, slaagden er echter spoed;g in het vuur met zand te dooien Pen ])oorn, 11 Juni. Onder leiding van den heer J. Bouw man, H. d S. alhier, is opgericht een korfbalclub, waaraan door dames en hoeren hoven den leeftijd van 10 jaar mag worden deelgenomen. De oefeniog-m zullen p'aats hebben op een daarvoor bestemd terrein nabij de Hoorn, des Woensdags voor de kin dore i en des Zondags voor de ouderen.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1