men zich had voorgesteld. Teleurgesteld was men ook dat zoo weinigen gebruik maakten om op het vliegterrein te ko men, doch velen in stede daarvan van de wegen of het land gebruik maakten om het wonder van de vliegkunst waar te nemen. Voor de commissie zal dat waar schijnlijk wel een nadeelig saldo zijn, dat zij niet had verdiend, doch dat toch wel was te verwachten. Het is zeker een schrale troost voor de commissie dat zij de bewoners van Texel in de gelegenheid heeft gesteld het allernieuw ste te zien, maar toch die troost zal wol de vergoeding moeten zijn voor de geldelijke verplichting waartoe zij zich verbonden. Dat zulks evenwel niet prettig stemt ligt voor de hand. Dinsdagavond zou nog weder een vliegtocht worden gemaakt, naar den volke bij bekkenslag werd verkondigd velen begaven zich daarom tegen acht uur naar het terrein, ook uit de omtrek en van andere dorpen waren velen ge komen. De vliegtocht had echter geen succes; bij de laatstgehouden tocht had de vin een geduchte averij bekomen, zoodat het vliegtuig van een nieuwe vin was voorzien. Deze scheen evenwel niet machtig genoeg om de noodige kracht aan te brengen. De groote vogel ging vlug over het land doch van opstijgen was geen sprake. Tot twee malen toe werd de proef herhaald, doch met het zelfde gevolg. Toen klonk het met luider stemme „hij vliegt nietDe bezoekers namen het blijkbaar nogal kalmpjes op, maar toch, 't was zeer jammer op dezen mooien avond. Nu is 't afgeloopen. Uit goede bron kunnen wij mede- deelen, dat het Texelsch Fanfarecorps voornemens is Zondagmiddag a. s. een muziekuitvoering te geven op hef markt plein. In het volgend nummer hopen wij daarop nader terug te komen. Mond- en klauwzeer. Gisteren, Dinsdag, is ten gemeente huize aangifte gedaan van een geval van mond- en klauwzeer, geconstateerd onder een kudde schapen van de he6ren Gebr. Dijt op Westergeest. In hoeverre dit eene geval van invloed zal zijn op de verdere vrije uitvoer zal van het oordeel van de autoriteiten afhangen. Duo Rotowsky. Ongetwijfeld zullen vele onzer lezers reeds meermalen hebben gehoord of gelezen van het duo bovengenoemd. Aan een ingezonden stuk in het Nieuws van den Dag van 18 October 1910, van de hand des heeren Schalekamp te Buiksloot ontleenen wij het volgende dat onder het pseudoniem (schuilnaam) duo Rotowsky een echtpaar haar incognito bewaart, beiden afkomstig uit de hoogere kringen der maatschappij, die alles hebben opgeofferd, en met alle maatschappelijke conventies gebroken, alleen om de kunst te dienen, en nog wel op eene wijze zoo orgineel als wel licht weinigen vóór hen. Zij geven n. 1. hun kunst voor niets, alléén vragen zij een bijdrage voor het noodzakelijke levensonderhoud na afloop van eiken concertavondmen koopt dus als het ware geen kat in den zak, maar draagt bij naarmate van financieele kracht en tevredenheid over het gehoorde. Om deze kosten zoo gering njogelijk te doen zijn, leeft het echtpaar in een woonschuit waarmede hoofdzakelijk tot heden de dorpen om Amsterdam bezocht zijn, waar zij blijkens de plaatselijke bladen niets dan voldoening van hun optreden gehad hebben. Na deze proefneming is hun doel de reis zoo ver uit te strekken als de schuit hen kan brengen, niet alleen in Nederland, maar ook in den vreemde. Wij hadden Maandag j.l. het voorrecht met de heer Rotowsky kennis te maken, die ons mededeelde thans met zijn Hydro-Plane (alias trekschuit) gemeerd te liggen aan de Binnenhaven te den Helder, alwaar het duo in besloten kring in de Marine-cjub zal optreden, om van daar weer Zuidwaarts te trekken tot Soestdijk, om ten paleize van II. M. de Koningin-Moeder een uitvoering te geven, waarna het echtpaar ons land verlaat België, Frankrijk, Italië en Griekenland bezoekend, om zich met achterlating van hunne woonark naar Indië te begeven. Vóór hun vertrek van den Helder we- sctit het echtpaar op Texel een uit- voeting te geven, waarom do beer Rotowsky ons verzocht onze lezers muziekliefhebbers van den komst van het duo melding te maken. Voor ons liggen gunstige beoordeeliugen van een 15 tal elders verschijnende bladen, zeker \oldoende aansporing voor muziekliefhebbers om het duo te gaan hooren. Tijd en plaats van optreden zal nader worden bekend gemaakt. Vlieland. De heer J. C. Reij alhier is aangesteld tot boschwachter te Bladel (N.B.) Een vogelnestje in school. De „Hbl."-correspondent te Oldenzaal schrijft Op een balk boven een schoolbord in een der lokalen van de le openbare school te Oldenzaal heeft een rood- staartjespaar zijn nest gebouwd, waarin thans een drietal jongen worden opge voed. De ouders toonen tijdens de school tijden niet de minste vrees, maar vlie gen geregeld af en aan, om hun kroost met rupsen, vliegen en tal van andere insecten, te voeden. Zoo krijgen de schoolkinderen aanschouwelijk onderwijs hoe nuttig deze kleine vogeltjes door het verslinden van schadelijke insecten zijn. Moncl- en klauwzeer. Het hoofdbestuur van de H. M. v. L. verzoekt een ieder om goed omschreven feiten en beschouwingen te willen mede- deelen, die licht kunnen verspreiden over de oorzaken der mislukking van de bestrijding van het mond- en klauw zeer op het vasteland van Noord- en Zuid-Holland en over de toepassing der maatregelen. Dreigen met Kabinetscrisis. In 'n hoofdartikel in de „Standaard" over de bekende Regeeringscommissie inzake de nieuwe Militiewet leest men, dat de Regeering zich bij haar schrijven heeft „ingehouden". Ze heeft noch ge toornd, noch gedreigd. Beslistheid zonder poging tot oefening van dwang. Aldus qualificeert dr. Kuyper de hou ding der regeering. En een kolom verder leest men: Na tuurlijk laat wat de regeering in haar verklaring zegt, geen tweeërlei uitleg ging toe. Vast staat, na deze verklaring, dat het Kabinet, zoo niet nog dit ka lenderjaar de Militiewet aan de orde wordt gesteld, zijn verzoek om ontslag bij H. M. de Koningin zal indienen. Vrage van het „Vaderland": Kan een Kabinet op ernstiger wijze dreigen en dwang uitoefenen, dan door heengaan in uitzicht te stellen, wanneer de Kamer niet doet wat het wenscht? Waartoe dan dit woordenspel? Het schoonzoontje wel. Een juffrouw in den Haag is in een twist met haar schoonzoon, door deze zoodanig toegetakeld, dat zij aan haar gezicht en rechter-schouderblad ernstige wonden opliep. Het bleek dat de wonde aan het schouderblad door een vrij diepen steek veroorzaakt was. De dader werd na een verhoor door de politie weder in vrijheid gesteld. Goederen in de doode hand I Door den Minister van Financiën is ter voldoening aan een toezegging bij de behandeling der vorige begrooting ge daan, aan den voorzitter der Tweede Kamer een lijst gezonden van de kapi talen en goederen in de doode hand met statistieke gegevens. Of die nu belast zullen worden Huizen gieten. Zaterdag bezichtigde de Maatschappij van Nijverheid het gegoten huis te Santpoort. Men vernam met algemeene verwon dering, dat deze uitvinding der ingenieurs Harms en Smal de mogelijkheid gebracht heeft om een zoo royale arbeiderswoning als h6t gegoten huis voor ongeveer 1800 gulden kant en klaai af te leveren. Deze verwondering steeg niet weinig, toen verschillende deskundigen onder de aan wezigen verzekerden, dat een dergelijk huis, op de oude wjjze gebouwd, minstens f 8000 moeten kosten. De voorzitter der Maatschappij de heer rar. Joh. Enschedé, betuigde bij 't afscheid- nemen zjjn persoonlijke sympathie met doze belangrijke onderneming en spjak namens aden de gegronde hoop uit, dat dit absolute unicum niet lang meereen unicum zou mogen blijven. Een vermogende stad. Tegenover d n financierden nood waai in veie steden vorkeeren, we weten het van zeer nabij, niet waar, die meestal slechts door voortdurende leeningsb9slui- ten hun financieel evenwicht kunnen bewaren, staat de bloeiende toestand, waarin Keulen verkeerd. De burge meester kon dezer dagen in de zitting van den gemeenteraad mededeelen, dat de begrooting een batig saldo van 1,600,000 mark aanwijst, een saldo dat sedert dertig jaren niet bereikt werd. Zou Keulen niet eens een handleiding uitgeven, over het vraagstuk hoe men het moet aanleggen om een stadsbegroo- ting batig te doen sluiten Die heeft zijn zin. De dienstweigeraar K. is, na 8 maanden in de gevangenis te hebben doorgebracht, op vrije voeten gesteld en daarmede ook van den militairen dienst ontheven met de bepaling gedurende 5 jaar Diet weder in het leger te mogen dienen. Die laatste bepaling is goed 11 Vereenvoudigde spelling. Van positief Christelijke zijde is be sloten thans niet langer te wachten met het maken van propaganda voor de vereenvoudigde spelling. Om vooral de pers hiervoor dienstbaar te maken is een manifest uitgevaardigd, onderteekend o.a. door prof. dr. Honig te Kampen, J. C, Wirtz, te Winschoten, B. Ebling, leeraar aaD het Willem Lodewijk Gymnasium te Groningen, K. Brants en S. Stemerding, hoofden van Christ, scholen te Rotterdam, C. G. Wiegand, hoofd eener Christ, school te Amsterdam, en A. Oosterwijk hoofd der „Prinses Juliana" school te Breda. Kort aangebonden. Vrijdagnacht heeft een bewoonster van de Klarenbeekstr. te Arnhem een woor denwisseling met haar man gehad, omdat hij dronken thuis kwam. Zaterdagmorgen maakte de vrouw korte motten, liet een verhuiswagen voorkomen, laadde de noodige meubels op en vertrok naar elders. Droevig ongeluk. Zondagmorgen heeft onder de gemeente Oegstgeest vlak bij Leiden, ter hoogte van de Marialaan, een ontzettend ongeluk plaats gehad. Door trein 106, die te 8,38 voormid- dags uit den Haag te Leiden aankomt, werd een man wiens identiteit niet is kunnen worden vastgesteld, gegrepen en totaal vermorzeld. Het hoofd is middendoor gereden, zoodat het lijk ge heel onkenbaar is. De ongelukkige was als heer gekleed, het ondergoed is ge merkt D. H. Volgens verklaring van den tuinman van het Academisch Ziekenhuis, heeft de man den geheelen morgen in den omtrek van den spoorweg. Groote brand. Te Aschendorf, een Duitsche grens plaats, zjjn 18 boeren- en burgerhuizen afgebrand waarbij ongeveer 10ü varkens omkwamen. De kerk is met moeite behouden. Gebrek aan bluschmaterialen en de hevige wind waren oorzaak van de groote uitbreiding van den brand. Tweeduizend. Tegen het eind van 1908 waren er, volgens Graham White, vier menschen die konden vliegen, namelijk Wilbur en Orville Wright. Henry FarmaD en Santos Dumont. Nu zijn er volgens olficieele gegevens 2000 aviateurs, terwijl het aantal leerling vliegers op 4000 geschat kaD worden. Te zamen dus ongeveer 6000 vlieg- menschen. Het wapen der vrouw. Helen Elycée, een jonge Engelscho dame, reed in den Dacht te Parijs naar huis op den boulevard Haussmann. In de Friedland-laan gaf een man, die op het trottoir stond, den koetsier een wenk om stil te houden. Het rijtuig stond stil. De onbekende, een apache, snelde op het rijtuig toe en eischte de beurs van de jonge dame op. Maar in plaats daarvan kreeg hij nadat zij een vlugge beweging in de richting van haar hoed had gemaakt zulk een vervaarlijken steek met een hoedenspeld in zijn arm, dat de schavuit beenen maakte. De schande, 2 kinderen te hebben. In verscheidene dorpen vanZuid-Hon- garije heerscht een één-kinderstolsel en worden de vrouwen, die twee of meer kinderen hebben, ten diepste veracht en bespot. In een dezer dorpen, dat mot den hal brekenden naam Alsoszenterzsebet- bely wordt aangeduid, heeft een boerin, die moeder van een tweede kind was, haar jongste na 8 maanden eigenhandig om het leven gebracht. Zij gaf zich daarna zelf bij de overheid aan en ver klaarde, tot haar noodlottige daad ge komen te zijn, doordat zij den spot en de verachting harer dorpsgenooten over dit tweede kind niet langer kon ver dragen. Dan kan een ieder het gelooven. Pschor is een groot bierbrouwer in München. Ook in ons vaderland wordt zijn product gedronken. Hij is ook een groot grondbezitter. Of hij 't met brouwen verdiend heeft, weten wij niet. Eens kwam er een deputatie van arbeiders tot hem, die voor de losse werklieden kwamen vragen, hun een grootere hoeveelheid „vrij bier" toe te staan. En wat heeft toen de bierbrouwer geantwoord Dat hij met dat bierdrinken (namelijk door zijn werkvolk) heel niet ingenomen was. Nu de arbeiders minder bier kregen, waren de helft minder arbeiders ziek. Zoo praat iemand zijn neus voorbij. Maar als de heer Pschor zelf het zegt dan kan ieder het gelooven. Kaligebrek. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester d9r gemeente Texel: Overwegende, dat zich in deze ge meente een geval van mond- en klauw zeer heeft voorgedaan Geeft den ingezetenen dringend in overweging, ter voorkoming van besmet ting geen ongekookte melk te gebruiken. De Burgemeester vnd, J. S. DIJT, Loco-B. Texel, 4 Juli 1911. Rij kspostspaarbank. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. vau 1630 Juni. ONDERTROUWD: Eolko de Gorter, 32 jr. en Maaike Poelstra, 25 jr. Kaligebrek kan op allerlei gronden voorkomeD. Natuurlijk het meeste op die, welke uit zich zelf weinig kali bevatten. Ik bedoel veen of dariegrond en zandgrood. Hoewel klei uit zijn aard een zeker gehalte aan kali bevat, behoort kali gebrek op dezen grond niet tot de zeldzaamheden. Dat is gemakkelijk le verklaren. Iedere oogst onttrekt aan den bodem meer kali dan stikstof en l'osforzuur. Vooral aardappels, beetwortelen en voederbieten berooven den bodem van enorme hoeveelheden kali. Ook het stroo neemt heel wat kali uit den bodem mee. Worden er een hon derdtal jaren of langer oogsten met veel kali gewonnen, dan moet ten slotte de kalivoorraad in den bodem bedenkelijk verminderen. Dit toonen de kleiner wordende oogsten, dat toonen de bladeren van bieten, die geen groene, maar een geelbrnine tint, een soort bronskleur ver- toonen. Dan heerseht er werkelijk kaligebrek. Nu zal men mij tegenwerpen: Brengt men dan in stalmest geen kali op bet land Zeker, en veel ook. Doch de oogsten halen er veel meer af. Trouwens men geeft niet ieder jaar sfalmest, daar lijkt 't niet op. Stalmest zal daardoor het gevaar voor kaligebrek cenige jaren kunnen verschuiven, doch niet voorkómen. Want men heeft geen stalmest genoeg beschikbaar. In andere kleistreken heeft men jaren lang bieten geteeld met ammo- niak-superfosfaat, dus zonder eenigen kalimest. En vraag nu eens op hoevele van die bedrijven men is moeten overgaan tot kalibemesllng. Hun aantal neemt van jaar tot jaar toe. Gebruikt men geen kalimest, gaat men voort met ammoniak- superfosfaat op bieten te gebruiken, dan voelen zulke landbouwers het in bur. beurs wel, als ze de bieten verkoopen! üp grasland gebruiken velen alleen slakkcnmeel als mest. Dit brengt wel foslorzuur, maar geen kali. Ook hier zal men op den duur den hooioogst zien verminderen. Want de stalmest voert niet genoeg kali aan, daar men een zelfde stuk land niet' ieder jaar, doch om de 2, gewoonlijk om de 3 jaar bemest. Een ieder lette goed op, of akkers en hooilanden vermindering van den oogst vertoonen. Niet altijd is kaligebrek de reden. Er kan ook gebrek aan stikstof of fosforzuur bestaan. Maar aan kaligebrek wordt het minst gedacht, men heeft er geen erg in. Komt de herfst en de oogst is van den akker, of alvorens het wintergraan uit te zaaien, moet er voor kalimest gezorgd worden. Voor bieten en aardappelen in 1012 is in den herfst van 1911 meer kaimet noodig dan voor wintergraan. In 't eerste geval 800 a 1200 kg. in bet tweede 400 a 600 kg. per heet. is een gewenschte hoeveelheid. Natnurlijk moeten de andere meststoffen, slak kcnmeel voor fosforzuur niet vergeten worden. Een grootere oogst in 1912, een belangrijke na werking in 1913 maken niet alleen de kosten goed, maar geven gewoonlijk een aanzienlijke zuivere winst. B. Aan hot postkantoor Den Burg (Texel) en de, daarondor ressorteerendo, hulpkan toren word gedurende de maand Juni 1911 Ingelegd f' 21230.50 Terugbetaald - 6571.42'' Hot laatste, door dat kantoor uitgegeven hoekje draagt hot nummer 3013.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2